Sprzęt wędkarski morski - kołowrotki morskie

/ 14 odpowiedzi
dzień dobry, jestem początkującym wędkarzem i mam takie pytanie :jaki kołowrotek na spining jest potrzebny do wędki jakże również spiningowej  ???
Boberto

.... po pierwsze na jaka rybe? czy moze bardziej "uniwersalny"?
...po drugie jaka kasa dysponujesz? pytasz tylko o kolowrotek czy takze o wedke? (2009/12/15 11:20)

JakubUrsynow

Witamy na forum:)

Jest tutaj sporo osób które Ci dobrze doradzą, tylko musisz podac więcej informacji: jaką rybę chcialbyś złowic, na jakiej wodzie będziesz łowił i ile pieniędzy możesz wydac.

Z uniwersalnych dobre notowania ma niedrogi młynek Shimano Catana. Co jest najważniejsze? Moim zdaniem trwałość i to jak układa żyłkę.

Pozdrawiam.

(2009/12/15 13:06)

tajnos

Do spinningu polecam Ci kołowrotki Team Dradon ,ja osobiście stosuje 920i oraz 930iz . Kołowrotek naprawdę świetnej jakości w tym przedziale cenowym , w komplecie dwie aluminiowe szpule i co warzne 5 lat gwarancji ,które spokojnie wytrzymuje .Tylko po zakupie tego kołowrotka nalezy wcisnoąc mu troche smaru i kapnąć odrobine oliwy do kołowrotków gdyz fabrycznie jest słabo smarowany . (2009/12/17 21:00)

użytkownik22572

Jak nie chcesz wydać za dużo kasy a chcesz mieć kręciołek na lata to polecam shimano catana 4000 FA czyli z przednim hamulcem. Nieźle układa żyłkę, dobrze się nim zarzuca, ma precyzyjny hamulec i przede wszystkim jest trwały. Używam dwóch takich od kilku lat, zarówno na jeziorach, rzekach jak i na morzu. Nie korodują, nie zawodzą , łowiły nawet waleczne belony, flądry i dorsze. (2009/12/18 11:06)

tstaros

okonhel,

czy shimano catana 4000 Fa o którym piszesz może być stosowany zarówno do spinningu jak i feedera? CZy lepiej do tylko jednej z metod?

(2009/12/18 15:21)

karpiarz1997

Jeśli jesteś początkujący i chcesz łowić na spinnig polecam do 100 zł Shimano Alivio rozmiar wybierz do swoich potrzeb polecam  Fa  .Jeśli chcesz łowić sandacze polecam Shimano Nexave,exege i sienna.One są troche droższe.Catana też jest dobra (2009/12/18 19:30)

użytkownik22572

Tstaros - shimano catana 4000 FA możesz używać zarówno do spinningu jak i do feedera. To solidny kołowrotek i dlatego proponuję Ci ten rozmiar a nie 2500 żeby wytrzymał spore obciążenia i służył długo. Najczęściej używałem ich do spinningu ale do gruntówki też. Do tego łowiłem nim flądry w morzu z gruntu (ciężarek od 50-100gr). Wytzrymał i nie koroduje. Kupiłem kiedyś Dragona Millenium, połowiłem trochę okoni na twistery w morzu i zardzewiały mi łożyska w rolce kabłąka - są tam 2 małe. Używałem starego shimano nexave i shimano catana i nic mi nie rdzewieje. (2009/12/19 00:26)

tstaros

dzięki za radę. właśnie kupiłem kijek do feedera, a rozważam jeszcze spinning i nowe kołowrotki. A to shimano catana przyciąłem w jednym sklepie w promocji za dobra cenę i stąd to moje zainteresowanie. Jeszcze raz dzięki. (2009/12/19 10:10)

tstaros

Okonhel,jeszcze jedno. A do jakiego spinningu (chodzi o cw) używasz tego młynka? Bo ja będe łowił tak do 25 g i nie wiem czy nie będzie ten model za duży. (2009/12/19 10:13)

karpiarz1997

Polecam również Dragon Manta do lekkiego spiningu (mniejsze modele) a na sandacze większe.I do lekkiego Dragon Viper. (2009/12/19 10:22)

użytkownik22572

Tstaros - nie będzie za duży, dobierz tylko odpowiednią grubość żyłki. W tym modelu wielkość 3000 i 4000 niewiele się różnią, chyba nawet szpule by pasowały ale nie mówię że na pewno. Używałem go na pstrągi, szczupaki, okonie, sandacze i belony - metodą spinningową. Mój ojciec łowił tym dorsze (choć to nie kołowrotek do tego), syn też ja mniej ale też, do tego flądry z gruntu, leszcze na jeziorze. Nie jest zbyt ciężki ale też nie jest mikrusem. Można go traktować dość uniwersalnie. (2009/12/19 14:42)

72jonik

Po pierwsze musisz napisać na jakie ryb i ile przeznaczysz na niego kasy.
Jeśli chodzi ci na lekki spining to polecam "Aguna Match 306",są one na przeznaczone do wędkarstwa spiningowego jak i do spławikowego ma on duże przełożenie co pozwoli ci szybko zwijać żyłkę.
Polecam;) (2009/12/26 13:23)

rybak09090909a

Polecam SHIMANO lub ROBINSON to są dobre firmy a jeśli za drogie i chcesz mniejszą sume wydac to jakieś podroby albo cos gorszego ale dobrego.Pozdrawiam i życze połamania kija! (2009/12/29 12:28)