Zaloguj się do konta

SSRyb. jak powinna wyglądać kontrola ? - na otwart

utworzono: 2012/08/18 12:20

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

jarekk

na forum zamkniętym kargul napisał:   WItam siedząc sobie w środę na rybkach podeszło do mnie 2 kontrolerów z SS ryb obydwóch znam z widzenia i wgl podszedł "dzień dobry" i gadka do mnie DAWAJ DOKUMENTY!! aż mnie zatkało nie miał blachy legitki tylko jakąś tandetną koszulke i powiedzcie mi co w takiej sytuacji zrobić jak mu odpowiedzieć i czy wogóle ją dawać?

Z powyższego opisu można wnioskować, że strażnicy zachowali się nieprofesjonalnie, że powinni się przedstawić, okazać legitymacje ...itp, itd. Nie znamy jednak okoliczności tej kontroli. Nie chcę bronić strażników, ale są sytuacje w których zachowanie regulaminowe odchodzi na drugi plan, a ważniejsze staje się ..np ujęcie kłusownika przyłapanego na tzw. "gorącym uczynku". Dlatego myślę, że dobrze byłoby poznać więcej szczegółów.

[2012-08-18 12:20]

kargul

sugerujecie koledzy że kłuowałem? ehh siedze sobie ze znajomym przeisowo 2 kije w wodzie po czym podchodzi kontroler i DWAJ DOKUMENTY!! tyle było no ale jak uwaacie że każdy kłusuje a SSr jest idealna no to nic pozdrawiam Karol.

[2012-08-18 12:59]

Romuald55

Ależ Koledzy,każdy kontrolowany wędkarz a prawo odmówić przyjęcia mandatu lub złożyć skargę na kontrolującego do Komendanta powiatowego SSR lub Komendanta PSR na złe traktowanie.Proponuję korzystać z takiej formy,jeśli są do tego podstawy.
[2012-08-18 13:10]

MASTINO

sugerujecie koledzy że kłuowałem? ehh siedze sobie ze znajomym przeisowo 2 kije w wodzie po czym podchodzi kontroler i DWAJ DOKUMENTY!! tyle było no ale jak uwaacie że każdy kłusuje a SSr jest idealna no to nic pozdrawiam Karol.

Na pewno nie ma prawa być tekstu: DAWAJ DOKUMENTY........ A co do wyglądu koszulki jaką miał ten człowiek, to nie powinieneś wymagać koszulki od Armaniego. Był w tym, na co go stać, albo co otrzymał. Powinien mieć przypietą na widocznym miejscu na odzieży wierzchniej (koszulce w tym wypadku) blachę strażnika, w kieszeni  legitymację strażnika (okazywać jedynie na PROŚBĘ kontrolowanego) i przedstawić się kim jest i czego oczekuje podczas kontroli. Wszystko. Po zakończonych czynnościach (jeśli miałeś wątpliwości) trzeba było poprosić strażnika o okazanie legitymacji, następnie zgłosić fakt niestosownego zachowania wobec Ciebie w swoim Kole PZW lub Okręgu. Nawet jeżeli strażnik odmówiłby podania swojego nazwiska i numeru slużbowego to i tak zgłaszasz swoje "żale" do Okręgu, do którego zdawane są raporty po każdej kontroli SSR, a tam po dacie i miejscu można dociec kto Ciebie kontrolował i sprawę wyjaśnić. Nie zrobiłeś nic.

