Zaloguj się do konta

Starzenie się plecionki

utworzono: 2013/09/28 21:16
Fiful

Witam, nazywam się Filip, łowie od momentu kiedy mogłem utrzymać kij w ręku ;p, dziadek mnie tym zaraził, jednak dopiero od jakiegoś czasu zacząłem się interesować sprzętem, kupiłem sobie federa na  grunt. Jest to mój pierwszy post a więc proszę o wyrozumiałość, mam tego federa, do tej pory miałem jakąś słabą żyłkę, cały czas pękała. Pomyślałem czy by nie kupić plecionki na grunt. Dla tego piszę tutaj, Czy plecionka się "starzeje"? mam 17 lat i nie mam tyle kasy żeby co rok zmieniać plecionkę na dwóch wędkach ( myślę też o plecionce na spiningu). Skoro już pytam o plecionkę, to może moglibyście polecić mi plecionkę ma grunt i na spining w rozsądnej cenie ?Dziękuje i Pozdrawiam ! [2013-09-28 21:16]

Draq

Tak, plecionka się starzeje. Zamiast plecionki na grunt kup sobie jakąś renomowaną żyłkę solidnej i polecanej firmy. Plecionkę też trzeba wymieniać co sezon- jak nie częściej. Też się przecierają i uszkadzają tracąc wytrzymałość. Na spinn mogę polecić plecionkę Sufix 832
[2013-09-28 21:28]

yahu72

Witam

Ze swej strony polecam żyłkę główną Dragon Match & Feeder 0,22-0,25 i na przypony Dragon Super Camou Clear 0,16-0,20

Pozdrawiam

[2013-09-28 22:05]

plotka97

Musisz koniecznie zakładać plecionkę na grunt? Ja z powodzeniem łowię na żyłkę Dragon xt69pro feeder. Dobrze się maskuje i jest wytrzymała. Przede wszystkim nie obciąża budżetu, kosztuje u mnie 8zł, więc nie jest to duży wydatek. [2013-09-28 22:07]

Fiful

Dziękuje za zainteresowanie postem. Nie nie muszę zakładać plecionki. zainteresowałem się nią ponieważ jak ostatnio miałem żyłkę normalną to często pękała straciłem przez to z 3 koszyki... Może po prostu tamta była słaba.. :P [2013-09-28 22:18]

zimnydran

ja bym dal spokój z plecionką wiadomo że pod wieloma względami jest lepsza od żyłki ale z tego co piszesz to wnioskuje że dobra żyłka spełni twoje wymagania a zostanie ci troche monet na haczyki i ciężarki:) [2013-09-28 22:22]

Fiful

Na żyłkę wyciągnął bym Suma ? w przyszłym roku planuje się wybrać i nad sprzętem zastanawiam [2013-09-28 22:25]

przemo1980

Fiume Feeder. Bardzo dobre żyłki.
[2013-09-28 23:15]

Fiful

Dziękuje wszystkim za pomoc :) [2013-09-28 23:43]

Taboryt

Zgadzam się że do federa lepsza jest żyłka natomiast co do starzenia się plecionki przez jeden sezon to jakaś zmyłka. Mam przy każdej wędce nawet lekkiej spławikówce  plecionki .Używam na sumy Berkleya o,5 mm a do spławkówki 0,16 mm PP    . Nie zauważyłem żeby traciły dużo na wytrzymałości
[2013-10-02 21:49]

barrakuda81

Kup dobra zyłke, byle nie za cienka tj. 0.22 minmum i wyjdzie taniej a sprawdzi sie lepiej niz plecionka.Jak plecionka to tylko na sandacze albo do łowienia guma na ciezko w duzej rzece.Osobiscie preferuje jednak zylki.

[2013-10-03 08:30]

Woa-VooDoo

Chyba kogoś poniosło aby wymieniać plecionki co sezon.Plecionka na 3 sezony spokojnie wystarczy, troszkę słońce wypali kolor i troszkę się postrzępi na pierwszych 2 metrach ale nic poza tym.Mam plecionkę przy łowieniu sandaczy z gruntu i przeklinam ile wlezie, o ile do 50 m jest okej to powyżej 100 m masakra - cały syf osiada na plecionce nie mówiąc o robiącym się balonie. [2013-10-03 09:29]

marekzalewski

na spiningu po moim teściu była jakaś plecionka i powiem tak, że jak zacząłem liczyć ile ona mogła mieć sezonów to doliczyłem się conajmniej 5. była grubości ok. 0,18 - 0,20 (wiadomo, że na oko to do okulisty, ale jakieś tam rozeznanie mam) i nie zmieniłem jej jeszcze przez 2 sezony (akurat zaczynałem powrót po 10 latach do wędkarstwa i nie chciałem zbyt mocno inwestować) i przyznam szczerze, że na tej plecionce szarpałem się z zaczepem (była to gałąź), co kosztowało mnie złamanie wędki, ale plećka nie puściła.... ś.p. teść nie żałował kasy na swoje zabawki, więc podejrzewam, że była to jakaś lepsiejsza plecka... wniosek dla mnie (moja ocena) jest taki, że wymiana plecionki co sezon ( a nie łowie jakoś mało ) to spora przesada... aktualnie mam 2 plećki nawinięte i je zmienie, bo są to: dragon hm69 i mikado xplode i chcę kupić PP, ale nie powiem o nich złego słowa. po prostu przerzuce na inne kołowrotki... oczywiście nie twierdzę, że się nie starzeją, ale bez przesady! [2013-10-03 21:09]

notaki

To moje calkowicie prywatne zdanie, ale uważam, ze plecionka w wedkarstwie gruntowym to rzecz zbędna, a nawet czasem szkodliwa  ( pomijam połowy sumowe ).
Po pierwsze - ta legendarna wytrzymałość.. po co ona ? Złowienie w tym kraju ryby o wadze przekraczającej 10 kg to niezmierna rzadkość, a przecież ryby nie ciągniemy na samej zyłce. Jest w koncu spręzystość wedziska, jest i hamulec kolowrotka ( jakże często skręcany na maksa.)
Po drugie - nierozciągliwość będaca bardzo często wadą a nie zaletą, bowiem rozciągliwa żyłka stanowi kolejny element amortyzacyjny w zestawie. Stosując plecionke , automatycznie nalezy stosować bardziej wytrzymałe kije, bowiem każde szarpnięcie  ryby przenosi się natychmiast z pełną siłą na wedzisko.
Po trzecie - nasiakliwość. Bez znaczenia latem, ale już wiosną czy jesienią, gdy moga zdarzyć się przymrozki z plecionki robi się drut.
Kwestię ceny pomijam , to kwestia indywidualnej zasobności portfela.

Plecionka naprawde znakomicie sprawdza się przy spiningowych połowach na gume , czy koguta. Sygnalizacja najdrobniejszych brań jest znakomita, zansa na utratę przynet w zaczepach spada przynajmniej o połowę... ale grunt ?
Jak dla mnie bajer :-)
[2013-10-06 19:26]