Zaloguj się do konta

Spinning z przyponem metalowym czy bez?

utworzono: 2010/11/14 12:39
passat

Witam.Chciałem się dowiedzieć co sądzicie państwo na temat zakładania przyponów metalowych na spinning, sam osobiście nie stosuje przyponu, i wyciągnełem już dużo ładnych szczupaków bez niego,łowię na gumki, wahadłówki a szczególnie na wobler. Ja na 1 spinning łapię okonie i szczupaki, czy przypon metalowy nie zniechęca także szczupaków do ataku na przynęte?Chciałem się dowiedzieć co państwo na ten temat sądzą.Pzdr. [2010-11-14 12:39]

sebas93

myślę że przypon raczej nie zniechęca szczupaków do ataku a jeżeli tak to w małym stopniu
każdy wędkarz łowiący na spining w miejscu gdzie można spodziewać się szczupaka powinien mieć przypon bo łowienie bez przyponu naraża nas na straty w sprzęcie a co gorsza szczupak który przegryzie żyłkę i zostanie mu w pysku kotwica raczej zdechnie a brak przyponu zwieksza prawdopodobieństwo takiej sytuacji
[2010-11-14 13:14]

kaban

Już odpowiadałem na kilka podobnych pytań i dalej twierdzę niezmiennie,że należy zawsze używać przyponu jeśli jest możliwość spotkania szczupaków(zwłaszcza te mniejsze lubią łykać głęboko) nawet za cenę gorszych brań innych gatunków.
[2010-11-14 13:47]

passat

Racja na to nie zwróciłem uwagi.Ale ja mam problem tego typu ,że chciałbym łowić i szczupaka i okonia,a jeżeli założę przypon metalowy to okonie odpadają i nie wiem co robić bo do tej pory  na jedną przynętę łapałem szczupaki i dorodne okonie,a nie mogę wybrać czy szczupak czy okoń ale, po tym co pan napisał chyba założę plecionkę, i przypon wolframowy i nastawie się na szczupaki, a na okonie będę miał inną żyłkę. Ostanie pytanie czy jeśli bym założył plecionkę 0.06mm (ok 4kg wytrz. bo więcej mi nie trzeba, a po za tym nie przeszkadzała by okoniowi)to szczupak by przegryzł mi ją czy miałby z tym kłopot?Pzdr :) dziękuję za odpowiedz na moje wcześniejsze pytanko. [2010-11-14 13:47]

Blitz

Hm... to dziwne że w tym samym momencie chcesz łowić szczupaka i okonia, faktem jest że okoń lubi uderzyć w szczupakową przynętę, ale to dosyć rzadka sprawa ze względu na wielkość przynęty. Z tego co wiem i zauważyłem szczupaki generalnie nie interesuje czy masz wolfram czy inny przypon, jak pójdzie za wabikiem to będzie na pewno. To raczej "tępa" ryba, nie jest jakoś specjalnie humorzasta na przynęty. Jak żeruje to praktycznie walnie we wszystko byleby dobrze podane. 

Ja osobiście zawsze używam przyponu łowiąc szczupaki, czy to przypon wolframowy do plecionki czy do żyłki, nie ma znaczenia. Przypon musi być.
A jak będziesz miał cienki przypon to nie musisz się martwić, okoń też walnie :) [2010-11-14 14:08]

kaban

Dla szczupaczych zębów każda plecionka niestanowi najmniejszego problemu i tnie ją bez oporu.Pewnym rozwiązaniem może być użycie przyponu fluorocarbonowego,ale to też nie do końca pewna sprawa.Grubość plecionki to tylko kwestia wyboru co do wymagań względem danego gatunku,a szczupły bez przyponu poradzi każdej średnicy.
[2010-11-14 14:14]

stalki stosuję się tylko do połowu szczupłych. Żadna inna ryba nie przegryzie żyłki
[2010-11-14 17:25]

no różnie to bywa z sumem . łowiąc na wątróbkę miałem parę przegryzek . sum ma tarkę i potrafi przetrzeć żyłkę , ale z plecionką sobie raczej nie poradzi .
pozdrawiam
[2010-11-14 17:41]

Dla szczupaczych zębów każda plecionka niestanowi najmniejszego problemu i tnie ją bez oporu.Pewnym rozwiązaniem może być użycie przyponu fluorocarbonowego,ale to też nie do końca pewna sprawa.Grubość plecionki to tylko kwestia wyboru co do wymagań względem danego gatunku,a szczupły bez przyponu poradzi każdej średnicy.


