Zaloguj się do konta

Strzebla potokowa

utworzono: 2012/04/02 14:29
gmz

mam pytanie.Czy strzebla potokowa jest pod ochroną? W regulaminie nie jest wymieniona,w Wikipedii napisano że gatunek nie jest zagrożony a w innych żródłach podano że jest pod ochroną

[2012-04-02 14:29]

ryukon1975

mam pytanie.Czy strzebla potokowa jest pod ochroną? W regulaminie nie jest wymieniona,w Wikipedii napisano że gatunek nie jest zagrożony a w innych żródłach podano że jest pod ochroną

Więc masz kolego jakiś Chiński regulamin,co mnie nie dziwi bo skoro się powołujesz na takie "szanowane" źródło jak Wikipedia to o czymś świadczy.:)

W moim pisze:

Ochrona ryb.
5.Zakazowi połowów wędkarskich podlegają następujące gatunki:
...
....
...
strzeble-wszystkie gatunki
....

[2012-04-02 14:42]

Strzeble - wszystkie gatunki . Zgadza się kol. Hafeed8. A właściwie po co komu strzebla w wędkarstwie ? Niech sobie żyją te małe rybki nie niepokojone. Ryb chronionych nie wolno pozyskiwać dla własnych celów tj : upychać w akwarium co w ogóle jest odrażające bez względu na gatunek tak potraktowany ,  używać na przynętę , wyławiać , karmić , przenosić itd . Wielu zastanawia się pewnie jaką funkcję spełniają takie małe , niewędkarskie a więc z punktu widzenia pewnych osób : niepotrzebne gatunki ? Ogromną ! Ryby z rodzaju piskorz , różanka , słonecznica , ukleja , ciernik , jazgarz , piekielnica , koza - stanowią przekaźnik energii pomiędzy drapieżcami a planktonem na przykład .Niektóre organizmy są zbyt małe dla większych organizmów , natomiast są odpowiednie dla ryb małych rozmiarów . Ryby drobne z kolei stają się łupem drapieżcy i tak się ten interes kręci bardzo dobrze - dopóki człowiek nie zaczyna wciskać tam swoich  brudnych paluchów. Przez lata , w górskich wodach , przy ogólnej akceptacji  - tępiono np : miętusa , którego uważano za szkodnika , gdyż zgodnie z ludzką bujdą - wyżera on ikrę i przyczynia się do ,malenia populacji pstrąga potokowego i lipienia . Okazuje się jednak ,że pstrąg zawdzięcza życie właśnie tym spalonym na stosie miętusom , gdyż interakcja pomiędzy tymi rybami - była identyczna. Pstrąg potokowy pożera ikrę i narybek miętusa , więc czemu nie miałoby być odwrotnie ? Zakaz ? Oburzające ? Nie , to tylko taki człekokształtny palant - wymyślił sobie ,że pstrąg może ,ale miętus już nie . Na szczęście świadomość ludzka powoli się zmienia ,ale jak powolny jest to proces widać każdego dnia : nad wodą , w Internecie , nawet w "fachowej prasie wędkarskiej a przede wszystkim zaś : w PZW . Czy jazgarz lub jakikolwiek inny rybi drobiazg - żywiący się ikrą ( pomijając np trawiankę lub czebaczka - bo to zupełnie  inny temat ) - czyni to jednostronnie ? Gdzie tam . Jazgarz zjada ikrę danych ryb i Vice Versa .
[2012-04-02 15:52]

bobus86

jak nie jest w regulaminie?moze dopisz jeszcze ze kielbie i inne gatunki tez nie sa.skad zes dorwal ten regulamin?koledzy wyzej wszystko napisali
[2012-04-02 20:46]

gmz

Regulamin kupilem w PZW.W moim regulaminie pisze strzebla blotna a nie wszystkie gatunki.Nie powoluje sie na Wikipedie tylko podaje jako jedno ze zrodel do ktorych zagladalem. Napisalem wyraznie ze w innych zrodlach podano ze jest pod ochrona.Przepraszam za pisownie ale pisze z klawiatury ktora nie ma polskich znakow.Nie zamierzam tepic tych malych rybek tylko chcialem rozwiac watpliwosci.Nie wedkowalem ok.15 lat.Nie przypuszczalem ze moje pytanie czysto teoretyczne wzbudzi takie oburzenie.
[2012-04-02 21:30]

