Zaloguj się do konta

Spinning do połowów z łódki

utworzono: 2012/11/29 14:39
maciekp

Witam

Zwracam się do Was Koleżanki i Koledzy bo może wkońcu ktoś rozwieje moje wątpliwości i naprowadzi na słuszny tor :)

Po przewertowaniu kilku forów w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie :

" JAKI KIJ KUPĆ DO POŁOWU SZCZUPAKÓW Z ŁÓDKI NA JEZIORZE"

Doszedłem do takich oto wniosków:

1. Niektórzy twierdzą żę ciężar wyrzutu nie większy jak 25g, a drudzy znów że do 42g ( przyjmująć założenie że łowimy na gumy, soft4play 13cm, wirujące ogonki, obrotówki ew. woblery) gdzie leży prawda?

2. Z długością też różne informacje ale ok to może być kwestja idywidualna.

I tak sobie myślałem, myślałem i wymyśliłem że kupie kijek OKUMA BLACK ROCK tylko z c.w się pogubiłem.

Pomożecie? :)

[2012-11-29 14:39]

DelTor0

Pomysl sobie jakimi przynetami bedziesz lowil i odrazu masz odpowiedz na swoje pytanie :) Soft4play 13cm wazy 21g, jak uzbroisz ja w glowke 10g to juz masz 31g. Slider 10cm wazy 36g, tonacz wersja 46g... Napewno nie znajdziesz wedki zeby pogodzic przynety 5g i 60g...

Co do dlugosci to tez powinienes wiedziec czy lubisz krotkie czy dlugie wedki :)

[2012-11-29 14:28]

Pomysl sobie jakimi przynetami bedziesz lowil i odrazu masz odpowiedz na swoje pytanie :) Soft4play 13cm wazy 21g, jak uzbroisz ja w glowke 10g to juz masz 31g. Slider 10cm wazy 36g, tonacz wersja 46g... Napewno nie znajdziesz wedki zeby pogodzic przynety 5g i 60g...

Co do dlugosci to tez powinienes wiedziec czy lubisz krotkie czy dlugie wedki :)

no i krótszy kij na łódce bedzie wygodniejszy ;)
[2012-11-29 14:56]

piotr-strzalkow

Nie jestem ekspertem, ale łowiłem wczoraj na jeziorze i stosowałem przynęty o wadze 7g. Max 10g, ale te były jak dla mnie już zbyt ciężkie na jezioro.

Używam Shimano Catana CX Tele Spin 240MH 10-30g. Uważam, że z tymi przynętami współpracuje idealnie. Dobrze radzi sobie też z główkami 17g, ale to wg mnie wszystko, na co stać ten kij bez niepotrzebnego przeciążania.

Jeśli wiesz, jakich przynęt będziesz używał, to wiesz jaki kij kupić. Ja nie kupiłbym większego niż 10-40, ale rzadko wypuszczam się na rzeki.

Czerwony teleskopowy spinning - Shimano Catana CX Tele Spin 240MH [2012-11-29 14:59]

maciekp

Pomocy , bo już zgłupiałem ?

Eeee tam nie Ty pierwszy z tym można żyć. :)

Spodziewałem sie takich odpowiedzi :)

Lecz moje pytanie nie wynikło z braku możliwości samodzielnego myślenia ale raczej z braku doświadczenia, pewnie zbiorę zaraz po głowie za "głupie pytanie" i zostane odesłany do wujka google :)

Kolego DelTor0 dziękuje za podpowiedź wiele mi to rozwiązało człowiek w sklepie też mówił mi o tej z c.w. 14-42g . Poprostu zrezygnuje z wirujących ogonków albo kupie zestaw tych 18g.Jeszcze raz dziękuję za wyrozumiałośc dla początkującego

[2012-11-29 15:01]

maciekp

No właśnie ludziska na różnych forum pisza że do 25g c.w w zupełności wystarczy na szupaka jak sie do tego odnieść? [2012-11-29 15:03]

DelTor0

no i krótszy kij na łódce bedzie wygodniejszy ;)

Tez bym wolal krotszy, cos 1.90-2.30m. Ale to wszystko kwestia personalnego upodobania, sa osoby ktore i na lodce nie zejda ponizej 2.7m i sobie chwala :)

[2012-11-29 15:12]

