Zaloguj się do konta

Staw - jakie ryby dobrać?

utworzono: 2012/07/17 20:35
przemx

Witam serdecznie. Mam pytanie co wpuścić do stawu o wymiarach 40x20 metrów. Staw o głębokości maksymalnej do dwóch metrów. Aktualnie w zbiorniku jest od groma karasia takiego około 20 cm i plaga ale to plaga ukleji niewiadomo skąd małych rozmiarów około 6 cm. Oto co mogę wpuścić, ale nie wiem w jakiej ilości. Nie zależy mi też odrazu na jakiś szybkich rezultatach, dlatego pomyślałem o tym karpiku małym.
KARAŚ ZŁOTY DŁ.12-16CM KARP MAŁY 4-6CM KARP 8-12CM KARP 14-20 CM  AMUR 7 CM

Jakiego drapieżnika polecacie żeby wytrzebił trochę tej uklejki.
[2012-07-17 20:35]

spinn12345

Wrzuc z 2 małe szczupaki i kilka okoni ;) [2012-07-17 20:43]

garu5

mój wujek miał taki sam problem z uklejami i wrzucił 1 szczupaka 2 kg i 4 okonki a po kilku miesiącach uklej prawie nie było powodzenia  [2012-07-17 22:35]

garu5

mój wujek miał taki sam problem z uklejami i wrzucił 1 szczupaka 2 kg i 4 okonki a po kilku miesiącach uklej prawie nie było 


po wytępieniu uklej wpuszczał karpie amurki  2 tołpygi (parę) 2bolenie kilka płoci a dalej nie pamiętam 

[2012-07-17 22:41]

marcin4321

jednego szczupaczka taki 20-30 cm. I jesli chcesz okonka to tez jednego. Jaa nie wpuszczalbym np. po 2,3 szczupaki czy okonki bo one z czasem by sie tarly i bys problem pozniej mial. A nie tak latwo w stawie zlowic drapieznika. : )
[2012-07-17 22:49]

abra1990

polecam okonia , na ruchliwą ukleję będzie najlepszy, i równomiernie dobija chore i niedomagające sztuki, szczupaka parę samców takich po 20-30cm, odradzam suma bo wyżre ci wszystko że nawet żaby nie bd miał, poza tym dopuść lina tak 20 szt ładnie ci się to wszystko zgra z karpiami itd
[2012-07-17 23:19]

z@mela

do tak niewielkiego stawu    mozna wpóścic  prawie wszystko z wyjatkiem   karpi   bo to paszak i  zmąci  Ci wode  i zamiast stawu bedzie  szambo  to  wiem a autopsji  ale eksperci  CARPIARZE wiedza lepiej heh.

 Co do drapieżnika   mysle  ze szczupak wystarczy   bo z okoniem mozesz mieć pozniej problem  jak sie rozpleni  a bankowo  do tarla podejdzie .

Jak juz sie uprzesz na karpie  to  10 max 15 sztuk  jako  atrakcje  ale to  i tak juz jazda po bandzie.  Porównaj  starorzecza z zalewami , stawami     w jednych sa  zarybienia w drugich nie   w jednych sa karpie i amury a w  drugich nie  i  teraz odp  sobie na pytanie jaki staw  wolisz miec     1 czy moze 2 ?? 

pozdro
[2012-07-18 08:27]

Sniper64

Cześć..wszystkim
Pamiętaj że zestawem i rybami jest tak jak z samochodem,jak dolejesz czegoś za dużo to będzie szwankował... musisz się zdecydować czy wszystkiego po trochu,czy w jednym kierunku tak by ryby gatunkowo ze sobą współżyły...! powstał ekosystem i nie był niszczony przez inne gatunki! Pozdrawiam:)
[2012-07-18 08:37]

