Zaloguj się do konta

Silnik elektryczny Haswing 40

utworzono: 2013/04/01 22:08

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

Dawid77

Witam serdecznie.

Czy ktoś z doświadczenia może podpowiedźieć ile czasu wytrzyma akumulator 84Ah,z silnikiem 480W.Jezioro,ładne warunki bardzo mała fala.Mała łodeczka dł.250cm-szer.135cm.

Z góry dziękuję i życzę szybkiego nadejścia wiosny.

[2013-04-01 22:08]

kedzio

Około 3 godzin przy dużym obciążeniu. Pod warunkiem, że bateria jest w idealnym stanie. A może i mniej. [2013-04-02 09:47]

Deedol

Około 3 godzin przy dużym obciążeniu. Pod warunkiem, że bateria jest w idealnym stanie. A może i mniej.


Jak masz zamiar tak pomagac to nie pomagaj...


Wszystko zależy od wielu zmiennych, na jakim biegu płyniesz, z wiatrem czy pod wiatr, z jakim obciążeniem  jaki to aku czy żel , kwasówka czy amg, nie da sie sciśle wyliczyć czasu, ale oszczedzasz aku plynac na srednim biegu zaś bardzo szybko wyładujesz baterie jak bedziesz smigał na maxa. Wiec nie da się dokładnie ocenic czasu rozładowania aku. 

Gdzieś na forum był test zużycia energii na różnych biegach poszukaj. 
[2013-04-02 10:06]

dareq28

Witam, przy takim akumulatorze nie poplyniesz 3h na pelnej mocy,ale do plywania pojeziorze, gdzie bedziesz go uzywac co jakis czas i nie zawsze pelna moc, to starczy Ci na caly dzien plywania. [2013-04-02 11:11]

kedzio

Około 3 godzin przy dużym obciążeniu. Pod warunkiem, że bateria jest w idealnym stanie. A może i mniej.


Jak masz zamiar tak pomagac to nie pomagaj...


Wszystko zależy od wielu zmiennych, na jakim biegu płyniesz, z wiatrem czy pod wiatr, z jakim obciążeniem  jaki to aku czy żel , kwasówka czy amg, nie da sie sciśle wyliczyć czasu, ale oszczedzasz aku plynac na srednim biegu zaś bardzo szybko wyładujesz baterie jak bedziesz smigał na maxa. Wiec nie da się dokładnie ocenic czasu rozładowania aku. 

Gdzieś na forum był test zużycia energii na różnych biegach poszukaj. 


  3 godziny lub mniej przy dużym obciążeniu. Akumulator ma kwasowy - idę o zakład. Mała pojemność. Akumulator niedostosowany do długotrwałych i głębokich rozładowań. Może nie będzie go na bieżąco doładowywał, więc już po kilku wypadach popływa z półtorej godziny. Nawet średnio rozgarnięty człowiek zrozumie, co napisałem. Kilka dni temu poruszaliśmy ten temat, wystarczy poszukać. Żeby wyliczyć faktyczne zużycie prądu, trzeba by przeprowadzić masę testów tak laboratoryjnych, jak i w warunkach eksploatacyjnych. Więc mi gościu nie trąb, że pomagam źle. Łódeczka raczej nieduża, aku raczej marny, warunki na łowisku łagodne. WIĘC POPŁYWA NA TYM ZESTAWIE NIE WIĘCEJ JAK 3 GODZINY. JAK JESTEŚ MĄDRZEJSZY, TO MU POWIEDZ, ŻE 7 GODZIN :) Kupiłem właśnie ponton 3,20 i silnik Neraus 40Lbs. Do tego akumulator PEŁNY ŻEL 120Ah nie AGM, dedykowany pod silniki, oraz ładowarkę z konserwacją i wzbudzaniem za 5 stów. Może oblicz dla mnie, ile będę na tym pływał z obciążeniem około 300 kilo, plus sam ponton 40 kilo, plus aku 33 kilo, przy wietrznym łowisku i średniej fali! Oblicz, a potem mądruj ile wlezie. JA Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA WIEM, ŻE ON NA TYM ZESTAWIE PRZY CIĄGŁEJ PRACY P[OPŁYWA NAJWYŻEJ 2,5 -3 GODZINY. A te całe testy, to sobie wiesz gdzie możesz włożyć? Inna firma aku, inna firma motorek, inna firma statek, inne łowisko, inna pogoda, większa masa lub mniejsza i ty to weź i wylicz. Ja wiem co piszę. A ty? Miałem taka łódeczkę i motorek i używałem tego, więc co mi zarzucisz?

