Stan wody a brania ryb

/ 19 odpowiedzi
Witam,Od jakiegoś czasu dość intensywnie śledzę to (jak i inne) forum i wielu miejscach doczytałem, iż wędkarze piszą o dość słabych braniach przy wysokim stanie wody. Tak się zastanawiam jaki wpływ ma stan wody na aktywność żerowania ryb. Jeśli ktoś będzie tak uprzejmy i mi to choć trochę wyjaśni będę wdzięczny.
Pozdrawiam
PS. Mam nadzieję, że ten post nie trafił do kompletnie nieodpowiedniego działu. Jeśli jednak trafił, to przepraszam i proszę o poradę gdzie powinienem był taki temat zapodać?
Waldi Fish


Zgadza się. Przy intensywnym podwyższeniu poziomu wody, ryby nie biorą. Trzeba wtedy czekać na opadnięcie wody, aby znów zaczęły się brania. W przypadku, gdy następuje drastyczne obniżenie poziomu wody, ryby wędrują w poszukiwaniu głębszych miejsc lub wypływają z mniejszych, płytkich rzek do większych i głębszych. Niestety uregulowanie biegu większości rzek przyczynia się do występowania znacznych wahań poziomu wody. Na wiosnę, wskutek topnienia śniegu rzeki znacznie przybierają i woda szybko wzbiera zasilana z mniejszych potoków i rzeczek, potem poziom znaczne się obniża i latem jest katastrofalnie niski, by znów wzrosnąć w czasie jesiennych opadów. Dawniej rzeki płynęły meandrami przez co były w stanie wchłonąć więcej wody i ich bieg był wolniejszy wskutek wielu przeszkód, które również zapewniały rybom miejsce schronienia. (2011/01/30 15:51)

michal7u8i


Gdy jest duży poziom wody ryby wtedy mają bardzo dużo miejsca do żerowania i bardzo żadko trawiają na naszą pszynete.W tedy gdy woda ma podwyszony poziom wędkarze mają niklę szanse na złowienie ryby ale od czasu doczasu trawia się jakaś ryba.
(2011/01/30 16:29)

u?ytkownik36310


Generalnie z tego co zauważyłem na przykładzie warty za tamą, woda w dół, ryba w dół rzeki woda w góre ryba w górę rzeki. (2011/01/30 17:10)

sebas93


no w sumie to zależy bo np. u mnie jak jest wyższa woda na Wiśle to może w rzece wyniki marne, ale wtedy część wody płynie starorzeczem i ryby z Wisły wpływają. W takich warunkach na starorzeczu jest po prostu genialnie:) sporo lepsze brania niż w czasie płytkiego stanu na Wiśle
tak, że ja wyczekuje z niecierpliwością na stan wody tak ok. 1,5 metra wyższy od normalnego
tylko szkoda że taki idealny stan wody trafia się rzadko i przeważnie krótko się utrzymuje:( (2011/01/30 17:14)

micb


Yhm. Dzięki za informacje. Znowu jestem trochę mądrzejszy:). (2011/01/30 18:08)

boiles


Ja ostatnio właśnie byłem na takiej wodzie stan podniesiony o jakiś 1,5m wszędzie błoto bo woda była większa niedawno co opadła, myślałem że nie da się wędkować w takich warunkach ale jeśli już niosłem sprzęt myślę co mi zaszkodzi zarzucić i dobrze trafiłem po ok godzinie wędkowania wyciągnołem karpia ok 5kg wzioł 2m od brzegu (2011/01/30 18:37)

robertjonczyk2


Kiedyś pojechałem na 4 dni nad rzekę Grabię w Ldzaniu po prostu odpocząć i pobiwakować ale oczywiście wędkę obowiązkowo nad wodę zabrałem :) W 1 dzien było bardzo fajnie cały czas jakieś płotki skubały wiec można było trochę się z nimi pobawić i wypięła mi się jeszcze ładna jaźwiczka, ale następnego dnia dość mocno przylało. Padało dość intensywnie przez kilka godzin a potem znów wyszło słońce i pogoda była bardzo przyjazna. Niestety poziom wody mocno się podniósł bo rzeka jest dość mała, a ja przez kolejne 3 dni poza 3 jazgierkami jak palec nie złowiłem kompletnie nic. :( (2013/05/03 11:15)

