Zaloguj się do konta

Sprzęt do połowu metodą bolońską

utworzono: 2010/10/25 21:49
sm0g

Witam
Czy mógłbym poradzić się w sprawie kupna wędziska tak zwana bolonkę.
Wędzisko tak do 100zł ważne aby było lekke. Będę łowił na rzece (wkra) okolice Cieksyna lub jeziorko. Jeśli nikt nie zna rzeczki opisze ja w paru zdaniach :)
Rzeka o słabym nurcie głębokość jest zróżnicowana dosyć dużo w niektórych miejscach do 3-2m (zdarzają się miejsca 2 razy głębsze) a w innych 1.
Jeszcze przy okazji jaki kołowrotek dokupić do kija
Z góry dzięki
[2010-10-25 21:49]

domin77

jeśli chodzi o kij to min.6m i kołowrotek nieduży i lekki,moim zdaniem 100zł nie wystarczy na lekką bolonkę a waga wedki ma tu duze znaczenie.pozdrawiam. [2010-10-25 21:57]

sm0g

jeśli chodzi o kij to min.6m i kołowrotek nieduży i lekki,moim zdaniem 100zł nie wystarczy na lekką bolonkę a waga wedki ma tu duze znaczenie.pozdrawiam.





To jaki sprzęt byś proponował w miarę rozsądnej cenie ?
[2010-10-25 22:35]

domin77

sam kij przynajmniej 200zł najlepiej żeby waga nie przy 6m nie przekraczała 300g,mikado ma dość szeroką ofertę http://www.wedkarski.com/kategoria/k-Wedki-Bolonki/ [2010-10-26 07:03]

Jędrula

Tu masz Kolego namiar do '' bolonkowego '' tematu , jest tam pare fajnych wpisów i linki do dobrego sprzetu , może Ci Pomoże ? Zgadzam się z @dominem 100 zł to mało na bolonkę .

http://forum.wedkuje.pl/post/bolonka/149464/0

[2010-10-26 07:32]

sm0g

np wybrałem sobie konger arcus pole 600 jest najlżejsza albo konger arcus bolognese 600
http://www.konger.pl/pl/start/wedka/5838-Konger-Arcus-Pole-600
tylko jaki kołowrtek dobrać do takich wędzisk ?
[2010-10-26 19:24]

Z kołowrotkiem do wędki pole będzie problem;) Co do bolonki, to jakiś wielkości 2000 - 2500. Firma nieistotna, podstawa to dobrej jakości hamulec... [2010-10-26 19:27]

sm0g

a przedni czy tylny?
[2010-10-26 19:31]

Przedni zawsze będzie bardziej precyzyjny, choćby ze wzgędu na budowę.  [2010-10-26 19:34]

sm0g

Mikado Fishfinder 0508 FD
A czemu do arcus pole ciężko wybrać kołowrotek?
[2010-10-26 19:39]

Ponieważ Arcus Pole to bat, czyli wędka do metody skróconej = bez kołowrotka. Kawałek żyłki przywiązany do szczytówki i na tym klasyczny zestaw spławikowy. Cała filozofia. Jakoś ta metoda (bat, tyczka) mnie nie pociąga... [2010-10-26 20:07]

kol Regnok . Myślę że należy się małe sprostowanie co do twoje wypowiedzi . Bat to wbrew pozorom co innego niż tyczka ( "roubasienne "z fr )  czyli wędka do połowu zestawem skróconym . Jednakowoż zestaw pełny ( czyli zestaw do połowu batem ) znacząco różni się od metody zwanej " zestawem skróconym ". W obydwu przypadkach nie używa się kołowrotka a wyraźne różnice pomiędzy dwoma z wymienionych metodami połowu zachodzą w sposobie operowania wędziskiem , łowienia , konstrukcji zestawu , sposobie amortyzacji ( przy zestawie pełnym lub uklejowym tzw "do ręki " amortyzatorem jest szczytówka natomiast w "lasce funkcję tę pełni amortyzator oraz odpowiednio dobrany zestaw ) i w wielu , wielu innych detalach .... Ponadto spośród kilu metod łowienia bez kołowrotka istnieje także szereg : "przepływanek " oraz  "przystawek " ( w metodach tych nie wyklucza się użycia plastykowych koszyków zanętowych lub obciążeń kotwiczących zabronionych na zawodach sportowych oraz wszelkiego rodzaju Grand Prix ) . Znakomity włoski wędkarz Milo Colombo wspomina także o kolejnej z pododmian łowienia bez kołowrotka gdzie połów odbywa się za pomocą specjalnego wędziska zwanego pieszczotliwie "La Bacchetta Magica " ) . Styl zwany "florenckim " stosuje się do połowu dużych ryb ( dużych - relatywnie co do rodzaju metody ,  finezyjnej konstrukcji zestawu czyli do 2 - 2,5 kg ) . Tym sposobem ( na żyłki rzędu 0,10 i cieńsze łowi się nieznane i niewystępujące u nas cefale , skardole a przede wszystkim zaś karasie , małe karpie itp . To by było na tyle . Nie będę przecież nikomu wykładał "wędkarskiego przedszkola tj opisywał różnice pomiędzy batem a tyczką , zestawem pełnym a skróconym a że takowe istnieją to wiedzą nawet  wędkujące dzieci .
[2010-10-27 14:54]