Wonski79

Czasami tak myślę, że początkujący chcieli by od razu zostać mistrzami ;)
[2012-11-29 15:18]

ryukon1975

Kij o cw 25 g jest za słaby do dużych i ciężkich przynęt na szczupaka.
Szczupak szczególnie o tej porze roku wymaga jednak większych przynęt.
Ja łowię w średniej wielkości rzece i używam dwóch kijów o cw 8-35 g i 14-35 g a i tak w głębszych miejscach i szybszym nurcie kije te już dość mocno pracują i dlatego planuję na przyszły rok kupić coś mocniejszego tak z 10-40 g.
Na jeziorze szczególnie w głębszych miejscach też dobrze będzie czasem do gumy 4-5 " założyć główkę z 20 g a przynęcie o tych gabarytach (stawianym przez wodę oporze) i masie kij 25 g z cała pewnością nie poradzi.

Nawiązując do tytułu to skoro się spodziewałeś takich odpowiedzi trzeba było dać jakiś mniej prowokujący do żartów.:)
[2012-11-29 15:21]

No właśnie ludziska na różnych forum pisza że do 25g c.w w zupełności wystarczy na szupaka jak sie do tego odnieść?

Jezuuu, uzyskałeś już odpowiedź. Wszystko zależy od przynęt które będziesz używać. Bo np. do małych 3-4 calowych gumek na lekkich główkach te 25 g wystarczy ale już do sliderów jest potrzebny kij do co najmniej 60 g a najlepiej 70-80g. Proste?
Co do długości na łodkę nie polecam czegokolwiek dłuzszego jak 2,3m choć sam łowię dłuższym 2,45m. Ale tego kija szybko nie zmienię bo jest świetną wędką na sandacze a to mój główny cel:)
[2012-11-29 15:21]

DelTor0

No właśnie ludziska na różnych forum pisza że do 25g c.w w zupełności wystarczy na szupaka jak sie do tego odnieść?

Bo to wszystko zalezy od wielu czynnikow: lowisko, wielkosc ryb, przynety i oczywiscie Twoje preferencje :) Podam ci taki przyklad, szukasz powiedzmy wedki na pstraga. Ktos lowi na pomorskich rzekach i poleci ci wedke 2.7m i cw 5-20, i ma racje. Ale ktos lowi naprzyklad na takich swietokrzyskich ciurkach, co je mozna przeskoczyc jak dobrze sie rozpedzisz, i poleci ci wedke 1.8-2.1m i cw do 15g, i tez ma racje :) 

[2012-11-29 15:28]

jacenty75

Mi spinning musi "dobrze leżeć w ręku" jak już ten warunek zostanie spełniony a wcale nie jest to takie proste to zaczynam zwracać uwagę na reszte detali typu długość, c.w. akcja itp. i zawsze coś sobie dopasuje ale powtarzam nigdy nie kupuje wędki (kołowrotków zresztą też) ze zdjęc i parametrów z opisu czy katalogu, zawsze muszę wpierw sprawdzić "namacalnie" [2012-11-29 15:40]

maciekp

Bardzo Wam dziekuje za odpowiedzi naswitliliście mi nieco temat :)

Aha i przepraszam tych nieco poirytowanych ale kazdy z Was był kiedyś początkującym i zadawał 100 głupich ( w mniemaniu "mistrzów") pytań. Może mieliście to szczęście mieć gdzieś niedeleko osobę która rozwiewała wasze wątpliwości ja takiej nie mam wiec spytałem tu.

Pozdrawiam

[2012-11-29 15:45]

blice90

Siemanko

dobry kij szczupakowy to shimano catana 2.70 m 10-30 cw sam go używam i jest świetny dwu częsciowy łowie na niego szczupaki na wobki od salmo Kij jest od 150-200 zł dla ciebie pozdrawiam
[2012-11-29 16:52]

78darekb

Kolego ja uzywam kija Savage Gear Saltwater Lure 2,28m / 10-45g i jestem z niego wybitnie zadowolony nie gubi ryb extra praca radzi sobie swietnie z szczupakowymi przynetami kupilem go na szczupak pl cena 299zl nie zamienilbym go na zaden inny lezy mi w dloni jak ulal to jest moja propozycja poniewaz jest wyprobowany poszukaj kija o podobnych parametrach jadnak radze by nie byl dluzszy niz 2,3m poniewaz z lodzi masz tak duzy zakres rzutu ze dluzszy kij nie bedzie Tobie potrzebny a krotszy ulatwia wygodniejsze podebranie ryby i jest wygodniejszy

