Skręcanie żyłki

/ 11 odpowiedzi
Witam. Kupiłem dziś nową żyłke. Ze swojego małego doświadczenia wiem, że żyłka lubi się skręcać i nie tonąć w wodzie. Słyszałem, że dobrze jest zagotowac wode i wrzucić tam żyłke jeszcze nawinięta w orginalne te opakowanie i zamoczyc na kilka sekund. To prawda ?
new-blaszak-bar


żeby żyłka tonęła to należy ją odtłuścić zwykłym płynem do naczyń :) a co do skręcania to wszelkiego rodzaju krętliki :) (2013/05/18 12:19)

u?ytkownik116538


Przygotuj sobie w jakimś pojemniku wodę rozrobioną z płynem do naczyń i w czacie zarzucania i zwijania zestawu polewaj żyłkę znajdującą się na szpuli, tą czynność kilka razy powtórz, co do skręcania się żyłki, kolega wyżej już wytłumaczył :) (2013/05/18 12:41)

pioter94


A ja słyszałem, że po odtłuszczeniu żyłki płynem do mycia naczyń np. ludwikiem żyłka traci swoje właściwości i staje się podatniejsza na zerwania. Ja stosuję kwasek cytrynowy rozrobiony z przegotowaną wodą i to zdaje egzamin. (2013/05/18 13:17)

cezarymalkowski316


Kłamstwo jakich mało:) Ja stosuje taką metodę i nic podobnego nie zauważyłem. (2013/05/18 13:29)

u?ytkownik86032


Ja nawijam żyłkę na szuplę przez szmatę (2013/05/18 22:56)

Romuald55


Są żyłki tonące i pływające,to po pierwsze.Po drugie,prawidłowo nawinięta żyłka nie skręca się. (2013/05/18 23:03)

camelot


Panowie !  - Krętliki przede wszystkim służą do wygodnego łączenia elementów zestawów.  A to że niby zapobiegają skręcaniu żyłki , jest jedynie teorią.  W praktyce, ich opór tarcia wewnętrznego jest większy niż siły powodujące skręcanie żyłki.   Jeśli nie wierzycie, to dajcie sobie czas na sprawdzenie w praktyce.  .....Żyłkę przede wszystkim skręcają kołowrotki. Im mniejsza średnica szpuli , tym większe tendencje do skręcania. Do tego dochodzi jeszcze , źle nawinięta żyłka i niewłaściwe posługiwanie się sprzętem podczas holu.  (2013/05/19 04:32)

misticfish


Panowie !  - Krętliki przede wszystkim służą do wygodnego łączenia elementów zestawów.  A to że niby zapobiegają skręcaniu żyłki , jest jedynie teorią.  W praktyce, ich opór tarcia wewnętrznego jest większy niż siły powodujące skręcanie żyłki.   Jeśli nie wierzycie, to dajcie sobie czas na sprawdzenie w praktyce.  .....Żyłkę przede wszystkim skręcają kołowrotki. Im mniejsza średnica szpuli , tym większe tendencje do skręcania. Do tego dochodzi jeszcze , źle nawinięta żyłka i niewłaściwe posługiwanie się sprzętem podczas holu. 


Zgadzam sie z camelot'em jesli chcesz zylke tonocą to zapewne na splawik plyn do naczyn zapewnia tonięcie zylki ale jakci sie skreca przy splawiku to zapewne nieprawidłowo ją nawinołeś po: 1. nawijaj przez pierwsza częsc wedki(w przypadku wedki 2 lub 3 skladowej,w przypadku teleskopu rozwin pierwsze 2 sekcie i dopiero nawijaj. po nawinięciu przewlekaj zylke przez następne przelotki. mam nadzieje ze pomoglem :) wykluczylem spinning i grunt ponieważ tam potrzebna jest żylka mało rozciągliwa i nie jest wymagana tonąca. i jeszcze raz powtarzam przy splawiku krętlik nie jest od tego aby ograniczac skręcanie zylki !!! (2013/05/19 10:11)

LYSY


A ja nie zgadzam się z wami obydwoma.
Bardzo często wędkuję długimi batami po 9 i więcej metrów i żyłka też się skręca zwłaszcza gdy łowię na dwa białe czy dwie pinki. Dlatego też stosuję podwójne a czasem potrójne krętliki (ostatni firmy Cralusso) przeznaczone do odległościówki co znacznie ograniczyło mi ten problem. Podczas łowienia matchem to samo. Może po prostu warto zainwestować w dobrej jakości krętliki które się obracają?
Tak więc moim zdaniem pisanie że krętlik służy do wygodnego łączenia elem. zestawów to właśnie mit. (2013/05/21 11:45)

lynx


A ja nie zgadzam się z wami obydwoma.
Bardzo często wędkuję długimi batami po 9 i więcej metrów i żyłka też się skręca zwłaszcza gdy łowię na dwa białe czy dwie pinki. Dlatego też stosuję podwójne a czasem potrójne krętliki (ostatni firmy Cralusso) przeznaczone do odległościówki co znacznie ograniczyło mi ten problem. Podczas łowienia matchem to samo. Może po prostu warto zainwestować w dobrej jakości krętliki które się obracają?
Tak więc moim zdaniem pisanie że krętlik służy do wygodnego łączenia elem. zestawów to właśnie mit.

I z Tobą się zgadzam a nie z poprzednimi wpisami.
Przede wszystkim spławik nie spręca zyłki a jak jest trochę wygięty osiowo to drobiazg.
Natomiast sprężyna to kręci jak śruba. To już koszyk tak nie kręci bo obciąża ku dołowi/przy zwijaniu/. Często pynęta kręci np. czerwony robak lub rosówka a i kukurydza potrafi skręcac w zależnosci od ułożenia.
Ci od poprzednich wpisów chyba nie kretliki mieli na myśli. (2013/05/21 14:26)

Boolek


no chyba nie mieli krętlików na myśli a prędzej może jakiś ołów ;p (2013/05/21 16:14)