Zaloguj się do konta

Zestaw spławikowy-sposób rozłożenia śrucin

utworzono: 2011/07/19 22:56
scholes

witam zwracam się do was z kolejnym pytaniem mianowicie przewertowałem sporo stron opisujących sposób złożenia prawidłowego zestawu spławikowego ale żadna ze stron nie daje mi konkretnej odpowiedzi czy możecie mi w jakiś sposób pomóc mianowicie interesuje mnie sposób rozłożenia śrucin czy powinna być śrucina na przyponie i tym podobne informacje ?
[2011-07-19 22:56]

pako220

a więc kolego na przyponie nie zakłada się śrucin.zakładanie i ściąganie śrucin  osłabia żyłke.a przyponowa jest cieńsza!zakładaj tylko na głównej!najniżej przy węźle łączącym główną z przyponem!
[2011-07-19 23:02]

TomN83

na przeponie zakładasz małą śrucinę sygnalizacyjną

resztę w zależności od metody łowienia jeśli chcesz łowić z opadu to rozkładasz śruciny na żyłce

jeśli masz dużo drobnicy na łowisku i chcesz, aby twoja przynęta trafiała szybko na dno to śruciny zakładasz tuż nad przeponem. Jak dasz wszystkie śruciny na przeponie to po każdym zerwaniu przeponu będziesz musiał wyważać zestaw, a tak tylko śrucina sygnalizacyjna która z regóły przeważnie leży na dnie

[2011-07-19 23:05]

scholes

a czy powinno być to obciążenie przelotowe ?
i czytałem o czymś takim jak śrucina sygnalizacyjna czy jest ona potrzebna ?
no i co do tego gdzie powinny być umieszczone śruciny podobno rozłożenie ich równo miernie pozwala uniknąć splątania i sprawia że przynęta łagodniej opada ?
wcześniej próbowałem łowić na "przegruntowanie "(chyba tak to się nazywa ) tak jak grynt tyle że ze spławikiem i ni jak mi nie wychodziło nie widziałem brań a jak już zacinałem to było za późno może źle coś robiłem no i jeszcze jedno pytanie mam w ogólnym przypadku która z tych metod daje leprze rezultaty ?

[2011-07-19 23:11]

pako220

tak sygnalizacyjna jest potrzebna!z reguły jest to najlżejsza śrucina ze wszystkich zakładanych!ja stosuje rozmieszczenie nawet opisane tu przez jednego kolegę.a mianowicie 2-3 najcięższe śruciny ok.15-20cm od przyponu w odstępie ok 1 cm i  1-2 śruciny na samym końcu żyłki głównej w tym samym odstępie 1 cm.i na plątania sie zestawu nie narzekam:)
[2011-07-19 23:22]

TomN83

w zestawie przegruntowanym właśnie tylko jedna ta śrucina sygnalizacyja leży na dnie pozostałe nad dnem w innym przypadku rzeczywiście przegapisz większość brań lub będziesz zacinał za późno jak ryba poczuje opór i puści zestaw.

Prwdą jest że rozmieszczenie śrucin w jednym miejscu zmniejsza możliwość splątania zestawu, ale wówczas przynęta szybko będzie lądowała na dnie lub nad dnem nie będzie szans na branie z opadu.

Ja osobiście preferuję zestaw z obciążeniem tuż nad przeponem i jedną śruciną sygnalizacyją na przeponie.

Ciężarki przelotowe stosujesz  w zestawach z cięższym spławikami od 3gram.

Temat rzeka wszystko tak naprawdę zależy od sposobu łowienia odległości i miejsca łowienia

[2011-07-19 23:27]

wejdż kolego na mój blog, tam znajdziesz odpowiedż na swoje pytania , Zestaw spławikowy - zestaw prosty i bezpieczny, część I i część II,

napewno będziesz zadowolony ..............

[2011-07-20 05:43]

scholes

witam przejrzałem sposoby opisywane w twoim blogu i uważam że są to jedne z bardziej konkretnych informacji jakie mogłem znaleźć najbardziej odpowiada mi przedstawiony przez ciebie zestaw I tylko czy mogę używać krętlików to jedno a drugie jeżeli chciałbym zmienić spławik np na 4 lub więcej gram czy śruciny powinienem zaciskać zaraz za przyponem ?