A to, że używając silnika chwilowo pływać można cały dzień, to i zgoda, ale pytanie zostało zadane, a ja, jako osoba czytająca ze zrozumieniem odpowiedziałem zgodnie ze swym doświadczeniem. A pytanie brzmi:

Czy ktoś z doświadczenia może podpowiedźieć ile czasu wytrzyma akumulator 84Ah,z silnikiem 480W.Jezioro,ładne warunki bardzo mała fala.Mała łodeczka dł.250cm-szer.135cm.


ILE WYTRZYMA?! Takie jest pytanie. Kolego. [2013-04-02 11:20]

kedzio

Poza tym ten silnik to 40Lbs, a jego moc "480W" to tylko przybliżenie. Bo Lbs oznacza uciąg w funtach! [2013-04-02 11:29]

Deedol

Około 3 godzin przy dużym obciążeniu. Pod warunkiem, że bateria jest w idealnym stanie. A może i mniej.


Jak masz zamiar tak pomagac to nie pomagaj...


Wszystko zależy od wielu zmiennych, na jakim biegu płyniesz, z wiatrem czy pod wiatr, z jakim obciążeniem  jaki to aku czy żel , kwasówka czy amg, nie da sie sciśle wyliczyć czasu, ale oszczedzasz aku plynac na srednim biegu zaś bardzo szybko wyładujesz baterie jak bedziesz smigał na maxa. Wiec nie da się dokładnie ocenic czasu rozładowania aku. 

Gdzieś na forum był test zużycia energii na różnych biegach poszukaj. 


  3 godziny lub mniej przy dużym obciążeniu. Akumulator ma kwasowy - idę o zakład. Mała pojemność. Akumulator niedostosowany do długotrwałych i głębokich rozładowań. Może nie będzie go na bieżąco doładowywał, więc już po kilku wypadach popływa z półtorej godziny. Nawet średnio rozgarnięty człowiek zrozumie, co napisałem. Kilka dni temu poruszaliśmy ten temat, wystarczy poszukać. Żeby wyliczyć faktyczne zużycie prądu, trzeba by przeprowadzić masę testów tak laboratoryjnych, jak i w warunkach eksploatacyjnych. Więc mi gościu nie trąb, że pomagam źle. Łódeczka raczej nieduża, aku raczej marny, warunki na łowisku łagodne. WIĘC POPŁYWA NA TYM ZESTAWIE NIE WIĘCEJ JAK 3 GODZINY. JAK JESTEŚ MĄDRZEJSZY, TO MU POWIEDZ, ŻE 7 GODZIN :) Kupiłem właśnie ponton 3,20 i silnik Neraus 40Lbs. Do tego akumulator PEŁNY ŻEL 120Ah nie AGM, dedykowany pod silniki, oraz ładowarkę z konserwacją i wzbudzaniem za 5 stów. Może oblicz dla mnie, ile będę na tym pływał z obciążeniem około 300 kilo, plus sam ponton 40 kilo, plus aku 33 kilo, przy wietrznym łowisku i średniej fali! Oblicz, a potem mądruj ile wlezie. JA Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA WIEM, ŻE ON NA TYM ZESTAWIE PRZY CIĄGŁEJ PRACY P[OPŁYWA NAJWYŻEJ 2,5 -3 GODZINY. A te całe testy, to sobie wiesz gdzie możesz włożyć? Inna firma aku, inna firma motorek, inna firma statek, inne łowisko, inna pogoda, większa masa lub mniejsza i ty to weź i wylicz. Ja wiem co piszę. A ty? Miałem taka łódeczkę i motorek i używałem tego, więc co mi zarzucisz?

