Zaloguj się do konta

Silniki elektryczny i spalinowy do Romany 430D

utworzono: 2012/07/17 14:47
Misiek22

Witma jeszcze raz:
Mikado Fish Hunter M54 - Mam taki silnik i zakończyłem remont swojej łodzi Romany 430D czyli z podniesionymi burtami. I mam pytanie jak to będzie pasowało do tej łodzi , będzie to się jakoś odpychać ? Na pokładzie będzie 4 chłopa o wadze +/- 500kg do tego sprzęt itp.
Straszą , mnie ,że w takiej sytuacji to ten silnik nie am szans ba ja go zarżnę do tak dużej i ciężkiej lodzi jeszcze taka waga na pokładzie a już na fali to żadnej szansy nie ma. No właśnie fala trafiają się tam sytuacje ,że fala nagle robi się ogromna i trzeba uciekać , podobno z tym silnikiem szans żadnych nie ma.

Musze używać takiego silnika raczej ew. czasem spalinówki bo jest zakaz spalinówek.Mozna ich uzywac tylko w wyjątkowych sytuacjach ( jak strażnicy i policja przymknie oko- a czasem to robi jak nie stwarza się fali a silnik sobie ,,pyrka") .

A co spalinówki :

Panowie potrzebuje dobrego , bezawaryjnego silnika a przede wszystkim cichego bo będzie używany w wyjątkowych sytuacjach aby mógł zastąpić spalinówke. Potrzebuje go do łodzi Romana 430 D czyli podniesionymi burtami z tego co wiem w takiej sytuacji muszę mieć wersje dłuższą. Zastanawiam się nad dwoma silnikami jednego producenta ( jak znacie co lepszego a najlepiej tańszego to napiszcie) są nimi Mercury 2,5 HP lub Mercury 3,5 HP. Odrzuciłem Mercury 4 HP na rzecz 3,5 HP pomimo większej pojemności (2,5 i 3,5 HP mają identyczna pojemność ) z dwóch powodów cenowych i pomniejszonego baku.

Nie ukrywam ,że jestem za tym 2,5 HP z dwóch powodów:
1.Koledzy go mają i są z niego zadowoleni .Jednak oni pływają albo w pojedynkę lub w dwójkę a ja będę pływał w czwórkę i sama masa wędkarzy to ok. 500kg. Co może robić swoje. Stąd moje powątpiewanie
2.To cena za 1KM więcej chcą 1tys. więcej a silnik 2,5 HP mogę mieć w ultra fajnej cenie.
I teraz ważne pytanie w kilku miejscach przewija się wątek przeróbki silnika 2,5 na 3,5 HP(fakt mają ta samą pojemność ) podobno jest to dziecinnie proste i bajecznie tanie wystarczy wymienić jeden element aby zdobyć ten 1 HP. Spotkał się ktoś z tym?

Tylko jedna osoba doradzała mnie silnik 4 HP z tego powodu ,że trafiają się tam czasem ogromne wiatry,które tworzą ogromne fale i trzeba uciekać (po to go głownie kupuje ew. jakby akumulator wysiadł bo wystarcza tylko an 5-6 h pływania) i twierdzi ,ze na taką ucieczkę silnik 2,5 HP może być za mały.

Z drugiej strony obawiam się ,że im mocniejszy silnik tym na niskich obrotach będzie robił dużo hałasu ba nie będzie pozwalał na powolne przemieszczanie się(tak aby nie robić fali) . Dlatego doradźcie coś. [2012-07-17 14:47]

Banita

Romana 430D: przypuszczam, że chodzi o Romanę a raczej jej pawęż, która jest przystosowana do silnika z długą stopą (kolumną). Jeśli chodzi o moc silników to przy tych wartościach, które podajesz łódka będzie pomału płynąć. Romana to motorówka, która najlepiej się sprawuje przy silnikach o większej mocy np. 25 koni.

[2012-07-28 19:48]

Misiek22

Ta Romana jest o ponad 10cm wyższa ( wyższe burty) niż zwykła Romana.co do spalinówki jeszcze raz napiszę na akwenach gdzie używam jej można pływać tylko na elektrykach a że duży akwen i często trafiają się szkwały to  policja przymyka oko jeśli używa się spalinówki ale nie stwarza się fali (,,pyrka" się na nim) .Niestety uprawnienia mam tylko do 10HP a poza tym trzyma mnie budżet, a silniki 10HP (nowe ) to wydatek ok. 10 tys. a tyle to ja nie zapłaciłem za wszystko do tej łodzi więc nie mam nawet tyle kasy.   Ale reasumują trzeba by było zakupić ten 3,5 HP tak?
[2012-07-30 15:57]

Banita

Jeśli to taka łódka, link: Najlepsza łódka wędkarska to bez problemów pływałem na nich nawet na silniku 2 kM i pływała szybciej jak na wiosłach.

[2012-07-30 18:11]

Misiek22

Tak to taka tylko sporo wyższa ( nie przerabiana tylko oryginał i właśnie je podobno oznaczano 430D) .Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
[2012-07-30 21:57]

Mirek1064

miałem romanę 430 moja pływała znośnie z obciążeniem (4 chłopa ) od 8 hp ?a wiatr  plus obciążenie  ?i 2,5 hp ???????? dla mnie za mało ! ale to twoje życie (ja już wiałem z zaporówki na 20 hp na pełnym gazie do brzegu przed szkwałem i ) i raczej zapamiętałem te lekcję  ( używam dwóch silników ) główny spalinowy(podniesiony )i na pantografie elektryk  50 lbs jeszcze nie było problemów ( pomimo kilku kontroli ) [2012-10-22 12:48]