Zaloguj się do konta

Spławikówka do 200 zł- Wasze rady

utworzono: 2011/12/02 21:23
lukryb33

Witam Wszystkich! Chcę kupić wędkę spławikową z kołowrotkiem w cenie około 200 zł. Sprzętu będę używał na jeziorze (wyrzuty około 8-12 m na głębokość 4-5m). Co polecacie wędki typu match czy float? Wiem, że wędki typu match mają mniejszą średnicę przelotek od float'ów i zastanawiam się czy stoper będzie swobodnie przez nie przechodził, czy też jednak skusić się na floata z większymi przelotkami. I pytanie odnośnie kołowrotków tzn czy do takiego zestawu jest niezbędny kołowrotek z łożyskiem oporowym? :-)
[2011-12-02 21:23]

misiekk35

Witam. Wg mnie wędka matchowa. Stoperek robisz z żyłki 0,16. Ja tylko takimi łowię, 4,20 i 5,00 m. Wg mnie tylko takimi długimi można skuteczniej zaciąć rybę. Zmodyfikowałem je jednak zamieniając węglowe szczytówki na szklane - jak w drgających. Przelotki są jednak przesówane /3szt/, co umożliwia składanie wędki. Bezproblemowo zacinam i wyjmuję 4 kg leszcze jak i zarówno małe płoteczki.

Połamania kija

Piotrek

[2011-12-02 21:44]

Na początek kupiłbym bolonkę cw.5/25 dł.4m.
Stoper gumowy będzie przeszkadzał przy wyrzutach i przesuwał się na przelotkach przy holowaniu ryby.
Najlepiej stosuj stoper sznurkowy.
Kołowrotek mały, lekki,  bez różnicy jeśli chodzi o hamulec, z wysoką stopką.
[2011-12-02 21:48]

lukryb33

No właśnie bolonkę i feedera mam. Chcę teraz coś typowego na jezioro. Słyszałem, że stopery sznurkowe się ściągają, to prawda?
[2011-12-02 21:59]

Skoro masz bolonkę, to po Ci inna wędka?
Przecież bolonką też możesz łowić w jeziorze.
Stopery sznurkowe się nie ściągają pod warunkiem, że są mocno zawiązane.
Końcówek stoperów nie obcina się zbyt krótko, bo się rozwiązują.
Trzeba zostawić jakieś 5-7mm.
Nie musisz kupować ich w sklepie, tylko możesz nauczyć się wiązać samemu.
Kordonek, albo gruba nić.
[2011-12-02 22:34]

misiekk35

No właśnie. Próbowałem stoperki nitkowe. Wszystko ok do czasu, gdy zaczniesz precyzyjnie ustawiać grunt - co wiąże się z przesuwaniem stoperka. Za lekko ściągnież węzeł, będzie się przesuwał /z ustaleniem właściwego gruntu nici/. Za mocno, przerwiesz żyłkę główną. I Tak żle i tak niedobrze. Ja stosuję 2 stoperki obok siebie z żyłki 0,16. po kilkunastu/przestawieniach gruntu wymieniam jeden na nowy, póżniej po kilkunastu przestawieniach następny. Jeżeli dostosujesz i wybadasz już grunt - co jest bardzo ważne. Na jeziorze liczy się nawet głupie 10 cm. zabawa ze stoperkami nie istnieje. Oczywiście dopuki nie wyciągasz dużej ryby. Tu właśnie zdają egzamin dwa stoperki. Ten starszy na pewno się przesunie. Wtedy go brutalnie usuwasz i do dajesz nowy.

Moim zdaniem nic lepszego nie da się wymyśleć

[2011-12-02 23:25]

No właśnie. Próbowałem stoperki nitkowe. Wszystko ok do czasu, gdy zaczniesz precyzyjnie ustawiać grunt - co wiąże się z przesuwaniem stoperka. Za lekko ściągnież węzeł, będzie się przesuwał /z ustaleniem właściwego gruntu nici/. Za mocno, przerwiesz żyłkę główną.

Moim zdaniem nic lepszego nie da się wymyśleć



Węzeł trzeba wiązać starannie i zaciągać na dwa razy. Po pierwszym pewnym, ale nie za mocnym zaciągnięciu, przesuwamy stoper o kilka centymetrów, żeby sprawdzić jak się przesuwa, a potem dociągamy jeszcze raz i przesuwamy ponownie, jeśli trzeba to robimy to nawet trzy razy. Tak zawiązanym stoperem, łowię i przez pół sezonu wielokrotnie go przesuwając. Zaciągając stoper od jednego razu, czasem żyłka załamuje się w stoperze i wtedy chcąc go przesunąć dochodzi do zerwania żyłki. Stosuję takie stopery (choć muszę przyznać, że pierwsze nie były zbyt udane), od czasu kiedy pojawiły się pierwsze spławiki przelotowe, a w sklepach nie były jeszcze dostępne stopery gumowe. Sprawdzałem również stopery gumowe, ale wróciłem z powrotem do sznurkowych, bo moim zdaniem są najlepsze. [2011-12-03 09:08]

lukryb33

Dzięki za zainteresowanie tematem , ale dalej nie mam odpowiedzi na moje pytanie z tytułu.
[2011-12-04 13:25]

Na początek kupiłbym bolonkę cw.5/25 dł.4m.
Stoper gumowy będzie przeszkadzał przy wyrzutach i przesuwał się na przelotkach przy holowaniu ryby.
Najlepiej stosuj stoper sznurkowy.
Kołowrotek mały, lekki,  bez różnicy jeśli chodzi o hamulec, z wysoką stopką.


To Ci nie wystarczy? Jeśli chodzi Ci o firmę, to trzeba o tym napisać. [2011-12-04 13:34]

rryybbaa

mam matchówkę Byrona. Wędka jest bardzo dobra, składana, ale jest problem nawet z najmniejszymi gumowymi stoperami. Wędek float nie próbowałam. Mój Byron ma 3,6m. Więcej mi nie trzeba, łatwo się rzuca taką długością, zwłaszcza początkującym
[2011-12-04 15:38]