Stanowiska Strykowo - Jezioro Strykowskie
utworzono: 2011/07/28 16:43
Witam.
W ostatnich dniach byłem na rybach nad jeziorem Strykowskim, wszedłem na jeden z mostków aby połowić, jednak za chwilę przybiegł jakiś facet i wyprosił mnie (dość kulturalnie) ze stanowiska, mówiąc że to prywatne.
Następnego dnia dowiedziałem się że nad tym jeziorem (jest to jezioro PZW ) nie ma stanowisk prywatnych, a zbudowane są jako samowolka lub za zgodą PZW pod warunkiem że będą użyczane innym wędkarzom. Wobec powyższego proszę jeżeli ktoś zna o podanie podstawę prawną która uwarunkowuje korzystanie z takich stanowisk. Po prostu chcę aby następnym razem nie wyrzucono mnie z takiego stanowiska.
Szymon
[2011-07-28 16:43]
bardzo ciekawy temat, sam podpinam się pod autora pytania, może Mastif wie... [2011-07-28 16:52]
ZNALAZŁEM COŚ TAKIEGO, TYLE ŻE NIE WYCZERPUJE TO MOJEJ CIEKAWOŚCI...NO I PODEJRZEWAM ŻE MOŻE 1% POMOSTÓW NA STRYKOWIE JEST WYBUDOWANYCH ZGODNIE Z PONIŻSZYMI PRZEPISAMI.
Co należy mieć, aby wybudować pomost zgodnie z prawem?
Najpierw należy uzyskać decyzję pozwolenia wodnoprawnego zgodnie z art. 82 ust. 1 prawa wodnego. Taką decyzję wydaje starosta jako uprawniony organ administracji wodnej.
Do wniosku należy dołączyć mapkę sytuacyjną jeziora ze skalą z zaznaczeniem miejsca usytuowania pomostu oraz rysunek techniczny pomostu, w przekrojach, zwymiarowany względem brzegu i średniej wody. Dołączyć do wniosku również pisemną zgodę właściciela wody.
Po uzyskaniu tego pozwolenia należy uzyskać:
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu wydaną przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta na podstawie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym;
- pozwolenie na budowę wydane przez starostę jako organ administracji budowlanej na podstawie prawa budowlanego;
- pozwolenie od użytkownika danego akwenu, na którym chcemy budować pomost.
Brak tych wszystkich pozwoleń przy budowie pomostu jest sprzeczny z prawem budowlanym. Pomost jest budowlą, czyli obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowlanego, wymaga przeto ww. pozwoleń. W innej sytuacji mamy do czynienia z tzw. samowolą budowlaną, która uzasadnia jednoczesne zastosowanie środków administracyjnych i karnych.
Najlepszym okresem do budowy pomostu jest zima, gdy woda jest skuta grubym lodem i pozwala nam bezpiecznie z lodu wbijać pale w dno oraz pokrycie górnej części pomostu deskami.
Co ważne „na potem”, budowniczy, a zarazem właściciel, jest obowiązany dbać o stan techniczny pomostu.
23 lipca 2003 r. Sejm przyjął nowelizację prawa wodnego, która dotyczy opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami będących własnością Skarbu Państwa. Ta zmiana ustawy zwalnia z opłat pomosty wędkarskie, przystanie i inne urządzenia służące do uprawiania turystyki, sportów wodnych i amatorskiego połowu ryb.
[2011-07-28 19:14]