Zaloguj się do konta

Średnica żyłki a brania okoni

utworzono: 2015/10/24 13:59
mati604444

Czy duze znaczenie ma srednica zylki przy polowie okoni? bo jaka jest roznica skoro i tak mamy np wolframowy przypon ?  [2015-10-24 13:59]

ogtw

W ciągu tygodnia złapałem dwa szczupaki (około 47 cm) z przyponami w pysku: jeden wolfram i jeden stalówka, haczyki pojedyncze, nie duże chyba przeznaczone dla okonia. Na krętlikach nie było śladu żyłki. Żyłka, jaka by nie była najsłabsza jest na węzłach, dlatego radzę sprawdzać węzły zaraz po zawiązaniu, potem, co kilka dni a po kilkunastu dniach węzeł zerwać i zawiązać na nowo. Dobrze jest też, co kilkanaście dni sprawdzać wytrzymałość żyłki. Żyłka 0,20 jest w sam raz na okonia. Czasami na żywca okonie nie chcą brać na zestaw z przyponem drucianym ale grubość żyłki chyba nie ma znaczenia. (moim zdaniem) [2015-10-24 14:41]

kaban

To też zależy na jakim łowisku jesteśmy, czego możemy się spodziewać w razie przyłowu i jaką porę roku mamy. Ja co do okoni na moich niewielkich rzekach stosuję żyłkę max 0,18 mm bez przyponu, a na okolicznych zbiornikach gdzie mogę spodziewać się szczupaków dodaję cieniutki przypon do trzech kilogramów i to mi się sprawdza. [2015-10-24 17:35]

Draq

Ma znaczenie:
-grubsza żyłka wolniejszy opad gumy, cieńsza szybszy
-przy grubszej łatwiej powstaje balon przy wietrze bo z racji grubości linka napotyka większy opór powietrza
-cieńsza to dalsze rzuty


A ja na okonie i tak nie zakładam przyponu i nie używam żadnych żyłek - tylko plecionka :> [2015-10-24 18:42]

mati604444

Czyli zbyt gruba zylka (np 0.20 i w gore)  nie odstrasza okoni chodzi tylko o szybkosc opadania i dlugosc rzutów malymi przynetami?  [2015-10-24 20:56]

tripod

 

radzę sprawdzać węzły zaraz po zawiązaniu, potem, co kilka dni a po kilkunastu dniach węzeł zerwać i zawiązać na nowo.


A ja radzę po każdym holu przewiązywanie węzła, a po zakończeniu wędkowania likwiduje się zestaw, aby po przyjściu na łowisko w innym dniu elegancko na nowo zawiązać.
Trzymanie jednego węzła przez kilka dni lub co gorsze kilka dni wędkowania (spinningowania) jest barbarzyństwem wobec ryb - narażamy je na zwiększone ryzyko odpłynięcia z przynętą w paszczy. Tak nie wolno robić. To niezgodne ze sztuką wędkarską.

[2015-10-27 15:33]

tripod

Czy duze znaczenie ma srednica zylki przy polowie okoni? bo jaka jest roznica skoro i tak mamy np wolframowy przypon ? 


Kolego, zamiast przyponu metalowego użyj przyponu fluorocarbonowego, załóż ten o średnicy minimum 0,30 mm i spokojnie wyholujesz każdego szczupaka, a okonie nie będą widzieć fluorocarbonu. Daj długi odcinek fluorocarbonu, to nie usztywnisz zestawu. Fluorocarbon możesz kupić na szpuli i wyjdzie taniej od przyponów.

pozdrawiam
[2015-10-27 15:37]

wojcieszyc

grubość żyłki ma duże znaczenie szczególnie zimą
ja używam średnicy 0,14
średnica ma także znaczenie bo nie wyobrażam sobie używać żyłki 0,20
lub plecionki 0,16 do główek np. 2 gr do paprocha
połamania kija!
[2015-10-27 17:18]

mati604444

glownie uzywam 6 gramowych glowek przynet troche wiekszych twisterow i kopyt cos ok 6 cm a jak plecionka to jaka srednica najlepsza?  [2015-10-27 18:03]

Sith

Do połowu okoni (spinning) stosuję żyłkę 0,14mm lub plecionkę 0,06mm.
Jeśli spodziewam się przyłowu szczupaka - plecionka 0,08mm i przypon DRAGON Titanium Wire 5kg/40cm. Zauważyłem, że okoniom ten przypon nie przeszkadza w ataku na przynętę. Sandacze też go ignorują.
[2015-10-28 07:26]