Pozdrawiam

[2012-11-29 19:51]

piotrcarp

Mi sie wydaje ze 2.40 to taka uniwersalna dlugosc a ciezar bym wybral do 42g masz wtedy spory zapas mocy a raczej nie nastawiasz sie na ledwo wymiarowe szczupaczki stosujac przynety 13cm wiec wybor jest prosty. Ja na szczupaki mam dwa kije 2.40 10-40g i 2.70 14-45g bo wole wieksze przynety a i lowisko glebokie i jednym i drugim da sie lowic z lodzi ale przyznam ze ten 2.40 jest troszke poreczniejszy na lodzi a z kolei 2.70 z brzegu lepszy. Wazne tez zeby dolnik byl nie za dlugi bo jak sie spininguje na siedzaco to przeszkadza.
[2012-11-29 20:30]

morowawa

Kolego piotrcarp czy mógłbyś mi podpowiedzieć czy dla takiego świerzaka jak ja lepiej łowić od początku na większe przynęty czy zacząć od lightowych i opanować technikę?
[2012-11-29 22:26]

piotrcarp

Kolego piotrcarp czy mógłbyś mi podpowiedzieć czy dla takiego świerzaka jak ja lepiej łowić od początku na większe przynęty czy zacząć od lightowych i opanować technikę?

Tego to niewiem ale jak chcesz lowic w wiekszosci szczupaki to zdecydowanie wieksze przynety i mocniejszy kijek i jak na poczatek nie za sztywny bo bedziesz mial sporo spadow a do miekiego kija fanie miec plecionke bo lepiej przekazuje branie i latwiej zaciac. Moze jeszcze jakis fahowiec sie wypowie bo ja to jestem bardziej karpiarz ale tez spininguje juz pare lat.
[2012-11-29 22:46]

Wonski79

Sztywny kij i źle wyregulowany hamulec to porażka. Dla początkujących radził bym wybierać kije do cw 30. Jeżeli chodzi o długość kija to wg. mnie 2.70 jest wielkością uniwersalną.
[2012-11-29 22:51]

morowawa

Dzięki chyba zainwestuje z cięższy sprzęt.
Sorki kolego maciekp że wcinam sie w wątek ale temat podobny
[2012-11-29 22:53]

bartosz-kluz

Ja polecam Cormoran Thunderstick 10 - 40 gr(czytałem, że niektórzy łowią 45g) 2,40m złowiłem niż 70cm i 1 60cm. Bardzo dobrze pracuję, doskonalę czuć rybę, cena ok 160zł. Można ją łowić sliderami, woblerami 38g i główkami 7,5 10 8 gr 
[2012-11-30 11:14]

wozny

Witam.

Posiadam wklejke na okonie 2-12g 250cm. I jestem bardzo zadowolony.

Czas na Cos większego do średniego/cięższego spinningu.

Poszukuje dobrej wedki na ŁODKE z przeznaczeniem na szczupka/sandacza - na ktorego jeszcze sie nienastawialem /jak również do trochę cięższego łowienia okoni.

Wiem ze ciężko pogodzić wędke dobra do wszystkiego ale...

Żeby nie uogólniać…i sprecyzować ujme to tak:

CENA:tak 200-400 zl 

GDZIE: łowienie z łodki na jeziorach,większych zbiornikach wody           stojące,Szwecja również.

DŁUGOSC: ogolnie lubie krótkie wedki bo lubie wieksza kontrole bez kompromisow najlepiej   

Cos w przedziale 180-210-225, MAX 240.

PRYNETY:przedewszystkim gumy i opad bo tak lowie z 80% czasu (czasem jakies woblery małe/średnie)

Ciezar głowek to…od 5-7,10,15 + masa  rippera i twistera tak od 8-10cm i planuje ciut większe zakladac.

Na razie sobie odpusczam koguty i ostrą orke…może jakimiś mniejszymi.

Zamierzam troche poszerzyc wachlarz przynet o troche wieksze wiec spodziewam ze zakres cw 5-40 mowiac ogolnikowo.

Duzo czytałem opinii,testow,filmow trochę pomacałem tu i tam ;)

Ogolnie lubie krótkie dolniki, krecioł jaki mam spro passion 730.

