Spławiki własnej roboty - efekty pacy

/ 1041 odpowiedzi / 307 zdjęć
Maciekjpl

Dziękuję za odpowiedzi.
Spławiczek troszkę zmniejszyłem i dotoczyłem sobie waggler jeszcze tylko lakier podkład fary i 5-6 warstw lakieru :)

Maciekjpl

A tu waggler :)
Mógł bym prosić kogoś o wytłumaczenie jak wrzucać kilka zdjęć na raz ?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
mokrasek24

mam pytanie do jakubwrjeśli możesz to powiedz nam czym gruntujesz korpusy przed malowaniem i jakich farb używasz? (2014/11/30 20:27)

jakubwr

Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje pytanie o gruntowanie.
Nie wywarzam korpusów przed malowaniem. Mam już trochę wprawy, sporo prototypów które pozwalają mi na uzyskanie takiego spławika jakiego oczekuję.
Kiedy wykonuję inny model jakiego wcześniej nie obiłem robię dwa prototypy. Bez owijania malowania farbami. Szybkie sklejenie korpusu z resztą, dwie wartstwy lakieru w ten sam dzień i już na drugi mozna wyważać - sprawdzić co wyjdzie docelowo. Na spławiku 10gramowym mogę się pomylić o 0,5gr.
A w kwestii farb to najlepiej sprawdzają mi się lakiery samochodowe. Mieszane z utwardzaczem.
Szybko wysycha i daje twardą, mocną bazę. Fajnie obrabiają się papierkiem przed położeniem lakieru. Idealna gładkość. (2014/12/03 21:36)

mokrasek24

dokładnie chodziło mi o to czego używasz do zagruntowania balsy. Z twojej wypowiedzi wynika ,że robimy podobnie ponieważ ja tez przed malowaniem robię kąpiel "surowym"spławikom w lakierze a następnie maluję. Chyba,że zamierzam pozostawić atut drewna czyli widoczne słoje , wtedy używam bejcy przed lakierowaniem. Muszę jeszcze wypróbować tych lakierów samochodowych bo zwykłe akrylowe jakoś mi nie leżą.    (2014/12/04 18:47)

mokrasek24

a oto kilka moich spławiczków na rzekę oraz bata (2014/12/04 19:12)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

jakubwr

Bardzo fajne te maluszki, podoba mi się ich surowy drewniany kolor. Waglerki tez przyjemne. Zaciekawiły mnie miedziane oczka. Kupujesz gotowe? 
Z lakierami samochodowymi pamiętaj o utwardzacze i odpowiednich proporcjach inaczej nigdy nie stwardnieje. Ale to już temat dla lakiernika gdzie będziesz kupował.  (2014/12/04 22:14)

mokrasek24

hej , dzięki za dobra opinię. Bardzo mi się podoba "surowy" stan drewna, jest to wielki atut tego materiału i z premedytacją go wykorzystuję;))  Dociążenia są mosiężne i  były robione przez mojego przyjaciela , który pracował w jakiś warsztatach i miał dostęp do różnych maszyn. Niestety zmienił miejsce pracy , a co za tym idzie ja straciłem "dostawcę" moich dociążeń :/Myślę już nad nowym rozwiązaniem i jeśli mi się uda to Ci napiszę jak to robię.  (2014/12/05 08:12)

jakubwr

Ja w tej chwili dociążenie robię ołowiane, zakupuję pręt ołowiany o grubości 5mm. Taki jest optymalny. w internecie znajdują się przydatne przeliczniki masy w zależności od profilu i długości. Eksperymentalnie doszedłem do wprawy i tnę co do mm pałkę ołwianą i dostaję tyle gram ile potrzebuję. Końcówkę lekko fazuję, przykładam oczko i sklejam. Obecnie to najlepszy sposób jaki wypracowałem, najdokładniejszy jeśli chodzi o gramaturę.
Szukałem sposobu na dokładane obciążenie jak w firmowych ale odpuściłem, w końcu to ma być handmade ;)  (2014/12/06 00:51)

mokrasek24

Bardzo ładne te twoje cudeńka. Ja dopiero w tym roku zacząłem moją małą produkcję i jeszcze kilka rzeczy muszę dopracować. Niestety "cierpię"na chroniczny brak czasu:/ co powoduje ,że moje drugie hobby(oczywiście pierwszym jest wędkarstwo spławikowe) schodzi na drugi plan. Przechodząc do sedna sprawy przedstawiam mój  nowy pomysł na dociążenia. Kupiłem rurki mosiężne i do nich wklejam krętliki . Następnie w celu uzyskania odpowiedniej gramatury wkładam do rurki rozklepany ołów i sprawdzam masę na wadze.  (2014/12/06 12:24)

mokrasek24

A tak poza tematem dociążeń czy ktoś z forum wie gdzie można dostać sarkandę , widziałem że kilka stron wcześniej ktoś z niej robił spławiki  (2014/12/06 12:27)

jakubwr

Z tymi rurkami mosiężnymi dobry sposób o ile chcemy włożyć mało obciążenia.
Jakbym chciał 10gr to rurka musiałaby mieć 7cm i średnicę około 6-7mm. 
Postaram  się jutro pokazać jak robię z ołowiem. (2014/12/06 21:35)

jakubwr

świeżo wystrugane ...
Grubszy kaliber
3+7, 3+10, 3+13, 3+17
wymienne antenki, kalkomania z podpisem
(2014/12/15 20:30)

Maciekjpl

Witam.
Piękne te spławiczki.
Mam małe pytanko czy ktoś z was robił spławiki z metalowym kilem jeśli tak to jak to zrobić i z czego ??
Z Góry dziękuję i pozdrawiam.
jakubwr

Najlepszy jest drut srężynowy, z braku można zastosować dentystyczny taki jaki stosują protetycy. (2014/12/20 20:23)

jakubwr

A tutaj ostatnie moje zlecenie

Pełna galeria :

https://www.facebook.com/pages/Sp%C5%82awiki-handmade-Jakub_wr/755010344585649 (2014/12/20 20:24)

qazwsx13

TYSIĘCZNY post:Djakubwr - jak by porównywać z moimi to po prostu magia:Da pręt ołowiany miałem 6mm i nie chciał wchodzić ,no ale ja robię 3-5g z trzciny to w sumie nie dziwne:) (2014/12/22 10:13)