Zaloguj się do konta

Spławik na rzece o wolnym uciągu

utworzono: 2016/03/26 22:06
irek23

Witam,

Dotychczas łowiłem głównie na spina i feedera.

Postanowiłem przerzucić się na połowy spławikowe. Moim łowiskiem będzie rzeka o wolnym uciągu i  głębokości około 1,4 m.

Zastosowałem spławik 4g, do tego oliwka 3g   i reszta to małe śruciny. Oliwka zamontowana 1m od spławika. Mam problem bo spławik ciągle znika pod wodą.

Mam kilka pytań:

Czy oliwka ma wisieć nad dnem, czy szurać po dnie.

Jaka odległość od spławika do haczyka zastosować przy głębokości 1,4m?

Jak rozkładać obciążenie?

Jeżeli ktoś będzie tak uprzejmy to proszę o jakiś rysunek albo pomocny link

Pozdrawiam

Irek

[2016-03-26 22:06]

tripod

W tej rzece łowisz zbyt ciężko, chyba że nie podałeś wszystkich istotnych szczegółów wymuszających uzycie tego zestawu.Jeśli to faktycznie rzeka o gł. 1,4 m, wolny uciąg, to możesz zacząć od zestawu 1,5 g i mieć przygotowany zestaw 2 g - gdyby 1,5 się nie sprawdził. gdy dojdziesz do wprawy, to zapewne sięgniesz po zestaw 1 g.Zrezygnuj z oliwki na rzecz obciążenia rozłożonego, śruciny z miękkiego ołowiu. Rozłóż je równomiernie, najbliżej przynety daj o połowę mniejszą śrucinę od pozostałych (może być nawet 0,06 g). W tej rzece przynęta może muskać dno, nie szurać, nie mknąć nad dnem, a muskać. Osiąga się to dając grunt 1 cm nad dnem.Ostatecznie, o technice prezentacji przynęty zdecyduje gatunek ryby, którą łowisz. Na leszcza, świnkę, certę, brzanę, karasie, możesz przegruntować zestaw, aby przynęta nieco szurała dno, ta technika żargonowo nazywa się "na wleczonego", a fachowo mówi się "zestaw przegruntowany". Łowiąc płoć lepiej dać przynętę "na muskanego", jednak w rzece ryby różnie się zachowują i często leszcze dobrze biorą na muskanego, a płocie na przegruntowany.Zadbaj o dobór haczyka do gatunku łowionej ryby, do przynęty i do metody łowienia. Polecam ci haczyki Mustad, jeśli masz twarde dno - seria Ultra Point (wzmocnione ostrze grota trudniej stępić), jeśli dno jest miękkie - Classic Sport.Zajrzyj na firmadragon.pl , tam znajdziesz informacje o haczykach Mustad, dobrych żyłkach przyponowych np. Competition HM80, Soft Millenium, XT69. Może znajdziesz też jakieś dobre rady w artykułach.
pozdrawiam [2013-07-26 07:59]

irek23

W tej rzece łowisz zbyt ciężko, chyba że nie podałeś wszystkich istotnych szczegółów wymuszających uzycie tego zestawu.Jeśli to faktycznie rzeka o gł. 1,4 m, wolny uciąg, to możesz zacząć od zestawu 1,5 g i mieć przygotowany zestaw 2 g - gdyby 1,5 się nie sprawdził. gdy dojdziesz do wprawy, to zapewne sięgniesz po zestaw 1 g.Zrezygnuj z oliwki na rzecz obciążenia rozłożonego, śruciny z miękkiego ołowiu. Rozłóż je równomiernie, najbliżej przynety daj o połowę mniejszą śrucinę od pozostałych (może być nawet 0,06 g). W tej rzece przynęta może muskać dno, nie szurać, nie mknąć nad dnem, a muskać. Osiąga się to dając grunt 1 cm nad dnem.Ostatecznie, o technice prezentacji przynęty zdecyduje gatunek ryby, którą łowisz. Na leszcza, świnkę, certę, brzanę, karasie, możesz przegruntować zestaw, aby przynęta nieco szurała dno, ta technika żargonowo nazywa się "na wleczonego", a fachowo mówi się "zestaw przegruntowany". Łowiąc płoć lepiej dać przynętę "na muskanego", jednak w rzece ryby różnie się zachowują i często leszcze dobrze biorą na muskanego, a płocie na przegruntowany.Zadbaj o dobór haczyka do gatunku łowionej ryby, do przynęty i do metody łowienia. Polecam ci haczyki Mustad, jeśli masz twarde dno - seria Ultra Point (wzmocnione ostrze grota trudniej stępić), jeśli dno jest miękkie - Classic Sport.Zajrzyj na firmadragon.pl , tam znajdziesz informacje o haczykach Mustad, dobrych żyłkach przyponowych np. Competition HM80, Soft Millenium, XT69. Może znajdziesz też jakieś dobre rady w artykułach.
pozdrawiam

Dzięki za radę, pomogła

Faktycznie 4g to było za ciężko jak na moje łowisko.

