Spining na Odrę, Wartę

/ 13 odpowiedzi
Witam, mam zamiar sprawić sobie spining taki do 400zł jego przeznaczenie to głównie rzeka (Odra,Warta) ryby to wszystkie drapieżne prócz suma (choć nigdy nie wiadomo co się uwiesi). Chcę poznać Wasze propozycje najlepiej poparte swoim doświadczeniem i znajomością sprzętu który byłby odpowiedni do w/w warunków. Pozdrawiam
u?ytkownik60849


Witam, mam zamiar sprawić sobie spining taki do 400zł jego przeznaczenie to głównie rzeka (Odra,Warta) ryby to wszystkie drapieżne prócz suma (choć nigdy nie wiadomo co się uwiesi). Chcę poznać Wasze propozycje najlepiej poparte swoim doświadczeniem i znajomością sprzętu który byłby odpowiedni do w/w warunków. Pozdrawiam



Szkoda, że d0 400zł. Ja kupiłem Dragona Team Feeder za 420zł ze sklepu internetowego INSEL, który ma przeznaczenie też do spinningu. Świetne wędzisko. Można je zobaczyć na głównej stronie firmy Dragon na której zobaczyć można jak jest testowane. (2011/01/19 22:32)

u?ytkownik60849


Łowiłem ją nad Wartą w miejscowości SIERADZ WARTA i powiem, że spisywała się świetnie. (2011/01/19 22:34)

u?ytkownik32263


Dawolf ale Koledze bilox chodzi o typowego spina a nie jakieś tam kombinatorstwo. Poza tym dla mnie zatwardziałego spinningisty jest nie do pomyślenia połów na coś co nie jest spinningiem. A kij o którym piszesz może być użyty chyba tylko do połowów jazi i kleni na niżówce, bo sorki ale na szczupaka czy sandała to g...on nim zrobisz. Kol. bilox nie wiem jak masz zamiar łapać, jakich przynęt używać, jak będzie odbywał się połów(łódka, brzeg-też jaki brzeg: zakrzaczony czy może nie, główki, opaski), na jakie ryby masz chęć się przede wszystkim nastawić, bo jak masz zamiar łapać okonie i sandacze to niestety nie ma na świecie kija , który by pogodził te dwie ryby. Więc napisz coś więcej to będziemy myśleć;) (2011/01/19 22:48)

kaziks403


Witam.
Feeder jest wętką typowo gruntową - met. drgającej szczytówki.
Oczywiście możemy spinningować i karpiówką !!!!!!!!!!!!!
Bilox - Moim zdaniem (i myślę, że nie tylko moim) wędkę wybieramy raczej do poławianych ryb, a nie do rzeki. 
Na okonia, klenia, jazia - wklejanki do 10 - 15 gr.
Sandacz, szczupak - 25 - 35 gr
Długość - od 240 do 3m
Pozdrawiam (2011/01/19 22:53)

u?ytkownik60849


Dawolf ale Koledze bilox chodzi o typowego spina a nie jakieś tam kombinatorstwo. Poza tym dla mnie zatwardziałego spinningisty jest nie do pomyślenia połów na coś co nie jest spinningiem. A kij o którym piszesz może być użyty chyba tylko do połowów jazi i kleni na niżówce, bo sorki ale na szczupaka czy sandała to g...on nim zrobisz. Kol. bilox nie wiem jak masz zamiar łapać, jakich przynęt używać, jak będzie odbywał się połów(łódka, brzeg-też jaki brzeg: zakrzaczony czy może nie, główki, opaski), na jakie ryby masz chęć się przede wszystkim nastawić, bo jak masz zamiar łapać okonie i sandacze to niestety nie ma na świecie kija , który by pogodził te dwie ryby. Więc napisz coś więcej to będziemy myśleć;)



Też coś. Ja tam tą wędką to szczupaczka ładnego złapałem. Moim zdaniem praca tej wędki jak na spinning jest świetna. Jednak to nie ja ją kupuję, tylko doradzam. Jeżeli bilox nie jesteś zainteresowany tym wędziskiem to nie. Twój wybór. Po to jest założony ten wątek by dawać propozycje. (2011/01/20 09:51)

u?ytkownik60849


Jak już typowa spinningówka i to na okonia to bym polecał najniższy ciężar rzutowy najlepiej od 7g do 14g. (2011/01/20 09:54)

u?ytkownik60849


Odra i Warta są to 2 odmienne rzeki. Na Odrze nie łowiłem jednak z tego co wiem są tam zróżnicowane ryby drapieżne. Nad Wartą łowiłem i tu musi koniecznie być lepsze wędzisko. Są tu głównie większe ryby, ale to też zależy w którym odcinku rzeki.

Kolego bilox szkoda, że mamy tak mało informacji na ten temat. Wędki spinningowe jest to duży wachlarz wyboru i trudno tu jest coś w tej sytuacji doradzić. (2011/01/20 09:59)

bilox


Witam, widzę że dyskusja rozgorzała,miło. No więc, połów odbywałby się z brzegu miejsca i zakrzaczone i niezakrzaczone przynęta to raczej obrotówki od rozmiaru 4 do 7,gumy twistery,rippery może kogut ciężar wyrzutu wędki do 40g co jeszcze hmm.Odniosę się do kolegi który napisał że nie bierze się rzeki pod uwage tylko ryby przy wyborze sprzętu ale sądzę że to błąd gdyż wartki nurt danej rzeki czasem może podwoić ciężar ryby na końcu zestawu a nie chciałbym wydać kasy na wędkę żeby usłyszeć dźwięk łamiącej się szczytówki.No więc czekam dalej bo na razie prócz wędki typu feeder to innych propozycji nie było :) (2011/01/20 17:57)

