Zaloguj się do konta

Sum do stawu :-) zarybienie stawu sumem

utworzono: 2012/08/13 14:08
Rudy karol

Witam drogich kolegów.
Chciałbym wpuścić suma do stawu.
Czy rozmnoży on się?
Jest to mały staw.
A rośliny tylko samo siejki.
Do ilu może on dorosnąć?
W małym stawie.
Słyszałem,że zjada on karpie czy to prawda?
W stawie mam setki małych japońcy, setki karasi 2 duże tołpygi,1 mały szczupak,około 1000 karpi,6 linów.
Chciałbym to oczyścić czy kilka sumów da rade oczyścić 1\8 tego towaru?
Proszę o odpowiedzi.
                                                           Z góry dzięki!!!



[2012-08-13 14:08]

MASTINO

Wyłów te ryby, a daj spokój z sumem. On Ci tam skutecznie wymorduje większośc ryb a nie 1/8. [2012-08-13 14:17]

klu222

Byłbym ostrożny z wpuszczaniem suma, jak duży staw, ja wpusciłem kilka 30cm do stawu prawie 1 ha,żeby pozbyć się raków amerykańskich , których było zatrzęsienie i nie dało sie łowić, minęło 6 lat, raków prawie nie ma, ale karpi, leszczy i amurów takich do ok 1kg też nie ma, a sumy po 4-5 latach osiągają dojrzałość mam i sumy ponad 20 kg i młode bo się rozmnożyły, trzeba być bardzo ostrożnym z ingerencją, lepiej chyba szczupaki, ale starać się je odłowić po pewnym czasie, może kilka okoni [2012-08-13 14:21]

jacenty75

Nie wpuszczaj suma do stawu! Po pierwsze jest to król naszych wód i staw nie jest jego naturalnym środowiskiem. Po drugie sumy wcześniej czy później skutecznie opustoszą Ci staw ze wszelkiego rybostanu. Wszelkie dyskusje i krytyki na temat sumów na tym forum wynikały z bezmyślnego zarybiania tym gatunkiem nieodpowiednich zbiorników wodnych. A jeżeli chcesz pozbyć sie nadmiaru drobnicy to lepiej wpóść pare szczupaków - w razie czego łatwiej je potem odłowić. [2012-08-13 14:24]

klu222

sum w sprzyjających warunkach przyrasta 3-4 kg rocznie i jest nienasycony, zjada wszystko [2012-08-13 14:24]

klu222

tak jak koledzy radzą, kup bębenek i systematycznie odławiaj drobnicę, szczupaczek po to aby ryby nie karłowaciały, żeby dla sportu je cos poganiało [2012-08-13 14:28]

Rudy karol

Dzięki wszystkim za odpowiedzi

[2012-08-13 14:34]

tomczyk001

Szczupaki lepsze, wpuść 1 suma nie więcej.
[2012-08-13 14:50]

jacek placekkk

też wydaje mi się że lepszy będzie szczupak a jakich wymiarów masz ten staw i jaką głębokość to przede wszystkim ? [2012-08-13 15:02]

tstaros

Sum w stawie to bardzo zły pomysł, jest żarłoczny i  wytrzebi Ci białoryb. Zdecydowanie lepszych będzie wpuścić kilka szczupaczków. [2012-08-13 15:03]

maniek22

Jak mały staw to ja bym suma nie wpuszczał. Tak jak koledzy powiedzieli lepiej szczupaka a nawet kilka  [2012-08-13 16:28]

szogun1

mam kumpla ktory wpuscil dwa sumki jak palec pech chcial ze mu sie rozmnozyly wyjelismy dwa osobniki okolo 10kg ale male zostaly. Jednak szczerze to widac narybek karpia a wieksze sztuki sa pieknie wygrzbiecone jak i karasie spowodowane jest to obecnoscia sumow tak przypuszczam jednak  jak masz maly staw to nie rob tego tamten mojego kolegi ma lekko ponad hektar [2012-08-13 16:58]

Ten wątek powinien być od razu usunięty. Każdy zna powody ku temu i naprawdę nie wiem dlaczego jeszcze tego nie zrobiono ?
[2012-08-13 17:07]

damian-kozlik

Lepiej pare sztuk szczupakow, i dla sportu okonii. Wszystko powiedziane w temacie wyzej zreszta. [2012-08-13 19:18]

klu222

Rimte, sumy można złowić wymiarowe, można też kupić, ze stawów hodowlanych lub doświadczalnych niewymiarowe, ja mam stawy i kupowałem narybek różny [2012-08-13 20:23]

jacek placekkk

Olejcie tego gościa Ritme i to co pisze nie odpisujcie mu poprostu żeby nie wychodzić z nim najlepiej w żadną rozmowę bo on szuka tylko zaczepek i kłótni innym jakoś nie przeszkadza taki temat i chcą się czegoś dowiedzieć czy doradzić a jemu pewno żal d... ściska że nie ma swojego stawu Pozdrawiam Wszystkich:) [2012-08-13 20:39]