[2013-09-16 10:16]

tripod

W takim razie Połamania!! [2013-09-17 04:01]

irek23

Witam, Mam pytanko odnośnie propozycji zanęty pod kątem przepływanki. Jakie proporcje gliny wiążącej oraz zanęty należy zastosować pod rzekę o uciągu 2g-4g głębokość 1,2 max 1,6m Na razie mieszam 1kg zanęty na 1kg gliny i wyniki mam na razie bardzo słabe.

Powiem jeszcze że lepszy wynik mam jeżeli zmieszam puszkę kukurydzy z 2kg gliny.  Wrzucam to wszystko na raz bez donęcania.

[2014-04-07 19:37]

olivia85

Wszystko zależy od tego jakiej gliny i zanęty używasz :) W przypadku glin możesz stosować kombinację gliny dociążającej i rzecznej lub samej rzecznej (kolor w zależności od dna łowiska). Pamiętaj też o doklejaniu zanęty lub stosowaniu zanęt, które w składzie mają już substancje klejące. Część gliny możesz wrzucić do zanęty, resztę osobno jako nośnik robactwa. Jeżeli glina jest zbyt sucha, namocz ją, stosując atomizer.

Jakie gatunki ryb odławiasz najczęściej ?

Oliwia.
[2014-04-10 15:47]

irek23

Najczęściej poławiam płocie. Używam zanęty Trapera płoć. Myślę że ta zanęta ma za drobne cząsteczki. Wczoraj zmieniłem na Dragon magnum standard. Do 1kg zanęty dodałem: -1kg gliny wiążącej -100g pieczywa fluo -paczkę białego robaka Ilościowo ryb było dużo więcej ,natomiast rozmiarami nie powalały. [2014-04-12 23:16]

olivia85

Dorzuć konopie gotowane i prażone. Gotowane wyselekcjonują większe osobniki, prażone będą ładnie pracowały w słupie zanętowym, ale nie wrzucaj ich za dużo. Na 1 kg zanęty wrzuć garść gotowanych i pół garści prażonych. Proponowałabym zanęcić również samą gliną z dodatkiem ochotki zanętowej.

Np.: 6-8 zlepionych kul gliny z ochotką i na to 4-6 kul z zanętą. Obserwuj co będzie działo się po zanęceniu. Płoć może żerować na różnych głębokościach, a więc kombinuj z ustawieniem gruntu. Jeżeli brania osłabną, donęć.

Jaka jest specyfika dna ? Kolor, podłoże, twarde, miękkie, muliste, równe, górki, dolinki ?

Oliwia.
[2014-04-14 10:37]

irek23

Dno twarde, na dnie ładny jasny piasek. Dno równe, za około 15 metrów robi się małe wypłycenie.   około 40cm mniejszy grunt.

Próbowałem łowić na styk, potem lekko szurając po dnie aż po łowienie 10cm nad dnem. Efekty podobne.

[2014-04-14 11:56]

olivia85

Wrzuć grubsze składniki, które wyselekcjonują dorodniejsze sztuki. Mogą to być konopie, tak jak pisałam wcześniej, ale też i inne ziarna oraz robactwo :)
[2014-04-16 15:21]

tripod

Do 1kg zanęty dodałem: -1kg gliny wiążącej -100g pieczywa fluo -paczkę białego robaka Ilościowo ryb było dużo więcej ,natomiast rozmiarami nie powalały.

Na grubsze płocie musisz zaczekać, być może wpłyną w drugi lub trzeci dzień łowienia (drugie - trzecie podejście). Tak, jak napisała ci Olivia - daj prażone konopie i spokojnie czekaj, przerzucając mniejsze płotki. Dodam od siebie, że gotowane konopie też są dobre.
Moim zdaniem dałeś zbyt dużo gliny. Daj jej 0,4 - 0,5 kg. Poszukaj coś w atraktorach Dragona z serii Team Dragon - bardzo wydajny i skuteczny atraktor.

pozdrawiam
[2014-04-17 09:33]