Spining lith vs ultralight

/ 4 odpowiedzi
Witam,
chciałbym poprosić Was o poradę w wyborze spiningu pod okonia. W krąg rozważań wchodzą tylko dwie wędki:
1. SG4 ultra light 221cm 3-10 g
2. SG4 light 251cm 3-14 g

Ciężar wyrzutu prawie ten sam, czy różnica w pracy i frajdy z łowienia będzie według was istotna? Wiem, odczucia to rzecz indywidualna, ale nie miałem nigdy delikatnego spiningu oraz możłiwości zapoznania się z tymi wędkami gdyż zakupuję w internecie. Nie wiem jaka jest różnica między light a ultra light skoro wyrzut jest taki sam. Łowić będę tylko z brzegu, więc chyba dłuższa wędka byłaby bardziej praktyczna. Co radzicie? 
Dzięki ;)
Sith


Osobiście wybrałbym tę pierwszą, też wędkuję wyłącznie z brzegu i za wyjątkiem wędki boleniowej, żaden z moich kijków nie przekracza 200cm. Ta pierwsza wydaje się nieco delikatniejsza, więc może posłużyć również do łowienia białorybu. Moja wędka okoniowo-pstrągowa ma 4-10g i 165cm długości. (2023/05/10 07:36)

amator91


Dzięki, co do długości to myślę, że ja akurat wolę dłuższe wędki. Bardziej mnie intryguje czy łowienie okoni na 5g przynętę będzie dawało o wiele więcej frajdy ultra lightem, czy może lepiej z tego zrezygnować na korzyść większego zakresu wyrzutu light'a... (2023/05/12 20:43)

iraspl


Cześć,

Co do samego wyboru wędziska - myśle że decydować powinny preferencje wyjątkowo indywidualne. W moim przypadku chociaż lubię dłuższe wędziska - zmuszony jestem do korzystania z krótszych, z uwagi na to że "domowe" akweny i miejscówki wymagają jednak przedzierania się gęstwiny. A łowie niestety tylko z brzegu.

Ja dość regularnie łowię okonie na Abu z CW - 2-15g / 213 i powiem szczerze że wędka pracuje na tyle miękko że nie tracąc na wyrzucie przenosi mi delikatne brania. Czy te 5 gram więcej, wnosi coś kwesti frajdy - tego nie wiem. Ale wiem że tak można i jest całkiem git. (2023/09/24 15:56)

amator91


Dzięki za Twoją opinię :) Do tej pory wędki nie kupiłem, ale wraz z nowym sezonem musi już być w pokrowcu i decyzja prawie zapadła. Zaważyła długość kija. Fakt, z krótszym lepiej się "spaceruje". Wybrałem jednak kij dłuższy, bo znalazłem więcej jego zalet niż wad. Poza lepszymi właściwościami rzutowymi, mam również możliwość poprowadzenia przynęty wzdłuż trzcin, brzegu itp. W sytuacji gdzie wędkuję tylko z brzegu, a stanowiska często są zarośnięte uważam że dłuższy kij to rozsądny wybór. (2023/10/12 19:36)


Sklep wedkuje.pl

Mistrall Lexus Ultra Spin