u?ytkownik32263


No bilox w końcy się Kolega odezwał i nasmarował co nie co. Więc zacznę od tego, że raczej nastawiasz się na grubsze połowy. Tu potrzebny będzie dość mocny kijek z dużym zapasem mocy w dolniku, szybki ( fast lub X-fast ze względu na chęć łapania na gumy). Długość najlepiej ok 2,7m  z masą wyrzutową 40-50 g. Stanowczo odradzam pomysł Kolegi dawolfa z fedderem. Taki kij przy cięższym spinningu totalnie odpada, wręcz było by głupotą katować się łowiąć na ciężkie gumy czy obrotówki na 4,2 m federka. Zero przyjemności z łapania oraz minimalna skuteczność. Ale wracając do meritum. Za trochę ponad 4 stówki można nabyć świetnego kija Dragona z serii Team Dragon 10-35 g 2,7m. Kijek bardzo szybki, cięty o znacznej mocy. To , że ma wyrzut do tylko 35g to nic nie znaczy, Dragon zawsze zaniża o ok 50% wartość wyrzutu. Wiem to bo jestem właścicielem 5 kijów Dragona. Jest przy tym lekki a jego akcja pod większym odciążeniem przechodzi w półparaboliczną. Dobry do gumek woblerów oraz wirówek. A tak apropos. Skąd Kolega ma tak wielkie obrotówki nr 7?! Trochę już łowię ale większych jak 5 jakoś sobie nie przypominam. Mniejsza o to. Największym problemem jest to , że ciężko będzie Tobie łapać też na koguty. Kije do tej metody to zupełnie inna bajka. Tu MUSI być krótki, sztywny i mocny kij i nawet z brzegu nie może być dłuższy jak 2,3m, najlepiej 2-2,1m. Inaczej po prostu nie da rady skutecznie łapać. I jeszcze jedna rzecz. Kij jest tylko do amortyzacji ostrych zrywów ryby a nie siłowego holu. Od odjazdów jest dobrze ustawiony hamulec kołowrotka. Jeśli czujesz, że ryba jest duża i wędka zaczyna się za bardzo zginać to po prostu popuszcza się hamulec. Przy dobrym operowaniu nim nie sposób złamać wędkę. I na koniec: dlaczego akurat Dragon? Odpowiedź prosta: jest to jedyna firma, która w tym przedziale cenowym oferuje kije z tubą rezonansową. To jest po prostu fenomenalne rozwiazanie. Czuje się każde puknięcie, trącenie, bez problemów człek poznaje dno: kamyki, piach, czy muł. Przez to łowisko staje się dla wędkarza bardziej czytelne i przyjazne. Ja już wiem, kija bez tuby rezonansowej NIDGY NIE KUPIĘ. (2011/01/20 18:45)

marcin195


witam ja wękuje na warcie fakt ze w okolicach częstochowy uzywam wędziska team dragon x-fast 14-35g jest ok,wędke trzeba dobrac aby wędkarzowi pasowala i była do ręki łowie przede wszystkim na przynęty gumowe i troche na woblerki polecam (2011/01/20 20:18)

bilox


Dzięki za poradę wezmę pod uwagę. Odnośnie kogutów to dopiero przygodę bym rozpoczął z nimi ale jeśli piszesz ze trzeba innego kija to raczej zostanę przy gumach i obrotówkach z nimi mam lepsze doświadczenie a koguty cóż może kiedyś.Co do obrotówek nr 7 to są Mepps'y Aglia duże 30g ale to w wyjątkowych sytuacjach używam chodziło mi tylko o naświetlenie sprawy. Kije hmm polecasz Dragona a coś możesz powiedzieć o kiju shimano beast master, godny uwagi?? (2011/01/20 20:25)

Fallout


Mam BeastMastera, model AX 270 MH 15-40g.Polecam właśnie wędki ze starszej serii.Oglądałem w sklepie BX i nie jest już taka fajna jak AX, zresztą to nie tylko moja opinia.Można teraz kupić na allegro za 230 zł bo są wyprzedawane.Bardzo mocny kij do większych główek i mocno pracujących woblerów.Myślę, że i sum jeśli się zatnie nie będzie faworytem podczas walki przy odpowiednim kołowrotku i żyłce.Wędka nie jest demonem szybkości ale też nie jest lejącą się kluchą.Typowy mocny, spinning na duże ryby.Bardzo wygodny uchwyt skręcany górną częścią, eleganckie wykończenie.Do łowienia na Warcie zakupiłem jednak inny model z uwagi na to, że BeastMaster nie jest stworzony do mniejszych kalibrowo przynęt, obławiam też często różne dołki, przekopy, starorzecza o mniejszym uciągu gdzie potrzeba więcej finezji.Do 400 zł zaryzykowałem i zamówiłem najnowszy model Cormorana- Black Star Speed Power 2.74 6-35 g.
Jutro odbieram przesyłkę od kuriera i będę mógł coś więcej napisać.Wiem tylko, że kij jest podobno bardzo starannie wykończony. (2011/01/23 17:40)

Fallout


Odesłałem kij wyżej wymieniony z powodu nie odpowiadającej mi akcji.To znaczy kij nawet szybki tylko, że pod obciążeniem gnie się po sam dolnik.Mogłem trafić też nieco gorzej wykończony model, miał kilka niedoróbek.Przed kupnem najlepiej samemu obejrzeć, ja mam już jeden taki o podobnym ugięciu. (2011/01/27 22:38)