Spinning - żyłka czy plecionka?

/ 24 odpowiedzi
Mam takie pytanie co lepiej zastosować żyłke czy plecionke w połowie na spinning?ja od zawsze stosowałem żylki i chciałbym spróbowac plecionki i nie wiem jaką wybrać, jaką grubość...
u?ytkownik7474


na plecionki to trzeba umieć łowić:) Ja nie próbuję bo mota się to strasznie:) (2009/08/26 14:20)

u?ytkownik3378


plecionka może przysporzyć trochę kłopotów,szczególnie jeśli łowisz na obrotówki.Musisz ciągle kontrolować ,szczególnie moment zamykania kabłąka. moja rada ,jak nie spróbujesz nie będziesz wiedział . Pozostaje tylko wydać 88 pln i kupić Berkley Whiplash Pro 0.06 (10 kg) (2009/08/26 16:05)

przepisowyWEDKARZ


Polecam plecionke BERKLEY WHIPLASH PRO 0,12mm 16,7kg 274 metry za 140pln. Ja ją stosuje do połowów szczupaków, miałem już sporo markowych plecionek ale z BERKLEYa jestem bardzo zadowolony. Na żyłce nie uratujesz tyle przynęt na zaczepach jak na plecionce. Pozdro (2009/08/26 16:59)

u?ytkownik10172


Berkley'jowska plecionka wielokrotnie była tutaj polecana - zatem coś jest na rzeczy. Jeśli miałbym Cię jakoś przekonać do plecionki, to przytoczę Ci pewne porównanie: Hol suma na plecionce, to o wiele piękniejsze doznania. Czujesz każde nawet najmniejsze szarpnięcie łba ryby... Żyłka nie daje aż takich wrażeń. (2009/08/26 17:05)

u?ytkownik10172


i jeszcze jedno. Nie kupuj byle czego. Poczytaj trochę i podejmij decyzję. Ja wydałem trochę kasy na super mocną plecionkę - typowo na rzecznego suma. Efekt: co wędkowanie musiałem urwać 25 metrów - tak się matliła na małym (2000) kołowrotku. Może nie przesadzaj z grubością na początek. (2009/08/26 17:08)

u?ytkownik3378


BERKLEY WHIPLASH PRO 0,12mm 16,7kg , na co ci taka gruba?takich szczupaków już niema ,a gdyby nawet to jest jeszcze hamulec... (2009/08/26 19:12)

pisaq


Właśnie, Panowie zastanawiam się nad kupnem plecionki na szczupaka lub sandacza. Jak do tej pory używam zwykłej żyłki spinningowej oraz mam szpulkę z żyłką spinningową trabucco.
Tej plecionki chciałbym używać do łowienia z opadu, gdyż - jak wiadomo - plecionka nie jest rozciągliwa i skraca to czas pomiędzy dostrzeżeniem brania a zacięciem.
Pewnie kupię Berkleya, tylko zastanawiam się nad grubością, co doradzicie? (2009/08/26 19:12)

u?ytkownik3378


Marcin , jak kupisz Barkley'a whiplash pro to 0.10 w zupełności wystarczy . pomyśl może też o fluo.... (2009/08/26 19:15)

pisaq


Chodzi o fluorescencyjną odmianę tej plecionki?
Znalazłem Berkley'a fluo, ale to jest FireLine.

Berkley FireLine Fluo 0,10mm Cena: 0.55 zł
* średnica: 0,10mm
* wytrzymałość: 3,6kg
* kolor: żółto-fluorescencyjny
* cena za metr bieżący

A Berkley Whiplash Pro ma o wiele lepsze parametry:

Berkley Whiplash Pro 0,10mm Cena: 0.60 zł
* średnica: 0,10mm
* wytrzymałość: 14,1kg
* kolor: zielony
* cena za metr bieżący


Przy 0,10 jedna ma wytrzymałość 3,6kg, a druga 14,1 - skąd ta różnica? (2009/08/26 19:29)

u?ytkownik3378


nowa technologia . ogólnie ,ja na 0.06 wyciągam takie kłody,że sam nie dowierzam . (2009/08/26 19:34)

pisaq


Ale też na sztywny kogutowy kij? Bo na spinning to ok, kij amortyzuje, hamulec pracuje - miodzio. A z opadu? Hamulec musi być nieco podkręcony - żeby nie grał przy poderwaniu jigu z dna. Kij sztywny, aby szybciej zacinać. Jak dla mnie - takiego harpagana - lepsza będzie mocniejsza plecionka :) (2009/08/26 19:37)

