Zaloguj się do konta

Stosunek ciężaru główki do ciężaru przynęty

utworzono: 2013/12/04 20:30
Esox_lucius1988

Hej. Chciałbym Was spytac co sadzicie na temat stosunku ciężaru głowki do ciężaru i wielkości przynęty i związanej z tym pracy przynęty. Prosciej rzecz ujmując chodzi o to czy np. majac kij z cw np. do 28g stosując przynete 7 cm która wazy np. 9 g + olowiana głowke która wazy 20g porownac do przynęty 15 cm która wazy np. 22g + głowka 7g, to czy praca tej przynęty i zachowanie w wodzie będzie takie same? wnioskując po ciężarze całego zestawu przyneta + glowka, w 1 i 2 przypadku zestaw będzie wazył tyle samo czyli ok 29g. Roznica polegałaby tylko na tym ze w 1 zestawie głowka wazy więcej od przynęty a w 2 zestawie jest na odwrót. Proszę o rade doświadczonych spinningistów.

[2013-12-04 20:30]

JKarp

Ja do tego podchodzę tak:;-)JK [2013-12-04 20:38]

Esox_lucius1988

trochę humoru tez się przyda ale wolałbym konkretna odpowiedz;) [2013-12-04 20:45]

robban

Przynęta z cięższa główka będzie szybciej opadać niż , cięższa przynęta z lżejsza główka. Chodzi o masę ciągnącą w dol , w tym wypadku jest to główka jigowa. Przynajmniej tak mi się wydaje , stosując prosta logikę. Ale mogę się mylić :) [2013-12-04 20:52]

robban

Zapomniałem dodać , trzeba tez porównać opory w wodzie itp.  [2013-12-04 20:53]

Standardem jest że większa przynęta=większe opory w wodzie=wolniejsze opadanie. Poza tym do tego dochodzi sam kszałt gumy. Szybciej opadają te wąskie z małymi delikatnie migoczącymi ogonkami, wolniej te z dużymi ogonami. Dodatkowo szybkość opadu reguluje się grubością linki. Od jej struktury też dużo zależy.

Więc jak widzisz na prędkość opadu wpływa wiele czynników, z których specjalnie pomijam prądy falowanie czy odległość od wędkarza. A wszystko wychodzi wraz z praktyką:)
[2013-12-04 21:05]

Esox_lucius1988

bardzo cenne porady, nie pomyslalem o tym ze wieksza powierzchnia przynęty wpływa na większy opór co daje wolniejszy opad. niby oczywiste i logiczne a jednak sam do tego nie doszłem. dzięki bardzo. czekam na dalsze  sugestie jeśli takie sa;P [2013-12-04 21:10]

robban

Właśnie Tomku , zapomniałem o plecionce , dobrze ze jesteś :))) [2013-12-04 21:10]

Właśnie Tomku , zapomniałem o plecionce , dobrze ze jesteś :)))

Spoks, zawsze do usług;)
[2013-12-04 21:48]

Tomekoo

Ja np łowię często grubym fluorocaronem żeby wolno opadały przynęty i zakładam cieńszą linke dla czucia...A reszta ja ww koledzy ;-) [2013-12-04 23:27]

Przydało by Ci się Kolego @Esox_lucius1998 ,najpierw napuścić pełną wanne wody,i sobie popatrzeć.I jak już to zrobisz,możesz wdrążać rady powyższych Kolegów,bo pytanie które zadałeś,uświadomiło mnie że brak niestety Ci wyobrażni i logicznego myślenia w takim prostym temacie,a co najciekawsze i irytujące jest że dopytujesz o fenwicki i lamiglasy,a nawet o kije z pracowni.Po co? na co? Najpierw stawia się pierwsze kroki,póżniej kupuję narty.Więc Janusz(JKarp)dał Tobie właściwe informacje,bo zapewne odebrał to jak ja :)

Więc tak jak mówiłem najpierw wanna,gumki;wagę główek zaniż proporcjonalnie i jak już to sobie zobaczysz i sobie wpoisz,to rady Kolegów @robban,oraz szanownych Tomków wszystko mówią w tym temacie,na który jeszcze nie jesteś gotów.

[2013-12-05 01:29]

Esox_lucius1988

zawsze zastanawiało mnie skad biorą się tacy ludzie jak Ty Tomaszu. ja tylko zwyczajnie zapytałem i inni mogli mi doradzić i ja to doceniam, natomiast Ty próbujesz zagonić mnie w kozi rog jak jakas szara myszke. to prawda, nie jestem jakims super spinningista, nie łowie wielgachnych ryb, ale po to jest te forum żeby pytac, wiec sorry jeśli zakłóciłem spokój Twoich oczu ujawniając ten temat. [2013-12-05 15:39]

zawsze zastanawiało mnie skad biorą się tacy ludzie jak Ty Tomaszu. ja tylko zwyczajnie zapytałem i inni mogli mi doradzić i ja to doceniam, natomiast Ty próbujesz zagonić mnie w kozi rog jak jakas szara myszke. to prawda, nie jestem jakims super spinningista, nie łowie wielgachnych ryb, ale po to jest te forum żeby pytac, wiec sorry jeśli zakłóciłem spokój Twoich oczu ujawniając ten temat.

