Skręcająca się żyłka-jak zaradzić?

/ 29 odpowiedzi
Witajcie, przejrzałem ostatnie 10 stron tematów i nie znalazłem nic podobnego.
Mam pytanie do Was, jakie macie sposoby na radzenie sobie ze skręcaniem się żyłki. Łowię z gruntu, ze sprężyną i niestety po kilku zasiadkach żyłka zaczyna się skręcać. Dwa lata temu kupiłem jakąś żyłkę która nie była najtańszym badziewiem, jednak po jakimś czasie zaczęła się skręcać. W zeszłym roku kupiłem szpulę 600m. żyłki Konger Pro Carp czy coś w tym rodzaju (taka dwukolorowa). Jednak i ona po pewnym czasie zaczęła się skręcać (może nie tak bardzo ale w sumie to mniej w ostatnim sezonie było zasiadek więc mniej okazji do skręcania).
I tak się zastanawiam co jest przyczyną tego skręcania. Ktoś nawet mi powiedział, że stosowanie sprężyny może być powodem skręcania bo przy zwijaniu sprężyna może pracować jak śruba i skręcać żyłkę. Czy ktoś miał podobne przypadki? Może powinienem co jakiś czas rozwinąć żyłkę i nawinąć raz jeszcze ? Wszelkie konkretne porady mile widziane, chyba nie ma nic bardziej mnie denerwującego jak skręcająca się żyłka, szczególnie jeszcze jak stawiam zestaw na sandacza gdzie żyłeczka powinna sobie luźno pracować.
Pozdrawiam!
Wasia


Witam,
oto moje rady
żyłka może się skręcać poprzez błędne ulokowanie jej na kołowrotku. Żyłka powinna schodzić ze szpulki w stronę przeciwną do wskazówek zegara.
Oraz wg mnie duże znaczenie ma wielkość żyłki co do wyrzucanego ciężaru.
Miałem przykład na swoich wędkach gdzie taki sam ciężar wyrzucałem z 2 wędzisk. Jedna wędka miała na młynku 0,20 druga 0,26. Z moich obserwacji wynikało że cieńsza żyłka ulegała większemu skręceniu, tak wiec wg mnie należy dobierać wielkość żyłki do obciążenia które wyrzucamy.
Oraz ważne jest także stosowanie krętlików przy łączeniu przyponu z żyłką główną. Łowiąc na przynęty np kukurydze można zaobserwować że przy zwijaniu zestawu kukurydza z haczykiem wprowadzane się w ruch obrotowy co bardzo skręca żyłkę

No i to chyba tyle mojej wypowiedzi pozdrawiam! (2012/01/14 14:01)

osmial


Stosuję żyłkę 0.25. Co do pomysłu z krętlikiem to oczywiście go stosuję, jednak tak na logikę biorąc, to czy ziarnko kukurydzy mogło by skręcić 20-30 metrów żyłki? No chyba nie ;) (2012/01/14 14:17)

u?ytkownik26223


Skręcanie żyłki może być winą kołowrotka a właściwie rolki prowadzącej żyłkę.Jeśli rolke sie nie obraca to może być główna przyczyna skręcania żyłki.
Co do  nawijania to są Różne sposoby ,ja np moczę w poj.z wodą (1-2h) i nawijam mokrą.Żyłka ze szpuli sie powinna odwijać a nie "spadać" luźnymi zwojami. (2012/01/14 14:23)

Andrzej66


A tak w zasadzie to jak powinno się nawijać żyłkę na kołowrotek? Ja nawijam na kołowrotek, a szpula z żyłką się obraca, czy to źle? Widziałem jednego gostka jak szpulkę rzucił na wodę i nawijał, ale to by się tyczyło bardziej pecionki (nawinięta sucha plecionka na kołowrotek, a następnie jakieś opady deszczu, plecionka pije wodę i szpulę lubi ponoć rozwalić, coś gdzieś na necie o tym czytałem). (2012/01/14 14:52)

Zibi60


Bardzo pouczający artykuł Zbyszka i trafne spostrzeżenia Jarka. Dodam jeszcze, że miałem kołowrotek który "załatwił" mi 50 metrów plecionki, później potwornie skręcał żyłkę jak próbowałem go przy federze. Łowiłem nim trochę na spławik - bliskie odległości, ale już odszedł do niebytu. Chcę po prostu zaznaczyć, że budowa i działanie kręciołka (pewnie rolki prowadzącej przy kabłąku)też odgrywa rolę. Jeśli chodzi o efekt "śmigiełka" to spławikowcy go dobrze znają, powstaje przy ściąganiu zestawu z dwoma białymi robakami na haku. Eliminuje go zastosowanie krętlika między przyponem a żyłką główną. (2012/01/14 15:40)

Wasia


Żyłkę też powinno się nawijać mokrą -najlepiej rzucić do  wiaderka z woda szpulkę i nawijać. (2012/01/14 15:43)

kaziks403


Tak jak piszesz, pusty koszyczek może działaś jak śmigło i skręcać żyłkę. Aby temu przeciwdzałać stosuję krętlik przed rurką z koszykiem. Ułatwia mi to również montaż i demontaż całego zestawu.

Oczywiście będzie działać gdy wyeliminujesz problem skręcania przy nawijaniu, o czym pisali koledzy.

