Najpierw należy uzyskać decyzję pozwolenia wodnoprawnego zgodnie z art. 82 ust. 1 prawa wodnego. Taką decyzję wydaje starosta jako uprawniony organ administracji wodnej.
Do wniosku należy dołączyć mapkę sytuacyjną jeziora ze skalą z zaznaczeniem miejsca usytuowania pomostu oraz rysunek techniczny pomostu, w przekrojach, zwymiarowany względem brzegu i średniej wody. Dołączyć do wniosku również pisemną zgodę właściciela wody.
Po uzyskaniu tego pozwolenia należy uzyskać:
Brak tych wszystkich pozwoleń przy budowie pomostu jest sprzeczny z prawem budowlanym. Pomost jest budowlą, czyli obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowlanego, wymaga przeto ww. pozwoleń. W innej sytuacji mamy do czynienia z tzw. samowolą budowlaną, która uzasadnia jednoczesne zastosowanie środków administracyjnych i karnych.
Najlepszym okresem do budowy pomostu jest zima, gdy woda jest skuta grubym lodem i pozwala nam bezpiecznie z lodu wbijać pale w dno oraz pokrycie górnej części pomostu deskami.
Co ważne „na potem”, budowniczy, a zarazem właściciel, jest obowiązany dbać o stan techniczny pomostu.
23 lipca 2003 r. Sejm przyjął nowelizację prawa wodnego, która dotyczy opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami będących własnością Skarbu Państwa. Ta zmiana ustawy zwalnia z opłat pomosty wędkarskie, przystanie i inne urządzenia służące do uprawiania turystyki, sportów wodnych i amatorskiego połowu ryb.
(2011/07/28 19:14)