Zaloguj się do konta

Sprzęt na norweskie fiordy

utworzono: 2013/11/30 18:57
wojtekno

Witam
Mieszkam w Oslo i interesuję się wędkowaniem a w szczególności łowieniem dorsza. A nie mam pojęcia jaki kupić sprzęt aby łowić na fiordach z brzegu. Niedawno nabyłem kij Jaxon Inspiral tele feeder 20-80g 3,30m i do tego kołowrotek ze stałą szpulą spro drag master EX-class EX 8300 i kilka pilkerów 70g. plecionkę 0,15mm (9,80kg) 150m, prosze o pomoc czy ten sprzęt spełni swe zadanie aby łowić z brzegu na fiordach. A jesli nie to proszę o podpowiedź jaki sprzęt kupić jaki kij i kołowrotek budżet około 1000zł (200zł w tą czy w tą nie gra roli;)). Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Wojtek

[2013-11-30 18:57]

witam mieszkasz w Oslo , a kupujesz sprzet w w pl to chyba jakies jaja , nie wierze  [2013-11-30 19:37]

wojtekno

chyba napisałem że nie wiem jaki sprzęt kupić i pytam na forum. a to że już coś mam z pl to chyba w niczym nie przeszkadza. i od czegoś trzeba zacząć, nie urodziłem się profesjonalistą w wędkowaniu.
[2013-11-30 21:21]

piotrekOlc

Witam,generalnie to musimy zacząć od tego, że na południu Norwegii trudno o ryby, o których się słyszy w filmach lub artykułach. W szczególności z brzegu będzie trudno o takie gatunki jak dorsz, czarniak, czy rdzawiec. Najczęściej na haku będą meldowały się makrele :( Tutaj na sprzęcie, który już pan ma pokusiłbym się o zestaw na naturalną przynętę (krewetka lub solony filet z makreli), polega to na tym, żeby do głownej linki (najlepiej żyłka 0.3) przymocować ciężarek od 50 do 100g i na bocznej przywieszce hak z przynętą. Brania będą sygnalizowane poprzez drgającą szczytówkę. Jeśli interesuje pana tylko spinning to moim zdaniem trzeba będzie trochę zainwestować w sprzęt, bo ten kołowrotek nie przetrwa w norweskich warunkach więcej niż jeden sezon! Proponuję:-Penn Slammer 360 - maszynka nie do zajechania-SPRO Zaltarc xs 745 - też bardzo ciekawa propozycjaCo do wędek to od 2,40 do 3m i c.w. 20-80g. Np.;-Dragon Millenium Głowatka-Abu Devil spin 1002HDo tego tylko gumy (bez przyponów) na główkach od 15 do 50g (w zależności od łowiska) i gumy ok. 10-12cm (w/g mnie najlepsze jaskrawe żółte) i opad sandaczowy lub szuranie po dnie. Generalnie to radzę wykombinowanie łódki, bo brzeg często jest trudno dostępny i są mocne przypływy. Życzę miłych połowów w tym pięknym kraju, choć proszę pamiętać, że Oslofjorden to nie Lofoty ;) [2013-12-04 18:14]

wojtekno

Witam
No i to jest odpowiedź prawdziwego wędkarza.
Dzięki za info, będę kompletował sprzęt według wskazówek i podawał do oceny na forum;)
Pozdrawiam
[2013-12-07 17:33]