Zaloguj się do konta

Sprzęt do pomiaru długości ryb

utworzono: 2011/05/29 21:40
Bill

Witam!
Zwracam się do Szanownych Kolegów Wędkarzy z prośbą o pomoc. Poszukuję takiej miary do mierzenia długości ryb, konkretnie takiej jaką mają komisje sędziowskie na zawodyach. (Chyba wszyscy wiemy o co chodzi) jest to pozioma skala na której kładzie się rybę, owa ryba dotyka pionowego elementu i z poziomej skali odczytuję długość. Nie wiem za bardzo czy to ma fachową/ konkretną nazwę, ale w Internecie pod hasłem miarka do mierzenia ryb nie mogłem tego znaleźć. Chciałbym kupić takie coś, proszę więc o pomoc po pierwsze w nazewnictwie tego gadżetu, a po drugie we wskazaniu sklepu internetowego gdzie można to nabyć. Z góry dziękuję.
[2011-05-29 21:40]

bonek18

Ja się dołączam do kolegi. Na razie zrobiłem sobie taką sam lecz dokładna co do milimetra to ona nie jest. też szukałem takie ale nie znalazłem

[2011-05-29 22:24]

domin77

a z ciekawości spytam po co wam coś takiego,zwykła miarka nie wystarczy? [2011-05-30 06:35]

Bill

Taki przyrząd jest w 100% dokładny dzięki temu, że ryba dotyka tego pionowego elementu. w dodatku startując w zawodach chciałoby się mieć identyczny jak komisja sędziowska aby mieć pewność co do wątpliwych wymniarów ryb. Wczoraj na zawodach kołowych 2 zawodników miało po niewymiarowej rybie- na ich miarce były wymiarowe, a na komisyjnej już nie. Miara inna niż taka po pierwsze sprawia, że w zależności od mierzenia ale ryba może okazać się dłuższa gdyż często mierzy się jej bok w taki sposób, że się dotyka miarą od głowy do ogona, a przecież ryba nie jest płaska jest "łukowata" więc pomiar będzie większy. A po drugie może delikatnie różnic się skalą od miary sędziowskiej w taki sposób, że na naszej miarce okoń będzie miał 18,1,a  na komisyjnej już 17,8 (podaję ten przykład gdyż w ON wymiar ochronny okonia wynosi 18 cm)
Dlatego proszę o pomoc w sprawie zanezienia i nazewnictwa tego przyrządu pomiarowego.
[2011-05-30 07:14]

baloonstyle

Pytanie tylko dlaczego założyłeś ten watek we wszystkich tematach?
[2011-05-30 07:51]

gusto

To czego kolega poszukuje to nic innego jak Przymiar Sędziowski ,trudny do kupienia ,trzeba popytać w kole lub sędziów ,jest to niezbędne narzędzie na zawodach,ale każdy sędzia musi zakupić go osobiście gdyż koło nie jest zobowiązane wyposażyć sędziów.Są dwa typy przymiarów do metody spławikowej i spiningowej .Jak znajdę swój to wrzucę foto i nazwę producenta
[2011-05-30 08:16]

gusto

Każdy zawodnik przed zawodami ma prawo do skorzystania z przymiaru sędziowskiego ,w celu sprawdzenia swojej miarki .
[2011-05-30 08:20]

Romuald55

W niektórych sklepach wędkarskich można taką miarkę kupić.Firma RAPALA ją produkuje. [2011-05-30 08:53]

Rybczan

Witam.

Może jest i miarowy ale wszystko zależy od tego jak został wyprodukowany, kolego jednostka miary jest jedna i równiez taka miarka może być ''krzywa'' a zwykła dobra.

Takie jest moje zdanie ...czy na te miarki daja jakis papier ? ( certyfikat ) ?

Pozdrawiam.

[2011-05-30 20:14]

bosman1974

Firma Maver ma taką miarę z ceryfikatem międzynarodowym, ale taka miara kosztuje około 200 zł.
[2011-05-30 21:04]

gusto

Przymiar Dega 45cm [2011-05-31 20:52]

Bill

Ok wielkie dzięki wszystkim. Kupiłem dwa przymiary Dega, na wypadek gdyby któryś uległ złamaniu. Korzystając z okazji polecam wszystkim, już teraz skończył się dla mnie kłopot z okoniem czy ma te 18 czy jednak nie. 
[2011-08-15 16:09]