fishtrace

Regulamin kupilem w PZW.W moim regulaminie pisze strzebla blotna a nie wszystkie gatunki.Nie powoluje sie na Wikipedie tylko podaje jako jedno ze zrodel do ktorych zagladalem. Napisalem wyraznie ze w innych zrodlach podano ze jest pod ochrona.Przepraszam za pisownie ale pisze z klawiatury ktora nie ma polskich znakow.Nie zamierzam tepic tych malych rybek tylko chcialem rozwiac watpliwosci.Nie wedkowalem ok.15 lat.Nie przypuszczalem ze moje pytanie czysto teoretyczne wzbudzi takie oburzenie.

Nie przejmuj sie osobnikiem  Acipenser Sturio , to kolejny klon burego, ktorego niebawem zaczniesz bez problemu rozpoznawac :)Co do regulaminu to faktycznie tylko strzebla blotna jest ujeta.
5. Zakazowi połowów wędkarskich podlegają następujące gatunki ryb i minogów prawnie chronionych:– alosa,– babka czarna, – babka czarnoplamka,– babka mała,– babka piaskowa,– ciosa,– dennik,– głowacz pręgopłetwy,– głowacz białopłetwy,– igliczniowate  – wszystkie gatunki,– jesiotr zachodni, jesiotr ostronosy,– kiełb białopłetwy,– kiełb Kesslera,– kozy – wszystkie gatunki,– kur rogacz,– minogi – wszystkie gatunki,– parposz,– piekielnica,29– piskorz,– pocierniec,– różanka,– strzebla błotna,– śliz.

Tu link do pelnego regulaminu:http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/39226/pliki/regulamindruk.pdf [2012-04-02 21:44]

ryukon1975

Nie przejmuj sie osobnikiem  Acipenser Sturio , to kolejny klon burego, ktorego niebawem zaczniesz bez problemu rozpoznawac :)Co do regulaminu to faktycznie tylko strzebla blotna jest ujeta.
5. Zakazowi połowów wędkarskich podlegają następujące gatunki ryb i minogów prawnie chronionych:– alosa,– babka czarna, – babka czarnoplamka,– babka mała,– babka piaskowa,– ciosa,– dennik,– głowacz pręgopłetwy,– głowacz białopłetwy,– igliczniowate  – wszystkie gatunki,– jesiotr zachodni, jesiotr ostronosy,– kiełb białopłetwy,– kiełb Kesslera,– kozy – wszystkie gatunki,– kur rogacz,– minogi – wszystkie gatunki,– parposz,– piekielnica,29– piskorz,– pocierniec,– różanka,– strzebla błotna,– śliz.

Przeczytaj mój punkt 5 i Twój brzmią całkiem inaczej albo macie jakis stary regulamin albo to całkowity upadek PZW i w obiegu są różne wersje.(za błędy PZW nie odpowiadam:))
Z jakiego źródła macie ten regulamin?
Ja z Zezwolenia na amatorski połów ryb w O.Rzeszów na rok 2012.
[2012-04-02 21:52]

gmz

Ciekawe czy jest to blad w druku,czy poprostu strzebla potokowa przestala byc chroniona.
[2012-04-02 21:53]

fishtrace

Przeczytaj mój punkt 5 i Twój brzmią całkiem inaczej albo macie jakis stary regulamin albo to całkowity upadek PZW i w obiegu są różne wersje.(za błędy PZW nie odpowiadam:))

Cytat regulaminu pochodzi ze strony glownej PZW.http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/39226/pliki/regulamindruk.pdf
Takze jestescie winni przeprosiny dla uzytkownika gmz bo naskoczyliscie na niego bez powodu :) [2012-04-02 21:58]

ryukon1975

Cytat regulaminu pochodzi ze strony glownej PZW.http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/39226/pliki/regulamindruk.pdf
Takze jestescie winni przeprosiny dla uzytkownika gmz bo naskoczyliscie na niego bez powodu :)

