Zaloguj się do konta

Staw 15 x 30 m bez dopływu - folia, ryby?

utworzono: 2012/10/04 12:25
djdriver83

Witam,
Chciałem zapytać posiadaczy oczek wodnych/stawów czy wykopanie stawu ok 15m x 30m, od 1 do 3 m głębokości ma sens w przypadku kiedy na działce nie mam stałego dopływu wody? Woda gruntowa jest raczej nisko. Działka leży na płaskim terenie, ale znajdującym się ok 30-40 ponad poziomem rzeki (oddalona o ok 1,5km). W starej, poniemieckiej studni lezącej nieopodal działki woda zalega ok 20m pod powierzchnią. Mimo tego wydaje mi się że działka, szczególnie wiosną i jesienią jest bardzo mokra (od roztopów, aż do maja-czerwca woda nie schodzi z zagłębień między trawami (idąc po trawie woda chlupocze).
Myślę jednak, że w wykopanym stawie woda nie utrzyma się cały rok. W takim przypadku czy można aż tak dużą powierzchnię wyłożyć folią do oczek/stawów (oczywiście przy takiej powierzchni musiałaby być sklejana)? Czy deszczówka zdoła zasilić staw, tak żeby poziom w najgłębszym miejscu nie schodził poniżej 1,5 - 2m? Czy zmieszczę się w budżecie 10tys zł (nie licząc wykopów)? Czy taką folię można w całości wyłożyć kamieniami (okrągłymi, np. z rzeki)?
Jakie ilości ryb mają szansę w tym przetrwać (oczywiście ryby wpuszczę po jakimś czasie - planuję kilka karpi, tołpyg, karsi srebrzystych, jesiotrów, dużo lina, karasia złocistego, trochę płoci, leszcza, jednego szczupaka, 2-3 amury, może kilka okoni)?
Z góry dziękuję za wszystkie rady! [2012-10-04 12:25]

djdriver83

Nie ma nikogo kto by poradził?? [2012-10-05 11:26]

Alek2000

no to tak też zamierzam mieć taki staw radze skombinować dużo trzcin i wpuścić dużo  lina i karasia srebrzystego ( trzeba kontrolować) i złocistego,karpie, 2 amury,szczupaka, płoć i leszcza odradzam : okonia bo wyżre narybek :) [2012-10-08 18:16]

tomczyk001

Chyba lepiej, jak wyłożysz staw folią i to najlepiej 2 warstwy, woda nie powinna schodzić poniżej 1 metra, co do kosztów to nie wiem, do stawu wpuść szlachetne ryby z racji tego, że staw nie jest duży proponuję wpuścić  5 karpi, 2 tołpygi, 2 amury, 30 karasi złocistych, 30 linów , 20 płotek, 20 wzdręg, 10 leszcza i nie wpuszczaj okonia, prędzej czy później sam tam się pojawi.
[2012-10-09 19:37]

tomczyk001

i zapomniałem, 1 SZCZUPAKA ;)
[2012-10-09 19:38]

withanight88

Kwota którą przeznaczyłeś nie starczy nawet na samą dobra folie(geomembrane EPDM), której koszt to od 25 do nawet 50 zł za m2. PVC w Twoim przypadku nie opłaca się stosować ze względu na duże ilości sklejeń i wytrzymałość, to inwestycja na lata nie na rok czy dwa.

EPDM się zgrzewa - przez co łączenia nie mają prawa puścic.


Jeżeli jest rzeka to i poziom wody powinien się na jakimś poziomie utrzymać.
Zrób wykop , najlepiej teraz i przekonasz się co będzie.


