Zaloguj się do konta

Sprzęt na suma.

utworzono: 2010/11/22 17:19
gall

Witam. Mam prośbe do kogoś doświadczonego. Chciałbym zacząć łowić sumy ale nie mam odpowiedniego sprzętu , i tu moje prośba żeby ktoś ktos się zna na sprzęcie skompletował mi tu wędzisko i kołowrotek tylko tak w sumie około 200zl.
[2010-11-22 17:19]

brukarz89

Witam. Kolego na forum takich tematów masz juz cale multum,poszukaj a napewno znajdziesz wystarczy troche checi i czasu.A sprzet napewno musisz wybrac mocny,powodzenia
[2010-11-22 20:26]

gall

No właśnie wiem że jest masa i to jest problem. Wolał bym żeby ktoś polecił sprzęt którego sam używa. No i żeby ten sprzęt nie był bardzo drogi. Do 200zł
[2010-11-22 21:19]

gall

A i jeszcze jedna ważna rzecz. Dobrze by było jesli wędzisko by sie składało z 3 części.
[2010-11-22 22:20]

rufi26

kije sumowe sa dlugosci miedzy 2.7 - 3.3 m , tak ze nieznajdziesz zadnego skladanego na trzy czesci , inaczej , ja jeszcze niewidzialem trzyczesciowej sumowki , a wszystko zalezy na jakie sumy sie nastawiasz , bo jeszeli chcesz lowic wyzsza polke to potrzebujesz tez sprzet z wyzszej polki w innym wypadku przy cholu zostanie ten sprzet " rozszarpany " , ja osobiscie mam kija ze stajni CORMORAN BULL FIGHTER cw.- 350 g , koszt jakies 250 zl
[2010-11-22 22:31]

pepe79

Prawdziwe wędkarstwo sumowe to zajęcie wymagające dobrego i mocnego sprzętu...
Do 200 zl nie skompletujesz dobrego zestawu na suma.
Dobry i tani sprzęt to np. wędka Cormoran Bull Fighter, kołowrotek SPRO Super Long Cast. Aha, nie kupuj sprzętu York'a lub Jaxon'a bo duży sum załatwi Ci go w mig. Do tego jeszcze mocna plecionka (typowa sumowa pleciona to koszt ok. 200 zl) plus odpowiednie akcesoria sumowe (haki, przypony, krętliki).
Inna sprawa to czy w Twoim łowisku są duże sumy, bo jeśli nie ma albo nastawisz się na mniejsze sumki (np. na rosówkę) to spokojnie wystarczy Ci sprzęt karpiowy.

[2010-11-24 10:58]

wedkarz90

Witam kolegę ja używam karpiówki jaxsona dł 2,70 cm cw do 200 gram
cena wędziska ok 180 zł myślę że taki kijek jest dobry za tą cenę .

Pozdrawiam!!!!!
[2010-11-24 11:19]

mlotek2222

Wydaje mi sie ze za 200 zł cięzko bendzie Ci skompletowac dobry sprzęt wedkarski na suma. Napisz dokładnie jakie sumy wystepujo w twoim łowisku, bo jak napisał kolega Pepe79 moze wystarczy Ci sprzęt karpiowy.Pozdrawiam [2010-11-24 15:50]

Romuald55

Szanowny Kolego!Niestety,za 200 zł kupisz zaledwie plecionkę,haki,przypony i krętliki.Multiplikator i mocny kij będzie droższy.Ja łowię na karpiówkę 390 trzyczęściową robioną na zamówienie w Robinsonie.Oczywiście multiplikator/ten co na zdjęciu nie wytrzymał,mam teraz Corbossa/.Łowię metodą spławikową przy użyciu boi.Moim zdaniem zacznij od multiplikatora i plecionki z pozostałym wyposażeniem,bo każdy mocniejszy kij będzie odpowiedni.Ważny jest przypon i krętlik.Muszą mieć wytrzymałość ok 80-100kg.Przypon powinien być z linki stalowej.Zacięty sum szarpie głową na boki,a że ma w dolnej szczęce ząbki jak tarka to żadna plecionka nie wytrzyma.Większość wędkarzy zakłada grube,mocne linki a krętliki słabiutkie i póżniej dziwią się że sprzęt nie wytrzymał.To są uwagi ogólne ponieważ chcę zwrócić uwagę na istotne elementy wyposażenia wędki sumowej.Różne firmy robią różny sprzęt ale ja nie zabieram głosu na ten temat bo nie mam takiej wiedzy. [2010-11-24 19:34]

gall

Dopiero zaczynam wędkowanie i mysle ze nie od razu będę łapał ogromne okazy. A powiedzcie mi czym się różni zwykły kołowrotek a multi?? i czy zwykły kołowrotek nie wystarczy na średnie sumy?? a kretliki i przypony jakiej firmy sa dobrej jakości??
[2010-11-24 21:46]

gall

A i jeszcze jedno pytanie. Czy wędzisko sumowe może byc teleskopowe??
[2010-11-24 21:53]