Nie to nie ja drukowałem zezwolenie.
Niech się uda do Zarządu okręgu Rzeszów.:)
Potem może też do wszystkich innych,bo mają za co przepraszać.
Powodów jest mnóstwo.:)

PZW = Festiwal Błędów  :)

[2012-04-02 22:02]

Ciekawe czy jest to blad w druku,czy poprostu strzebla potokowa przestala byc chroniona.

strona główna pzw http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/39226/pliki/regulamindruk.pdfREGULAMIN AMATORSKIEGOPOŁOWU RYBPOLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKIZARZĄD GŁÓWNY2011

[2012-04-02 22:03]

Natomiast na stronie "mojego" okręgu jest regulamin z tego samego roku

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW

Obowiązuje od 1.01.2011r

Zakazowi połowów wędkarskich podlegają następujące gatunki ryb prawnie chronionych:

- alosa,
- babka czarna, babka szczupła, babka czarnoplamka, babka mała, babka piaskowa,
- ciosa,
- dennik,
- głowacz pręgopłetwy, głowacz białopłetwy,
- iglicznia,
- jesiotr zachodni, jesiotr ostronosy,
- kiełb białopłetwy, kiełb Kesslera,
- koza, koza złotawa,
- kur rogacz,
- minogi - wszystkie gatunki
- parposz,
- piekielnica,
- piskorz,
- pocierniec,
- różanka,
- strzeble - wszystkie gatunki,
- śliz,
- wężynka. [2012-04-02 22:10]

ryukon1975

W przyszłym roku ich oddam do cyrku,bo do zarządzania się nie nadają.:)
[2012-04-02 22:13]

gmz

Dziekuje fishtrace oraz Jarek11
[2012-04-02 22:24]

gmz

P.S. A moze chroniona jest nie we wszystkich okregach.Moj okreg to PZW Nowy Sacz
[2012-04-02 22:27]

ryukon1975

P.S. A moze chroniona jest nie we wszystkich okregach.Moj okreg to PZW Nowy Sacz

Musisz zapytać kogoś z władz PZW ale nie licz na jednoznaczną i szybką odpowiedź.
Mi się nie chce grzebać w necie żeby prostować to co zepsuli.

[2012-04-02 22:36]

kadab

a ja łowie sobie na strzeble oczywiscie imitacje takie wobki od 5 do 7cm i w minionym sezonie zlowiłem swoje pierwsze bolenie na takie strzebelki.moim zdaniem strzebla tak jak i inne drobne rybki powinny byc chronione poniewaz nimi zywia sie ryby ktore daja nam tyle radosci i strzał adrenaliny gdy uda nam sie przechytrzyc drapiezniki na imitacje ww rybek.
[2012-04-02 22:37]

ryukon1975

Nie sądzę.
W takim przypadku okręg mógłby zmienić jeden z podpunktów w którym wymieniony jest dany gatunek i zaostrzyć dany przepis na swoim terenie.
Jednak nie zmieniali by treści punktu 5 o którym wspomniałem,bo zmieniają w ten sposób jego znaczenie.
Tyle w tym temacie.
Szkoda czasu na "przepisy" PZW ,które są mniej czytelne od chińskiej książki.:)
[2012-04-03 07:28]

gmz

Nie wiem czy szkoda czasu na przepisy,ponieważ teraz każdy wędkarz posiadający taki regulamin jak ja, może legalnie używać strzebli potokowych jako przynęty na żywca.Nie wszyscy są dociekliwi, a co nie jest zabronione (pod ochroną) jest dozwolone.Nawiasem mówiąc strzeble były niegdyś bardzo dobrą przynętą na sandacze,klenie,pstrągi i okonie.Teraz może dochodzić do nieprzyjemnych sytuacji nad wodą między nieświadomymi wędkarzami a kontrolującymi.Jeżeli jest to błąd,to PZW powinno na własny koszt wysłać sprostowanie do każdego wędkarza listem poleconym.Ja słyszałem już od kilku osób że będą używać strzebli na żywca i żaden sąd im nic nie zrobi bo pokażą regulamin.Ciekawe co na to ANIMALSI?
[2012-04-03 08:14]

