Zaloguj się do konta

Suche muchy na lipienia

utworzono: 2010/11/02 10:04
kaci12

Witam.Jakie muszki są dobre na listopad , bo dopiero zaczynam swoją przygodę z wędkarstwem muchowym i nie wiem na co łapac. Ja łapie na sucha muchę , lecz czy mogę łapac na nimfe , gdy mam sznur pływający? Proszę o odpowiedz , jeśli możecie prześlijcie zdjęcia. Życzę połamania kija!
[2010-11-02 10:04]

pawelz

Zalezy gdzie lowisz.
Oczywiscie, nimfa to w zasadzie tylko sznur plywajacy. Nie wyobrazam sobie lowienia na nimfe (moze poz krotka) na tonacej lince.
A wracajac do much. zupelnie inne na polnocy, inne na Sanie i inne na np. Dunajcu.
Z tego co widze to u Ciebie raczej polnoc. Na suchara jesienia na polnocy kraju nie lowilem. Ale z tego co wiem, to muszki na chaczykach #16, #18 powinny byc OK. Wzory zaleza od tego co lata w powietrzu. W Twoich rajonach lipienien sa mniej wybredne niz np. na Sanie.
A nimfy to wszelkiego rodzaju brazki. Co prawda to troche daleko od Ciebie, ale na Plytnicy czy Pilawie podstawowa przyneta byla brazka na #12, #14.
[2010-11-02 10:09]

Lipan1

Witam.No tak muszki na listopad wszystkie,te które będą skuteczne generalnie sieczka,nimfy też w małym wydaniu.Zobacz co lata nad wodą muchę i tak weryfikuje ryba,a nie wędkarz, sznur pływający i nimfa to doskonały mariaż,pozdrawiam.
[2010-11-02 14:11]

kaci12

Dzieki bardzo!

[2010-11-02 15:14]

Strzegom

Wszystko zalezy od warunków jakie zastaniesz nad rzeka.W sobotę byłem nad Bobrem w okolicach Wojanowa,woda niska z plynacymi lisciami(wiadomo jesien).Stojac w rzece obserwowałem unoszacego sie nad woda i siadajacego na nia chrusta ale nic sie do niego nie podnosilo.Zaczynałem od suchej niestety bez efektu.Postanowiłem zmienic taktykę zawiazałem nimfy.Duża nimfa złotogłówka(koral 4 mm wolfram na haku 10) na skoczka nimfka na haku 16(tulw braz z barzanta,ogon czerwony kogut,jezynka jasne pióro szyjne koguta,koral mosiądz 1,3 mm).Szukałem najpierw na wlewie w głęboczku,nic.Zaczęłem schodzic nizej wdluz pogłębiajacej sie rynny(woda w tym miejscu znacznie zwalnia).Pierwsze branko lipek 31 cm i dalej cisza.Doszedłem do miejsca gdzie rynna zaczyna sie wyplycac i w krótkim czasie łowie kilka lipieni w przedziale 34 do 10 cm w tym 3 ponad wymiar ochronny.Doszedłem do wniosku że plynace liscie przeszkadzały rybom obserwowac powieszchnie i dlatego zerowały przy dnie.Rynienka w tym miejscu miała około 80 cm głebokości.Trzeba podczas łowienia myśleć i analizowac porazki i sukcesy aby uniknac popełniania błedów.A much cóż prawdopodobnie skuteczne sa kazde wszedzie tylko nalezy je dopasowac.Moje sa skuteczne w rzekach Kotliny Kłodzkiej na Sanie i Dunajcu.Pozdrawiam i zachecam do krecenia własnych much od lat łowie tylko na swoje. [2010-11-02 15:26]