Olejcie tego gościa Ritme i to co pisze nie odpisujcie mu poprostu żeby nie wychodzić z nim najlepiej w żadną rozmowę bo on szuka tylko zaczepek i kłótni innym jakoś nie przeszkadza taki temat i chcą się czegoś dowiedzieć czy doradzić a jemu pewno żal d... ściska że nie ma swojego stawu Pozdrawiam Wszystkich:)

Może byś tak sam się olał ? Szczerze dziękuję ,ale nie skorzystam z twojej oferty.
Wątek jest skazany na usunięcie nie tylko z tego powodu ,że wspomniano tutaj o  małych sumach ...
Jak można w ogóle wpaść na pomysł , by kisić ryby dziko żyjące w jakimś zakichanym bajorku ? I to w dodatku suma - największą obecnie rybę naszych wód ? To powinno być karalne, bo przecież ryba nie jest zabawką ,żeby ją sobie umieszczać , gdzie popadnie . Każdy byle pseudo -hodowca , który ma staw - myśli sobie ,że może nawpuszczać obojętnie jakich ryb i je tam dręczyć - do następnego sezonu  - o ile nie zdechną wcześniej .
Stawy i bajorka do ,których wpuszcza się szczupaki uprzednio złowione w jeziorze , wzdręgi , płocie a nawet jazie z rzek  - to obrzydliwa choroba współczesnych czasów , to plaga Polski i hańba będąca efektem niedouczenia , niedostatków świadomości ekologicznej . Często pojawia się tutaj , także tematyka pasożytów rybich , które mając dogodne warunki rozwoju - wywołują tam schorzenia oportunistyczne .Dlaczego nikt nie weźmie pod uwagę ,że :
przecież te przeklęte bajora - same w sobie , wymagają tyle  środków chemicznych i rozmaitych  sztucznych zabiegów , iż stanowią większe zagrożenie dla środowiska -  niż jakakolwiek splewka , wiciowiec czy pleśniawka ?
[2012-08-13 20:58]

klu222

Kolega Jacek miał racje,  Rimte, ... [2012-08-13 21:08]

jacek placekkk

ryby kolego do stawu można pozyskać z hodowli stawowej od kogoś i takie ryby wytrzymają w stawie bez żadnego dręczenia i cierpienia jak twierdzisz jeśli maja dobre warunki i z głową są wpuszczane i zarybiane te nasze bajorka to rybki świetnie się w nich czują ja też nie mam tu namyśli o wpuszczaniu ryb pozyskanych z rzek do stawu bo wszystkie ryby mam z hodowli stawowych nie pozyskuję ryb z rzek bo one w stawie mają mniejsze szanse na przeżycie tak jak i ryby które po powodzi uciekną ze stawów do rzek  [2012-08-13 21:09]

Rudy karol

Staw ma około 2m. może 3 wys.Szer.10m.Dług. 30m.

[2012-08-14 10:58]

Rudy karol

Staw ma około 2m. może 3 wys.Szer.10m.Dług. 30m.

[2012-08-14 10:58]

klu222

przy takiej wielkości to absolutnie nie wpuszczaj suma, 2-3 szczupaczki [2012-08-14 11:31]

rafalx113

A co jeżeli wpuścił by suma karłowatego taki dorasta do 2 kg max i nie zje wszystkiego
[2012-08-15 00:33]

vistula123

Ale zarąbista dyskusja na wysokim poziomie !!!!!!!!!!!!!Ha, ha, ha !!!!!!!!!!!!!!!   [2012-08-15 00:46]

89krzysztof

A co jeżeli wpuścił by suma karłowatego taki dorasta do 2 kg max i nie zje wszystkiego

A wiesz co się stanie kiedy sumik się rozmnoży ?  [2012-08-15 03:38]

jacek placekkk

daj spokuj sobie może najlepiej z tym sumem wpuść szczupaka raczej sobie jakiegoś 3 czy 4 szt i będzie dobrze :) a broń boże nie wpuszczaj karłowatego poczytaj na forum jak niektórym zdominowały stawy i mają ich plagę  [2012-08-15 04:17]