Bat to co innego niż "tyczka " . Podobnie jak zestaw skrócony do łowienia na tyczkę to nie to samo co zestaw pełny do łowienia batem . Konger Arcus Pole to bat czyli wędka do łowienia zestawem pełnym ( długość zestawu zbliżona do długości wędki przy  czym im większe ryby i bardziej nerwowa akcja  spełniającego rolę amortyzatora - szpicu  tym krótszy jest zestaw ) . Zestaw skrócony to  z kolei część zestawu wędkowego do łowienia "laską " czyli tyczką jak kto woli .
[2010-10-27 14:59]

Jak mówiłem kolego, metody te wcale mnie nie pociągają. Ale dziękuję za sprostowanie, przecierz trzeba dbać o to żeby ktoś zainteresowany nie został omyłkowo wprowadzony w błąd. Ale na szczęście przybyła kawaleria, więc składam miecz, nie podnoszę rękawicy i kładę się na tarczy;)
[2010-10-27 15:04]

Bat nie służy do połowu zestawem skróconym . Na bata ( w tym i na ww kij ) łowi się zestawem pełnym ( "w gwarze podwórkowej "fasolówa " ) .
[2010-10-27 15:10]

Nie omieszkałem zauważyć tej nieścisłości i napisałem co myślę . Nic więcej . Wiele osób  bezwiednie używa tych określeń dwóch różnych przecież metod połowu opisując jedną metodę .I tak się to rozpowszechnia . Jeżeli ktoś nie łowi i nie interesuje się to można naprawdę przymknąć oko bo  błąd dalej będzie krążył jak łańcuszek szczęścia - z winy tych którzy łowią , nie znając "nomenklatury "
[2010-10-27 15:14]

sm0g

Wybrałem kij konger arcus bolognese 600 (150zł)
Lekki jak na ta długość
Teraz szukam kołowrotka. Jest to obojętne jaki wybiorę?
Z tego co pisał regnock to przedni dobry hamulec tylko nie mogę wielkości tych kołowrotków nigdzie znaleźć :(
[2010-10-27 18:25]

brzana

Lowie bolonkami od zawsze i uważam że bolonka powinna być lekka i mieć szczytową akcje nie ukrywam że to kosztowny sprzęt np shimano aspire C 7m lub coś z colmica np. corweta 7m.Co do kolowrotka to polecam shimano z chamulcem walki 2500 ceny są różne w zalerzności od modelu.

Pozdrawiam

[2010-10-28 10:09]

Zerknij tutaj, temat był ruszony. Kliknij w link:

http://forum.wedkuje.pl/post/kolowrotek-do-bolonki-bolonka/89414/0

Jak by co służę dalszą pomocą na Privie. Pozdrawiam.
[2010-10-28 10:21]

sm0g

dziękuje wszystkim za rady i cenne informacje :)
Dopiero się przymierzam do kupna bolonki i tak na boże narodzenie pewnie dostane.
Lecz kubie mieć wybór i od tym co sobie kupuje dużo informacji takie od was dostałem więc w sklepie będę wiedział co mówić :)
Dzięki
[2010-10-28 17:39]

Romuald55

Koledzy nie wzięli tu pod uwagę jednej,moim zdaniem ważnej rzeczy.Chodzi o długość bolonki.Metodą bolońską łowi się na rzekach w dużej odległości.Żeby łowić skutecznie na dużej rzece np Odrze na środku rzeki lub jeszcze dalej potrzebna jest bolonka co najmniej 7m.Na mniejszych rzekach lepsza będzie 5 metrowa.Kołowrotek natomiast nadaje się praktycznie każdy ale najlepiej jak ma duże przełożenie ze względu na odległości na jakich się łowi.1:5,5 byłby chyba najlepszy.Ale tu zdania mogą być podzielone. [2010-10-29 01:14]

sm0g

jest to wkra wpada do narwi
15m szerokości lecz będę łowił też na innych akwenach wodnych dlatego kupie 6metrów chyba że radzisz innaczej
[2010-10-29 19:37]

Romuald55

Szóstka będzie najbardziej uniwersalna.Ja zwróciłem uwagę na długość bo nie każdy może wie dlaczego są różne długości od 4-9metrów i czym się kierować wybierając daną długość zwłaszcza że im dłuższa tym cięższa. [2010-10-29 20:23]