pastor1


Witam wszystkich.Ja byłem w środe 2 maja na Wiśle pod Grudziądzem z kad jestem.Woda wtedy byla jeszcze pow.ostrzegawczego i brania miałem nawet niezłe.Miałem 7 krąpi po okolo 20 cm jeden 27 cm,5 płotek i jednego klenika ktorego wypuscilem.Wedkujac juz od 12 lat na wisle przy (wysokiej)-stany alarmowe nie wchodza w gre:D wodzie bardziej martwi mnie mala dostępnosc miejsc na wedkowanie.Oczywiscie wyzsza woda powoduje ,ze ryby sa rozprzestrzenione na wiekszej powierzchni jak pisali koledzy po fachu.Wyniki tym samym moga byc rozne lecz wiele razy wczesną wiosną przy wysokiej lekko opadajacej wodzie miałem tak świetne wyniki podczas gdy w lato przy niziutenkiej wodzie totalna klapa.Ogolnie sam wole łowic na wyzszej wodzie ktora ma lekkie,czasem znikome spadki,wzrosty stanu.   Podrawiam i zycze świetnych wedkarskich łowów. (2013/05/03 22:11)

Romuald55


Z moich obserwacji wynika,że problem jest inny niż rozśrodkowanie ryb przy większej wodzie.Ryby żerują praktycznie zawsze,mniej lub bardziej intensywnie.Przy wyższej wodzie zmieniają menu i miejsca żerowania.Kolega boiles pisze że złowił karpia 2 m od brzegu.Nic dziwnego.Duża woda wypłukuje z brzegu smakowite kąski.Dżdżownice.Mętna woda daje schronienie i ryby nie boją się podpływać pod brzeg.Przy niskiej wodzie ryby żerują bliżej nurtu.Tam właśnie najczęściej płynie pożywienie.Wędkarstwo o nie tylko zarzucanie wędki.Znajomość środowiska wodnego i zależności w nim występujących znacznie podnosi efekty wędkowania. (2013/05/03 23:20)

striggley


Zgadza się. Przy intensywnym podwyższeniu poziomu wody, ryby nie biorą. Trzeba wtedy czekać na opadnięcie wody, aby znów zaczęły się brania. W przypadku, gdy następuje drastyczne obniżenie poziomu wody, ryby wędrują w poszukiwaniu głębszych miejsc lub wypływają z mniejszych, płytkich rzek do większych i głębszych. Niestety uregulowanie biegu większości rzek przyczynia się do występowania znacznych wahań poziomu wody. Na wiosnę, wskutek topnienia śniegu rzeki znacznie przybierają i woda szybko wzbiera zasilana z mniejszych potoków i rzeczek, potem poziom znaczne się obniża i latem jest katastrofalnie niski, by znów wzrosnąć w czasie jesiennych opadów. Dawniej rzeki płynęły meandrami przez co były w stanie wchłonąć więcej wody i ich bieg był wolniejszy wskutek wielu przeszkód, które również zapewniały rybom miejsce schronienia.

Nie zgadzam sie z Tobą , zapewniam Cię że ryby zawsze biorą bez względu na poziom wody temperaturę i porę roku czy dnia itd itp , to stworzenia żywe które ciągle się pożywiają.
 ładnie opisałeś dlaczego podnoszą się stany wód w rzekach ale dlaczego ryby nie chcą brać nie znalazłem w Twoim poście odpowiedzi. Zapewne inni też.
Na Odrze łowiłem ryby bez względu na poziom wody jak ktoś wyżej napisał problem raczej z miejscówką. Jak napisał Romuald 55 cyt. "
Wędkarstwo to nie tylko zarzucanie wędki.Znajomość środowiska wodnego i zależności w nim występujących znacznie podnosi efekty wędkowania. " tu szukajcie odpowiedzi (2013/05/04 21:40)

Boolek


u mnie wszystko zależy np: od prądu wody gdy prąd idzie w prawo nigdy nic nie złowiłem a gdy idzie w lewo jest pięknie i ładnie bierze. (2013/05/04 23:08)

u?ytkownik108412


Zgadza się. Przy intensywnym podwyższeniu poziomu wody, ryby nie biorą. Trzeba wtedy czekać na opadnięcie wody, aby znów zaczęły się brania. W przypadku, gdy następuje drastyczne obniżenie poziomu wody, ryby wędrują w poszukiwaniu głębszych miejsc lub wypływają z mniejszych, płytkich rzek do większych i głębszych. Niestety uregulowanie biegu większości rzek przyczynia się do występowania znacznych wahań poziomu wody. Na wiosnę, wskutek topnienia śniegu rzeki znacznie przybierają i woda szybko wzbiera zasilana z mniejszych potoków i rzeczek, potem poziom znaczne się obniża i latem jest katastrofalnie niski, by znów wzrosnąć w czasie jesiennych opadów. Dawniej rzeki płynęły meandrami przez co były w stanie wchłonąć więcej wody i ich bieg był wolniejszy wskutek wielu przeszkód, które również zapewniały rybom miejsce schronienia.