[2012-08-18 13:15]

jarekk

Z Twojego opisu nie wynikało, że wszystko było w najlepszym porządku.  Jeżeli rzeczywiście po prostu wędkowałeś, to zachowanie strażników było naganne. SSR nie jest idealna i mi tego akurat nie musisz tłumaczyć ;) [2012-08-18 13:26]

jarekk

Dodam jeszcze, że dobrą ścieżkę postępowania podał Ci Mastino. Jest możliwość złożenia skargi na strażników podając miejsce i czas kontroli. Strażnicy powinni składać raporty z patroli, więc będzie wiadomo kim był ten strażnik. Oczywiście niczego im nikt nie zrobi za takie potraktowanie wędkarzy, zostaną najwyżej pouczeni. No, chyba że akurat podpadli komendantowi :)

[2012-08-18 13:29]

kargul

tandetna koszulka miałem na myśli napis"Społeczna straż rybacka" powiem ci kolego że u mnie są kontrole tylko po zarybieniu w kolem max korupcja z tyvh koszulek mam zawsze polewe hahahahah [2012-08-18 21:11]

Przystępując do kontroli powinien się przedstawic i zachowywac sie zgodnie z pełnioną funkcją, ale cóż od niego wymagac pewnie bidny nie miał szkolenia jak inni koledzy , a jeszcze jedno pamiętajcie że podczas kontroli nie ważna jest odznaka , strażnik na prośbę wędkującego ma obowiązek pokazac  legitymację uprawniającą do kontroli , ale nie ma machnąc ją wam przed nosem tylko po mału pokazac czy jest aktualna na dany rok, pieczątka , data, podpis, bo może sie okazac że zostal wyrzucony za kłusownictwo  a teraz chodzi i pali głupa, jeżeli legitymacja jest ale nie podbita na dany rok wtedy delikatnie wskażcie panu drogę skąd przyszedł i pożegnajcie go bo może wypłoszyc wam ryby z łowiska, a jak będzie się denerwował to dajcie mu szansę niech usiądzie na trawie i poczeka a wy wezwijcie na miejsce policję. [2012-08-18 21:35]

jogi

Kol. "lin66". Odznaka Służbowa SSR ma być przypięta w widocznym miejscu . Jakby nie była ważna to by w ogóle jej nie kazali nosić. Posiadanie odznaki i ważnej legitymacji upoważnia do wykonywania czynności kontrolnych na łowiskach. [2012-08-19 07:27]

MASTINO

Kol. "lin66". Odznaka Służbowa SSR ma być przypięta w widocznym miejscu . Jakby nie była ważna to by w ogóle jej nie kazali nosić. Posiadanie odznaki i ważnej legitymacji upoważnia do wykonywania czynności kontrolnych na łowiskach.

Tak jest. Należy także dodać, że jeżeli strażnik zostaje z jakiegoś powodu wykluczony z szeregów SSR, to komendant ODBIERA mu i legitymację i odznakę tak więc nie ma możliwości "machania" ani tym dokumentem, ani blachą jeśli już nie jest strażnikiem. A jeśli taki fakt by jakimś sposobem miał miejsce, to w tym momencie jest to juz podszywanie się pod osobę na prawach funkcjonariusza publicznego, co jest już karalne.

[2012-08-19 07:52]

MASTINO

tandetna koszulka miałem na myśli napis"Społeczna straż rybacka" powiem ci kolego że u mnie są kontrole tylko po zarybieniu w kolem max korupcja z tyvh koszulek mam zawsze polewe hahahahah

A co miałby mieć napisane na koszulce strażnik Społecznej Straży Rybackiej? ABW? Gwardia Królewska? Prezydent USA? Jeżeli u Ciebie w kole są jakieś nieprawidłowości przy zarybieniach a mają w tym jakąś rolę strażnicy SSR, to powiadom Okręg, PSR. 

[2012-08-19 07:57]

kargul

hahahah i kto mi uwierzy kolego no kto? [2012-08-19 11:54]

89krzysztof

hahahah i kto mi uwierzy kolego no kto?