[2011-07-20 13:13]

wiesz , ja zawsze używam krętliki, więc kiedy chcę to zmieniam spławik, jestem w lepszej pozycji bo, sam robię spławiki i tak dopasowywuję ciężar spławika  że nie muszę nic dodawać, a mam w zapasie wielkie , rednie i małe, wszystkie o tym samym ciężarze czy kolorze, nawet te których urzywam do świetlika ............ [2011-07-20 20:46]

kacper-stoczkowski

Witam,
Chciałem ostatnio pogłębić moją wiedzę na temat łowienia na spławik. Okazało się, że cały czas łowiłem źle. Mianowicie wszystkie śruciny dawałem jakieś 15cm od haczyka i tyle. A ciężarków dawalem tylko ile pisze gram na spławiku. 
Przeczytałem, że najważniejsze to dobre ustawienie ciężarków na żyłce. Łowię na odległościówke (dopiero się tego dowiedziałem). Znalazłem sobie wysoką, szklaną tubę żeby ogarnąć jak ustawiać ciężarki i jak to się ma do położenia przynęty na dnie. 
Wyważyłem spławik (już teraz dobrze) i nałożyłem ciężarki zgodnie ze znalezionym w necie schematem,
I wtedy zauważylem pewną zależność, że im niżej daje ciężarki te nabliższe splawika tym antenka spławika idzie bardziej w dół. Tu moje pytanie: Jak do tego dochodzi? To nie jest tak, że jeżeli wyważę spławik to byle jak bym nie założył ciężarki on będzie w tym samym położeniu? Nie zmieniam gruntu, tylko rozmieszczenie środkowych ciężarków. W załączniku podam budowę zestawu.
Nie wiem też, czy śrucina sygnalizayjna powinna leżeć na dnie i czy ona też wchodzi w skład śrucin wyważających spławik?
Szukałem odpowiedzi na te pytania wszędzie, ale dalej nic nie znalazłem.

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi ;)  [2017-11-02 18:25]

oldboy

Ilu wędkarzy - splawikowców, tyle sposobów obciążania zestawów. Ja np. NIGDY nie zaciskam śrucin na żyłce (bo skoro nawet zębami łatwo ją przeciąć?), tylko zawsze stosuję śruciny przelotowe. W inny sposób obciążam zestawy na rzeki, a w inny na wodach stojących (na rzeki często tylko pojedyncze obciążenie, na wody stojące - śruciny rozstawione co 5 do nawet 10 cm). Aby śruciny się nie zsuwały - stosuję pod każdą najmniejsze stopery, które pozwalają na regulację. Na przyponie śrucin nie stosuję, a jego długość ustalam odpowiednio do poławianego gatunku jak i rodzaju wody. [2017-11-02 22:13]

aldente

Na Twoim miejscu nie słuchałbym przypadkowych podpowiedzi. One prowadzą donikąd! Każdy montuje zestawy według własnej filozofii. Przypadkowe wypowiedzi niczego Cię nie nauczą. Najlepiej, jak zobrazuje to od początku do końca ktoś, kto na tym się zna! Ja nauczyłem się tego z filmów na You Tube. Panowie wytłumaczyli, na czym polega metoda odległościowa i jak zamontować i dociążać spławiki typu slider und waggler. Mam taki zeszycik a w nim zapisuję sobie wszystkie wędkarskie nowinki i przydatne triki. Z filmików zrobiłem sobie sprawozdanie z budowy zestawów ze sliderem i wagglerem, jak wygruntować łowisko, jakich spławików używać w zależności od rodzaju łowiska itd. Do tego odpowiednie rysunki.....bo czasem się zapomina.
Rezultat był piorunujący. Wygrałem moje spławikowe zawody, mimo, że jestem raczej zagorzałym spinningistą. Wbij sobie na YT w wyszukiwarkę  np. łowienie sliderem, zestaw do metody odległościowej, jak łowić wagglerem...Pan Lorenc, Pan Horemski, Spławik i Grunt...Prościej się nie da. Tam po prostu jest wszystko. Powodzenia!
  [2017-11-05 21:12]

Romuald55

Sprawa nie jest taka prosta jakby mogło się wydawać.Nie da się jednoznacznie określić w jakich odległościach i w którym miejscu zestawu omieszczać śruciny i jakie.Inaczej ma się to w zestawach skróconych,czyli do tyczki a inaczej w zestawach pełnych,czyli batach.Inaczej obciążenie umieszcza się na wodach stojących a inaczej na wodach z uciągiem.Inaczej na wodach płytkich a inaczej głębokich.Rozmieszczenie śrucin zależy też w dużym stopniu od intensywności żerowania ryb a także czy łowi się z dna,na jego styku czy nad dnem.Ustawienie śrucin zależy też od tego jakie ryby się łowi,zarówno gatunek jak i wielkość. [2017-11-06 17:37]

ogtw

Jak chcesz łowić duże ryby, to umieść wszystkie śruciny, albo jedną dużą w jednym miejscu: kilkanaście centymetrów od haczyka i powinny leżeć na dnie.(nie wierzysz? to przynajmniej spróbuj)  [2017-11-06 17:59]