Jeżeli jest tak jak piszesz, że woda stoi do czerwca to coś musi ten stan powodować.
[2012-10-10 07:28]

Uki80

ja mam taki mały stawik tylko 10x15m. powiem ci, że czasem ciężko jest z wodą. od stycznia do lipca płynie jak niagara, a w sierpniu już zaczyna zwalniać, a z kolei na jesień aż do końca roku jest susza. nawet kropelki nie ma. strumyk wysycha i muszę wtedy wodę natleniać pompą. latem udusiło mi się koło 40 pstrągów takich ponad 1kg sztuka. mój staw jest stary tylko czyszczony. woda górska i napływająca. mam w niej teraz około 20 pstrągów takich 1,5kg, 4 tołpygi koło 2kg, 1 amura 1kg, 6 jesiotrów ponad 2kg i kilka drobniejszych ryb (okonie, klenie, płotki i leszcza). powiem ci, że w tamtym roku walczyłem z pleśniawką co skończyło się spuszczaniem stawu, czyszczeniem i dezynfekcją wapnem. w tym roku jak na razie jest ok. więc jeśli u ciebie bedzie zimna woda tak jak u mnie to odpuść sobie karpie. nie utrzymają się. miałem 20 sztuk po 1 kg każda i wszystkie padły. jeśli u ciebie będzie stojąca ciepła woda to karpie są wskazane jak najbardziej. amura 1 max 2 sztuki. tołpygi ile chcesz. one nie jedzą innych ryb ani roślinności też mi nie zjadają więc polecam. do kompletu możesz dorzucić kilka jesiotrów. ładnie wyglądają w wodzie i szybko rosną w ciepłej wodzie. szczupaka nie polecam nawet 1 szt. ja miałem 2 i zniknęły. jak będziesz miał jakieś pytania to pisz śmiało.
[2013-02-09 16:01]

szefffu

Witam,
dużo informacji o budowie oczek wodnych ja wykorzystałem korzystając z http://oczkowodne.net/. Polecam.Ja robiłem jednak  dużo  mniejsze  8mX5m.  Ale informacje tam zawarte na pewno ci się przydadzą.
Pozdrawiam,Adam. [2013-02-09 16:20]

HeadAche


 Czy zmieszczę się w budżecie 10tys zł (nie licząc wykopów)?


Samo pozwolenie na budowę a takiego potrzebujesz powyżej 30m2 będzie kosztowało okolo 8tys zł. wiec chyba raczej się nie zmieścisz.
[2013-02-09 18:29]

Uki80

a, i zapomniałem bo bardzo istotnej sprawie, a raczej o dwóch. po pierwsze piżmaki ryją mi "ściany" mojego stawu. przez to ucieka woda (zapewniam, że jedna dziura powoduje szybsze zejście wody niż jej napływ przez rurę 100). do tego przez piżmaki grobla przy odpływie mi się zawaliła i wiosną przy spuszczaniu stawu musiałem ją wzmacniać płytami betonowymi i danią. a druga sprawa to niepożądani goście. kłusownicy + w moim przypadku cały miot tchórzy. z tymi pierwszymi nie miałem jak dotąd do czynienia gdyż staw jest koło domu, natomiast ze wspomnianą zwierzyna walczyłem całą poprzednią zimę. złapała się matka i 7 małych. oczywiście w żywołapkę. później zostały wywiezione kilka kilosów od domu. zapewniam, że żaden nie wrócił i od roku mam spokój. udokumentowane na filmach i foto.
[2013-02-09 19:36]

Bernard51


Myślę jednak, że w wykopanym stawie woda nie utrzyma się cały rok

Możesz to sprawdzić w prosty i mało kosztowny sposób:
Wykop otwór powiedzmy 1x2m na głebokość 4 metry ,w miejscu gdzie najdłużej utrzymuje sie woda,piszesz po roztopach na wiosne . Gleba w tym miejscu może byc słabo przepuszczalna lub podskórne slabe żrodełko,które w lecie zanika. Zobaczysz jak długo woda w tym otworze bedzie sie utrzymywać,jak do jesieni przy suchym lecie  pozim pozostanie ok 2m to śmialo możesz kopać.
Możesz też za pomocą witki w literze V z wierzby sprawdzić żródła w tym obszarze (nie każdy posiada te predyspozycje ale spróbuj)napewno widzialeś jak to rużczkarze robia ?
Zrób tą próbe w dni kiedy jest juz sucho dluższy czas(czerwiec-sierpień)
[2013-02-17 09:55]