Dokładnie. Znam te historię, w moim byłym kole też różne "dziwne rzeczy" się działy przy zarybieniach ;)  [2012-08-19 11:59]

Ależ panowie strażnicy mi tego nie tłumaczcie bo ja wiem od niektórych strażników lepiej co jest ważne podczas kontroli a co nie, ha, ha. [2012-08-19 12:00]

Kiler1906

Ja z tego co się orientuje to oni nie muszą mieć jakiś specjalnych napisów na ciuchach itd są to normalni ludzie także wędkarze którzy za friko to robią lecz jest jedna rzecz którą muszą robić przy sprawdzaniu bowiem muszą mieć blachy na wierzchu a dla osoby która chce zobaczyć llegitke to muszą ją pokazać lecz gdy oni tego nie zrobią a ty masz zapłaconą kartę to możesz ich olać i powiedzieć im spokojnie że gdy tobie nie pokażą tych dokumentów to ty im karty nie pokażesz i tyle wtedy mogą wezwać policje która może cię wylegitymować lub straż miejską która też to może zrobić . Jak masz wszystko ok nie dostaniesz mandatu chyba że się doczepią że masz nieregulaminową siatkę przynętę czy jakaś ryba ma pół centa mniej niż miara;]
Pozdrawiam, połamania ;]
[2012-08-19 12:15]

MASTINO

hahahah i kto mi uwierzy kolego no kto?

Spróbuj. A nuż trafisz na kogoś takiego, komu zależy na tym tak jak Tobie. A wiem z autopsji, że są tacy.

[2012-08-19 12:40]

Piotr 100574

hmmmmm zakładacie tematy na temat strażników ,tacy źli ,brak kultury ,ciuchy nie odpowiednie ,nie wyszkoleni ,buraki po prostu :)))))koledzy zwróćcie uwagę na zachowanie co niektórych patafianów nad wodą zwących siebie wędkarzami :)))))załużcie jaki temat dla tych patafianów żeby śmieci zabierali ze sobą z łowiska ,żeby nie darli ryjów do kumpli łowiących po drugiej stronie jeziora :))))nie wrzucali flaszek do wody po napojach procentowych ,widzicie tylko strażników nad wodą ??????spójrzmy na nas samych na nas wędkarzy ,zachowujmy się jak ludzie nad wodą a później wymagajmy takiego samego zachowania od strażników ,co do postu założyciela tematu ,jeżeli mnie przyjdzie kontrolować taki strażnik to wcale z nim nie będę rozmawiał ,szkoda nerwów i czasu żeby sobie psuć dzień takim ciulikiem ,przyjdzie z policją to wtedy się z takim czymś rozmawia
[2012-08-19 13:34]

Kiler1906

zugspize piękne słowa każdy niech patrzy na siebie a później na innych każdy jest człowiekiem i tyle ;]
Połamania kija i bez nerwów najważniejsze sprzątajcie chociaż swoje śmieci i nie zabierajcie rybą małych dzieci ;]
[2012-08-19 13:44]

JKarp

hmmmmm zakładacie tematy na temat strażników ,tacy źli ,brak kultury ,ciuchy nie odpowiednie ,nie wyszkoleni ,buraki po prostu :)))))koledzy zwróćcie uwagę na zachowanie co niektórych patafianów nad wodą zwących siebie wędkarzami :)))))załużcie jaki temat dla tych patafianów żeby śmieci zabierali ze sobą z łowiska ,żeby nie darli ryjów do kumpli łowiących po drugiej stronie jeziora :))))nie wrzucali flaszek do wody po napojach procentowych ,widzicie tylko strażników nad wodą ??????spójrzmy na nas samych na nas wędkarzy ,zachowujmy się jak ludzie nad wodą a później wymagajmy takiego samego zachowania od strażników ,co do postu założyciela tematu ,jeżeli mnie przyjdzie kontrolować taki strażnik to wcale z nim nie będę rozmawiał ,szkoda nerwów i czasu żeby sobie psuć dzień takim ciulikiem ,przyjdzie z policją to wtedy się z takim czymś rozmawia

