Sum okres ochronny

/ 42 odpowiedzi
Proszę mi powiedzieć co to za bystrzacha z PZW wydłużył okres ochronny na suma do ośmiu miesięcy? Wędkuję we Wrocławiu i jest tego wąsatego stwora tutaj bardzo dużo. Zeżarł natomiast prawie całą populację płoci!
Może zrobić z niego gatunek całkowicie chroniony? :-( Dla mnie debilizm pierwszej wody!
bobus86

witaj.ja ci powiem ze jestem za.widzisz u ciebie skoro jest duza populacja to masz prawo byc zdenerwowany,ale widzisz u mnie jest to gatunek niemal obcy :)jest go bardzo malo,ale to ze ma wydluzony okres ochronny w niczym u mnie nie pomoze zabierane jest wszystko bez litosci na pozarcie .coz taki kraj pozdrawiam (2012/05/13 16:29)

JOPEK1971

Proszę mi powiedzieć co to za bystrzacha z PZW wydłużył okres ochronny na suma do ośmiu miesięcy? Wędkuję we Wrocławiu i jest tego wąsatego stwora tutaj bardzo dużo. Zeżarł natomiast prawie całą populację płoci!
Może zrobić z niego gatunek całkowicie chroniony? :-( Dla mnie debilizm pierwszej wody!
Lubisz łowic płotki? zapoluj na suma,nie musisz go zabierac a przeżycie spotkania z "królem" bezcenne.Teraz najlepszy okres na suma.
(2012/05/13 16:55)

u?ytkownik109116

Kto świadomie udaje się nad wodę -  z  zamiarem połowu ryb objętych okresem ochronnym (czyli chronionych ) , popełnia przestępstwo. Z kolei zaś , połów ryb objętych okresem ochronnym - z zamiarem wypuszczenia ich , niewiele zmienia w tej kwestii , gdyż liczy się sama ingerencja w spokój ryb chronionych wraz ze wszystkimi konsekwencjami manipulacji dokonywanych w miejscu  grupowania się takich ryb. Sum nie jest tutaj żadnym wyjątkiem , a wręcz powiedziałbym ,że na szczególną atencję zasługuje tutaj fakt , iż sum , jak na rybę tak okazałą  ma bardzo słaby kręgosłup  i dlatego  forsowny hol dużej sztuki - mógłby zaszkodzić rybie objętej okresem ochronnym .  Parę gorzkich słów pod adresem autora tego żenującego (skądinąd) wątku : jako wędkarz , któremu zależy na dobru wód i ryb , powinieneś życzyć jak najlepiej rybom , zamiast złorzeczyć tutaj sumom , których natury nie zmienisz ! Co ty sobie wyobrażasz ? Jesteś  jednym z tych wizjonerów , którzy myślą ,że ryby to ich własność i ,że kiedyś uda się poustawiać ryby w wodzie , jak pionki na szachownicy ? Prorokiem co to myśli , jak tutaj odwrócić bieg Wisły - aby płynęła z Gdańska do Krakowa a nie odwrotnie ?  Po jakiego grzyba się wtrącasz swoimi rozmyślaniami w świat , o którym tak naprawdę wiesz niewiele ? Człowiek nie powinien ingerować w świat ryb , posiłkując się przy tym miałkimi wnioskami , płynącymi z pobieżnej tylko obserwacji. Myślisz ,że sum spełnia źle swoją funkcję w przyrodzie ? Złorzeczysz mu z tytułu prymitywnej zazdrości o płotki , które gdyby nie zostały pożarte przez niego - to trafiłyby , do twojego sadza ? Sum to ryba taka sama jak płotka czy ciernik a woda to jego niepisane królestwo . Ma on więc prawo do spokojnego bytu - zgodnie ze swoją naturą a nie z planami jakiegoś zabiedzonego moczykija znad brzegu .Kolejny  żałosny przykład postrzegania świata ryb - tak uważam.
(2012/05/13 18:14)

mastifff

No i co jeszcze? Może też najlepszy na brzanę i sandacza?????????????????????????????? (2012/05/13 18:14)

Wedkarz60

Teraz sum jest na tarle to raczej nie będzie brał . U mnie to suma jest mało a okres ochronny to tak moze być nawet i 9 miesięcy . Ale co z tego jak sa wedkarze przepisowe i nie przepisowe. (2012/05/13 18:53)

