Zaloguj się do konta

Sum okres ochronny

utworzono: 2012/05/13 16:44
buber

Proszę mi powiedzieć co to za bystrzacha z PZW wydłużył okres ochronny na suma do ośmiu miesięcy? Wędkuję we Wrocławiu i jest tego wąsatego stwora tutaj bardzo dużo. Zeżarł natomiast prawie całą populację płoci!
Może zrobić z niego gatunek całkowicie chroniony? :-( Dla mnie debilizm pierwszej wody!
[2012-05-13 16:44]

bobus86

witaj.ja ci powiem ze jestem za.widzisz u ciebie skoro jest duza populacja to masz prawo byc zdenerwowany,ale widzisz u mnie jest to gatunek niemal obcy :)jest go bardzo malo,ale to ze ma wydluzony okres ochronny w niczym u mnie nie pomoze zabierane jest wszystko bez litosci na pozarcie .coz taki kraj pozdrawiam [2012-05-13 16:29]

JOPEK1971

Proszę mi powiedzieć co to za bystrzacha z PZW wydłużył okres ochronny na suma do ośmiu miesięcy? Wędkuję we Wrocławiu i jest tego wąsatego stwora tutaj bardzo dużo. Zeżarł natomiast prawie całą populację płoci!
Może zrobić z niego gatunek całkowicie chroniony? :-( Dla mnie debilizm pierwszej wody!

Lubisz łowic płotki? zapoluj na suma,nie musisz go zabierac a przeżycie spotkania z "królem" bezcenne.Teraz najlepszy okres na suma.



[2012-05-13 16:55]

Kto świadomie udaje się nad wodę -  z  zamiarem połowu ryb objętych okresem ochronnym (czyli chronionych ) , popełnia przestępstwo. Z kolei zaś , połów ryb objętych okresem ochronnym - z zamiarem wypuszczenia ich , niewiele zmienia w tej kwestii , gdyż liczy się sama ingerencja w spokój ryb chronionych wraz ze wszystkimi konsekwencjami manipulacji dokonywanych w miejscu  grupowania się takich ryb. Sum nie jest tutaj żadnym wyjątkiem , a wręcz powiedziałbym ,że na szczególną atencję zasługuje tutaj fakt , iż sum , jak na rybę tak okazałą  ma bardzo słaby kręgosłup  i dlatego  forsowny hol dużej sztuki - mógłby zaszkodzić rybie objętej okresem ochronnym .  Parę gorzkich słów pod adresem autora tego żenującego (skądinąd) wątku : jako wędkarz , któremu zależy na dobru wód i ryb , powinieneś życzyć jak najlepiej rybom , zamiast złorzeczyć tutaj sumom , których natury nie zmienisz ! Co ty sobie wyobrażasz ? Jesteś  jednym z tych wizjonerów , którzy myślą ,że ryby to ich własność i ,że kiedyś uda się poustawiać ryby w wodzie , jak pionki na szachownicy ? Prorokiem co to myśli , jak tutaj odwrócić bieg Wisły - aby płynęła z Gdańska do Krakowa a nie odwrotnie ?  Po jakiego grzyba się wtrącasz swoimi rozmyślaniami w świat , o którym tak naprawdę wiesz niewiele ? Człowiek nie powinien ingerować w świat ryb , posiłkując się przy tym miałkimi wnioskami , płynącymi z pobieżnej tylko obserwacji. Myślisz ,że sum spełnia źle swoją funkcję w przyrodzie ? Złorzeczysz mu z tytułu prymitywnej zazdrości o płotki , które gdyby nie zostały pożarte przez niego - to trafiłyby , do twojego sadza ? Sum to ryba taka sama jak płotka czy ciernik a woda to jego niepisane królestwo . Ma on więc prawo do spokojnego bytu - zgodnie ze swoją naturą a nie z planami jakiegoś zabiedzonego moczykija znad brzegu .Kolejny  żałosny przykład postrzegania świata ryb - tak uważam.
[2012-05-13 18:14]

mastifff

No i co jeszcze? Może też najlepszy na brzanę i sandacza?????????????????????????????? [2012-05-13 18:14]