A to, że używając silnika chwilowo pływać można cały dzień, to i zgoda, ale pytanie zostało zadane, a ja, jako osoba czytająca ze zrozumieniem odpowiedziałem zgodnie ze swym doświadczeniem. A pytanie brzmi:

Czy ktoś z doświadczenia może podpowiedźieć ile czasu wytrzyma akumulator 84Ah,z silnikiem 480W.Jezioro,ładne warunki bardzo mała fala.Mała łodeczka dł.250cm-szer.135cm.


ILE WYTRZYMA?! Takie jest pytanie. Kolego.



Dlatego nie udzieliłem mu odpowiedzi konkretnej "kolego" bo jest zbyt  wiele zmiennych. Równie dobrze mozna powiedziec ze "spoko styknie na 6 h" na "8h" ale i ta odpowiedz z uwagi na w/w zmienne nie bedzie prawdziwa... a majac takie doświadczenie jak piszesz powinieneś o tym doskonale wiedzieć. Wiec albo pomagasz odpisując na posty, albo nabijasz sobie punkty piszac byle co. Pozdrawiam Dee

[2013-04-02 14:46]

kedzio

Zadał konkretne pytanie, więc mu konkretnie odpowiedziałem. Pod dużym obciążeniem w cyklu ciągłym, wydoi to aku max po trzech godzinach. O to pytał. Jak będzie pływał tylko chwilami ( np. nie będzie trollingował) to popływa kilka godzin dłużej. Ale pytał o coś innego. [2013-04-02 18:35]

Deedol

Zadał konkretne pytanie, więc mu konkretnie odpowiedziałem. Pod dużym obciążeniem w cyklu ciągłym, wydoi to aku max po trzech godzinach. O to pytał. Jak będzie pływał tylko chwilami ( np. nie będzie trollingował) to popływa kilka godzin dłużej. Ale pytał o coś innego.


Jak chciałbyś odpowiedzieć i pomóc to odpisałbyś " Jak bedziesz pływał na maxymalnym biegu to pewnie 2,5-3h i aku padnie ale wystarczy pływać na średnim biegu a czas pływania zwiększa się znacząco aczkolwiek nie sposób odpowiedzieć dokładnie o ile bo wpływ na to ma wiele zmiennych np wiatr " i Ty jako taki doświadczony użytkownik łodki z silnikiem powinieneś to wiedzieć.
Tu staramy się pomagać kolegą wędkarzom a nie pisać aby pisać, jak chciałes pomóc to trzeba było się wysilić majac takie doświadczenie o jakim piszesz a jak Ci się nie chciało pisać to trzaba było milczeć.
Pozdrawiam Dee

[2013-04-02 19:17]

kedzio

To według ciebie. Według mnie pomagałem już wielu ludziom nawet tu. Ale za wyczerpujące porady dostałem już tytle bur, ze nie opłaca się rozpisywać. Więc odpowiadam krótko i zwięźle. Kiedy zapyta jaki akumulator zastosować do łódki z silnikiem, jaką ładowarkę do akumulatora, czy może jakiś maximizer lub inny regulator czy czujnik, co zrobić by prądu starczyło na dłużej, to bym mu tez konkretnie odpowiedział. Ale on zapytał ile wytrzyma akumulator na takiej łódce, z takim aku. Nie czepiaj się, doradzaj po swojemu. Tutaj, na tym portalu, kiedy komuś doradzasz konkretnie i rzeczowo, obojętnie jak byś tego nie robił, zawsze znajdziesz się ty, albo ktoś inny, komu się to nie spodoba. Możesz sprawdzić w wątku o Windowsach, albo o komputerach. Tu się wstawia króótką, rzeczową odpowiedź i się spada na drzewo banany prostować, bo jak się wdasz w dyskusję, to tacy jak ty będą cię atakować do upadłego. Więc daruj mi te kazania, bo odnosisz wręcz odwrotny skutek niż zamierzałeś. [2013-04-02 20:02]

Koledzy ! Co tu deliberować .To jest matematyka i jej nie  oszuka . Zakladając pływanie na pełnej mocy czyli 480 w przy napięciu 12v .Wzór podstawowy P=U *I   gdzie P to moc U napięcie  a I natężenie     .I = P/ U     czyli 480 w/12v =40 a  .bateria ma 84 ah czyli 84 /40 =to 2,1 godz .a to już teoria bo należy uwzględnić straty i oczywiście mieć na uwadze że jeśli to zwykła bateria to nie wolno jej rozładować poniżej 10v .Czyli prosty wniosek .Na pełnym obciążeniu popływasz bez uszkodzenia baterii max 1,5 godz .Zresztą po to są na silnikach wskażniki informujace o stanie naładowania akumulatora .