CześćNie mam najlepszego zdania o pewnej części tej formacji choć ich szanuję w większości. W związku z tym:
Jeśli mówisz o mnie, moich kolegach lub znajomych to mnie obrażasz. Ja na rybach dla ostatecznie nie znanych mi facetów nie muszę być ani miły ani grzeczny. Wystarczy jak będę po prostu normalny. To oni muszą zachować zimną krew. Jak nie umieją to do domu i tyle. Jak mnie najdą w nocy jak niektórzy się chwalą nawet nie podejdą bo nie są PSR lub Policją. Nie życzę sobie nocnych kontroli SSR bo ja nie wiem kto podchodzi i po co. Po grzecznej prośbie odejścia zadzwonię po Policję. Przebierańców i cwaniaków na drogie rzeczy nie brakuje.Policją nie strasz bo Strażnik nie musi wzywać Policji w przeciwieństwie do strażnika.O sobie mów co chcesz.JK [2012-08-19 14:26]

MASTINO

Janusz, ja widzę, że Ty stałeś się bardzo buńczuczny jak się gdzieś pisze o SSR. Ty możesz sobie nie życzyć żeby patrol SSR w nocy do Ciebie nie podchodził, ale to nie jest Koncert Życzeń i SSR MA PRAWO Ciebie skontrolować NA KAŻDEJ wodzie PZW czy to w dzień czy w nocy. Oczywiście okazując się odpowiednimi legitymacjami i odznakami. Policjantów po cywilnemu (wywiadowców) też pogonisz? Chciałbym to widzieć jak mimo okazania blach ("szmat") Ty odmówisz poddania się kontroli policyjnych wywiadowców. U nas takie patrole nocne są bardzo częste.  SSR+Policjanci w cywilu. A jak chcesz mieć kłopoty to w takim wypadku protestuj ile się da. To Ty będziesz miał zmarnowaną nocną zasiadkę, a nie Społeczni Strażnicy swój patrol. Chyba nie myślisz, że wezwana Policja jadąc na taką interwencję będzie ją rozpatrywała bardziej pod kontem Twoich wyimaginowanych obaw, a nie informacji strażników SSR, że nie chciałeś poddać się kontroli. Nie chcesz poddać się kontroli UPRAWNIONYCH służb, automatycznie stajesz się podejrzanym. Zbilansuj, kto bardziej straci? SSR? Absolutnie nie. To Ty stracisz tylko czas, nerwy i zasiadkę, a papiery i tak BĘDZIESZ MUSIAŁ okazać, a jak odmówisz, to uparty strażnik zarzucić Ci może i zrobić sprawę z art.225 KK.  Piotrek (zugspize) napisał bardzo mądrą rzecz.  [2012-08-19 14:50]

Piotr 100574

nie znam ciebie ,twoich kolegów czy znajomych ,mój post się tyczył do kretynów nazywających się wędkarzami ,jeżeli masz takich znajomych lub kolegów to mi przykro że się ty akurat za kogoś poczuwasz urażony ,taka jest nasza polska inteligencja ,jestem najlepszy we wszystkim najlepiej się na wszystkim znam a słoma z butów wystaje ,na parę słów prawdy reagujemy obrazą ,taka jest polska i taka zostanie a czy ty się urażony czujesz to mam gdzieś ,wiesz że mam racje ale piszesz jak zwykle żeby znaleźć pole do popisu i wojenki ,nie życzysz sobie nocnych kontroli strażników????he he to jeździj w dzień na ryby
[2012-08-19 14:52]