Ja stosuję przypony tytanowe, są bardzo cienkie a szczupak im nie da rady. Trochę jednak kosztują.
[2010-11-14 17:50]

no różnie to bywa z sumem . łowiąc na wątróbkę miałem parę przegryzek . sum ma tarkę i potrafi przetrzeć żyłkę , ale z plecionką sobie raczej nie poradzi .
pozdrawiam


Kubuś
Z moich doświadczeń wynika, ze sum łatwiej radzi sobie z przetarciem plecionki niż żyłki. Plecionka skałda się z wielu cienkich włókien a tarka suma trze je jedno po drugim.
[2010-11-14 17:52]

bigrybka95

Ja zawsze używam stalek a nie przyponów wolframowych .Pare razy się na nich przejechałem a stare dobre stalki (często handmady) nigdy mnie nie zawiodły , i jeśli linka ma odpowiednią grubość to mam niezły zapas mocy.
[2010-11-14 18:07]

passat

Czy są jakieś godne polecenia przypony wolframowe ??? bo ja używałem różnych ale nigdy nie mogę trafić na dobry zazwyczaj po pół miesiąca rzucania giął się i rozwarstwiał.Czy mają państwo może jakąś ''zaufany'' przypon jeśli tak to jakiej jest firmy i z czego zrobiony (bo bywają różne) pozdrawiampassat [2010-11-14 20:10]

tomu

No niestety, tak to jest już z wolframem. Po jakimś czasie gnie się i wykręca, każdy jak leci.
Na szczęście są to tak tanie rzeczy, że nie ma się co przejmować, tylko wywalić i brać następny.

POZDRO
[2010-11-14 20:23]

elfakero

wystarczy naprężyć wolfram i przejechać ogniem od zapalniczki i jest jak nowy;) prosciutki i gotowy do ponownego użycia;]
[2010-11-14 21:30]

Manolo8

Na szczupaka zawsze używam przyponu wolframowego z kilku powodów, jest on bardziej elastyczny jak stalowy i nie zakłóca pracy przynęty , daje się prostować w płomieniu zapalniczki, no i jest odporny na zęby szczupaka. Chociaż miałem przypadek kiedy przypon stalowy poprawił pracę woblera, miałem dużo więcej pobić na przypon stalowy o wytrzymałości 15 kg, niż na przypon 5 kg z wolframu.
[2010-11-14 23:29]

Kubek76

Generalnie do małych przynęt okoniowych nie stosuję przyponu, wyjątek stanowią woblery takie powyżej 5cm na które spodziewam się możliwości brania szczupaka, wtedy daję cienki przypon do 5kg. A to że ma np 5 kg nie oznacza, że nie wyholuje się na nim 7kg ryby. Polecam przypony Dragona tytanowe, bardzo dobra jakość, porządne agrafki i krętliki i nie skręcają się jak wolfram. Ale żeczywiście moim okoniom tym większym nie podobają się i gdy założę przypon do woblera to go czasem tylko odprowadzają i nawet nie dotkną, ale lepiej go mieć żeby szczupak potem nie męczył się z woblerem w pysku no i szkoda woblera.

[2010-11-15 08:48]

pawelz

Tylko i wylacznie z przyponem. Wole zlowic mniej ryb, niz puscic jednego szczupaka z blacha czy inna przyneta w gardle. Taka idea przyswiecala mi z czasow lowienia na spinning. Oczywiscie tylko tam, gdzie istniala realna szansa na spotkanie ze szczupakiem. Lowiac np. pstragi nie zakladalem przyponu.
Teraz nawet lowiac na muche na Pilicy zakladam przypon. Nie zauwazylem jakiegos drastycznego spadku bran w przypadku okoni. A wiekszosc szczupakow (nawet tych krotkich) gleboko lyka streamera.
[2010-11-15 09:26]