[2013-04-02 20:12]

Deedol

Koledzy ! Co tu deliberować .To jest matematyka i jej nie  oszuka . Zakladając pływanie na pełnej mocy czyli 480 w przy napięciu 12v .Wzór podstawowy P=U *I   gdzie P to moc U napięcie  a I natężenie     .I = P/ U     czyli 480 w/12v =40 a  .bateria ma 84 ah czyli 84 /40 =to 2,1 godz .a to już teoria bo należy uwzględnić straty i oczywiście mieć na uwadze że jeśli to zwykła bateria to nie wolno jej rozładować poniżej 10v .Czyli prosty wniosek .Na pełnym obciążeniu popływasz bez uszkodzenia baterii max 1,5 godz .Zresztą po to są na silnikach wskażniki informujace o stanie naładowania akumulatora .

Zgadza się , ale.... nikt nie plywa na silniku elektrycznym na maxa chyba ze ucieka przed burzą. Zużycie prądu na drugim,trzecim czy nawet 4 biegu w 5 biegowym silniku jest zasadniczo niższa niż pływanie na maxa. Ale jak juz pisałem nie pływa sie na maxa. pływajac na 3 biegu jesteśmy w stanie wydłużyć proces rozładowania aku od kilkunastu do kilkuset procent ale wszystko zalezy od owych zmiennych. I powtórze raz jeszcze na silnikach elektro nie powinno sie plywac na maxa, bo w ślizg i tak nie wejdziemy :P a aku długo tak nie pociągnie.
Pozdrawiam Dee




[2013-04-02 20:28]

Dawid77

Bardzo kolegom dziękuję za wypowiedźi.

Akumulator jest zwykły co prawda dobry japoński z wózka elktrycznego dla inwalidów praktycznie nie używany.Jednak kolega merolek 40 ma rację z moich wyliczeń wychodziło ok.2,1h,pracy nie przerwanej.Z drugiej strony jaki musial by być akumulator żeby wytrzymał np.8h.Jeżeli któryś z kolegów wytłumaczyl by mi o co chodzi z maksymizerem w oszczędzaniu prądu,ponieważ dla mnie jest to dziwne,co on powoduje zmniejsza moc silnika? przez co pobiera mniej prądu nie nic za darmo.

Ciekawe czy przy dobrych warunkach bez fali jaką odległość można pokonać w ciągu tych dwóch godzin.Przy tej mocy i chyba to bylo by dla mnie najważniejsze.

Dziękuję serdecznie wszystkim.

[2013-04-02 20:39]

Widzę że się tu gorąco robi więc wrzucę coś co powinno rozwiać wszelkie watpliwosci. oczywiście dane te dotyczą ciut innego silnika bo Neuratusa ale w 46 moc jest identyczna 480W. Trzeba też pamiętać że tabelka ta była robiona na podstawie testów laboratoryjnych więc pobory mocy będą w rzeczywistości większe.


PARAMETRY TECHNICZNE SILNIKÓW




Item No. Siła pchnięcia w funtach Siła pchnięcia w kg Napięcie i natężenie prądu Moc max. Model Max. długośc łodzi

NRS-32L 32LBS 14.5kg 12V, 26A 312W NRS-32L  do 4.20m

NRS-36L 36LBS 16.3kg 12V, 29A 348W NRS-36L  do 4.20m    
NRS-40L 40LBS 18.1kg 12V, 34A 408W NRS-40L    do 5.00m