JKarp

Janusz, ja widzę, że Ty stałeś się bardzo buńczuczny jak się gdzieś pisze o SSR. Ty możesz sobie nie życzyć żeby patrol SSR w nocy do Ciebie nie podchodził, ale to nie jest Koncert Życzeń i SSR MA PRAWO Ciebie skontrolować NA KAŻDEJ wodzie PZW czy to w dzień czy w nocy. Oczywiście okazując się odpowiednimi legitymacjami i odznakami. Policjantów po cywilnemu (wywiadowców) też pogonisz? Chciałbym to widzieć jak mimo okazania blach ("szmat") Ty odmówisz poddania się kontroli policyjnych wywiadowców. U nas takie patrole nocne są bardzo częste.  SSR+Policjanci w cywilu. A jak chcesz mieć kłopoty to w takim wypadku protestuj ile się da. To Ty będziesz miał zmarnowaną nocną zasiadkę, a nie Społeczni Strażnicy swój patrol. Chyba nie myślisz, że wezwana Policja jadąc na taką interwencję będzie ją rozpatrywała bardziej pod kontem Twoich wyimaginowanych obaw, a nie informacji strażników SSR, że nie chciałeś poddać się kontroli. Nie chcesz poddać się kontroli UPRAWNIONYCH służb, automatycznie stajesz się podejrzanym. Zbilansuj, kto bardziej straci? SSR? Absolutnie nie. To Ty stracisz tylko czas, nerwy i zasiadkę, a papiery i tak BĘDZIESZ MUSIAŁ okazać, a jak odmówisz, to uparty strażnik zarzucić Ci może i zrobić sprawę z art.225 KK.  Piotrek (zugspize) napisał bardzo mądrą rzecz. 

Maciek buńczuczny i niegrzeczny a wręcz bez wychowania to jest jeden Pan :-)Wiesz jak ja mówię, że nie życzę sobie wizyt bez PSR lub Policji to mam takie prawo. Koncert życzeń zafunduj hm.. w każdym razie do mnie nie z takimi tekstami bo już nie raz i nie dwa okazywało się, że moje " koncerty życzeń " w przeciwieństwie do innych koncertów życzeń mają pokrycie w prawie a nie są czczymi mrzonkami.Tak - wywiadowców Maciek też bo to nie jest dziesiąt lat temu, ze Milicji było wolno wszystko.Owszem myślę, że odpowiednie zgłoszenie ( użyte słowa ) spowodują, że to PATROL SSR sobie poczeka w pobliżu a ja posiedzę w cieple w namiocie :-) oczywiście mając wędki w zasięgu wzroku ;-)Automatycznie stajesz się podejrzanym - a od kiedy to ktoś NIEWINNY z automatu staje się podejrzanym ? O co ? Żartujesz ;-) Na dzieciaka nie trafiłeś i Twoje czcze pogróżki zza monitora naprawdę nie robią na mnie wrażenia. Tak na boku: w nocy nie musisz zatrzymać się do kontroli Policji poza miastem to i SSR może poczekać do świtu ;-)Może i Piotrek napisał mądrą rzecz ale pisząc to w taki sposób jak napisał traktuję to i do sibie co jest hm dość niezręcznie użyte.
Jadę i będę jutro ;-)Bawcie się dobrze bez mnie.JK
[2012-08-19 15:10]