Krzys1972

Kolego ja osobiscie nie stosuję przyponów metalowych nawet innych, efekty są takie że nie zdarzyło mi się aby jakiś szczupak przegryzł mi żyłkę .Choć ostatnio walczyłem 15 minut i poszedł nawet go nie zobaczyłem!!! [2010-11-15 09:41]

passat

Dziękuję wszystkim za wypowiedź,na pewno wyciągnę z tego wnioski i na wiosne zakupie jakiś najlepiej tytanowy przepon mikada.Pozdrawiam i dziękuję za poradę.passat [2010-11-16 16:24]

no różnie to bywa z sumem . łowiąc na wątróbkę miałem parę przegryzek . sum ma tarkę i potrafi przetrzeć żyłkę , ale z plecionką sobie raczej nie poradzi .
pozdrawiam


Kubuś
Z moich doświadczeń wynika, ze sum łatwiej radzi sobie z przetarciem plecionki niż żyłki. Plecionka skałda się z wielu cienkich włókien a tarka suma trze je jedno po drugim.


dzięki za radę ale ja łowiąc na żyłke złapałem 3 sumy + 2 przetarcia a na plecionkę na razie  4 i żadnego . różnie to bywa a najczęściej zależy jak sum się zatnie .
pozdrawiam
[2010-11-26 17:20]

Waldi Fish

Twierdzenie, że ktoś łowi często szczupaki na żyłkę i nie miał żadnego przypadku przegryzienia żyłki można włożyć między bajki. Zanotowałem wiele przypadków, gdy łowiłem karpie na żyłkę, po gwałtownym braniu za chwilę był luz i potem okazało się, że przypon jest ogryziony. Po konsultacji z gospodarzem łowiska, dowiedziałem się że często przynętę atakują "pistolety" czyli młode szczupaki i to one przegryzają żyłkę. Więc tym bardziej duży szczupak i w dodatku podczas długiego holu jest w stanie bez problemu przegryźć żyłkę. Oczywiście może się zdarzyć, że zaczepi się za sam koniec pyska i w czasie holu rzucając się na lewo i prawo nie trafi pyskiem na żyłkę, ale to są wyjątki. Łowiąc szczupaki przez przyponu wolframowego czy tytanowego zwiększamy ryzyko wystąpienia sytuacji, w której ryba przegryzie żyłkę i potem zginie śmiercią głodową z naszą przynętą w pysku niezależnie czy jest to duży okaz czy też niewymiarowy, który po złowieniu byłby wypuszczony przez wędkarza. Pomijam już fakt częstej utraty przynęty przy takim sposobie łowienia. Z moich doświadczeń wynika, że stosowanie przyponu metalowego nie ma większego wpływu na ilość "pobić" w przypadku połowu szczupaka, natomiast ma znaczenie przy połowie okonia. Podczas połowu szczupaka na kołowrotku mam nawiniętą plecionkę, co radykalnie zmniejsza ilość straconych przynęt niż przy stosowaniu żyłki ze względu na większą wytrzymałość plecionki.
[2010-11-26 19:24]

elfakero

Kolego ja osobiscie nie stosuję przyponów metalowych nawet innych, efekty są takie że nie zdarzyło mi się aby jakiś szczupak przegryzł mi żyłkę .Choć ostatnio walczyłem 15 minut i poszedł nawet go nie zobaczyłem!!!

                                                            tak tak tak.. a ja łapałem bez żyłki i mi się zerwał..
[2010-11-29 01:16]

Nikt nikomu nie każe zakładac łańcucha,ale wolframik zawsze musi byc chociaż by dlatego żebyśmy ty czy ja nie stracili przynęty na którą łowimy a co ważniejsze,żeby szczupły z nią nie odpłynął bo przez jakiś okres czasu będzie się tak męczył.......................................................................że w końcu padnie.Dlatego kol.kaban i Manolo8 mają jak najbardziej racje.Dodam tylko,że teraz są takie wolframki że można z powodzeniem spiningowac na wobka wielkości1,5cm i w niczym nie ujmuje to jego pracy.Nie tracisz też wiele brań kleniowych,pstrągowych...i.t.d. [2010-11-29 02:26]

Fish-Killer

Ja jeśli idę na zębatego to zakładam wolfram ale  krótki  taki 15cm nie ma zbyt dużego wpływu na prace przynety nawet jeśli łowie na małe obrotówki a daje pewne zabezpieczenie.
Nie polecam stosowac wolframów na okonia bo znacznie zmniejsza ilosc brań ale to zależy od wody.
Polamania
[2010-11-29 15:17]