NRS-46L 46LBS 20.9kg 12V, 40A 480W NRS-46L    do 5.00m

NRS-50L 50LBS 22.7kg 12V, 46A 552W NRS-50L    do 6.00m

NRS-55L 55LBS 25.0kg 12V, 52A 624W NRS-55L    do 6.00m

NRS-86L 86LBS 37.2kg 24V, 48A 1152W NRS-86L    do 7.30m

MOC NA POSZCZEGÓLNYCH BIEGACH




Model R3 R2 R1 F1 F2 F3 F4 F5
NRS-32L 312W 95W 57W 57W 75w 95w 124W 312W
NRS-36L 348W 106W 64W 64W 84w 106w 138W 348W
NRS-40L 408W 124W 75W 75W 99w 124w 162W 408W
NRS-46L 480W 146W 88W 88W 116w 146w 190W 480W
NRS-50L 552W 168W 101W 101W 133w 168w 218W 552W
NRS-55L 624W 190W 114W 114W 150w 190w 246W 624W
NRS-86L 1152W 420W 228W 228W 290w 420w 523W 1152W
ORIENTACYJNY CZAS PRACY NA MAX. BIEGU



Akumulator: 30Ah 40Ah 50Ah 60Ah 80Ah 100Ah 110Ah
NRS-32L 1h 20min 1h 30min 1h 50min 2h 30min 3h 00min 3h 50min 4h 10min
NRS-36L 1h 00min 1h 10min 1h 40min 2h 00min 2h 40min 3h 20min 3h 40min  
NRS-40L 0h 50min 1h 05min 1h 20min 1h 40min 2h 20min 3h 00min 3h 10min
NRS-46L 0h 40min 1h 00min 1h 10min 1h 30min 2h 00min 2h 30min 2h 40min
NRS-50L 0h 30min 0h 50min 0h 50min 1h 10min 1h 40min 2h 10min 2h 20min
NRS-55L 0h 20min 0h 40min 1h 00min 1h 00min 1h 30min 1h 50min 2h 00min
NRS-86L 0h 20min 0h 40min 1h 00min 1h 00min 1h 30min 1h 50min 2h 00min


[2013-04-02 20:40]

Dawid77

Fajna tabelka i poszczególone biegi rozbite na moc. [2013-04-02 20:47]

Deedol ! Oczywiście Masz racje że pływając na niższych ,,biegach,,możesz wydłużyć czas do kilku godz  .Podam przykład ze swej łajby . mam nerausa 55lbs i łajbę ciężką bo ama wazy 350 kg plus wyposażenie to razem ponad 500 .Popłynołem kiedyś na próbę na maxa .Jez lusterko żadnej falki i po 20 min aku 120 ah zdechło .Natomiast płynąc na 2 lub 3 ,,biegu,, płwalem ok 1,5 godz. Prędkość na max wg gpsa wynosiła ok 10 km/godz.Jak sami widzicie nie są to rekordy .Ale na obecny sezon planuję ,,specjalny,, wynalazek . Przed wyjazdem przetestuję i opiszę wszystko .Powiem tylko tyle że przewidywany zasięg będzie ok 80 km
[2013-04-02 20:58]

Dawid77

Merolek to żeś teraz dał zagadkę,fajnie jak byś uchylił rąbka tajemnicy,może wiele osób skorzystać i cieszyć się życiem :)

[2013-04-02 21:36]

Jeśli nie chodzi o mechanikę to mogę się domyślić:) Zresztą zdradzę jaki kadłub jest najlepszy. A co mi tam;)
Otóż kadłub katamarana. Najmniejsze opory stawia w wodzie przez co można płynąć bardzo szybko i dużo dłużej na tym samym zestawie elektryk+aku.
[2013-04-02 21:45]

Powoli koledzy cierpliwości !Jak coś zapodaję to jest na 100 % . Jeśli testy przejdą pomyślnie to opublikuję tu wszystko .
[2013-04-02 22:15]

Powoli koledzy cierpliwości !Jak coś zapodaję to jest na 100 % . Jeśli testy przejdą pomyślnie to opublikuję tu wszystko .

W takim razie czekamy Rysiu na Twój wynalazek. Z niecierpliwością;)
[2013-04-02 22:22]

kedzio

Ta tabelka jest w bardzo dużym zaokrągleniu. Przede wszystkim chciałbym wiedzieć jaki akumulator był źródłem prądu. A TO PODSTAWOWA WIEDZA ! Nie można porównywać pełnego żelu z AGM, lub kwasowym szajsem. [2013-04-03 07:41]

Deedol

Fajna tabelka , pokazuje jak można wydłużyć prace aku, Dzięki

[2013-04-03 09:38]

kedzio

Hmm. To znaczy, ze jeśli mam do przypłynięcia duże jezioro, to mam do wyboru:

1. płynąć na najniższym biegu i płynąć 3 godziny

2. albo płynąć na wyższym biegu sukcesywnie skracając czas według użytego biegu.