JOPEK1971

Kto świadomie udaje się nad wodę -  z  zamiarem połowu ryb objętych okresem ochronnym (czyli chronionych ) , popełnia przestępstwo. Z kolei zaś , połów ryb objętych okresem ochronnym - z zamiarem wypuszczenia ich , niewiele zmienia w tej kwestii , gdyż liczy się sama ingerencja w spokój ryb chronionych wraz ze wszystkimi konsekwencjami manipulacji dokonywanych w miejscu  grupowania się takich ryb. Sum nie jest tutaj żadnym wyjątkiem , a wręcz powiedziałbym ,że na szczególną atencję zasługuje tutaj fakt , iż sum , jak na rybę tak okazałą  ma bardzo słaby kręgosłup  i dlatego  forsowny hol dużej sztuki - mógłby zaszkodzić rybie objętej okresem ochronnym .  Parę gorzkich słów pod adresem autora tego żenującego (skądinąd) wątku : jako wędkarz , któremu zależy na dobru wód i ryb , powinieneś życzyć jak najlepiej rybom , zamiast złorzeczyć tutaj sumom , których natury nie zmienisz ! Co ty sobie wyobrażasz ? Jesteś  jednym z tych wizjonerów , którzy myślą ,że ryby to ich własność i ,że kiedyś uda się poustawiać ryby w wodzie , jak pionki na szachownicy ? Prorokiem co to myśli , jak tutaj odwrócić bieg Wisły - aby płynęła z Gdańska do Krakowa a nie odwrotnie ?  Po jakiego grzyba się wtrącasz swoimi rozmyślaniami w świat , o którym tak naprawdę wiesz niewiele ? Człowiek nie powinien ingerować w świat ryb , posiłkując się przy tym miałkimi wnioskami , płynącymi z pobieżnej tylko obserwacji. Myślisz ,że sum spełnia źle swoją funkcję w przyrodzie ? Złorzeczysz mu z tytułu prymitywnej zazdrości o płotki , które gdyby nie zostały pożarte przez niego - to trafiłyby , do twojego sadza ? Sum to ryba taka sama jak płotka czy ciernik a woda to jego niepisane królestwo . Ma on więc prawo do spokojnego bytu - zgodnie ze swoją naturą a nie z planami jakiegoś zabiedzonego moczykija znad brzegu .Kolejny  żałosny przykład postrzegania świata ryb - tak uważam.
Masz rację ale wolę złowic suma teraz i go wypuścic niż w lipcu walnąc go w łeb, bo tak regulamin zezwala,głupotą jest zakaz połowu tej ryby do lipca bo i tak nie jest to egzekwowane,wszyscy mordują na potęgę bo czują się bezkarni,sandacze już w marcu mordują,a nikt nie opiekuje się tarliskami tych ryb,to po kiego grzyba jakiś regulamin"pusty"regulamin.Ja mogę w każdej chwili walic na konkretną gumę i nikt mi nie jest w stanie zażócic popełnienie wykroczenia.Ech szkoda gadac...

(2012/05/13 19:11)

fisch 73

A kto kol.JOPEK1971ma się opiekować tarliskami? To powinność nasza -wędkarzy. (2012/05/13 19:44)

ryukon1975

A kto kol.JOPEK1971ma się opiekować tarliskami? To powinność nasza -wędkarzy.

Czy również powinnością kierowców jest w czasie jazdy naprawa nawierzchni naszych dziurawych dróg?

:) (2012/05/13 19:57)

JOPEK1971

A kto kol.JOPEK1971ma się opiekować tarliskami? To powinność nasza -wędkarzy.

Jak byś wiedział jakie ja robię "hallo" w tym temacie to byś inaczej gadał.Walczyłem o certy ,teraz walczę o sumy,ni chugona nie pomaga,czerwone ryje mają moją gadkę w dupie,jakby przchodzili wędkarze na zebrania to by było inaczej,chyba nie dożyje chwili kiedy wszystkich wędkarzy zainteresowanych wędkarstwem będzie obchodził ten temat. (2012/05/13 20:17)

buber

do Acipenser Sturio

Skoro (jak piszesz) człowiek nie powinien ingerować w świat ryb to dlaczego sumika karłowatego czy jazgarza ten sam człowiek/wędkarz uznaje za chwasty i wyrzuca na trawę? Coś chyba zbyt daleko poszedłeś z tą swoją wędkarską filozofią. Przecież byczek czy jazgarz to tak samo stworzenia boże co sum :-)
(2012/05/14 16:07)

Piotr 100574

a u mnie sum od 2010 roku nie ma wymiaru ani okresu ochronnego:))))))został uznany za chwasta (2012/05/14 17:21)

zbynio5o

I może do trawy, w krzaki wpierniczacie takie po 60- 80kg. ?  :))))))))) (2012/05/14 17:46)

JOPEK1971

I może do trawy, w krzaki wpierniczacie takie po 60- 80kg. ?  :)))))))))

Najpierw trzeba takiegio "kabana" namierzyc i złowic,potem można walic go w" krzaki",a wiem że większośc nie spotkała się z taką rybą i się nie spotka, niestety. (2012/05/14 19:52)

Piotr 100574

he he he dobre:))))))))może nie do końca:))))ale tu na Bawarii nie chcą żeby im dziad ryby wyżerał (2012/05/14 19:55)

JOPEK1971

he he he dobre:))))))))może nie do końca:))))ale tu na Bawarii nie chcą żeby im dziad ryby wyżerał 
Nie łowię w Bawarii tyko w północnej Westfalii. 
(2012/05/14 20:39)

Piotr 100574

no a ja na Bawarii ,we westfalii jeszcze nigdy nie byłem ale może kiedyś przejadę się tam na ryby :)))) (2012/05/14 20:58)

JOPEK1971

no a ja na Bawarii ,we westfalii jeszcze nigdy nie byłem ale może kiedyś przejadę się tam na rybZ
(2012/05/14 21:07)

JOPEK1971

no a ja na Bawarii ,we westfalii jeszcze nigdy nie byłem ale może kiedyś przejadę się tam na rybZ
(2012/05/14 21:07)

zbynio5o

he he he dobre:))))))))może nie do końca:))))ale tu na Bawarii nie chcą żeby im dziad ryby wyżerał

No to ciekawe. Skoro tak trudno według @Jopek złowić w Niemcach suma, to dlaczego jest to dla niemców chwast ???   hmmm ?   Ciekawe ... ?   Może rzeczywiście zdają sobie sprawe ile to potrafi ryby zeżreć :)

(2012/05/14 23:07)

cyprinus m

Nie łowię w Bawarii tyko w północnej Westfalii. 

Nurek ty lepiej opowiedz jak się łowi sumy sandacze na kotwice nr 1/0000000

przy progu ponirzej tamy a nie tam w Westfalii
opowiedz jak w śluzie ściąga się z gniazga siednio kilowe samce sondzcza.

pod okiem działaczy PZW.

a zresztą i tak ci nie uwirzą powiedzą że zmyślasz,

(2012/05/15 00:09)