Średniej klasy zestaw na początek.

/ 7 odpowiedzi
Witam! 

Poszukuję zestawu dla początkującego wędkarza.. Powiedzmy coś klasy okuma. Zamierzam zaopatrzyć się w dwie wędki, sposoby łowienia to spining, spławik, blacha.. może grunt. No nie za wielkie pojęcie mam o jakościach sprzętu i ich parametrach.. Tak wiem powiecie przeczytaj tematy w dziale Firmy.. Ale tam jest mnóstwo informacji które mi nic nie mówią z opisu każda firma zachwala swój sprzęt że jest dobry.. bla bla bla.. Panowie i Panie w tych tematach jedni zachwalają inni odradzają tyle samo za ile przeciw, dla mnie jako laika niestety nie jest to wskazówką żadną.. Czy ktoś mi pomoże poradzi jak złożyć dobry zestaw albo pomoże w wyborze już dostępnych np.. na allegro.. itd.. zależy mi na nowym sprzęcie nie używanych. Znalazłem taki produkt na allegro.. 

http://allegro.pl/zestaw-wedkarski-2-wedka-2-kolowrotek-pokorowiec-i5251674701.html

Wygląda na moją wiedzę zachęcająco.. ale raczej chętnie skorzystam z waszych informacji.. 

Zestaw dwa kije jeden nie znam ZHIBO drugi Okuma oba teleskopy kołowrotki jeden cztery drugi trzy łożyska.. jakieś tam pierdoły.. ale te pierdoły to sam sobie dokupię. głownie chodzi mi o wędki i kołowrotki. Wygląda fajnie.. ale cena wywołała u mnie wielki znak zapytania.  
Sith

Daruj sobie te zestawy z Allegro. Chyba, że z tymi ciężarami wyrzutu chcesz za przynętę używać smoków, albo dinozaurów. Nie napisałeś jakim budżetem dysponujesz, a to trochę utrudnia doradzanie.
Co do wędki "grunt-spławik" nie wypowiem się, bo się na tym kompletnie nie znam.
Jeśli chodzi o spinning - radziłbym Ci wędzisko dwuskładowe (teleskopy nie są najlepszym rozwiązaniem) długości 2,40-2,70cm, ciężar wyrzutu w przedziale od 5-20g do 10-40g. Kołowrotek minimum 4 łożyska, nie więcej jak 8, bo większa liczba to zbędny bajer, nie za duży, ciężaru 300-400g.
Osobiście od ponad 20 lat używam sprzętu niemal wyłącznie JAXON-a i jeszcze się nie zawiodłem, ale spodziewaj się, że każdy będzie Ci tu doradzał tę firmę, z której najczęściej korzysta. (2015/05/25 05:58)

Mawgano

Budżet chciałem złożyć dwie wędki za około 350 zł ale jak tak patrzę.. no to ciężko chyba będzie, wiem że będę potrzebował kilku wędek na różne podejścia ale też nie zamierzam robić magazynu w domu z wędkami i sprzętem.. ale stwierdziłem że mogę na początek przeznaczyć 300 zł na wędkę jedną ale chciałbym móc łowić nią spiningiem i spławikiem..  (2015/05/25 09:57)

użytkownik139006

Za 50zł kupisz wędkę typu tele float (Konger, Mikado, wybór jest spory), do tego niedrogi kołowrotek (np. Okuma Challenge) i za 100zł masz gotowy zestaw spławikowy. Zostaje Ci 200zł na zestaw spinningowy, tutaj wybór też jest duży. (2015/05/25 10:42)

Mawgano

Dobrze widzę że tani zestaw też się opłaca.. nie musi być super zaje..ty.. ok to w takim razie poproszę was o takie wsparcie.. 

Spining - wędka nie firma.. tylko jakie ma mieć parametry siłę rzutu giętkość szczytówki długość żeby trochę tym rzucić. Kołowrotek jakie przełożenie ( I co to znaczy 5,2:1 ) bo nie do końca wiem czy chodzi o to że bęben obróci się 5 razy w ciągu jednego ruchu korbą ?? I ile łożysk.. chcę złowić nie tylko drobnicę ale chciałbym powalczyć z czymś 2 - 6 kg

Spławik - j.w   (2015/05/25 10:59)

Sith

Jedna wędka do tych dwóch metod, to tak jak byś chciał mieć "sanko-samochód", jest to możliwe, ale zupełnie niepraktyczne i może się okazać mało efektywne.
W najlepszym przypadku kup wędzisko match nie dłuższe niż 3,5m - od bidy da się tym połowić na spławik i pospinningować.
Na Twoim miejscu jednak wybrałbym na początek jedną, konkretną metodę.

Prawie mieszcząc się w Twoim budżecie możesz poeksperymentować z zestawem:
http://www.jaxon.pl/Katalog/235_163_wedziska/9993_jaxon-extera/Produkt/37716_extera-distance-float-splawikowe-odleglosciowe.aspx
http://www.jaxon.pl/Katalog/248_176_kolowrotki/5032_kolowrotki-z-gornym-hamulcem/Produkt/30623_jaxon-victus.aspx w wersji 300M

Jeśli chodzi o spinning, to mogę Ci polecić, zestaw jakiego sam używam:
http://www.jaxon.pl/Katalog/235_163_wedziska/9993_jaxon-extera/Produkt/37700_extera-spinningi-wklejanki.aspx 
w wersji WJ-EXJ24015
http://www.jaxon.pl/Katalog/248_176_kolowrotki/5032_kolowrotki-z-gornym-hamulcem/Produkt/30623_jaxon-victus.aspx w wersji 300M (2015/05/25 11:05)

Haryyy5

jak kupisz wędkę 3,6m z cw. ok 50 g to nada się ona zarówno na lekki grunt jak i na spławik. A w ogóle to proponowałbym wędkę typu feeder. Jest to wędka do której masz 3 wymienne końcówki o różnej twardości. Wtedy te mocniejsze mógłbyś użyć do gruntu a słabszą na spławik. Kołowrotek do tego nie musi być jakiś super, powinienes się zmieścić z takim zestawem ok 150zł. A za 200 zł pozostałe jakiś spinning. Raczej lepsza wędka do tych 150zł i słabszy kołowrotek. Połowisz, zbierzesz znowu trochę kasy i wymienisz wtedy kołowrotek na lepszy a wędka Ci zostanie. 
Jak chcesz to mogę potem poszukać na allegro i Ci złożyć jakieś zestawy.  (2015/05/25 13:38)

Mawgano

Dzięki za zainteresowanie się tematem.. Więc najpierw wezmę sobie spławik porządnie oporządzę a potem będę myślał nad wędką do spiningu... 

Dzięki i pozdrawiam. ;) (2015/05/25 19:44)