Wedkarz60

Teraz sum jest na tarle to raczej nie będzie brał . U mnie to suma jest mało a okres ochronny to tak moze być nawet i 9 miesięcy . Ale co z tego jak sa wedkarze przepisowe i nie przepisowe. [2012-05-13 18:53]

JOPEK1971

Kto świadomie udaje się nad wodę -  z  zamiarem połowu ryb objętych okresem ochronnym (czyli chronionych ) , popełnia przestępstwo. Z kolei zaś , połów ryb objętych okresem ochronnym - z zamiarem wypuszczenia ich , niewiele zmienia w tej kwestii , gdyż liczy się sama ingerencja w spokój ryb chronionych wraz ze wszystkimi konsekwencjami manipulacji dokonywanych w miejscu  grupowania się takich ryb. Sum nie jest tutaj żadnym wyjątkiem , a wręcz powiedziałbym ,że na szczególną atencję zasługuje tutaj fakt , iż sum , jak na rybę tak okazałą  ma bardzo słaby kręgosłup  i dlatego  forsowny hol dużej sztuki - mógłby zaszkodzić rybie objętej okresem ochronnym .  Parę gorzkich słów pod adresem autora tego żenującego (skądinąd) wątku : jako wędkarz , któremu zależy na dobru wód i ryb , powinieneś życzyć jak najlepiej rybom , zamiast złorzeczyć tutaj sumom , których natury nie zmienisz ! Co ty sobie wyobrażasz ? Jesteś  jednym z tych wizjonerów , którzy myślą ,że ryby to ich własność i ,że kiedyś uda się poustawiać ryby w wodzie , jak pionki na szachownicy ? Prorokiem co to myśli , jak tutaj odwrócić bieg Wisły - aby płynęła z Gdańska do Krakowa a nie odwrotnie ?  Po jakiego grzyba się wtrącasz swoimi rozmyślaniami w świat , o którym tak naprawdę wiesz niewiele ? Człowiek nie powinien ingerować w świat ryb , posiłkując się przy tym miałkimi wnioskami , płynącymi z pobieżnej tylko obserwacji. Myślisz ,że sum spełnia źle swoją funkcję w przyrodzie ? Złorzeczysz mu z tytułu prymitywnej zazdrości o płotki , które gdyby nie zostały pożarte przez niego - to trafiłyby , do twojego sadza ? Sum to ryba taka sama jak płotka czy ciernik a woda to jego niepisane królestwo . Ma on więc prawo do spokojnego bytu - zgodnie ze swoją naturą a nie z planami jakiegoś zabiedzonego moczykija znad brzegu .Kolejny  żałosny przykład postrzegania świata ryb - tak uważam.


Masz rację ale wolę złowic suma teraz i go wypuścic niż w lipcu walnąc go w łeb, bo tak regulamin zezwala,głupotą jest zakaz połowu tej ryby do lipca bo i tak nie jest to egzekwowane,wszyscy mordują na potęgę bo czują się bezkarni,sandacze już w marcu mordują,a nikt nie opiekuje się tarliskami tych ryb,to po kiego grzyba jakiś regulamin"pusty"regulamin.Ja mogę w każdej chwili walic na konkretną gumę i nikt mi nie jest w stanie zażócic popełnienie wykroczenia.Ech szkoda gadac...


[2012-05-13 19:11]

fisch 73

A kto kol.JOPEK1971ma się opiekować tarliskami? To powinność nasza -wędkarzy. [2012-05-13 19:44]

ryukon1975

A kto kol.JOPEK1971ma się opiekować tarliskami? To powinność nasza -wędkarzy.




Czy również powinnością kierowców jest w czasie jazdy naprawa nawierzchni naszych dziurawych dróg?

:)

[2012-05-13 19:57]

JOPEK1971

A kto kol.JOPEK1971ma się opiekować tarliskami? To powinność nasza -wędkarzy.

Jak byś wiedział jakie ja robię "hallo" w tym temacie to byś inaczej gadał.Walczyłem o certy ,teraz walczę o sumy,ni chugona nie pomaga,czerwone ryje mają moją gadkę w dupie,jakby przchodzili wędkarze na zebrania to by było inaczej,chyba nie dożyje chwili kiedy wszystkich wędkarzy zainteresowanych wędkarstwem będzie obchodził ten temat.

[2012-05-13 20:17]

buber

do Acipenser Sturio

Skoro (jak piszesz) człowiek nie powinien ingerować w świat ryb to dlaczego sumika karłowatego czy jazgarza ten sam człowiek/wędkarz uznaje za chwasty i wyrzuca na trawę? Coś chyba zbyt daleko poszedłeś z tą swoją wędkarską filozofią. Przecież byczek czy jazgarz to tak samo stworzenia boże co sum :-)


[2012-05-14 16:07]

Piotr 100574

a u mnie sum od 2010 roku nie ma wymiaru ani okresu ochronnego:))))))został uznany za chwasta
[2012-05-14 17:21]

zbynio5o

I może do trawy, w krzaki wpierniczacie takie po 60- 80kg. ?  :))))))))) [2012-05-14 17:46]

JOPEK1971

I może do trawy, w krzaki wpierniczacie takie po 60- 80kg. ?  :)))))))))

Najpierw trzeba takiegio "kabana" namierzyc i złowic,potem można walic go w" krzaki",a wiem że większośc nie spotkała się z taką rybą i się nie spotka, niestety.

[2012-05-14 19:52]

Piotr 100574

I może do trawy, w krzaki wpierniczacie takie po 60- 80kg. ?  :)))))))))




he he he dobre:))))))))może nie do końca:))))ale tu na Bawarii nie chcą żeby im dziad ryby wyżerał
[2012-05-14 19:55]

JOPEK1971

I może do trawy, w krzaki wpierniczacie takie po 60- 80kg. ?  :)))))))))




he he he dobre:))))))))może nie do końca:))))ale tu na Bawarii nie chcą żeby im dziad ryby wyżerał 

Nie łowię w Bawarii tyko w północnej Westfalii. 


[2012-05-14 20:39]

Piotr 100574

no a ja na Bawarii ,we westfalii jeszcze nigdy nie byłem ale może kiedyś przejadę się tam na ryby :))))
[2012-05-14 20:58]

JOPEK1971

no a ja na Bawarii ,we westfalii jeszcze nigdy nie byłem ale może kiedyś przejadę się tam na rybZ
[2012-05-14 21:07]

JOPEK1971

no a ja na Bawarii ,we westfalii jeszcze nigdy nie byłem ale może kiedyś przejadę się tam na rybZ
[2012-05-14 21:07]

zbynio5o

I może do trawy, w krzaki wpierniczacie takie po 60- 80kg. ?  :)))))))))




he he he dobre:))))))))może nie do końca:))))ale tu na Bawarii nie chcą żeby im dziad ryby wyżerał



No to ciekawe. Skoro tak trudno według @Jopek złowić w Niemcach suma, to dlaczego jest to dla niemców chwast ???   hmmm ?   Ciekawe ... ?   Może rzeczywiście zdają sobie sprawe ile to potrafi ryby zeżreć :)



[2012-05-14 23:07]

cyprinus m

I może do trawy, w krzaki wpierniczacie takie po 60- 80kg. ?  :)))))))))




he he he dobre:))))))))może nie do końca:))))ale tu na Bawarii nie chcą żeby im dziad ryby wyżerał 

Nie łowię w Bawarii tyko w północnej Westfalii. 



