Średnica żyłki - pomiar mikrometrem

/ 27 odpowiedzi
Będę tu podawał zmierzone przeze mnie prawdziwe średnice żyłek. Producenci dość często zaniżają info na opakowaniach.
A więc kilka na początek:

Savage Gear Finezze 0,234 pomiar: 0,230
Fiume ASP CHUB IDE 0,22 pomiar: 0,245
Fiume Spinning Super Line 0,22 pomiar: 0,245
Sufix DuraFlex 0,22 pomiar: 0,246
Jaxon Satori Spinning 0,20 pomiar: 0,21
Jaxon Satori Feeder 0,325 pomiar: 0,325
Tomas81


Świetny wątek. Brawo!!! Ciągnij to Kolego a wyjdą ciekawe rzeczy ;-) (2016/05/16 18:13)

aldente


Czy mógłbyś przedstawić ten mikrometr nieco bliżej ? Przydałby się jakiś opis metody. Czy jest to mikrometr profesjonalny laserowy czy prosty ręczny?
Czy Twój pomiar to pojedynczy wynik czy dokonałeś kilku pomiarów i podałeś średnią? Pytam dlatego, gdyż pomiar ręczny prostym urządzeniem nie jest zbyt dokładny. Wystarczy tylko troszkę mocniej docisnąć śrubę i wychodzą cuda po przecinku. (2016/05/16 22:10)

Zbyniek6


Używam zwykłego manualnego mikrometru. Jest w miarę nowy, w wzorowym stanie technicznym. Wykonuję kilka, kilkanaście prób pomiaru. Praktycznie w każdym przypadku wynik jest taki sam. Jeśli chodzi o dociskanie sprzęgiełkiem to nie wpływalo to zbytnio na wynik pomiaru. Ze względu na pewną "miękkość" żyłki sprzęgło dokręcam z lekkim oporem, zamin przeskoczy. Aczkolwiek nawet gdy przeskoczy to wynik jest mniejszy o max 0,002-0,003mm. A to myślę, że jest w granicach błędu wykonania mikrometru itp

Szkoda, że nie mogę edytować pierwszego postu, aby wszystkie pomiary były na samym początku :/ (2016/05/17 03:18)

Haryyy5


Super dobra robota, będzie można sprawdzić czym faktycznie się łowi. Jak narazie zasakująco małe odchyły. Jeszcze bardziej zakakujące że górna półka wypada najgorzej.  (2016/05/17 10:18)

u?ytkownik16322


Dobrze kolego że zwróciłeś uwagę na różne chwyty marketingowe  producentów. Lecz średnica żyłki to dopiero wierzchołek tej góry lodowej bo tak naprawdę ryba w pysku nie ma mikrometru i nie rozwodżmy się nad paroma tysięcznymi czy setkami milimetra. Jest sprawa bardziej ważniejsza i istotna .
Wytrzymałość żyłki - liniowa a może na wężle. Tu producenci dopiero w przysłowiowego h....    grają. Dlatego z tych powodów kupuje żyłki markowych firm ( trzeba uważać na podróby). Osobiście używam Trabucco  droga franca ale coś za coś. Pakowana próżniowo z halogramem producenta i oczywiście ,,plombowana ".Sprawdzałem manometrem parametry w granicach normy . Przynajmniej nie wyklinam nad wodą.
Ps. Miałem niedobre doświadczenie z pewną znaną firmą ( przez litość nie wymienię) kiedy to 0,20 w rękach się rozłaziła.
Julian (2016/05/17 10:45)

SlawekNikt


Masz kolego Julian rację, praktycznie każda firma ma w swojej ofercie produkty bardzo dobrej jakości i godne uwagi i ma też niestety takie, które nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Co reszty to temat "rzeka" ;-) ale fajnie, że ktoś sprawdza parametry podane przez producentów. (2016/05/17 11:30)

JKarp


W sumie to Ameryki nikt nie odkrywa. Tylko trzeba bardzo uważać bo "łowcy głów" nie próżnują. Masz urządzenie bez certyfikatu a i pomiar nie jest prowadzony w warunkach laboratoryjnych. 
Wg mnie należy podawać też wytrzymałość żylki wg Importera.
JK
  (2016/05/17 11:54)

Romuald55


Dla "górnej półki" produkują chińczycy.De facto nie jest to już "górna półka" jeżeli rozpatrywać jakość. (2016/05/17 12:50)

Zbyniek6


Kolejne dwie:

Fiume Match&Feeder (niebieskie opakowanie, kolor żyłki czarny) 0,25 - pomiar 0,29
Fiume Italiana 0,14 - pomiar 0,15 (2016/06/21 15:45)

Zbyniek6


Sufix Duraflex 0,18 - pomiar 0,21 !!!
Jaxon Satori Spinning 0,22 - pomiar 0,23 (2016/06/21 16:54)

ogtw


Wędkarz się cieszy że kupił cieńszą i mocniejszą żyłkę a nie wie że go zrobili w konia, dlatego ja kupuję tanią i słabą żyłkę, która wytrzymuje niemal tyle, ile jest na niej napisane. (2016/06/21 17:38)

Zbyniek6


Mikado Method Feeder 0,24 - pomiar 0,26 Fiume Feeder 0,25 - pomiar 0,29 (2016/10/12 15:08)

Sith


Wędkarz się cieszy że kupił cieńszą i mocniejszą żyłkę a nie wie że go zrobili w konia, dlatego ja kupuję tanią i słabą żyłkę, która wytrzymuje niemal tyle, ile jest na niej napisane.
... i to jest sedno...
- DRAGON Guide Select Crystal Clear 0,14 - pomiar 0,14
tania, słaba żyłka (palomar wytrzymał 2,1kg, trilene 2,5kg).
  (2016/10/13 06:08)

kedzio


Mikrometr klasyczny ma sprzęgiełko, które musi być dobrze wyregulowane ( czyli musi posiadać odpowiednią siłę nacisku gładzi pomiarowych). Każda zyłka zaś ma odpowiednia elastyczność i przy ściśnięciu ugina sie jej powierzchnia. Mierz spokojnie i pisz zażalenia do producentów. 




Popatrz na wyniki twoich pomiarów - ile ci tam wychodzi w plusie?! Jeśli by to był drut, pomiar wygladałby inaczej. Poza tym średnice podawane przez katalogi, to wartości uśrednione, zaokrąglane zazwyczaj w dół. Do pewnego stopnia oczywiście, bo nikt normalny nie będzie robił afery z tego, ze zyłka ma kilka setnych więcej. 
  (2016/10/14 06:16)