Zaloguj się do konta

Sprzęt dla amatora

utworzono: 2010/02/18 20:32
lukaszmisiek2

Witam wszystkich wedkarzy mam problem z zakupem sprzętu chciałbym kupić wędke i kołowrotek(grunt,spławik) nie za drogi ale dobry jest tyle tego że głowa boli proszę o doradzenie  z góry dziękuje. [2010-02-18 20:32]

maniek25

polecam ci kołowrotek shimano alivio i wędke też shimano alivio teleskop kołowrotek(90zł) a wędka (85zł) sprawdż na allegro.pozdrawiam

 

[2010-02-19 14:46]

Witam,
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej precyzyjnymi poradami, to napisz w jakiej wodzie będziesz łowił (duża-mała, stojąca-płynąca, płytka-głęboka) i jakich ryb się spodziewasz (gatunek, rozmiar). Do tego powiedz nam, ile planujesz przeznaczyć pieniędzy łącznie. Na pewno coś wykombinujemy. Powyższy zestaw nie jest zły, ale jestem przekonany, że nazwa modelu to troszkę mało, należy zwrócić uwagę na długość wędki i jej ciężar wyrzutowy, dopasować do niej jakiś kołowrotek i zadbać o to, żeby wszystko ze sobą grało.
Co prawda będzie troszkę ciężko, bo jednak spławik wymaga lżejszej wędki niż grunt, ale może uda się znaleźć wędkę która będzie kompromisem :)

Pozdrawiam!
[2010-02-19 14:53]

lukaszmisiek2

Witam co do pytania to woda będzie raczej stojąca,głęboka,wielkość średnia (staw )co do ceny to max 200 zł. rybki to  Amur, Karaś, Karp, Leszcz , Lin, Okoń, Płoć, Szczupak, z góry  podziękowania.

[2010-02-19 15:24]

Załóżmy, że kolega będzie łowił stosunkowo lekko tj. spławik do 4g i koszyczek max. 20g przy dość ostrożnym zarzucaniu przynęty (koszyczek zanętowy z zanętą wewnątrz waży odpowiednio więcej).
Uniwersalną długością wędki jest 3.6 m. Oczywiście w zależności od odległości na której łowimy musi być odpowiednio dłuższa, lub krótsza- na tą drugą radziłbym się zdecydować w momencie gdy mamy zarośnięty brzeg i istnieje prawdopodobieństwo, że zanim haczyk poczuje wodę najpierw wbije się w jakąś gałąź. Rozumiem, że przy połowach gruntowo/spławikowych wykluczamy szczupaka. Łowienie na żywca jest raczej mało humanitarne i wędki muszą być nieco mocniejsze, niż te które bym proponował.
Uniwersalnym wyborem byłyby wędki typu "travel", "float", albo inne- nazwa nie ma znaczenia. Ważne, żeby ciężar wyrzutu był nieco większy niż standardowe spławikówki, tak około 40-50 g. Myślę, że niezłym wyborem byłaby wędka Jaxon Charisma Tele Allround 10-40.
Kołowrotek, który pasowałby do tej wędki to każdy w rozmiarze 2500-3500. Z przednim lub tylnym hamulcem, choć należy pamiętać, że bardziej trwałe i precyzyjne są kołowrotki z przednim hamulcem. Ważne, żeby kołowrotek miał zapasową szpulę- na jednej polecam nawinięcie żyłki 0,20 (do spławika) i 0,25 (na grunt). Jeśli chodzi o marki kołowrotków to chyba będę się powtarzał, ale shimano, dragon i okuma. Powyżej 100 zł możemy brać też pod uwagę kołowrotki jaxona, bo niższe modele raczej godne uwagi nie są. Podobnie jest z resztą z kijami, ale Charisma jest solidnym modelem.
Mam nadzieję, że w pewnym stopniu rozjaśniłem sytuację. Wiadomo, że to tylko moja opinia, ale myślę, że nie głoszę tutaj żadnych herezjii :)
Pozdrawiam! [2010-02-19 21:02]

zd220368

łukasz misiek2  każdy sprzedawca ci doradzi a bedzie to zależało od zasobnosci portfela [2010-02-20 09:16]

Waldi Fish

Kolega Czermin w zasadzie wyczerpująco naświetlił Ci temat. Spektrum ryb, jakie chcesz łowić tj.  Amur, Karaś, Karp, Leszcz , Lin, Okoń, Płoć, Szczupak jest zbyt szerokie, aby można polecić Ci jedną wędkę, która byłaby odpowiednia do połowu tych wszystkich gatunków. Podany zestaw w zasadzie spełnia warunki jakie powinna spełniać wędka dla początkującego wędkarza, jednak z wykluczeniem połowu szczupaka i bardzo dużych okazów niektórych, podanych gatunków. Na początek jednak w zupełności Ci wystarczy, a jeśli apetyt wzrośnie w miarę jedzenia, co u wędkarzy często się zdarza, za jakiś czas zmodyfikujesz posiadany arsenał połowowy. Pozdrawiam!
[2010-02-20 13:06]