Spadek & długi.

/ 6 odpowiedzi
Spadek & długi.
Ot takie coś mnie natchnęło do przedyskutowania.
Czy wiecie że termin 6 miesięcy od śmierci jest tyczy się wydania postanowienia przez sąd a nie złożenia wniosku, np, odrzucenia spadku?

Tak więc jesli nawet złożycie wniosek o nabycie spadki wraz z inwentarzem przed w/w terminem. To jeśli sąd wyznaczy rozprawę po upłynięciu 6 mies. od śmierci "spadkodawcy" strony sprawy nie zostaną przesłuchane a sad orzecze o nabyciu spadku wraz z iwentarzem.

Tak więc każdego przestrzegam, nie czekajcie do ostatniej chwili i nie tkwijcie w żałobie po ukochanej osobie. A wracajcie do realizmu i materializmu, bo wam zara przypiszą czyjeś długi.
Haryyy5


Jak już taki temat podjąłeś to ja dodam : Pamiętajcie oby zgłosić nabycie spadku w urzędzie skarbowym. Ani na rozprawie ani nigdzie po drodze rodzina zmarłego nie jest informowana o tym a wiadomo że w takiej sytuacji myśli się o innych rzeczach. Mamy bodajże 6 miesięcy na zgłoszenie nabycia spadku. Jeśli zrobimy to w terminie to jako najbliższa rodzina jesteśmy zwolnieni z podatku od spadku. A jak nie zgłosimy to kiedyś dostaniemy pismo z US i będzimy i tak musieli zgłosić plus zapłacić podatek. Warto wiedzieć i pamiętać. Ja nie wiedziałem, przez co jakieś 2 lata po śmierci ojca przyszło mi i mamie zapłacić po ponad 2000zł na głowę a to i tak po mega kombinacjach z doradcą podatkowym bo mogło być dużo więcej. Jawne złodziejstwo ale jakoś w tym kraju mnie to nie dziwi.  (2016/07/27 09:55)

Sith


Koledzy mają rację.
Oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, lub o odrzuceniu spadku należy złożyć jak najszybciej, nawet jeśli jeszcze jest się "nieutulonym w żalu". Powinni takie oświadczenia złożyć wszyscy krewni, nawet kuzynowie ich dzieci i wnukowie, bo wierzyciele i Fiskus szczególnie żądny pieniędzy odszuka nawet dalekich spadkobierców. Obecnie nie koniecznie trzeba składać takie oświadczenia do sądu, można tego dokonać u notariusza.
Jeśli chodzi o zwolnienie od podatku spadkowego, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż termin 6-miesięczny biegnie w różnych przypadkach od innej daty, więc radzę złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym nie później niż przed upływem 6-ciu miesięcy od daty zgonu spadkodawcy, wówczas na pewno zachowamy termin ustawowy.
To radzę Wam ja Aleksander J. Twardowski - doradca podatkowy 00953.

Ps
Życzę wszystkim, żeby nie mieli z tego tytułu kłopotów. (2016/07/27 10:37)

bilbao


Długi kiepska sprawa. A jeszcze gorsza jest ich windykacja. (2018/03/17 10:23)

bury30


A co masz jakieś doświadczenia z windykacją? :) (2018/03/26 06:47)

bilbao


A co masz jakieś doświadczenia z windykacją? :)
Może konkretnie nie ja, ale słyszało się o dalszych znajomych którzy taki problem posiadali. Problem z windykacją, lub gdy ta nie była skuteczna, to nawet zajęciami komorniczymi.
Tutaj na forum http://www.finanovacash.pl/forum/ toczy się wiele takich dyskusji. (2018/03/27 07:01)