ryukon1975

Jeśli chodzi o strzeblę to nie widzę powodu by jej używać czy to jako żywca czy też w celach kulinarnych.Zresztą według mojego zezwolenia nie wolno.
Zaś temat przepisów jaki jest sam widzisz.
Każda strona internetowa mówi co innego,choć o dziwo to strony tego samego PZW.
Przepisy drukowane też zapewne się różnią mam dostęp tylko do tego co dostałem i na tym się opieram.
Jak ktoś m zarzuci że coś robię źle,to mu grzecznie odpowiem że opieram się na dokumentach jakie mam w kieszeni i jakie dostałem z PZW.Żaden sąd którym tu niektórzy lubią straszyć nic mi nie zarzuci.
Skoro ja jak mnie tu straszą mogę stanąć przed sądem jak nie wpiszę w ten papier daty po przybyciu na łowisko to tak samo mogą stanąć przed sądem Ci którzy mi go dali ,jeśli coś w nim nie jest prawdą.Są w nim pieczątki,podpisy ktoś za to odpowiada.

[2012-04-03 08:22]

Arcymisiek

Słonecznica także nie jest objęta ochroną,a jeszcze niedawno była,czyli...
Na hak i do przodu:(
[2012-04-03 09:26]

padus

Witam!
Właśnie zadzwoniłem do zarządu głównego PZW i rozmawiałem z panem, który odpowiada za regulamin. Sprawdzał najpierw regulamin, następnie rozporządzenie ministra i potwierdził oficjalnie, że STRZEBLA POTOKOWA NIE JEST POD OCHRONĄ I MOŻNA JĄ ŁOWIĆ, A TAKŻE UŻYWAĆ NA ŻYWCA. Osobiście nie jestem zwolennikiem męczenia tej małej rybki ale takie są zmiany w przepisach.

Dla niedowiarków podaję telefon do zarządu głównego PZW: +48 22 620 89 66 [2012-04-03 10:08]

ryukon1975

Witam!
Właśnie zadzwoniłem do zarządu głównego PZW i rozmawiałem z panem, który odpowiada za regulamin. Sprawdzał najpierw regulamin, następnie rozporządzenie ministra i potwierdził oficjalnie, że STRZEBLA POTOKOWA NIE JEST POD OCHRONĄ I MOŻNA JĄ ŁOWIĆ, A TAKŻE UŻYWAĆ NA ŻYWCA. Osobiście nie jestem zwolennikiem męczenia tej małej rybki ale takie są zmiany w przepisach.

Dla niedowiarków podaję telefon do zarządu głównego PZW: +48 22 620 89 66

Ja jednak wolę mieć jako podstawę dokument z pieczątkami,datami i podpisami.
To jest niepodważalny argument.

Twój wpis kolego sugeruje że "włatcy" mojego okręgu wydałi dokument zawierający nieprawdziwe i wprowadzające w błąd wędkarzy dane.

I jeszcze jedno.
Czy pan który odpowiada za regulamin a go nie zna bo jak piszesz gdzieś coś sprawdzał potwierdził że tak jest w wszystkich okręgach i nikt nie zaostrzył tego przepisu?

[2012-04-03 10:22]

MARCIN CK

Tu jest wszystko http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20112371419 [2012-04-03 11:31]

covent

Ten temat byl kiedys poruszany- strzebla potokowa nie jest pod ochroną -w regulaminach i zezwoleniach piszą różne bzdury i dlatego w jednych jest tak w innych inaczej. Dlatego też stosowanie na żywce -opierając się na ustawie- jest dozowolone ale opierając się na zezwoleniach to już różnie. [2012-04-03 12:10]

CZzesio

Witam :)) U mnie jest jeszcze większa rozbieżność bo w jednym okręgu są obydwie wersje ;))
inna drukowana a inna elektroniczna .

Ale chyba to jest najważniejsze :

Dz.U. 2011 nr 237 poz. 1419

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt

Tekst ogłoszony:  D20111419.pdf
Status aktu prawnego: obowiązujący
Data ogłoszenia: 2011-11-08
Data wydania: 2011-10-12
Data wejścia w życie: 2011-11-23
Data obowiązywania: 2011-11-23
Organ wydający: MIN. ŚRODOWISKA

[2012-04-03 12:31]