Spinning - porady

/ 13 odpowiedzi
Witam, jestem początkujący. W marca  mam zamiar wybrać się na rzeke (Wisłoka).   Moja wędka :Essential Skim 270''   Potrzebuje porady doświadczonych wędkarzy w paru sprawach:- żyłka. czytałem , że najlepsza  na okonie jest żyłka 14- 16.  Niektórzy pisali też, aby zastosować przypon wolframowy, na wypadek gdyby do przynęty dobrały się  szczupaki  czy sandacze.  Zastanawiam się czy nie można zastosować zamiast przyponu żyłki 22 .Wiem, że okonie to ostrożne ryby i mogłyby sie spłoszyć, gdyby zobaczyły żyłke, ale przypon zobaczyłyby tym bardziej , prawda?-  zastanawiam sie też  czy wybrać woblera, czy twistera, a może obrotówke. Co  bardziej polecacie?

misiaczek1979


-  zastanawiam sie też  czy wybrać woblera, czy twistera, a może obrotówke. Co  bardziej polecacie?
Najlepiej zabierz ze sobą woblerki, gumki, obrotówki. Poświęć czas na testy i sam dojdź do tego:) Jest to najlepsza szkoła...zdobywania doświadczenia:) (2014/02/18 20:05)

said452


z żyłki 0.22 zrezygnuj bo to za wiele i tym bardziej z przyponu wolframowego. trzeba ryzykować dla pewniejszych brań :) (2014/02/18 20:15)

wikarufi1


To jaką polecasz? 14?  16? (2014/02/18 20:36)

said452


0.16 przynajmniej ja bym taką wzioł. w razie jakiegoś szczupaka będzie pewniej. łowisz gdzieś w okolicy mielca na wisłoce? (2014/02/18 20:43)

trapermike


Jak wiadomo okoń to wybredna ryba i nigdy nie wiadomo na co będzie miał aktualnie ochotę. Jednego dnia bierze tylko na białego twistera, a następnym razem na czerwonego lub obrotówkę ... Trzeba mieć różnorodny asortyment i sprawdzać na co aktualnie ma ochotę. Co do przyponu to uważam, że jest on zbędny, nawet bym powiedział nie wskazany ... Może on popsuć całą wyprawę nad wodę. Proponowałbym małe twistery i metodę opadu ... Pozdrawiam. (2014/02/18 20:44)

wrobel28


Kolego żyłkę 0,14 czy 0,22 szczupak ugryzie tak samo. Chociaż bywają takie przypadki ,że szczupak żyłki 0,14 czy 0,16 nie przetnie bo jej nie czuje ,a grubszą wyczuwa. Ja na okonie zakładam krętlik z agrafką to takie małe przedłużenie zestawy ,które nie raz uratowało szczupaka przed kolczykiem z błystki. A co do przynęt to na początek polecam obrotówki ,bo nie trzeba zbytnio uatrakcjyjniać jej pracy ,a wyniki są często dużo lepsze niż na gume. Oczywiście należy zabrać dużą palete przynęt ,a potem z własnego doświadczenia wybierać i zabierać nad wodę te najlepsze ,ale wiadomo że jeślij skuteczne są tylko srebrne to nie należy tylko takich zabierać nad wodę zawsze warto mieć pare kolorków fluo. 

Pozdro.

(2014/02/18 20:47)

wikarufi1


Wielkie dzięki :) (2014/02/18 20:47)

wrobel28


A i zapomniałem dodać ,że warto mieć ze sobą pare przyponów. Gdyby szczupaki dobrze braly i ucinały żyłkę wtedy zakładasz przyponik i łowisz dalej ;) (2014/02/18 20:50)

wikarufi1


A jak uważacie, lepiej łowić na boczny trok czy normalnie ? (2014/02/18 20:51)

wikarufi1


I Jeszcze jedno- żyłke główną moge zrobić z tej 22 a przypon z 16 tak? (2014/02/18 20:55)

Tomek287




A skąd wiesz, że zawsze go wolfram odstraszy? Pytałeś się tego okonia czy co? Ja bym założył, jeśli rzeczywiście by nie brały to bym zdjął.

Spróbuj na początek na boczny jak się nic nie będzie działo to zmień. Podsumowując jednym słowem: kombinuj.
(2014/02/18 22:19)