MASTINO

No i niestety jesteś w błędzie. Ale nie chce mi sie niczego za wiele tłumaczyć i podgrzewać już i tak spieprzonej atmosfery. Dodam tylko, że wywiadowca (policjant w cywilu) może zatrzymać Ciebie wszędzie, ale Ty nie mając pewności co do jego persony, powiadamiasz po prostu najbliższy posterunek Policji pytając o jego tożsamość i potwierdzając to właśnie u dyżurnego. Powtórzę, w patrolu nocnym SSR bardzo często współpracuje z policjantami w cywilu. Tak, zgadza się, strażnicy SSR by musieli poczekać na wezwany przez siebie patrol Policji lub PSR i kontroli byś nie uniknął. Osoba, która unika wszelkiej kontroli służb, MOŻE BYĆ w takim momencie podejrzewana o popełnienie czynu zabronionego, który chce ukryć przed służbami kontrolnymi, to jest raczej logiczne, nawet na ulicy w mieście. A to, że Twoim zdaniem TYLKO za komuny chodzili po ulicach i w terenie wywiadowcy policyjni w cywilu, to świadczy tylko o Twojej niedostatecznej wiedzy o dzisiejszej służbie w Policji. Odmówisz poddania się kontroli- utrudniasz czynności, to tłumaczę Ci, że wtedy możesz mieć założoną sprawę z art.225 KK. Nie chcesz-nie wierz, sprawdź, przekonaj się. I po co to kozaczyć na forum? "Wy mi możecie....., oni mi mogą....., oni nie mogą, ja mogę, mi wolno,  nie mam obowiązku....itd". A jednak w tej konfrontacji prawo stoi za osobą na prawach funkcjonariusza publicznego (SSR), nawet jeśli to się Tobie nie podoba. Piotr (zugspize) napisał o "bardzo niekulturalnych" wędkarzach, którzy myślą, że jak płacą za świstek to świat należy do nich łącznie ze stanowiskiem, łowiskiem, wszystkimi drzewami, wodą, trawą, jest na jakichś swoich prawach przez siebie ustalonych i każdy im może skoczyć, BO ON WYPOCZYWA i nikt nie ma prawa mu dypy zawracać. Mogą drzeć pyski, robić syf, obsrywać każde drzewo, i pokazywać środkowy palec strażnikom czy policjantom na służbie okazującym się odpowiednimi dokumentami. Nic bardziej mylnego. Tak to mogą w swoich czterech ścianach, swojej sadzawce pod domem, swoim aucie, czy stodole i drzeć się to tylko od 6.00 do 22.00 i to nie zawsze i w pewnych granicach.  [2012-08-19 15:44]

klu222

Wszystko zależy od ludzi ,są ludzie i ludziska są różni wędkarze i rózni strażnicy, jak kiedyś wędkowałem częściej w nocy ,miałem kontrole wspólne SSR i policji  i były nienaganne z przedstawieniem się, pełna kultura, bez traktowania człowieka jak potencjalnego przestępcy, powiem ,że czułem się nawet pewniej siedząc sam w nocy, w tym roku miałem jedną kontrolę samej SSR, też bez zarzutu, z chwilą rozmowy, ale to byli stosunkowo nowi strażnicy, bo ci którzy byli parę lat wcześniej to porażka, już kiedyś o tym pisałem, chyba władze się dopatrzyły tych anomalii i wymienili skład [2012-08-19 15:49]

Piotr 100574

może napisałem to jakoś nie składnie ale niestety nie jestem poetą ,zakładanie tematów o strażnikach już pewnie na tym portalu to tradycja ,jeżeli ktoś się z normalnych wędkarzy poczuł urażony moim wpisem to przepraszam ,chciałem tylko zwrócić uwagę że wielu jest nad wodą kretynów i o nich się nie wspomina ,są strażnicy kretyni ale i są psełdo wędkarze ,ci drudzy są o wiele gorsi ,strażnik SSR tylko raz może przegiąć pałę ,po zgłoszeniu takiego delikwenta już więcej nie będzie kontrolował ,psełdo wędkarze niestety będą dalej funkcjonować i to jest nasz problem ,problem nas wszystkich
[2012-08-19 15:55]

MASTINO

Bardzo często strażnicy SSR i pozostałe służby kontrolujące/nadzorujące nasze łowiska, otrzymują podziękowania i wyrazy uznania od NORMALNYCH wędkarzy za pojawianie się w nocy na kontrolach wód i wędkarzy. Jest wiele przypadków zapobieżenia przez SSR różnym przestępstwom wobec uczciwych i kulturalnych wędkarzy, ich rodzin, kolegów i ich dóbr, aut, sprzętu, ze strony band czy to trzeźwych, czy już nachlanych typów nazywających się również "wędkarzami", opisał ich Piotrek. I "życzenia" JKarp tego nie zmienią nawet w 1/1000-nej. Kontrole nocne wędkarzy przez SSR były, są i będą, bo są NIEZBĘDNE, oby kulturalne i w świetle prawa, czego sobie i wszystkim życzę.  [2012-08-19 16:04]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia