Zaloguj się do konta

Sposób na szczupaka

utworzono: 2009/11/10 10:55
mario841

Witam serdecznie jestem młodym wędkarzem i dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w tym fachu...dlatego potrzebuje pomocy i porad.
Chodzi mi o spinningowanie i połów szczupaka...łowie na około 30 ha pożwirowisku z nieregularnym dnem. Woda obfituje w szczupacze stado w wymiarach od 30-130 cm. Ostatnio na tym zbiorniku złowiono 18 kg. "łobuza":) Panowie fachowcy poradzcie mi jakie gumy kupic jak je dociążyc...i nimi pracować w wodzie. Używam kija 2,7 m o wyrzucie 5-25, żyłka o wytrz. 3,5 kg....z góry dziękuje. [2009-11-10 10:55]

Kochaś

Witaj Kolego. jakie gumy? Hmmm temat rzeka. musisz popytać miejscowych na co łowią i jakich kolorów używają. Ja osobiście o tej porze roku i na moich łowiskach używam wszelkich odcieni żółtego i seledynu tak sobie upodobały ten kolor że gdy założę biały to nic się nie dzieje. a co do dociążenia. to zależy od głębokości tego zbiornika. gdy jest głębiej daje cięższą główkę a gdy płyciej lżejszą. no i dno. bo nie wrzucisz cieżkiej gumy w wodę gdy na dnie jest muł bo będziesz orał w mule.
co do sposobu prowadzenia. hmmm i znowu temat rzeka. każdy ma swój styl jaki mu odpowiada. rybki też raz wolą szybciej poprowadzoną gumę a raz wolniej prawie na wleczonego. czasem z podbijaniem szczytówki. jeśli chodzi o twój kij to jak dla mnie za lekki. też taki mam Mikado ale raczej używam go na okonie. na Kaczodziobego i sandacza używam kijka 10-30g ale zamierzam kupić jeszcze cięższy.
Pozdrawiam i życze sukcesów. [2009-11-10 11:52]

Boberto

no temat rzeka ..czemu? u mnie na przyklad na seledyn niebraly wogole .. natomiast perlowe kopyto z czarnym grzbietem do tego glowka pomalowana na czerwono dawala pozadane efekty i badzo wlone prowadzenie ... lowisko o glebokosci do ok 4m ... glowki 5 lub 7,5g guma dlugosci ok 8cm zylka dragon millenium pike srednica 0.22 kij 240cm cw 10-30. [2009-11-10 12:23]

Matys24

Też najczęściej stosuje gumy zaóważyłem że tweestery oil ok 5-10cm są nie zawodne ale spróbuj koledo wahadłuwek. jak słysze słowo wahadłówka to przed oczami jest metrowy zębacz. a co do prowadzenia próbuj próbuj i jeszcze raz próbuj a znajdziesz sposób na szczupaka. Połamania kija [2009-11-10 13:13]

mario841

Zmontowałem kilka "gumek"...takie od 6 do 9 cm...i dałem max 9-10 g obciążenia bo cięższe ryły strasznie dno i wbijały się w sztywną denną roślinność. Mam tez takie 18 i 20 g...ale strasznie kij mi się giął i ciężko było kontrolować rzut i samo prowadzenie. Pierwszy sukces...na okoniopodobną trafił się szczupaczek 56 cm...:)
[2009-11-13 18:12]

mario841

Sądze zę kazdy przypadek zdobycia ryby lub jej brak to indywidualna i zupełnie inna historia....mi brały na okoniopodobne. [2009-11-13 18:14]

mario841

Słyszałem że szczupaki mają tendencje do likwidowania drapieżników w swojej okolicy,wiec może gumy okonio podobne,małe szczupaczki???? [2009-11-13 18:20]

mario841

Zdobyłem kija 2,1 m cw do 40...i zamontowałem żyłkę 0,25 tj do 8,9 kg....???dobry zestaw na solidnego szczupaka????poradzcie mi bo nie chce pajacować nad wodą...dzieki. [2009-11-13 19:05]

Zdzichu

Jak wspomnieli koledzy - przynęty to temat rzeka. Niejako sam musisz dojść jakie są najskuteczniejsze na "Twoich wodach", pytając czy podglądając innych. Nie ma reguły na niezawodną przynętę. Dzisiaj mogą brać na błystkę, a kolejnego dnia na twistera etc. U mnie skuteczne są np. gumki perłowe, gdzie indziej mogą być w kolorze motor-oil itd. Tak więc należy nad wodą eksperymentować i kombinować z przynętą. Kijek jaki używasz uważam za odpowiedni, c.w. wędki zawsze dobieramy do przynęty nie do ryby. Jeśli stosujesz przynęty w zakresie 5-25 g więc jest O.K. Oczywiście łowić można wędką o c.w. np. 10-30, ale stosując przy tym przynętę 5-7g nie będziesz wyczuwał jej pracy, ewent. nie będziesz miał z nią kontaktu.
Polecam jedynie zmienić żyłkę (skoro tam są takie "łobuzy"), przynajmniej o większej wytrzymałości. No i nie zapomnij o "stalce". Przy łowieniu z brzegu kijek 2,10-2,40 m raczej za krótki.

Pozdro ...