89krzysztof

Mój znajomy ma nieco mniejszy staw, ale ma pomysł taki, że zimą chce tam łowić spod lodu. Dlatego wpuszcza głównie okonia. A jak jest okoń to oczywiście musi mieć co jeść, dlatego lądują tam malutkie (tegoroczne) karasie i płoć, ukleja. Jeśli chcesz się pozbyć uklei to wystarczą z dwa szczupaki i kilka okoni. 
A w karpie bym tak nie inwestował. Lepiej wpuść lina, chyba że bardzo chcesz tego karpia...  [2012-07-18 09:16]

czaro93

Też bym nie radził wpuszczać karpia, strasznie mąci wodę, po kilku latach będziesz miał mnóstwo mułu i brudną wodę. Zamiast karpia wpuściłbym lina - tak jak doradził Ci kolega wyżej - lin też potrafi ładnie powalczyć, a moim zdaniem jest nawet bardziej waleczny niż karp tej samej wielkości, a co do drapieżnika to wpuścił bym ze 2-3 szczupaki wielkości około 30 cm oraz ze 4 okonie. [2012-07-18 15:08]

tomczyk001

3 - 4 szczupaki samce, i 3 lub więcej okonia.
Polecam też wpuścić 3 tołpygi do czyszczenia dna i 3 amury do zielska ;)
[2012-07-19 17:05]

mateusz1382

Możesz dać 2 szczupaki (samiec samica) do 20 cm okoni nie wrzucaj dużo możesz jeszcze lina kilka szt. wrzucić
[2012-07-19 17:15]

DawidW97

tylko pamiętaj ,że jak będziesz brał 2 drapieżniki to weź dwóch samców ponieważ jak będziesz miał samicę i samca to rozmnożą ci się i w końcu wyżrą ci wszystkie okazy :P
[2012-07-20 12:51]

stahu89

Witam
Ja wpuścił bym Szczupaki z dwa trzy bez okoni bo bedzie problem z narybkiem karpia, lina później. Okoń wszystko żre, a pare szczupaków lub szczupak i sandacz i masz ładną pare jeden gania ukleje a Sandacz to jak lekarz "leczy" chore ryby ;-)
[2012-07-20 13:49]

krzymar82

Na 99% to nie jes ukleja tylko słonecznica a na nią najlepszy byłby sandacz ale jeśli nie masz przepływowego stawu to w zimę może nie przeżyć, dlatego pozostaje ci okoń. Jeśli masz plagę takiego małego karasia i jest to japoniec to znaczy że już mógł skarłowacieć z powodu braku pokarmu a na niego nie ma to jak szczypak. Przed wpuszczeniem jakichkolwiek ryb najpierw poświęcił bym z rok aż drapieżnik zrobiłby trochę pożądku. Staw nie jest duży więc z odłowem łatwo sobie poradzisz.

[2012-07-21 09:45]

spines21


 
spining1991Witam,posiadam staw w wymierach 160x120 metrów o głębokości max 20 metrów (dół na środku o rozmiarach 10x10) a reszta to spad z 20 do 1 metra tak w miare symetrycznie. Staw ma 3 lata. Od razu było wpuszczone po 5 tys szt narybków takich ryb: płoć, karaś złoty, lin oraz przez te 3 lata dopuszczam ryby złapane na innych zbiornikach czyli dużo leszczy od małych do ponad 2.5 kg oraz około 100 linów ponad kilogramowych oraz dużo małej wzdręgi. 2 lata temu dałem też szczupaka i dziś jest go dużo lecz narybku jest ogrom. Szczupaki teraz są do 4 kg myśle. Roślinność to pałka oraz grążele. Dość duża ich ilość. Podłoże na całości torfowe. Trzymają mi się małże takie co na innych jeziorach rękoma nałapałem i nawet mi się rozmnożyły juz bo dużo na roślinności jest. Chciałbym dopuścić 3-4 gatunki ryb lecz nie wiem czy przeżyją. Interesuję mnie miętus, troć jeziorowa oraz kilka sztuk amura. czy warto? Miętus podoba mi sie tylko czy przeżyje? Może pstrąga dać troche? narybku jest ogromna ilość i każdy drapieżnik ma co jeśc myśle. Proszę tylko nie pisac o karpiach bo nigdy tego nie wpuszczę więcej choć znajomy wpuścił mi już jedną sztukę 7 kg. Raz w tygodniu daje do wody 100 kg gotowanej pszenicy jako pokarm. Nie daje kukurydzy gdyż jest dość duża a nie mam karpia to nie chce by mi skiśniała. Proszę o porady.
[2013-07-30 22:47]