Zaloguj się do konta

Uniwersalny spinning -okoń, kleń, boleń

utworzono: 2018/11/27 16:29
kamilek69

Czy do połowu na spining okonia, klenia oraz bolenia trzeba 3 różnych wędek czy
da się znaleźć coś mniej lub bardziej uniwersalnego. Będę bardzo wdzięczny za propozycję wędzisk
do 250 zł. [2018-11-27 16:29]

Jakub Woś

Wszystko zależy od wody i przynęt jakie zamierzasz stosować. Jeśli są to lekkie przynęty do 3-15g to obsłużysz jedną wędką. Jeśli natomiast chcesz dłubać okonki na mikrojigi czy łowć bolenia na blachy po 20g to musisz mieć różne kije. Ja mam dwa takie "uniwersały" Robinson Diplomat Perch Jig 245cm 3-15g i Sashima Trout Spin 3-15 229cm. Zarówno jednym jak i drugim na Wiśle na obrotówki i wobki łowię klenie, bolenie i okonie. Podsyłam link do mojego tekstu o jednym z nich gdybyś chciał więcej poczytać http://wedkarstwo-z-pasja.blogspot.com/2017/08/sashima-trout-spin-229cm-3-15g_45.html [2018-11-27 17:57]

Sith

Najbardziej uniwersalną wędką jakiej użytkowałembył JAXON Ferox 5-20g/270cm.
http://forum.wedkuje.pl/f/jaxon-ferox/858857 http://wedkuje.pl/n/relacja-z-wypadow/89719
Niestety już nie ma jej w ofercie i chyba trudna do kupienia na rynku wtórnym, bo takich wędzisk mało kto się pozbywa. Mimo że od ponad roku "utopiłem" się w castingu i sprzedałem cały tradycyjny sprzęt, to tego Feroxa mam nadal.
Z innych firm, do "uniwersalnych" zaliczyłbym OKUMA Black Rock 5-25g/275cm i niestety nieco ponad Twój budżet, ale warttych pieniędzyKONGER World Champion Impuls 5-18g/270cm. [2018-11-28 07:01]

amstaf358

Jak COŚ jest do wszystkiego przeważnie jest do d..y.............. [2018-11-28 08:31]

barrakuda81

Klenia z okoniem jakoś jeszcze da się pogodzić ale o boleniu zapomnij. Oczywiście jak pójdziesz do sklepu pewnie powiedzą ci że no problem i sprezentują coś do 20-25 gram z zapewniem że i szczupaka tym ogarniesz...Jasne.Lepiej od razu kupic kij sumowy i wszystko od jazia po sandacza wytarmosi:-) Jeśli chcesz jeden kij na te gatunki będzie trudno.Nawet jak się uda to bedzie straszny kompromis i zawsze będzie cie czyms wkurzał. Wędka ma pracować i przy wyrzucie i przy holu.Ważne w jakich warunkach będziesz łowił, na jakiej wodzie itd.Nie oczekuj gotowych rozwiązań a raczej doprecyzuj priorytety bo cudów nie ma.Przykładowo kijkiem do 20 gram ogarniesz klenia i od dużej biedy bolenia, okonia też ale o ile nie będziesz łowił samych 40 taków ten kij będzie za mocny i zero frajdy z lowienia.Jest jeszcze kwestia długości.A już nie daj Bóg wklejanka...Opisz w skrócie łowisko, warunki i będzie kolegom łatwiej coś poradzić.A na bolenia lepiej na spokojnie zakup osobny kij zwłaszcza że do sezonu na tą rybe jeszcze prawie pół roku i będziesz miał czas na dobrą, przemyślana decyzję.Chodzi przecież o twoją stysfakcję a nie uszczęśliwianie się na siłę i marnowanie kasy. [2018-11-28 11:46]

kamilek69

Bolenia będę szukał na Bugu w miejscach o dość silnym nurcie, podobnie klenia natomiast na okonki będę wybierał się na starorzecza tej rzeki. [2018-11-28 12:34]

kaban

Zetka z Dragona 4-18 grama z zapasem mocy ... :) Kij opisany na stronie Dragona. [2018-11-28 16:37]

ryukon1975

Ja też bym wybrał zetkę ale z ochoty do mocy 2,75 m 10 -28 g.:) Inna woda. Bardziej szczupak ,boleń. Przynęty kleniowe bym zostawił. Mówię o tych typowo kojarzonych z kleniem lekkich. u mnie musi być moc:)Ja Grześ takim do 10 cz 14 g nie potrafię łowić..:) [2018-11-29 01:43]

Sith

Kamilu, jeśli mógłbyś dozbierać kasy (teraz zima, to i tak spinningowanie ograniczone), porzemyśl czy nie byłoby warto kupić coś z ciut wyższej półki, polecałbym dragonowe Moderate. Miałem Moderate 305https://wedkuje.pl/n/dragon-moderate/86921 (poczytaj nie tylko moje wypociny, ale również komentarze).To wędzisko pewnie zadowoliło by Cię, bo pogodzisz nim okonie z kleniami bez problemu, a i bolenia lub szczupaka też się nie przestraszy. Teraz ich cena nieco spadła i uważam że jest adekwatna do ich poziomu technicznego i użytkowego.
Bardzo żałuję, że w rodzinie Moderate nie ma wędzisk castingowych, bo chyba nie oglądałbym się za innymi modelami. :)) [2018-12-02 07:54]

ryukon1975

[2018-12-02 12:48]