Sprzęt i zanęta do feedera-opinie

/ 23 odpowiedzi / 12 zdjęć
Cześć,
chciałbym rozpocząć połowy na "metodę"
już jakiś czas temu kupiłem wędzisko: jaxon feeder 3,9m, wiem, że nie jest to najlepszej jakości sprzęt itd. ale nie sądze, aby była potrzeba kupowania jak na ten moment lepszego :)
dodatkowo mam kołowrotek 5000, mocny, wykonany z dobrego tworzywa sztucznego i metalu.
Żyłka jaxon na karpia 28kg (obstawiam, że wytrzyma 10kg :)), haczyki z przyponem i włosem już gotowym 10cm oraz co najważniejsze podajnik do metody: Guru z amortyzatorem
Moje pierwsze pytnie to co myślicie o tym zestawie i czy dam rade cos polapac na to ciekawego? Na co max mam sie nastawiać itd.

Moje 2 pytanie odnosi sie do zanęty. Zrobiłem mix:
- 5kg zanęty karpiowej (karp, karaś, leszcz, amur) od trapera którą dodatkowo zmieliłem
- 300g zanęty Jaxon feeder (żółta)
- 500g zanęty trapera na karpia którą zmielilem dodatkowo
- 250g soli
- 250g zmielonych ziaren konopii
- 250g peletu halibutowego czerwonego który zmielilem
- 250g peletu halibutowego czarnego który zmielilem
- 100g peletu czerwonego 2mm w całości
- 1kg bułki tartej
do tego mam zamiar dodać aromatu od CarpZoom o zapachu kałamarnicy-halibuta
Co myślicie o takim miksie? dodalibyście coś lub zmienili?
SVT


Szczerze? ten miks to się ni kupy ni dupy nie trzyma. Czerwony pellet to truskawka. w tym halibut i jeszcze przesolenie. 
PS: Może mylę, ale  czy to miks do surfcastingu & Bałtyk? (2016/07/15 05:12)

kafarszczak


Witaj. Co do soli to dobrze trafiłeś bo ryby dobrze reagują na sól w zanęcie. Są miks musi dobrze pracować w wodzie. Rozrób troche w domu, nabij foremkę i wrzuć do przezroczystego naczynia i spoglądaj kiedy miks zaczyna pracować w wodzie. Jesli zbyt szybko, doklej jesli wolno, dodaj czegos by miks pracował (2016/07/15 07:08)

kafarszczak


Kolega svt chyba nie widział pelletu red halibut i sądzi że wszystko co czerwone to truskawka 🍓😁 (2016/07/15 07:10)

Jędrula


Mix całkiem do rzeczy, ale dodałbym jeszcze mączkę rybną, krylową albo innego śmierdziela. Sól jak najbardziej w tej ilości pożądana, ja to bym jeszcze ze 100 gram dosypał. (2016/07/15 09:02)

lowca2001


Ja teraz postawił bym na słodkie smaki.Pellet halibutowy bym wogule wyeliminował.Co do soli nie jestem zbyt przekonany ale to tylko moje zdanie.Mielenie zanęty było chyba niepotrzebne dlatego ,że większa ryba lubi grubsze frakcje ale życzę powodzienia w kombinowaniu zanęt. (2016/07/15 11:00)

krzychu71


Mączka rybna jak najbardziej.Ja dodał bym jeszcze 500g zmielonych płatków owsianych,będzie ci się lepiej zanęta sklejała. (2016/07/15 20:05)

notaki


Nie wypowiadam się na temat składu zanęty... kazdy ma swój przepis na udane lowienie ale...
Zastanawia mnie ta ilość !!
Prawie 10 kg zanety do lowienia na jedna wedkę ...
Na ile .. na rok ? Na więcej ?? A jeśli ten miks się nie sprawdzi i bedziesz chcial go zmienic, to co ? wywalisz dwie trzecie ?
Czy nie lepiej eksperymentować na malych porcjach, a dopiero jesli juz dopracujesz zanetę zrobic sobie zapas ?
Choc i tak tą ilośc przy jednej wędce uwazam za bardzo duzą, bo kilogram miksu to  za duzo na ponad dobę ciąglego lowienia przy sytematycznym przerzucaniu zestawu. Lowiac na dwie wedki od godz 12.00 do godz 10 dnia nastepnego i przerzucajac  obie wedki co 15 minut ( z przerwą na drzemke pomiędzy 24.00 a 4.30 ) zużyłem ok kilograma zanety. (2016/07/16 10:55)