Przyjacielu ja nie staram się Ciebie oczerniać,robić z Ciebie szarej myszki czy też stawiać w kozi róg.Tylko zdziwiło mnie,że jak ktoś bez podstaw i elementarnej wiedzy pytasz o porządne kijki i o techniki,jak jeszcze masz braki w prozaicznych tematachPrzecież sam powiedz-wystarczy użyć wyobrażni,by samemu odpowiedzieć sobie na pytanie które zadałeś ? Prawda?Jeśli Cię uraziłem to przepraszam najmocniej,nie miałem tego na myśli,tylko chciałem Tobie uświadomić od czego trzeba zacząć,by pojąć reszte.Tak więc PEACE Kolego :) Wybacz jeśli żle to odebrałeś.Pozdrawiam. [2013-12-05 17:34]

korczenskis

dobrze mówisz lucius :) niektórzy to myślą że są alfą i omegą a w rzeczywistości .......  pozdrawiam :)

[2013-12-05 17:35]

dobrze mówisz lucius :) niektórzy to myślą że są alfą i omegą a w rzeczywistości .......  pozdrawiam :)

..niektórzy myślą że sa w piaskownicy...i nie wiedza jak babke z piasku zbudować,ale chcieli by być projektantami wnętrz lub inżynierami...
Ten sam tok myślenia...J
[2013-12-05 17:56]

..niektórzy myślą że sa w piaskownicy...i nie wiedza jak babke z piasku zbudować,ale chcieli by być projektantami wnętrz lub inżynierami...

Ha!HA!HA! Się uśmiałem:) Porównanie rewelacyjne, muszę zapamiętać Tomku;)

Natomiast rzeczywiście dość mocno pojechałeś z kolegą @esox. Ale chyba przez to imię, te Tomki są bezpośrednie;)

Pozdro wszystkim i proszę o spokój.

Moderek Grupy;)
[2013-12-05 21:32]

marekzalewski

oj koledzy widzę spinkę mają :) fakt, dla mnie też to pytanie trochę nie takie, ale sam mam nieraz nie lepsze :)
bardziej niż wzory matematyczne na dobór wagi przynęty do położenia księżyca względem wody, w której łowię, zawsze bardziej mnie zastanawia, w której porze roku, który gatunek ryb, woli szybko lub wolno uciekającą przynętę... czyli ciężej czy lżej... jakie dno, głębokość, ale co ważne jaka będzie praca przynęty... to jest sedno chyba sprawy. mi się tak zdaje... i na takie pytanie bym najchętniej poczytał odpowiedzi :) [2013-12-06 10:50]

marekzalewski

bo na samo pytanie autora odpowiedź może być tylko 1: trzeba to sprawdzić na każdej przynęcie z osobna :) pamiętając oczywiście, że w zależności od temperatury wody ta praca też się zmienia :) [2013-12-06 10:55]

korczenskis

dokładnie nie ma sie co spinać :) każdy ma trochę racji, sprawa odnośnie główek i cięzaru juz chyba została wyjaśniona :) pozdrawiam [2013-12-06 16:58]

jurcio6

Przydało by Ci się Kolego @Esox_lucius1998 ,najpierw napuścić pełną wanne wody,i sobie popatrzeć.I jak już to zrobisz,możesz wdrążać rady powyższych Kolegów,bo pytanie które zadałeś,uświadomiło mnie że brak niestety Ci wyobrażni i logicznego myślenia w takim prostym temacie,a co najciekawsze i irytujące jest że dopytujesz o fenwicki i lamiglasy,a nawet o kije z pracowni.Po co? na co? Najpierw stawia się pierwsze kroki,póżniej kupuję narty.Więc Janusz(JKarp)dał Tobie właściwe informacje,bo zapewne odebrał to jak ja :)

Więc tak jak mówiłem najpierw wanna,gumki;wagę główek zaniż proporcjonalnie i jak już to sobie zobaczysz i sobie wpoisz,to rady Kolegów @robban,oraz szanownych Tomków wszystko mówią w tym temacie,na który jeszcze nie jesteś gotów.

W wannie? Pff, nie wiem co Ty tam sobie w wannie kolego działasz, ale ja wolę się z żonką pobawić, a wtedy nie czas na sprawdzanie opadu! :DDD Gumy zostaw dla ryb! ;]
[2013-12-09 08:58]

marciin 2424

Zgadzam się kolego jurcio6, że wanna służy do kąpieli, a gumy to tylko na ryby(: Takie proste a tyle sporów. [2013-12-09 18:53]