Spining dla początkującego-wybór

/ 10 odpowiedzi
Witam...jestem początkującym wędkarzem z dwuletnim stażem...

Od tego roku chciałbym zacząć spiningować, a nie wiem jaki spining kupić???
W sklepie sprzedawca polecił mi:

Wędka SHIMANO CATANA CX 270M 10-30g

nie wiem czy to nie za sztywny kijek może lepszy byłby:

Wędka SHIMANO CATANA CX 270ML 7-21g

no i nie wiem czy to dobry wybór....

Na wędkę chcę przeznaczyć ok. 150 zł. Słyszałem że spiningi Dragona są dobre tylko nieco droższe...

Łowić będę na gumki, małe blaszki okonie no i jak się trafi to szczupaki na jeziorze i na rzece Brdzie...

Jakby ktoś jeszcze polecił by dobry kołowrotek to byłbym wdzięczny...

przemek-stawick

Catany polecam,

Sam używam wersji 240 L i jestem zadowolony. Kij jest troszkę kluchowaty ale dramatu nie ma. Co do wytrzymałości to pierwsza klasa, spokojnie wyciągnąłem na niego suma 90 cm.

Co do kołowrotka to również posłużę się jedynie tymi które używałem

Do 150 PLN poleciłbym tobie Mistrall Amundson rozmiar 1000 lub 2000. Sam mam tego tysiąca i właśnie na ten kołowrotek wyciągnąłem 90cm suma. Żyje już 4 sezon i ma się bardzo dobrze nie licząc lakieru który się wyciera zarówno ze szpuli jak i z korpusu.

z droższych mam dobre doświadczenie z Team Cormoran X-Power s-3000 (bardzo fajny kręcioł) - po kilku sezonach poddała się jedynie blaszka w nakrętce od hamulca przez co "nie cyka" przy regulowaniu. Poza tym nic nie szumi, żadnych luzów - pierwsza klasa a musiał przeżyć ciężki wiślany spinning

Poza tym posiadam Ryobi Zauber 3000 - praca na początku bardzo dobra jednak po 3 sezonach rozleciała się rączka i dostał strasznych luzów. (2014/08/05 17:17)

lasvegas

przemek-stawick napisałeś "Poza tym posiadam Ryobi Zauber 3000 - praca na początku bardzo dobra jednak po 3 sezonach rozleciała się rączka i dostał strasznych luzów."
Korbkę możesz zamówić od Team Dragon'a w rozmiarze 3000, koszt 30-40 zł pasuje jak ulał i jest bez klipsa. (2014/08/05 17:43)

lasvegas

Catana faktycznie kluchowata, zależy co kto lubi. Choć to dobry kij i są teraz w dobrej cenie. Za 2,4m 10-30 g dla kolegi zapłaciłem ostatnio 126 zł!. Jeżeli chcesz łowić na niewielkie przynęty, to 7-21g powinien być w miarę "okoniowo-szczupakowy". Z tym, że Shimano nie powinno się przeciążać tak jak można robić to w przypadku Dragon'a. Do tego plecionka 0,12 + kręciołek 3000 i będzie jako taki uniwersalny zestaw. Jeśli chodzi o kołowrotek, to napiszę to co piszę zawsze-Ryobi. 100-150 zł Ecusima, 200-250 zł Ryobi Arctica 3000 (sztywna korbka). Ze wskazaniem na Arcticę, warto dołożyć/uzbierać bo wart jest tych pieniędzy jak mało który i posłuży na lata. (2014/08/05 17:59)

Zielan

Od początku tego sezonu spinninguję wraz zbkijem Robinson Tritium Trout spin, łowię głównie małymi i średnimi przynętami okonie i szczupaki. Ten kij to uniwersalne rozwiązanie. Jest bardzo lekki i czuły o szybkiej akcji.  (2014/08/05 18:40)

przemek-stawick

przemek-stawick napisałeś "Poza tym posiadam Ryobi Zauber 3000 - praca na początku bardzo dobra jednak po 3 sezonach rozleciała się rączka i dostał strasznych luzów."
Korbkę możesz zamówić od Team Dragon'a w rozmiarze 3000, koszt 30-40 zł pasuje jak ulał i jest bez klipsa.

Rączkę Dragonową mam. Niestety cały kręciołek jest w stanie agonalnym. Ale faktycznie przy zakupie Zaubera brałbym tylko opcję z rączką Dragonową nieskładaną. (2014/08/05 18:56)

przemek-stawick

. Jeżeli chcesz łowić na niewielkie przynęty, to 7-21g powinien być w miarę "okoniowo-szczupakowy".

Na miejscu kolegi michald właśnie tą opcję bym rozważył

Z tym, że Shimano nie powinno się przeciążać tak jak można robić to w przypadku Dragon'a. Do tego plecionka 0,12 + kręciołek 3000 i będzie jako taki uniwersalny zestaw.

Swoim kijkiem rzucałem nawet 20g główkami i wytrzymał ale masz 100% racji, bo nawet przy 12g łowienie nie miało sensu (a kij teoretycznie do 14g)

Jeśli chodzi o kołowrotek, to napiszę to co piszę zawsze-Ryobi. 100-150 zł Ecusima, 200-250 zł Ryobi Arctica 3000 (sztywna korbka). Ze wskazaniem na Arcticę, warto dołożyć/uzbierać bo wart jest tych pieniędzy jak mało który i posłuży na lata.

Generalnie nie jestem "endorserem" żadnej marki ale Catana CX to jeden z produktów który naprawdę jest wart swojej ceny.

(2014/08/05 19:08)

pilnik

jak kolega wyrzej napisal rozgladalbym sie za modelem kinetik robinsona troutch lub zander (zander bardziej nada sie na szczupaka niz na sandacza ale to moja opinia), osobiscie lowie na serie bluebird perch oczywiscie okonie i za te pieniadze to dobry wybor (ok. 100zl) (2014/08/06 12:35)

pilnik

P.S. kreciolka nie polecam bo ile wedkarzy tyle opinii o danym modelu, jak masz farta to i taki za 100zl pociagnie ci 3 sezony, ja uzywam penna slummer 260 i uwazam ze nie zajedziesz tego kreciolka chociaz jego praca czasem kaprysna jak kobieta :) (2014/08/06 12:39)