Zaloguj się do konta

Spining na płytkiej wodzie

utworzono: 2013/03/20 13:30
marcin11

Witam,łowię zazwyczaj na płytkich jeziorach,2-2,5m.Lubię łowić z opadu,lecz nie bardzo mi to wychodzi,plecionka wygina się w łuk i nie bardzo kontroluje pracę przynęty,i moje pytanie jest takie,jak dobrać zestaw oraz przynętę by komfortowo łapać na takich akwenach.Pozdrawiam
[2013-03-20 13:30]

jezier

Na płytkich wodach używam woblerów schodzących na 1-1,5m oraz obrotówki, co do gum to używam raczej symbolicznie.
[2013-03-20 13:49]

Adam30B

Kolego ja używam cienkiej żyłki,delikatnego kijka po zarzuceniu przynęty napinam żyłkę unoszę szczytówkę i na napiętej żyłce  obserwuję szczytówkę następnie podkręcam i to samo.Musisz cały czas mieć napiętą żyłkę i obserwować szczytówkę.No i oczywiście trzeba dobrać odpowiedni ciężar przynęty.Ja łowię tak na głębokości od 0,5 do 2,5 metra przeważnie okonie,wzdręgi,płocie ,jazie raz nawet miałem ładnego leszcza ale przy moich nogach się spiął.Częste brania mam własnie podczas opadania przynęty zazwyczj są to delikatne pukniecia lub podskubywania no i oczywiście stosuję małe przynęty.
[2013-03-20 14:58]

marcin11

Zawsze byłem zwolennikiem plecionki:) ale spróbuje z żyłką,może w tym tkwił błąd,Dziękuje wszystkim za porady i Pozdrawiam
[2013-03-20 15:59]

PanciOxD

Ja tam przeważnie na woblery łowię :)
I są tam jakieś efekty . [2013-03-20 18:23]

majap

Ja używam bardzo delikatnego sprzętu,kij o cw.2-14 gr.i to mi się bardzo sprawdza. Do tego twisterki i paprochy do 3 cm lub małe woblerki . Doskonała broń na okonia , pstrąga. Serdecznie pozdrawiam .
[2013-03-21 14:16]

DrunkenClam

Tak jak koledzy wspomnieli podstawą jest napięta żyłka/plecionka
(sam stosuje plecionkę. Mało się rozciąga dzięki czemu mam lepszy kontakt z przynętą i lepiej przekazuje brania na szczytówkę)
Delikatny sprzęt tak jak Ci doradza majap.
Dodam od siebie, że możesz stosować i większe przynęty na szczupaka z lżejszą gramaturą główki jigowej, tak 4-7gram
Podsumowując
wędka np 2-14g c.w. lub w okolicach
żyłka 16, plecionka 12 - tak ja stosuję
małe ripperki twisterki itd około 3g główka jigowa
większe (tak 7-12cm) 4-8(10)gram

Z grubsza tak to wygląda, nie powinieneś mieć już problemów.
(oczywiście jest jeszcze ogromna masa detali która wpływa na dobór sprzętu, ale to sam dojdziesz jak poćwiczysz)

Gdy wieje wiatr, zwiększasz obciążenie aby ciągle mieć napiętą żyłkę. Ale podczas wiatru kiepsko się łowi tą metodą...
[2013-03-21 16:17]

arcybiskup

Wszystko zależy od tego na jakie ryby się nastawiasz.Również łowię w miejscach nie przekraczających 3 m. Łowie metodą opadu ale głównie na okonia. Używam kijka dragon senso jig 1-7 g. Przynęty jakimi operuję nie przekraczają 4 gram i są to w głównej mierze bardzo malutkie przynęty, a wyniki naprawdę dobre :).. Stosuję tylko żyłkę i max 0,16. Łowiłem, a raczej próbowałem na plecionce ale niestety efekty o wiele gorsze niż cieniutką żyłeczką 0,12-0,16. 
Pozdrawiam i połamania kija. :) [2013-03-30 09:26]

irex

Zawsze byłem zwolennikiem plecionki:) ale spróbuje z żyłką,może w tym tkwił błąd,Dziękuje wszystkim za porady i Pozdrawiam

Absolutnie nie rezygnuj z plecionki jeśli łowisz na boczny trok. Dzięki jej malej rozciągliwości widać nawet najdelikatniejsze brania.Niestety przy połowie inną metodą jak BT w przeźroczystej wodzie plecionka może znacznie obniżyć ilość brań (raczej nie dotyczy szczupaka). [2013-03-30 10:21]