 

(2012/01/14 16:46)

paw3lo


miałem ten sam problem al kupiłem kołowrotek który miał większą szpulę i problem już niema moim zdaniem problem stanowi zbyt mała szpula kołowrotka używam kołowrotka, który ma małe przełożenie ale za to dużą szpule i problem rozwiązany (2012/01/14 16:58)

Randal


Najczęstszym powodem skręcania się żyłki jest źle dobrana średnica szpulki kołowrotka. Upewnij się czy średnica jego szpuli jest wystarczająca dla żyłki, na którą masz zamiar łowić. Im grubszą żyłkę chcesz zastosować, tym większą średnicę szpuli powinien mieć Twój kołowrotek. Nawinięta na wąską szpulę, twarda, gruba żyłka skręci się w trwale spiralne zwoje, co znacznie ograniczy długość rzutu. Jaką ogólnie zasadę można przyjąć, że do żyłki o średnicy 0.20mmśrednica szpuli powinna wynosić około 3.5 cm, do żyłki 0.25mm, 4cm i do żyłki o.35mm około 5cm.   (2012/01/14 16:59)

osmial


Dzięki wszystkim za odpowiedzi!
kaziks403 - pomysł jest niezły, już to kiedyś rozważałem ale z racji tego, że rurka ma dosyć małą średnicę, krętlik musiał by być jeszcze mniejszy aby zminimalizować szansę na samo zacięcie ryby (choć nie wyeliminować bo zawsze krętlik mógł by się o rurkę zaczepić i ryba by się zacięła). A co za tym idzie gdyby zmniejszyć rozmiar krętlika do minimum, to może być zbyt słaby w stosunku do reszty zestawu i może się rwać żyłka choćby przy mocniejszym żucie. (2012/01/14 18:31)

Marek Tczew


Kretliki pomagaja, a co jakis czas proponuje bedac nad woda jesli masz mozliwosc rozwinac cala zawartosc zylki na trawie i wolno ja nawinac na szpulke kolowrotka i po sprawie . Polecam . (2012/01/14 19:54)

kaziks403


Osmial - nie tak.

Po kolei montuję zestaw:

- linka główna zakończona krętlikiem z agrafką

- w domu mam przygotowane komplety: na ok. metrowej żyłce lub plecionce, rurka z agrafką. Żyłka z obu stron ma dowiązany krętlik.

- w domu przygotowane przypony

Nad wodą, do linki głównej dopinam linkę z rurką, do rurki doczepiam koszyk, a do całości przypon.

Zero skęcania.

(2012/01/14 22:23)

niedzwiedz700


polej szpulkę  z żyłką olejem roślinnym-- następnie nawiń ją na kołowrotek-- szpulę z kołowrotka wraz z żyłką włóż do gorącej wody( nie gotującej tylko gorącej)--- problem z głowy....pozdrawiam.)))) (2012/01/14 22:41)

LYSY


Stosuję żyłkę 0.25. Co do pomysłu z krętlikiem to oczywiście go stosuję, jednak tak na logikę biorąc, to czy ziarnko kukurydzy mogło by skręcić 20-30 metrów żyłki? No chyba nie ;)


Wystarczy że kukurydza jest tylko nieco nicentrycznie założona na haczyk i będzie skręcać żyłkę. Bardzo dużo łowię na matcha i temat skręconej żyłki znam do bólu - widomo ilę rzutów wykonuje się w trakcie łowienia. Moim zdaniem oprócz przynęty na jej skręcanie ma wpływ jakość żyłki, sposób jej układania na kołowrotku/rolka prowadząca, sposób skonstrułowania zestawu. Co do wielkości szpuli - mam kilka kręciołów matchowych, a przerobiłem kołowrotków do tej metody kilkanaście, i nie zauważyłem żeby większa szpula zabezpieczała przed skręcaniem żyłki. (2012/01/15 01:11)

89krzysztof


Ilu wędkarzy, tylko opinii. Ja przychylam się do tej z kołowrotkiem. Za mała szpula i złe rozprowadzenie nawijanej żyłki na szpulę = skręcanie. Za mała szpula i zbyt gruba żyłka = skręcanie Zbyt twarda żyłka = skręcanie  (2012/01/15 08:27)

poper


Ja radzę kupić zyłkę jaxon satori jest po prosu bardzo dobra ,lepszej nie znalazłem no i sie nie skręca prostuję na 18 kotwice VMC bez problemu.Jest mega i zawsze już ją kupuję nawet 2 sezony wystarcza. (2013/06/22 22:10)

Immortallord


No i kurde znowu dzis mi sie to poskrecałol ale dziwne jest to ze to tylko nad ta rurka sie robi myslałem ze to kołowrotet moze skrecac zyłke ale to raczej niemozliwe bo to by na całej długosci poskrecana była a nie 20 cm nad rurka antysplataniowa (2013/06/23 09:31)

notaki


Wyeliminowalbym  dwoie podsawowe przyczymy o których juz pisali koledzy.
Podstawowa.. nawinięcie żyłki na kołowrotek "odwrotnie".
Druga- kołowrotek ( rolka ) skrecająca zyłkę .
Jak to wyelimimujesz - mysl dalej. Jak sadze praktycznie wszelie przyczyny ( i sposoby walki ) sa tu opisane (2013/06/23 21:39)

Immortallord


Ja ci ppowiem jak to wyeliminuje szybko i prosto kupie plecione i nawine na szpule :D TO SIE NAPEWNO NEI POSKRECA. ;-D (2013/06/23 22:13)

lynx


Tak jak piszesz, pusty koszyczek może działaś jak śmigło i skręcać żyłkę. Aby temu przeciwdzałać stosuję krętlik przed rurką z koszykiem. Ułatwia mi to również montaż i demontaż całego zestawu.

Oczywiście będzie działać gdy wyeliminujesz problem skręcania przy nawijaniu, o czym pisali koledzy.

 

To jak Ci wtedy przechodzi zyłka przez rurke jak na żyłce jest krętlik. (2013/06/24 01:02)