Romuald55

Sumy nie są rybami żyjącymi w ławicach.W każdej chwili możesz liczyć że weżmie Ci RYBA ŻYCIA.Dlatego łowiąc sumy nie określa się że one będą średniej wielkości/jak to określił jeden z Kolegów/.Kupując sprzęt sumowy,mając niezbyt wielkie środki finansowe, zaczynaj od najistotniejszych jego elementów.Multiplikator to podstawa.Plecionka o wytrzymałości ok 50kg.W zestawieniu z multiplikatorem to już jest dostateczna moc na każdego suma.Ja używam krętlików firmy BEHR o mocy 120kg.Przypony stalowe powlekane firmy SERT 80kg.Zacięty sum zwłaszcza na rzece jest bardzo waleczny.Ta waleczność polega nie na odjazdach lecz na rożnych szarpaniach.Kij nadaje się każdy.Wbrew wielu opiniom różnych wędkarzy śmiem twierdzić,że kij jest najmniej istotnym elementem połowu dyżych ryb.Byle było do czego umocować kołowrotek.Oczywiście ,że fajniej wygląda wypasiony kij za duże pieniądze,lecz znaczenia nie ma żadnego. [2010-11-25 15:33]

Jędrula

Sumy nie są rybami żyjącymi w ławicach.W każdej chwili możesz liczyć że weżmie Ci RYBA ŻYCIA.Dlatego łowiąc sumy nie określa się że one będą średniej wielkości/jak to określił jeden z Kolegów/.Kupując sprzęt sumowy,mając niezbyt wielkie środki finansowe, zaczynaj od najistotniejszych jego elementów.Multiplikator to podstawa.Plecionka o wytrzymałości ok 50kg.W zestawieniu z multiplikatorem to już jest dostateczna moc na każdego suma.Ja używam krętlików firmy BEHR o mocy 120kg.Przypony stalowe powlekane firmy SERT 80kg.Zacięty sum zwłaszcza na rzece jest bardzo waleczny.Ta waleczność polega nie na odjazdach lecz na rożnych szarpaniach.Kij nadaje się każdy.Wbrew wielu opiniom różnych wędkarzy śmiem twierdzić,że kij jest najmniej istotnym elementem połowu dyżych ryb.Byle było do czego umocować kołowrotek. Oczywiście ,że fajniej wygląda wypasiony kij za duże pieniądze,lecz znaczenia nie ma żadnego.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dość odważna teza . Romuald a możesz opisać szwój sprzęt na suma i zwyczajowy zestaw na który je łowisz ?

[2010-11-25 15:54]

Romuald55

Sprzęt na jaki łowię sumy opisałem chyba dość dokładnie. Zdjęcie też to przedstawia.Dodam tylko,że preferuję metodę spławikową.Spławik 250g grunt ok 1m.Na zdjęciu widać boję do której w odległości ok 15m jest umocowany zestaw spławikowy z niewielkim żywcem/płotka lub leszczyk ok 15 cm/.Ten zestaw jest mocowany na lince,która odłącza się w przypadku brania.Chodzi o to,że boja utrzymuje zestaw w pożądanym miejscu przez co on nie pływa i nie plącze się. [2010-11-25 18:45]

Romuald55

Sprzęt na jaki łowię sumy opisałem chyba dość dokładnie. Zdjęcie też to przedstawia.Dodam tylko,że preferuję metodę spławikową.Spławik 250g grunt ok 1m.Na zdjęciu widać boję do której w odległości ok 15m jest umocowany zestaw spławikowy z niewielkim żywcem/płotka lub leszczyk ok 15 cm/.Ten zestaw jest mocowany na lince,która odłącza się w przypadku brania.Chodzi o to,że boja utrzymuje zestaw w pożądanym miejscu przez co on nie pływa i nie plącze się. [2010-11-25 18:45]

Jędrula

Dziękuje za opis , łowisz prawie jak na Ebro :)

[2010-11-25 19:26]

spines21


 
damian123102Witam, kolegów i koleżanki  po kiju zaoszczędziłem sobie troche pieniędzy :D i postanowiłem wydac je na sprzęt sumowy mam do wydania około 200zł na kołowrotek i 200zł na kij na kołowrotek mam zamiar nawinąć żyłkę 0,45mm będę łowił na zalewie Rybnickim (pływają tam giganty pobito tam w 2012r  rekord polski )


[2013-01-12 18:01]

Witam, aby nie zaczynając nowego tematu dołączę się do tego i zapytam bardziej doświadczonych. Mianowicie ostatnio znalazłem na strychu stary kij z początków mojej przygody z wędkarstwem: DAM Tele Universal 3,6m 120-180g. I tu moje pytanie: czy ten kij nadawał by się do połowu sumów? Czy mógłbym jedynie dokupić solidny kręciołek, czy raczej to wędzisko do niczego się nie nadaje i należało by kupić coś solidniejszego. Dodam, że tam gdzie będę łowił pływają sumy do max 35-40kg.
[2013-01-13 20:20]

bednar14

W taki pieniążkach to może shimano aspire do 100 gram albo jakiegoś beast mastera a z kołowrotków to pasował by ci do tego wędziska penn slammer. Budżet masz spory więc badziewia nie kupisz ;-)
[2013-01-15 19:13]

centrogres

Ja z kołowrotków  mogę polecić Shimano Spheros PG SP80000PG
masa: 555g przełożenie: 4,7:1 pojemność szpuli: 0,40mm/200m ilość łożysk: 3 S A-RB + 1 szpula zapasowa: brak maksymalna siła hamowania: 11 kg

Wędka SHIMANO BEASTMASTER CX240XHP 60-120g lub dłuższa wersja do łowienia z brzegu.
[2013-01-15 20:24]

turu

cześć , z takiej kwoty zajrzyj w wędziska mikado cat fish i do tego kołowrotek morski np. mistrall odys itd. musisz sobie obejrzeć i poczytać opinie w tych pieniądzach założysz żyłke sumową o plecionce musisz zapomnieć jak Ci sum potarga taki zestaw wtedy się zmotywujesz do zakupu z wyższej półki
[2014-12-27 22:37]