Tak się zastanawiam jak koledzy samochodami jeżdżą. Wsiadają koledzy do auta, wrzucają jedynkę i jadą do mamusi np. do sąsiedniego województwa?! Bo ja zazwyczaj ruszam z jedynki, a dalej to już według obciążenia. Taka sama zasada jest w użyciu na wodzie. Po to są biegi, czyli stopnie w silniku. Życzę więc powodzenia w jeździe na jedynce. Ja jednak będę używał ( nadal) biegów tak, jak bozia przykazała.  :)

[2013-04-03 13:10]

Stypa63

Hmm. To znaczy, ze jeśli mam do przypłynięcia duże jezioro, to mam do wyboru:

1. płynąć na najniższym biegu i płynąć 3 godziny

2. albo płynąć na wyższym biegu sukcesywnie skracając czas według użytego biegu.

Tak się zastanawiam jak koledzy samochodami jeżdżą. Wsiadają koledzy do auta, wrzucają jedynkę i jadą do mamusi np. do sąsiedniego województwa?! Bo ja zazwyczaj ruszam z jedynki, a dalej to już według obciążenia. Taka sama zasada jest w użyciu na wodzie. Po to są biegi, czyli stopnie w silniku. Życzę więc powodzenia w jeździe na jedynce. Ja jednak będę używał ( nadal) biegów tak, jak bozia przykazała.  :)




Porównujesz silnik elektryczny ze spalinowym, a zmiana biegów w tych silnikach to zupełnie inna bajka. W silniku elektrycznym biegi zmienia się tylko po to żeby zmienić prędkość łodzi i tu zmieniasz prędkość obrotów wirnika a w silniku spalinowym przez zmianę biegów zmieniasz przełożenie między silnikiem a kołami więc zastanów się trochę co piszesz.
[2013-04-03 13:51]

kedzio

Przyjedź do mnie latem. Weźmiemy dwa takie same pontony z takimi samymi motorkami i z takimi samymi bateriami. Popłyniemy obok siebie. Ty na pierwszym, lub drugim biegu, a ja będę używał biegów z głową, tzn. będę je przełączał w miarę rozpędzania, lub wzrastania oporów ( wiatr, fala, prądy). Potem zmierzymy stan baterii i dystans który przepłynęliśmy. Jak wygrasz, to postawię 15 letniego Whiskacza. [2013-04-03 14:11]

Deedol

Hmm. To znaczy, ze jeśli mam do przypłynięcia duże jezioro, to mam do wyboru:

1. płynąć na najniższym biegu i płynąć 3 godziny

2. albo płynąć na wyższym biegu sukcesywnie skracając czas według użytego biegu.

Tak się zastanawiam jak koledzy samochodami jeżdżą. Wsiadają koledzy do auta, wrzucają jedynkę i jadą do mamusi np. do sąsiedniego województwa?! Bo ja zazwyczaj ruszam z jedynki, a dalej to już według obciążenia. Taka sama zasada jest w użyciu na wodzie. Po to są biegi, czyli stopnie w silniku. Życzę więc powodzenia w jeździe na jedynce. Ja jednak będę używał ( nadal) biegów tak, jak bozia przykazała.  :)




Porównujesz silnik elektryczny ze spalinowym, a zmiana biegów w tych silnikach to zupełnie inna bajka. W silniku elektrycznym biegi zmienia się tylko po to żeby zmienić prędkość łodzi i tu zmieniasz prędkość obrotów wirnika a w silniku spalinowym przez zmianę biegów zmieniasz przełożenie między silnikiem a kołami więc zastanów się trochę co piszesz.


Stypa63 nie dyskutuj z Kedzio bo to znawca w każdym temacie... i tak bedzie miał ostatnie zdanie i go do swoich racji nie przekonasz. Więc nie ma się co wysilać :)

Pozdrawiam i zyczę wszystkim wiosny.

Dee



[2013-04-03 16:40]