Zaloguj się do konta

Spławikowy zestaw dla nowicjusza

utworzono: 2015/03/22 18:12
Emciak

Witam wszystkich serdecznie, jest to mój pierwszy post tutaj w którym proszę Was Wyjadaczy o pomoc w dobraniu zestawu do połowu metodą spławikową, sam nie mam dużego pojęcia jakie wędzisko oraz kołowrotek wybrać, zestaw tak jak napisałem ma służyć do połowu przy użyciu spławika na wodach stojących (jeziora, stawy) z nastawieniem na raczej mniejsze ryby (płocie,leszcze,karasie..)
Cena jaką jestem w stanie przeznaczyć na ten zestaw to max 500zł
Z góry dziękuję i liczę na wyrozumiałość :) [2015-03-22 18:12]

Spear

Witaj :)

Na wstępie zapytam, czy wolisz łowić wędką z kołowrotkiem czy bez. Zapytasz ,która lepsza? Ilu wędkarzy tyle opinii, ja trzymam się zdania, że wędka musi mieć kołowrotek ;) , ale kolega, który łowi na bata, ostatnio dał mi szkołę.
W kwestii łowienia na bata, się nie wypowiem, bo moja widza jest naprawdę nie wielka. Jeżeli wybierzesz tą metodę to na pewno znajdzie się kilku kolegów, którzy ci pomogą.

Wędka

Jeżeli chodzi o wędki z kołowrotkiem to na spławik nadadzą się dwa rodzaje.
Wędka Match i Bolonka. Pierwsza składa się z trzech segmentów i jest stosowana do metody odległościowej. Nie jest ona wybitnie trudna, ale źle zawiązany stoper potrafi utrudnić życie komuś kto dopiero się uczy nią łowić. Polecam spróbować jak już trochę się wciągniesz.
Wędka teleskopowa, wcześniej napisałem "Bolonka", ale nie musi to być akurat wędka dedykowana do metody bolońskiej. Wędkę teleskopową kupisz w podobnej cenie co wędkę match, podobnej klasy.
Osobiście na start wybrałbym wędkę teleskopową, w stylu bolonki, czyli długie sekcje i nie za ciężką. Długość 5-6 m pozwoli ci na użycie prostszego nie przelotowego zestawu.

Kołowrotek

Przy wędce match, polecał bym kołowrotek dedykowany właśnie do tej metody, charakteryzuje się innym kształtem szpuli, co poprawia jakość rzutów, tak ważnych przy metodzie odległościowej.
Przy wędce teleskopowej nie widzę takiej potrzeby.

Mam nadzieję, że w lekkim stopniu ci nakreśliłem podstawy łowienia na spławik. Na forum jest wielu dobrych wędkarzy i jak zadasz bardziej szczegółowe pytania, to na pewno ktoś ci odpowie.

Pozdrawiam i życzę sukcesów :)

p.s. 500 zł spokojnie ci wystarczy na twój pierwszy zestaw spławikowy

[2015-03-22 18:54]

Emciak

kołowrotek obowiązkowo, jakoś daje m frajdę łowienie przy jego pomocy :) i zdecydowanie chciałbym aby wędka była teleskopowa :) [2015-03-22 19:10]

Artur z Ketrzyna

kołowrotek obowiązkowo, jakoś daje m frajdę łowienie przy jego pomocy :) i zdecydowanie chciałbym aby wędka była teleskopowa :)

To na pierwszy rzut, kup sobie bolonkę ze średniej półki. Do tego dobru kołowrotek. I jak dobrze pokombinujesz, to nawet na Bacika zostanie.
[2015-03-22 21:49]