Nurek ty lepiej opowiedz jak się łowi sumy sandacze na kotwice nr 1/0000000

przy progu ponirzej tamy a nie tam w Westfalii
opowiedz jak w śluzie ściąga się z gniazga siednio kilowe samce sondzcza.

pod okiem działaczy PZW.

a zresztą i tak ci nie uwirzą powiedzą że zmyślasz,

[2012-05-15 00:09]

zyga1949

Do Acipenser Sturio- możesz pisać co Ci się podoba,ale nie masz prawa obrażać i oceniać ludzi.
[2012-05-15 09:01]

adler

Serwus koledzy . 

Proponuję wrócić do głównego tematu . Natomiast wpisy , szkalujące inne osoby będą usuwane . Myślę że inni zgodzą się ze mną że można naprawdę wymieniać poglądy szczerze , ale bez zaczepek , obrażania i zniesławiania się . 

Pozdrawiam Krzysztof O. - adler .

[2012-05-15 12:26]

buber

Wracając do tematu - skoro w niemieckiej Bawarii nie ma na suma ani wymiaru, ani okresu ochronnego to może niegłupim pomysłem byłoby zastanowić się i w Polsce nad skróceniem tego ostatniego? Widziałem kilka reportaży w TV o tym jak ten denny odkurzacz masakruje inne gatunki, wędkarze z którymi się spotykam są podobnego zdania.
Według mnie temat wart jest dyskusji, dyskusji już bez udziału moderatora :)
[2012-05-15 12:49]

Piotr 100574

niemcy dbają o swoje ryby z których rybacy czerpią zyski ,ryby takie jak pstrągi każdego gatunku czy sieja i sielawa tu są rybami które ludzie kupują od rybaków ,te ryby są również cenione przez wędkarzy ,sum masakrując ich liczebność został uznany za rybę nie pożądaną w jeziorach i rzeczkach ,u nas w polsce jest też bardzo dużo suma ,w koninie na warcie pewnie za parę lat będzie tylko sum
[2012-05-15 16:37]

Wracając do tematu - skoro w niemieckiej Bawarii nie ma na suma ani wymiaru, ani okresu ochronnego to może niegłupim pomysłem byłoby zastanowić się i w Polsce nad skróceniem tego ostatniego? Widziałem kilka reportaży w TV o tym jak ten denny odkurzacz masakruje inne gatunki, wędkarze z którymi się spotykam są podobnego zdania.
Według mnie temat wart jest dyskusji, dyskusji już bez udziału moderatora :)

Jak ty możesz wrócić do tematu , skoro ty, się na rybach nie znasz ?  Dla ścisłości : ten człowiek nie potrafi nawet rozgraniczyć  jazgarza , rodzimego gatunku od sumika karłowatego . Parę dni temu wrzucił te dwa gatunki do jednego tygla , nazywając chwastem oraz ,że często  rzuca się te ryby w trawę "bo to chwasty ".. ... Adler - znów snuje paranoidalne domysły , jakobym tutaj kogoś obrażał . Buber i Adler - w moim odczuciu jesteście po prostu niezrozumiali. Buber dlatego ,że nie zna się kompletnie na rybach ( czego dowodem był jego ignorancki wpis na temat jazgarza , który według niego "ląduje w trawie " jako chwast ) . Natomiast Adler .... Nie skomentuję moderatora , bo już się pewnie "grzeje " ,żeby mi konto zablokować . Pytanie, tylko : za co ? Za prawdę ?  PS :Buber , naprawdę przekonałem się ostatecznie co do tego ,że według mnie  : nie znasz się  na rybach (nic a nic ) człowieku. To wstyd tak pisać . Ecie Pecie ! Nie twierdzę ,że nie masz sukcesów ( o czym  świadczy sandaczowy trup , z którym pozujesz na tle ubikacji) .Ale wyławiać ryby z wody , to przecież nie to samo co wiedzieć coś na ich temat . Jest wielu w Polsce , którzy łowią całkiem dużo ryb , niewiele o nich wiedząc .Moim zdaniem idealnie wpisałeś się w tę grupę.
[2012-05-15 16:53]