Zaloguj się do konta

Sum atakuje kaczkę.

utworzono: 2018/07/22 02:07
GreyOwl

Witam. Mam kilka pytań do kolegów zajmujących się połowami sumów. Na początek opiszę po krótce pewną sytuację jaka mi się przytrafiła. W ostatnią sobotę (czyli wczoraj) wybralem się na rybki nad pewną niewielką wodę stojącą w okolicach Poznania. Łowię z pomostu, jest godzina 4.15 dzień się budzi, bezwietrzna pogoda, ciepło, delikatna mgiełka nad taflą, jedna wędka zarzucona, druga w trakcie montowania... w pewnym momencie z lewej strony pomostu słyszę, spław (tak mi się przynajmniej wydawało) większej ryby - nie jakiś wyjątkowo głośny, coś jakby pół cegły wpadło do wody. Po około 4-5 minutach zerkam na spławik zarzuconej wędki i jakieś 8-10 m za nim widzę płynącą kaczkę na której skupiam przez moment wzrok i .....w pierwszej chwili wydało mi się, że obok kaczki następuje kolejny spław - tyle tylko, że kaczka została jakby wessana pod powierzchnię wody i już nie wypływa a na powierzchni pozostaje cała masa wielkich białych bąbli. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że ryba - jak mniemam sum - zeżarła kaczkę, ale ... PYTANIE NR 1. czy jest możliwe, że ten pierwsz "spław", który tylko słyszalem to również był atak i że sum w ciągu ok 5 min pożarł 2 kaczki? Ewent. czy mogły to być dwa sumy na tak małej przestrzeni? Dodam, że połknięta kaczka, choć młoda to wielkości normalnej dorosłej. Ponadto łowię tam od ok. miesiąca i pamiętam, że kaczki pływały w stadku 9 sztuk - teraz pływa 5. PYTANIE NR 2 jakiej wielkości sum jest w stanie pożreć dorosłą kaczkę? Jako, że w zbiorniku jest spora populacja szczupaka, choć raczej drobnego PYTANIE NR 3 czy jest możliwe, że kaczka została zżarta przez wielkiego szczupaka? Z góry dziękuję za sensowne odpowiedzi. [2018-07-22 02:07]

muerte

kolego jak najbardziej tak. sumy wessaja wszystko co na wodzie I pod nia jest. sum spokojnie kaczke zje, zdarza sie to bardzo czesto. mozliwe ze to jeden osobnik zjadl dwie. wielkosc ciezko stwierdzic ale mysle.za taki 130 cm spokojnie.duza.kaczke zje. chyc mozliwe ze byl znacznie wiekszy. szczupaki rowniez potrafia zjesc kaczke ale raczej male.kaczyszki I szczupak musi byc duzy. tak jak opisales ze zostala wciagnieta pod wode to na 100% byl.pan.sumek. [2018-07-22 10:19]

GreyOwl

Dzięki za odpowiedź. Do zbiornika mam niedaleko i myślę, żeby na początku sierpnia przez kilka nocek zapolować na tego potworka. Zastanawiam się jak skompletować sensowny sprzęt na takiego osobnika. Na pewno będę musiał kupić porządne kołowrotki, pytanie czy inwestować również w wędki czy wystarczą zwykłe posiadane przeze mnie karpiówki Dragon mystery long distance carp dł. 3.9 cw 3 lbs ??Woda w której łowię jest nie za wielka choć głęboka, już przy samym brzegu ok 3,5 m ponadto pomost jest ok 70 cm powyżej lustra więc też się zastanawiam jak ewent taką sztukę podebrać. Czy w zbiorniku na którym z dużym prawdopodobieństwem prawie nikt sumów nie łowi, jako przynęta ma szansę sprawdzić się drobiowa wątróbka? [2018-07-22 11:51]

muerte

proboj panie. watroba, rosowki to dobra przyneta na suma, ale raczej biora.nie wielkie sztuki. tutaj karpiowka powinna dac rade, oczywiscie.zalow.gruba.zylke.lub plecionke no I przypon zaby sumek.nie.przegryzl. najlepiej na suma postawic.zywca na.zrywce. tu napewno przyda sie ppnton lub lodka pomoze tez z podebraniem. taki sum ktorego opisales moze miec nawet ok 2metry. do takiego osobnika potrzebny mocny kij I kolowrotek. zywiec duzy nawet bardzo. pomysl sa jaka.kaczke zjadl. [2018-07-22 12:59]