Zamierzam lowic na plecionke power-pro.

Z wklejek to czytałem ze dużo peka w roznych kijach ze sa lepsze i gorsze wiem ze na sandacza to dobra sprawa nie wiem jak szczupak.Chociaz Team Dragony 7-28 duzo ludzi chwali ale cholernie ciężko dostać teraz.

Zainteresowaly mnie kijki typu jigger o szczytowych akcjach,nie wklejki.

Mam kilka faworytow, od jakiegoś czasu przyglądam się patykom dunskiej firmy Savagear:

MIałem okazje poogladac :

Savage Gear Bushwhacker 213cm / 15-42g

Duzo dobrych opni o tym kiju,wedka ładnie i ergonomicznie wykonana lekka, dobrze lezy, bardzo czula, o sredniej akcji,i progresywnym ugięciu.

Pasowala by na szczupaka zresztą i sprzedawca w sklepie i wszędzie polecana do tego celu.

Savage Gear Pro Series Jig 'N' Spin 10-30g 240cm

Wedka o wiele szybsza od bushwackera,o typowo szczytowej akcji, wydaje mi sie byc lepsza na okonia I sandacza.

Zostal mi równiez polecony na forum kijek   jezeli lowie z opadu to na sandacza :

Savage Gear Vertical XLNT 180cm 10-30g

Jest to wedka jednoskladowa (co nie jest az takim mankamentem dla mnie).Czekam az pojawi sie w sklepie i obejrze sobie.

Duzo czytalem o Ugly Stiku Shakeespeara ze to niezniszczalny kij idealny na szczupaka przy tym czuly....wiem ze jest w sklepie ale internetowym...

Macalem rowniez Daiwe Powermasha 210cm 10-35 cw...sczytowa akcja ale przechodzi w parabolik ( duzo ludzi odradza te nowe serie).

Ogolnie chodzi mi o to ze...bede mogl dosyc spory wachlarz przynet o roznej gramatuze obsluzyc przy zachowaniu czulosci...

Czy na sandacza i okonia np lepiej jednak wklejke do sredniego opadu ?

Ogolnie jestem pod duzym wrazeniem Tych kijkow Savagear...ich wygladu,akcji,mocy i lekkosci...

Czy sa tutaj uzytkownicy tych kijow i moga cos opowiedziec ktory kij lepiej po jaka rybe im pasowal...ewentualnie jakies rady ktore kijki warto by bylo jeszcze wziasc pod uwage innych firm...

[2013-03-13 17:03]

krzycho76

Witam.
Proponuję przejrzeć katalog Dragona, a z niego dwa modele wędek. Pierwszy przez Ciebie wspomniany Team Dragon model 2,3 m c.w 14-35 bądź 2,3 m c.w 7-25. Drugi to Guide Select model Minnow, Bandit lub Frisky.
[2013-03-13 18:24]

wedkarz2309

Kolega wyżej wspomniał już o kijku GS od Dragona. Posiadam taki kijek, jest to dokładnie Dragon Guide Select Chucky; 4-21 g; 2,13 m. (w sprzedaży są 5-25 g.)
Są to kijki wręcz stworzone do łowienia metodą opadową - sztywne pały. Dodatkowo, kijki GS, mają wbudowany tzw. resonance system, co powoduje, że sandaczowe (i nie tylko) pstryki, są zdecydowanie bardziej wyczuwalne, niż w "normalnym" kiju.

Gorąco polecam patyki z tej serii, są na prawdę świetne.

http://www.firmadragon.pl/index.php/oferta/wdziska/wdziska-dragon/guide-select [2013-03-14 07:56]

wozny

Powiem tak koledzy...ciekawe ciekawe te kijaszki :) Jak po raz pierwszy zobaczylem optycznie strasznie mnie razila ta rekojesc lamana ale zaczynam dostrzegac walory tego rozwiazania.
A jak pod ciezarem sie wedeczka zachowuje i jak rybki sie trzymaja ?
Mam zamiar na plecionke lowic.
[2013-03-14 22:27]

khakiprichi

http://www.mikado.pl/inazuma-x-plode-zander-i-flash-zander/

nie mam nic przeciwko dragonowi ale za wiele tańsze pieniądze znajdziesz kij o takim samym standardzie i jakości wykonania :) sporo wyczytasz o tych kijach na forach :)
[2013-03-15 06:41]