Zaloguj się do konta

Spining nad Redą, proszę o porady

utworzono: 2011/12/11 21:43
Pepson

Witam!
Przyznam że od niedawna zacząłem interesować się wyprawą nad Redę. Zazwyczaj wędkuje nad Mazurskimi jeziorami, jednak moją uwagę, piękno i spokój przykuwają mniejsze zbiorniki. Podczas mojej kariery nie złowiłem nigdy sandacza ani suma, mimo iż nasze jeziora były nimi zarybiane :( Wysoki poziom kłusownictwa, być może brak akceptacji warunków sprawiły, iż niewielka część populacji przetrwała, a jedynie szczęśliwcom udało się schwytać te ryby.
Do rzeczy, spiningując używałem wędki Jacksona 270cm 5-20g c.w. + kołowrotek Dragona z hamulcem dolnym (takim najlepiej jest mi operować przy holowaniu) w miarę lekki (około 300g), żyłka Quattron PT 6,3 kg 0,261 mm nieskręcająca, przypon fluorocarbonowy 25cm. Oczywiście wszystko się zużywa toteż podczas jednego sezonu nieraz zmieniam żyłkę 3 razy, z racji tego że wędkuję weekendami (przebywam na pomorzu), nie ma potrzeby bym robił to więcej razy (tak mi się wydaje :p). 
Przynęty: Nie łowię na blachy (nie wiem dlaczego, za młodu tylko na nie łowiłem), uwielbiam łowić gumami, toteż preferuję gumy Dragon: Bandit i Lunatic 10cm. Grudniowe smętne szczupaki kusza się na szare Lunatici imitujące sieję na podwodnych łąkach. Główki jiggowe dobieram głównie do sposobu łowienia, więc zazwyczaj mam przy sobie kilka rodzajów: od lżejszych do obławiania płytszych warstw przy trzcinach + opad, do cięższych, którymi obławiam łąki podwodne przy uskokach oraz górki/dołki. W moim ekwipunku nie braknie nigdy 6cm białych kopyt, które są w moim rejonie zabójcze podczas słonecznych dni. Woblery pływające GĘBALE 5-6cm, to mój nowy zakup, który testowałem, niestety, dopiero w grudniu. Wg mnie akcja super, moment przeczekania i wypłynięcia woblera - idealny. Niestety w grudniu poziom wody spada, biała ryba ucieka głębiej, a za nią smętne szczupaki => Wniosek: woblery nieprzydatne o tej porze. Następnie Salmo jack 9cm floating (pływający) - jak dotychczas, bez skutków. Salmo Fatso i Maas Marauder - kocham pływające przynęty i widok ataku szczupaka, klasyczny jerk, głównie wiosną i latem. Ostatnimi czasy znalazłem także coś nowatorskiego, czego nie spotkałem dotychczas w sklepach wędkarskich: gumy SAVAGEAR + zbrojenia LIPSCUL. Wszystkim którzy jeszcze tego nie próbowali - POLECAM. Podaję przykładowe aukcje w celu zobrazowania:

 http://allegro.pl/glowka-lipscul-do-zbrojenia-gum-4play-m-42198-i1955587408.htmlhttp://allegro.pl/uzbrojony-4play-f-roach-19cm-68g-savagear-42176-i1932726166.html
Ręczę, iż ich akcja jest niesamowita i pewnie niejeden z was pomyliłby je z prawdziwą rybką. Jigging, pulsacyjne zwijanie z przerwami. 

REDA
Sprzęt na Redę doradzany mi w sklepach wędkarskich: Wędzisko 2,4-2,7m z c.w. około 60g, mój wybór: Dragon Thytan Salmon 2,7m cw 30-70g. Kołowrotek doradzany mi w sklepie: 4000 z hamulcem górnym, dlaczego? Nie wybrałem dotychczas, gdyż nie chcę zmarnować pieniędzy poprzez swoją niewiedzę i chęć wciśnięcia mi czegoś przez sprzedających. Proszę o radę w tej kwestii. Przypony? Zdania podzielone. Żyłka czy plecionka? Polecano mi zdecydowanie żyłkę, argumentując to częstym spinaniem się troci z plecionki (mała elastyczność), żyłka 0,3mm (~10kg). Przynęty: głównie woblery niskoschodzące, około 6cm w jaskrawych kolorach (czerwony, żółty, pomarańczowy).
Dodam iż interesuje mnie połów w styczniu i lutym.
Stąd kolejne pytanie: jak należy się ubrać. Oczywiście, że ciepło :) Kwestia obuwia: spodniobuty czy buty treckingowe? Czy Reda ma wylewiska i będą niezbędne spodniobuty bądź wodery (czy zwykłe gumowce) do przedzierania się przez rozlewiska. Czy spodniobuty będą niezbędne do podebrania ryby? Czy przydatny (czyt. użyteczny) w tej kwestii będzie zwykły podbierak muchowy?
Przepraszam za długi wstęp, i proszę, nie piszcie postów typu: "Jest internet, rozejrzyj się". Proszę o Wasze porady, fakty z Waszego doświadczenia. Mile widziane całe zestawienie sprzętu, przykłady wędzisk, żyłek, kołowrotków, przyponów  itp, techniki łowienia, przynęty polecone przez Was. Z pewnością każdą radę przyjmę do serca.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Daniel


[2011-12-11 21:43]

DAN666

poniżej link do bieżących wiadomości znad Redy , poczytaj archiwum forum i sam zdecyduj czy warto , ja po 4 latach wypraw nad Redę w tym roku zdradzam ją na poczet innych rzek 
http://www.rzekareda.bnx.pl/news.php
DAN 666 NRST  [2011-12-12 09:11]

Pepson

A sa jeszcze jakies ciekawe rzeki w poblizu Gdyni? ;) [2011-12-14 09:07]