Irkoni


Witam,BERKLEY jest ok ale zanim przejdziesz na plecionkę to musisz sobie kupić kołowrotek który równo nawija bo inaczej przy zarzucaniu będą ci się kłęby robiły właśnie tak miałem dopóki kołowrotka nie zmieniłem i od dłuższego czasu mam spokój,plecionka jest ok polecam.....Pozdrawiam (2009/08/26 20:18)

pisaq


Ok, napiszę tutaj.
Jaki zestaw - kołowrotek + kij - polecacie do kogutowania przy użyciu plecionki?
Oczywiście w rozsądnych cenach :) (2009/08/26 20:24)

pisaq


Co sądzicie o wędzisku Dragon Mystery Kogut 1,85m 25-60gr?
Cel: opad-kogut z łodzi. (2009/08/26 20:31)

u?ytkownik20737


Ja ewidentnie stosuje zylki na szczupaka. Plecionki zas stosuje na sandacza poniewaz latwiej wyczuc kazde pukniecie i oczywiscie szybciej rybe mozna zaciac.
Jak chcesz to sproboj polowic na plecionke szczuplego rozmiary jakie sa najlepsze na szczupala to moim zdaniem 0.10 - 0.12 maks starczy. Ja preferuje na szczupala zylki i tego sie bede trzymac. (2009/08/28 08:49)

u?ytkownik3378


wiele w Twoim życiu jeszcze ulegnie zmianie . Młody jesteś i wiele sprzętu jeszcze przetestujesz.Plecionkę na szczupaka też. (2009/08/28 10:00)

Kochaś


Koledzy maja rację na plecionkę musisz się nauczyć łowic i nie raz bedziesz przeklinał gdy po rzucie zrobi sie broda na plecionie. Ja juz od dawna do cięzszego spiningu uzywam plecionki i nadal mam takie przypadki. Plecionka jest poprostu sztywna i nie rozciagliwa wiec poczujesz na niej kazde stukniecie. kazde branie wiekszego drapieznika odrazu czuc na barku. no i juz nie raz dzieki odstrzeleniu plecionki ratowałem swoje przynety co jest nie mozliwe w przypadku żyłki. jak kupisz 0.12 to swiat i ludzie. nawet za grubo ale próbuj!

pozdrawiam izycze sukcesów! (2009/08/28 11:59)

fazim


dlaczego fluo jest lepsza?? (2009/11/30 19:29)

u?ytkownik22572


Jeśli koledzy mają problem z plątaniem się plecionki, wystarczy kupić nieco sztywniejszą, np: Power Pro i wtedy zachowuje się przy rzucie podobnie do żyłki.
A przy okazji to nie wierzę w parametry plecionki Berkley, którą tu opisujecie - musi mieć większą średnicę od deklarowanej, co jest częste u producentów plecionek. Ale ważne żeby była wytrzymała a czy ma średnicę ciut większą to dla mnie szczegół i dla was pewnie też. (2009/11/30 21:39)

u?ytkownik22572


Jeśłi chodzi o plecionkę fluo to po prostu lepiej ją widać przy łowieniu z opadu i wtedy można zaobserwować że przy delikatnym braniu nie czuć go na szczytówce ale widać że plecionka poszła w bok. Na kutrze łowiąc dorsze w większej grupie też lepiej wiedzieć gdzie kto prowadzi pilkera, żeby nie plątać się z sąsiadem. Osobiście używam szarych oraz zielonych i dobrze mi z tym. (2009/11/30 21:42)

loli_83


Witam. Panowie, a co sądzicie o grubości plecionki 0.21 mm (Whiplash Pro) do połowu w Wiśle bo zamierzam taką kupić... Chodzi mi tu przede wszystkim o zaczepy których w Wiśle jest "od groma" i stąd też taka grubość. Plecionka będzie nawinięta na kołowrotek Spro Red Arc 10300, pojemność szpulki: 0,28/150m. (2009/12/01 10:20)

u?ytkownik5105


..szkoda forsy na plecionkę-- żyłka dobrej jakości jest zupełnie wystarczająca ,na Wisłę możesz śmiało zastosować żyłkę 0.28mm. 0.30mm. ale to ma być żyłka do spinningu .Taka żyłka zapewni Ci bezpieczny hol ryby i zniweluje błędy w czasie holu i pozwoli na stosowanie większych wahadłówe ,obrotówek .kopyt Relaxa 9cm na główkach jigowych 14 do 15 gr. Jeżeli użyjesz plecionki to musisz mieć spinning o odpowiedniej akcji , nie może to być sztywna pała , raczej parabolik itd. Wejdż na mój blog tam co nie co jest napisane na ten temat ....pozdr... (2009/12/01 10:44)

pisaq


Przepraszam, ale nie zapoznałem się z treścią wszystkich postów, ale powiem coś od siebie.
Sam bardzo szybko przesiadłem się na plecionkę i jestem bardzo zadowolony.
Po stosunkowo niedługim czasie "treningu" na żyłce - wybieranie luzu, holowanie bez luzowania - człowiek dochodzi do wprawy i plecionka nie jest już taka straszna.
Przede wszystkim nie jest rozciągliwa, zatem mamy pewniejsze zacięcie, ale jej brak rozciągliwości może utrudnić hol.
Plecionki dzisiaj nie są takie drogie, a mam przeczucie, że moja wystarczy mi do końca następnego sezonu.
W moim łowisku plecionka jest wskazana bo jest tam dużo karczy, jeżeli nie chcemy tracić przynęt, które też do tanich nie należą to plecionka może się przydać.
Gdy używałem żyłki miałem ogromne problemy ze złowieniem, a raczej zacięciem sandacza, teraz zacięcie nie jest problemem.
I używam właśnie dość sztywnego kija - to podstawa przy łowieniu sandałków.
Generalnie polecam! (2009/12/01 12:36)