Zaloguj się do konta

Staw, który ma przynieść dochód

utworzono: 2013/03/20 16:10
Enano1899

Witam, wszystkich serdecznie jest to mój pierwszy post także z góry przepraszam wszystkich jeśli popełnię jakieś fo pa tego forum. Widzę, że jest tutaj trochę osób, które mi jako młodemu człowiekowi, który chciałby osiągnąć choć drobny zysk ze stawu udzielą kilku cennych wskazówek, za które już z góry dziękuję:)A mianowicie sprawa wygląda następująco. Posiadam staw o wymiarach ok. 50x25 m, z maksymalną głębokością w okresie roztopów i silnych opadów deszczowych dochodzącym do ok.2,7 m. Jest to staw typu sadzawka. Staw ma już ok. 15 lat.Jak tylko zniknie lód ze stawu planuję przeciągnąć kilka razy siecią w celu odłowienia wszelkich ryb. Teraz chciałbym się Państwa poradzić jaką rybę wpuścić abym osiągnął zysk. Rozmawiałem już z pewnym hodowcą ryb (największym w moich okolicach) i powiedział, że na taki staw najlepiej opłaci się wpuścić większego kroczka karpia (ok. 0,5 kg) i do tego można od razu wpuścić do 5% szczupaków ok. 1 kg lub kilka sandaczy, ponieważ mają wąski przełyk i taki karp mu się nie zmieści. Powiedział, że on liczy na ar stawu 10 ryb, więc w moim przypadku byłoby to do 150 karpi. Z góry mówię, że chciałbym osiągnąć jakiś zysk, drobny, bo drobny ale widzieć, że to się opłaca. Dodatkowo hodowca powiedział, że w takim stawie jakim dysponuję, aby nie mieć mnóstwo roboty to wpuścić je na wiosnę i jesienią odłowić, bo z odławianiem młodych ryb mogę sobie nie poradzić. Chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat, bo jak wiadomo od przybytku głowa nie boli:) Jeśli chodzi o sprawy dokarmiania i dotleniania stawu to myślę, że sobie poradzę.Dziękuję za wszelkie informację i uwagi:) [2013-03-20 16:10]

wirefree

150 ryb liczac srednio po 10zl za kg jesli sprzedal bys je detalicznie przy wadze karpia 2.5kg to daje pi razy drzwi  3750zl . Jesli sprzedasz w hurcie to pewnie nie wezmiesz wiecej niz 5zl od kg odejmij od tego koszta i juz masz twoj zysk.

[2013-03-20 16:47]

lukaszszwagier

Próbowałeś kolego już odławiać siecią ryby z tego stawu? Ja rok temu zacząłem zabawę w hodowle i póki co tylko dokładam do interesu...i to grubo! Problemów było sporo, ale głównym było to, że najzwyczajniej w świecie nie dało rady ich odłowić...karp to podobno cwana bestia:/ karpi od cholery, do sieci trafiło tylko kilka sztuk. Nierówne dno, muł...i lipa ;]  [2013-03-21 13:04]

pawelkonin99

Najważniejsze , czy masz równe dno , i nie masz mułu , z tym na bank nie odłowisz wszystkich ryb . Jeśli chcesz założyć hodowle karpi to karp powinien byc pierwsza ryba w tym stawie , a drapieżnika wpuścić troszkę później . Jeśli masz dużo mułu to ryby będą śmierdzieć , a to będzie raczej odstraszać klientów . Mój kumpel tez ma taki staw ale ma tam jesiotry i do tego sprzedaje ikrę czyli  kawior , ale to już jest bardziej zaawansowana produkcja .
Pozdrawiam i życzę sukcesów . [2013-03-21 21:22]

perwer

Jakimś super ekspertem nie jestem ,ale można na logike to przemyśleć. Kroczka kupujesz w cenie zależy gdzie -cena waha sie od 13 -16 zł za kg. Karpiem zarybia sie zazwyczaj na wiosne . Przez rok na jednym karpiu powinieneś mieć około 1 kg przyrostu masy ciała . Przed sprzedażą około 2-3 tygodnie karpie sie nie karmi ,to pare deko mu zejdzie . Karpia konsumpcyjnego sprzedajesz za 10-12zeta ,odlicz koszty karmienia itd...Później sobie podlicz jaki zysk ci wychodzi .
 Myśle że w ciągu roku ciężko będzie liczyć na jakieś kokosy.
[2013-03-22 13:23]

mateusz196

Jakimś super ekspertem nie jestem ,ale można na logike to przemyśleć. Kroczka kupujesz w cenie zależy gdzie -cena waha sie od 13 -16 zł za kg. Karpiem zarybia sie zazwyczaj na wiosne . Przez rok na jednym karpiu powinieneś mieć około 1 kg przyrostu masy ciała . Przed sprzedażą około 2-3 tygodnie karpie sie nie karmi ,to pare deko mu zejdzie . Karpia konsumpcyjnego sprzedajesz za 10-12zeta ,odlicz koszty karmienia itd...Później sobie podlicz jaki zysk ci wychodzi .
 Myśle że w ciągu roku ciężko będzie liczyć na jakieś kokosy.

Też tak myślę szału nie będzie. Trzeba jeszcze doliczyć albo lepiej odliczyć choroby ryb, kłusowników i drapieżników;)
[2013-03-22 19:31]

kubafin

Ja mam podobną sadzawkę i okazało się, ze przy niskim stanie wody, jaki był w tym roku (0,5-1,5m) na ryby poluje czapla. Nawet jeśli nie zabierze, to po jakimś czasie skaleczone ryby snęły. Dodam że wpuszczałem ryby po ok 250-300 gram. [2013-03-22 20:23]