Zaloguj się do konta

Sum w nocy czy za dnia ?

utworzono: 2012/04/12 15:35
marek9576

Witajcie! Ostatnio przeglądałem różne zdjęcia z sumami małymi jak i rekordowymi. Oglądając zauważyłem, że ponad  3/4 zdjęć z okazami są robione za dnia. Sam zaczynam łowić sumy i nauczono mnie od dziecka ,że jak sum to i nocka. Ale odpowiedz na moje pytanie nasuwa się sama...Chce wiedzieć czy i wy nad tym się zastanawialiście: "lepiej nocka czy słoneczny dzień"???
[2012-04-12 15:35]

anczyk2

sumy nie polują tak jak szczupak, sandacz czy okoń według jednej, wrodzonej metody. Czasami jak przysłowiowa burza sum wpada w stado białej ryby i chwyta co popadnie, kiedy indziej w świetle księżyca nie daruje nawet samotnej rybce przepływającej w pobliżu jego stanowiska, nierzadko uderzając potężnym ogonem w ławicę białorybu, po czym wyjada ogłuszone rybki. Mniejsze sumy potrafią też niczym sandacze uganiać się za sporymi płociami czy leszczami. Wiec nie ma konkretnego znaczenia czy noc czy dzień jeżeli ma uderzyc to uderzy i tyle. Pozdrawiam [2012-04-12 15:54]

Savage

Sumy łowi się w nocy. Wędkarze przetrzymują ryby do rana żeby zrobić zdjęcie w sprzyjających warunkach. Stąd większość zdjęć za dnia.
[2012-04-12 16:00]

zibik33

Ja miałem takie szczęście że większe sumy brały zawsze kolo 22 a mniejsze całą noc , czasami zdarzało się wczesnym wieczorem ale nigdy w dzień więc na suma nastawiam się zawsze w nocy .
[2012-04-12 16:22]

Jack14

Proponuje późny wieczór lub bardzo "wczesny" poranek.

[2012-04-12 16:27]

MrCrasny

Sumy żerują raczej w nocy. Za dnia rzadko. Chodzi mi o te duże sumy (powyżej 1 metra długości). Jak bym się wybierał na suma zacząłbym o zmierzchu i łowił przez noc. I najlepiej aby ta noc była parna i duszna. [2012-04-12 18:07]

ezot112

nad zalewem w mojej okolicy sumy raczej biorą za dnia a najczęściej na spining ale trafiają sie też w nocy na filet z rosówką
[2012-04-12 18:15]

Sum ma teraz okres ochronny a więc nie wiem w jakim celu redagowany jest ten wątek . Jest cała masa wątków poświęconych tej rybie , nawiązujących przy tym do pory , w której wolno sumy łowić.
[2012-04-12 18:28]

Jack14

Jeśli mogę?

To gdzie w tym temacie piszemy o połowie czy łowieniu?

Więcej luzu kolego i będzie dobrze :-)

[2012-04-12 18:48]

adamek19969

Na suma to jeżdżę tak od 18 do 2 [2012-04-12 19:56]

Zander51

Gdzie się tak spieszycie na suma ? Do 1 lipca soooro czasu... [2012-04-12 20:07]

gruby12345

ja na suma chodze od 1 lipca do 30 wrzesnia

[2012-04-12 20:17]

MrCrasny

Żaden wpis nie traktował jeszcze o tym że ktoś się wybiera teraz na suma. Kolega zadał pytanie i otrzymał odpowiedzi. A teksty w stylu że teraz okres ochronny i tak dalej są po prostu śmieszne. Wychodzi na to, że jak jest okres ochronny na daną rybę to o niej nawet pisać nie wolno. Panowie, więcej luzu i zdrowego rozsądku. [2012-04-12 20:35]

Tomek-W

Ja póki co nie mam doświadczenia dużego z sumami ale mój pierwszy złowiony w tamtym roku sum wziął o 5.55 28 lipca.W nocy sie naczekałem aa tu rano odjazd piękny ;] I pierwszy sum w moim życiu stał sie faktem ;] całe 78 cm ;] [2012-04-12 20:49]

Zander51

Żaden wpis nie traktował jeszcze o tym że ktoś się wybiera teraz na suma. Kolega zadał pytanie i otrzymał odpowiedzi. A teksty w stylu że teraz okres ochronny i tak dalej są po prostu śmieszne. Wychodzi na to, że jak jest okres ochronny na daną rybę to o niej nawet pisać nie wolno. Panowie, więcej luzu i zdrowego rozsądku.



Rozsądny wędkarz nie myśli teraz o sumie...

[2012-04-12 20:54]

Bugowy Lowca

Z mojego doświadczenie wynika jedna rada nie ma reguły łowiłem sumy zarówno w dzień jak i w nocy.Oglądałem też filmy z ebro inie widziałem żadnego filmu nakręconego nocą(może nie wszystkie widziałem).Na mojej rzece bug połów nocą jest zabroniony(odcinek graniczny)jednak często się słyszy o złowionych 50-60kg w dzień za tem myślę że nie ma reguły.Pozdrowienia do lipca:)
[2012-04-12 21:05]

zibik33

Rozsądny wędkarz nie myśli teraz o sumie...





a ja myślę i będę tak myślał do 1 lipca.....
myślę tez o szczupakach i sandaczach.....
i myślę też o wszystkich innych rybach....

i sadzę że jestem rozsądny , bo trzeba się obawiać tych którzy nie myślą o rybach tylko łowią w okresach ochronnych !
[2012-04-12 21:17]

marek9576

Dziekuje kolegą  którzy zrozumieli moje pytanie i napisali co o tym myślą... ale jak widac nie wszyscy zrozumieli i musze dla tych napisac że w wiekszosci na dzien dzisiejszy jest okres ochronny ryb... "Teraz sie pisze, pyta ,szuka, ogląda, marzy a od 1 lipca łowi..." Dzieki i pozdrawiam połamania!!!
[2012-04-12 22:08]

Thoma23

Bez sensu niektóre posty...sam łowię suma od lipca i wcale mi to nie przeszkadza żeby pisać, czytać i myśleć o nim w styczniu, marcu, kwietniu czy o każdej innej porze...A co do połowu...hmm powiem szczerze że najlepiej wieczorem jak się ściemnia i rano przy czym rano przed świtem..w dzień też są brania zwłaszcza jak trafisz w miejscówkę gdzie sum odpoczywa..tak więc co do pory nie trzymałbym się sztywno a bardziej bym zwrócił uwagę na zlokalizowanie miejscówki...jakiejś jamki, dołka..
[2012-04-13 09:13]

MrCrasny

Żaden wpis nie traktował jeszcze o tym że ktoś się wybiera teraz na suma. Kolega zadał pytanie i otrzymał odpowiedzi. A teksty w stylu że teraz okres ochronny i tak dalej są po prostu śmieszne. Wychodzi na to, że jak jest okres ochronny na daną rybę to o niej nawet pisać nie wolno. Panowie, więcej luzu i zdrowego rozsądku.



Rozsądny wędkarz nie myśli teraz o sumie...





Stwierdzenie jest pozbawione logiki. To tak jak z kobietami. Kiedy mają "okres" ochronny to rozsądni faceci nie powinni o nich myśleć. Tak totalnie bezsensowne że aż śmieszne.

Pozdrawiam "rozsądnych" wędkarzy i tych "nierozsądnych" też.

[2012-04-13 12:25]

pinex77

w nocy.
[2012-07-22 23:23]