pstrag222


Nie wypowiadam się na temat składu zanęty... kazdy ma swój przepis na udane lowienie ale...
Zastanawia mnie ta ilość !!
Prawie 10 kg zanety do lowienia na jedna wedkę ...
Na ile .. na rok ? Na więcej ?? A jeśli ten miks się nie sprawdzi i bedziesz chcial go zmienic, to co ? wywalisz dwie trzecie ?
Czy nie lepiej eksperymentować na malych porcjach, a dopiero jesli juz dopracujesz zanetę zrobic sobie zapas ?
Choc i tak tą ilośc przy jednej wędce uwazam za bardzo duzą, bo kilogram miksu to  za duzo na ponad dobę ciąglego lowienia przy sytematycznym przerzucaniu zestawu. Lowiac na dwie wedki od godz 12.00 do godz 10 dnia nastepnego i przerzucajac  obie wedki co 15 minut ( z przerwą na drzemke pomiędzy 24.00 a 4.30 ) zużyłem ok kilograma zanety.

Masz racje tez bym tak zrobił , po co nam taka ilośc jak nie jesteśmy pewni czy się sprawdzi.
zrób 1kg max podziel na 2,3 porcje sprawdz nad wodą i wrazie braku wyników udoskonalaj

  (2016/07/16 18:33)

notaki


I jeszce jedna taka maleńka uwaga techniczna.
Kazdy robi jak chce, ale moim zdaniem zdecydowanie lepsze od miar wagowych sa miary objetosciowe. Zamiast ważyć zdecydowanie lepiej jest zapisac sobie że np. na paczkę  skladnika x, pół szklanki  ( czy jakiegokolwiek innego pojemnika )  składnika y dodaje szklankę czegos i lyzke czegoś innego.
Po prostu mniej roboty .
Szczegolnie jesli potem chcemy zwielokrotnic dawki, czy je zmniejszyć przez pół ( chyba łatwej zamiast wazyć 125 g soli wsypac pół szklanki ) (2016/07/16 18:41)

notaki


Mączka rybna jak najbardziej.Ja dodał bym jeszcze 500g zmielonych płatków owsianych,będzie ci się lepiej zanęta sklejała.
Skad wiesz, ze akurat 500 g a nie 200 , czy w ogóle  ?
Zmielone platki sa swietnym klejem, ale - moim zdaniem - najlepiej po prostu mieć je przy sobie i dopiero jeśli zaneta okaże się za malo spoista dodawać  w fazie eksperymentów porcjami ( posypujac równomiernie nawet juz  wstepnie namoczoną zanętę ) , zamiast obudzić się w reką w nocniku, ze mamy 10 kg betonu, lepiej nadajacego sie do murowania niż lowienia .

P.S Pisalem juz o tym kiedyś. Bardzo dobrym takim podręcznym klejem na wypadek gdyby zaneta źle się kleiła  jest zwykly budyń w proszku ( np. smietankowy , czy waniliowy ). Mozna nim posypac juz domoczona zanetę, wymieszać  i ewentualnie przetrzeć , choc nie jest to konieczne
  (2016/07/16 18:51)

u?ytkownik102837


Szczeże to raczej do metody ię to nie sprawdzi a przynajmniej nie na komercje 5kg zanety spożywczej, 1kg bułki tartej reszta dodatków i tylko niecały 1kg proteiny? Raczej mi się to nie sprawdza na wodach akwenach specjalnych. Ja tam na PZW na metodę łowie rzadko ale na komercjach całkiem często co najmiej 2 razy w miesiącu. I wole sam pellet albo ewentualnie jaki mix 50:50 Pellet/mix  (2016/07/16 21:45)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik102837


To jest naprzykład własna zanęty ze spożywki ale jest w niej kruszony feed pellet na miał :)  (2016/07/16 21:46)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik102837


Tu też używałem zwykłej zanęty spożywczej. Ale na typowo dzikim akwenie i efekt to karasie oraz wzdręgi ale wszystkie ryby złapane na mini haczyk i dwie pineczki :)  (2016/07/16 21:51)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

notaki


Łowię na wodach PZW nie nastawiając sie na karpie i traktujac moje lowienie jako po prostu sposób na wypoczynek.
Na tych wodach najlepsze wyniki mam  na miks 50/50, a generalnie na "bogatą" zanetę dodając do niej - wbrew zasadom - takie nawet skladniki jak platki owsiane, konserwową kukurydzę etc.
Połowy... leszcze , liny, karasie ( takie ponad kilogram ) , karpie .. trafil się nawet na pellet bloody halibut szczupak 52 cm :D , trafiały sie na ten pellet i sumiki po 70-90 cm... w kazdym razie zabawy mam masę , a miny sasiadow godzinami siedzacymi bez brania - bezcenne ;-) (2016/07/17 14:27)