Moje wypowiedzi to tylko moje zdanie. [2009-11-13 19:38]

mario841

Wielki8e dzięki za podpowiedzi i sugestie. A mam jeszcze jedno pytanie cz np. taka zyłka 0,25 nie płoszy ryb i nie przeszkadza w złowieniu takiego maluch lekko ponad wymiar...bo i takie tu występują? Czy używanie takiej żyłki nie wyeliminuje bran okoni....które wiadomo są mniejsze? [2009-11-15 10:57]

Zdzichu

Żyłka 0,25 też może być (byle nie za "sztywna"), szczupakowi to raczej nie przeszkadza, osobiście używam 0,22-0,23 (spinning). Na okonki to raczej za gruba, stosuję 0,18, maksymalnie 0,20 mm.

Pozdro ...

Moje wypowiedzi to tylko moje zdanie.
[2009-11-15 17:07]

mario841

Kolego złamałem swoja wędkę ... pech nowicjusza albo brak podstawowych umiejętnosci:/ TRUDNO!!!!!!!!!!Chce na wiosnę kupic sobie dobry spinning...używam średnich i dużych gum tj. od 8 do 12,5 cm...główki 10 15 gr; lub wahadłówek 10, 15 20 gr....chce kupić 3 metrowy kij bo łowie z brzegu na dość dużym zbiorniku i chce mieć duży zasięg do oddalonych wypłaceń.poradź mi jakie powinien mieć parametry bo ostatnio miałem 2,7 m i cw. 5-25 gr. i trochę słabo się nim rzucało dużą gumą...giął się przy wyrzucie. pozdrawiam i dziękuje. [2009-11-22 19:46]

Zdzichu

No to masz pecha, albo traktujesz sprzęt po macoszemu. Chociaż przyznać się muszę, że raz też uszkodziłem wędkę ... drzwiami samochodu.
Wędek jest do wyboru do koloru, ja bazuję na firmie "Dragon", więc wybór na dzień dzisiejszy ogromny. Nie zawiodłem się na tej firmie i jej pozostaję wierny.
Kijek 3-metrowy jak najbardziej do połowu z brzegu. Oprócz c.w. jest jeszcze określenie - akcja wędki. Piszesz - "słabo się nim rzucało dużą gumą...giął się przy wyrzucie". Być może akcja wędki o tym decydowała. Nie wierzę abyś używał gum powyżej maksymum c.w. czyli 25g. Łowię przeważnie wędkami o c.w. do 25g o akcji szczytowej (bo takie lubię) i nie mam problemu z wyrzutem, zaczepem czy holem. Akcja wędki (sposób ugięcia) ma wpływ na szybkość zacięcia i amortyzację w trakcie holu. Symbolami oznaczającymi te cechy są literki A - B - C - D, przy czym A oznacza akcję szczytową (szybsze zacięcie, słabsza amortyzacja), D akcję miękką (zacięcie niejako wolniejsze, ale amortyzacja dużo większa). Pozostałe, czyli B i C są określane jako pośrednie.
Jeśli chcesz mocniejszy kijek spróbuj o c.w. np. do 30g - może coś z Dragona, Kongera czy St.Croix. Zawsze przy zakupie najlepiej chociaż w sklepie warto pomachać i sprawdzić jak "leży" w ręku. Warto też zwrócić uwagę na desing - pianka/korek, rodzaj uchwytu kołowrotka, z czego wykonany blank, przelotki (SIC!) czy w końcu waga wędki.

Pozdro ...

Moje wypowiedzi to tylko moje zdanie. [2009-11-22 22:20]

mario841

Jeśli chodzi o wielkość gum to miały one 18 gr główki i o to mi chodziło:) [2009-11-23 21:23]

sobi1

Żyłeczka 0,22 będzie najlepsza,przyponik wolframowy spinwala,do tego główka jigowa z hakiem 3/0,kopytko 12cm-10cm,białe,lub jaskrawy tygrysek i hajda [2013-04-28 15:54]

BencWWY

archeolog  [2013-04-28 16:15]

TyberxSpin

Na twoim miejscu użył bym żyłki 0.22 lub plecionki 0.12-0.14 Przypon wolframowy 20 cm i na przynęte kopyto 7-10cm w jakimś naturalnym kolorze ( np. perła z czarnym grzbietem ) na główce takiej pośredniej 7-10 g. A jak to nie zda egzaminu to spróbuj jakiegoś wobka łamańca imitacje szczupaczka 10-12 cm . Próbuj i kombinuj z przynętami , kolorami , pracą przynęt , wielkością ... itd. Połamania :D [2013-07-08 19:15]

Witam serdecznie jestem młodym wędkarzem i dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w tym fachu...dlatego potrzebuje pomocy i porad.
Chodzi mi o spinningowanie i połów szczupaka...łowie na około 30 ha pożwirowisku z nieregularnym dnem. Woda obfituje w szczupacze stado w wymiarach od 30-130 cm. Ostatnio na tym zbiorniku złowiono 18 kg. "łobuza":) Panowie fachowcy poradzcie mi jakie gumy kupic jak je dociążyc...i nimi pracować w wodzie. Używam kija 2,7 m o wyrzucie 5-25, żyłka o wytrz. 3,5 kg....z góry dziękuje.



Obejrzyj film 'sposób na szczupaka' :) [2013-07-08 20:44]