Nie zgadzam sie z Tobą , zapewniam Cię że ryby zawsze biorą bez względu na poziom wody temperaturę i porę roku czy dnia itd itp , to stworzenia żywe które ciągle się pożywiają.
 ładnie opisałeś dlaczego podnoszą się stany wód w rzekach ale dlaczego ryby nie chcą brać nie znalazłem w Twoim poście odpowiedzi. Zapewne inni też.
Na Odrze łowiłem ryby bez względu na poziom wody jak ktoś wyżej napisał problem raczej z miejscówką. Jak napisał Romuald 55 cyt. "
Wędkarstwo to nie tylko zarzucanie wędki.Znajomość środowiska wodnego i zależności w nim występujących znacznie podnosi efekty wędkowania. " tu szukajcie odpowiedzi

no jasne zawsze znajdzie się taki geniusz z przechwałkami. Każda woda jest inna, a odra jest pełna ryb. Przyjedź teraz do mnie do sieradza na wartę i zobaczymy co powiesz. Nie generalizuj swojej subiektywnej teorii i nie wywyższaj się, bo w odrze jest 1000% wiecej ryb, niż w środkowej warcie i można się obłowić. Mocno byś się zdziwił, gdybyś poznał realia innej wody. U nas w warcie aktualnie nie bierze absolutnie nic i mamy właśnie wysoką wodę. A jeszcze niedawno miałem po kilkadziesiąt brań w każdym miejscu. Wodę znam jak własną kieszeń każdy jej metr, no i co twoja teoria bierze w łeb. I na dodatek szukam ryby, a nie więdnę w jednym miejscu. Ryba nie bierze (2013/05/08 22:56)

Spawciu


ciekawy bardzo temat , może ktoś mi pomoże

łapie przy wiśle na małej żwirowni która jest połączona z rzeką

przy stanie 3,5m wyniki super  płotki wzdręgi karasie krąpie leszcze czego dusza pragnie

dzis stan 5,0m w ciągu dnia , caly czas podnosilo sie ,od 12-18(7cm w gore) ryb oprocz uklei brak , nawet robaka nie sciagnelo nic , rosowka pinka kukurydza , zero bran , szukałem przy brzegu , na 5m przy dnie nic .

nie rozumiem dlaczego tak sie działo , ryba na pewno tam jest i nie wyplynela do nurtu bo i wczesniej tak samo by mogla to zrobic , tymbardziej ze tu ma schronienie bo nurt nie ciagnie i jest spokojna woda

mowicie ze ryba musi żerowac tylko zmienia miejsce , macie pomysl na to , a moze ktos mnie nakieruje gdzie szukac wiadomosci (2013/06/15 22:26)

Spawciu


a dzis 540cm i w zaneconym wczoraj miejscu dzis niedzielniaki z rodzinka łapali leszcze ... (2013/06/16 19:45)

dunster35


Nie wiem dlaczego są gorsze choć są. No ale raz na Wiśle był poziom wody 7 metrów czyli bardzo wysoki i brały bardzo dobrze na dodatek pobiłem swój rekord:) (2013/06/16 20:07)

krzysiek01905


wy wszyscy mówicie o wodzie gdzie jest duży prąd (rzeki) a może on ma na myśli staw gdzie prądu niema (2013/06/16 20:23)

Spawciu


a no bo w zatoczce mojej nie ma pradu , a woda sie podnosi razem z wisla (2013/06/16 20:25)

fishark


Hej, pisze to tutaj bo załozyłem temat "brania ryb w ostatnim czasie" i dostałem taką odpowiedź Twój wątek: "Brania ryb w ostatnim czasie" został usunięty ponieważ na forum portalu Wedkuje.pl istnieją już podobne wątki.

Zanim założyłem wątek to sprawdziłem forum, jest podobny temat ale moderator powinien najpierw sprawdzić zanim usunie mi post - http://forum.wedkuje.pl/post/brania-ryb-w-ostatnim-czasie/870145 , jest w nim zablokowane pisanie odpowiedzi jak i pytań, także jak mam się dowiedzieć czy coś bierze w ostatnim czasie? Chodzi mi o to, co teraz bierze a nie brało kiedyś, także mój post jest jak najbardziej aktualny.

Także ponawiam temat tutaj;)

Warto jutro lecieć na rybki? U nas jutro ma być w nocy -6'C a w dzień 0'C. Przymierzam się na sandacza, szczupaka z gruntu, zamierzam obławiać warkocze na zakrętach. Przynęta to martwa uklejka. Czy ktoś próbował na trupka i czy miał jakieś brania w ostatnim czasie? (2016/11/11 17:57)

dendrobena


Z chwilą gdy poziomwody się podnosi zwiększa sie powierzchnia żerowania.Ryba ma więcej pokarmu naturalnego i z tąd te słabe brania.Pozdrawiam. (2016/11/12 05:42)