Zaloguj się do konta

Sieja czy nie sieja?

utworzono: 2009/08/28 20:57
mitek

witam ! podczas ostatniego wedkowania nalapalem ryb ktore na zdjeciach i opisach na roznych forach pasuja wygladem do siei < sieja > , ale opisy mowia ze jest to ryba glebinowa a ja lapalem blisko brzegu na malym gruncie , wiekszosc plociowatych znam ale nad ta sie caly czas zastanawiam , blisko trzcin zauwazylem tez ryby o wielkosci okolo 50 cm posiadajace charakterystyczny cienki czarny pasek biegnacy po srodku boku od glowy do ogona , sam ogon wyglada na wyscigowy z opisu w zakladce RYBY jest to duzy okaz siei , zauwazcie ze ryby te zlapalem lub widzialem na wodach plytkich , jutro jade na ryby wiec postaram sie zrobic fotke o ile cos sie uda zlapac pozdrawiam [2009-08-28 20:57]

SumikDestroyer

w jakim rejonie polski łowiłeś?? bo jak na mazurach to pewnie sieja [2009-08-28 21:40]

Ma płetwę tłuszczową? [2009-08-28 21:43]

Łowiłeś w Polsce czy w Hiszpani.? Sieja ma srebrzysty kolor ciała, płetwę tłuszczową i granatowe płetwy. Ta w Polsce, a czy w Hiszpani są sieje to nie wiem ale raczej wątpię. [2009-08-28 22:08]

Sieja jest rybą trudną do złowienia. W ciągu pierwszych chyba 3 lat, żywi się plankotnem. Dopiero w późniejszym okresie życia zaczyna zajadać drobne skorupiaki, robaczki, ślimaczki, a nawet małe rybki. Lubi bardzo stynkę.

Ryba ta lubi głebokie i zimne wody. Latem, w ciągu dnia, przebywa właśnie w tych zimnych głębinach. Jednak kiedy się zciemni, wtedy sieja powolutku i ostroznie wychodzi na płycizny i pod powierzchnię.

Trzeba stosować mały haczyk, jak na płotkę i cieniutki przyponik. Bywa że się skusi na pineczkę, małego czerwonego robaczka. Ale jest to trudna do złowienia ryba.

Najłatwiej łowi się ja w zimie, spod lodu, ale mozna to robic dopiero od stycznia i do 14 października.

Spod lodu nalezy ją łowić na ciężkawe błystki podciągane i opuszczane na łowiskach o głębokości w przedziale 10-30 metrów. Brania następują zazwyczaj w końcowej fazie podciągania.

Ale jak powiedziałem , mozna ja złowić nawet na płyciznach.

Występuje w w rejonach nadbałtyckich. Czyli w Hiszpanii chyba nie. [2009-08-29 12:21]

spines21

na C-51(wykaz łowisk)jest [2009-08-29 20:04]

mitek

witam! lowie w hiszpani na roznego rodzaju zaporach i powiem szczerze ze jedyna ryba ktora wygladem pasuje od tych przedstawianych w encyklopedi forum itp to SIEJA - glowka niecozamala do tlowia . pletwa tluszczowa no i po usmazeniu osci odchodza od mieska za jednym pociagnieciem hehe , moze ta rybka zeruje nieco inaczej w hiszpani , woda jest tu zimna bo splywa z gor , lodu w zime nie ma wiec nikt nie lowi , moze sie myle ale frajda z lapania jest bo bieze jak glupia hehe pozdrawiam i dziekuje za uwage [2009-08-30 14:16]

No patrz.... cały czas sie człek czegoś uczy. Myślałem, że sieja raczej w Hoszpanii nie występuje, a tu patrz........

No skoro tak mówisz, to dpisuje to do swej listy wiedzy odkrytej.
Połam kije. [2009-08-31 10:55]

A tak w temacie siei czy sieji ? Ne znam tej ryby. Na portalu w galeriach jest jej tylko jedno zdjęcie i według danych z tego portalu to jest chyba rekord Polski. Czy się mylę? [2009-08-31 21:40]

spines21

sieja-
3,75-74-Bronisław Dębski-1986 [2009-08-31 22:51]

spines21

według WW jest to oficjalny zgłoszony rekord Polski,niestety nie ma wzmianki gdzie ten okaz zostal złowiony.
i na co [2009-08-31 22:56]

Witam! Z tego, co pamiętam to rekord padł na Śniardwach albo Wigrach, ale pewien nie jestem. Co do danych z portalowej galerii - to jakaś pomyłka, 50-cio centymetrowe sam łowiłem i jak na razie daleko im do rekordu Polski hi, hi. Wracając do głównego wątku - już gdzieś czytałem o siejach z Hiszpanii, właśnie z zimnych wód. Dodam, że sieja nie pływa wyłącznie na dużych głębokościach - jest to uzależnione od temperatury - w lato sieja i sielawa żerują przy dnie na głębokości kilkudziesięciu metrów, ale w zimne noce i bliżej zimy wychodzą na płycizny. W zimie, kiedy plankton unosi się pod lodem można złowić sieję zupełnie płytko.
Mitek-przydało by się zdjęcie twoich rybek, sieję ciężko pomylić z inną rybą, no chyba że malutką (z sielawą jak ktoś widzi pierwszy raz). [2009-08-31 23:18]

Czyli to co nam tu nasz portal podaję: "Sieja rekord Polski: 48 cm – 2004 r. (Wędkarski Świat)" to się z prawdą mija? Bo W necie często ten rekord 48 cm podają, a na złoty medal trzeba ponad 50 cm sieję wyciągnąć - to troszkę dziwne. [2009-08-31 23:59]

spines21

wędkarski świat zbiera zgłoszenia o najdłuższych rybach,może nikt nie zgłosił do nich większej?WW od lat notuje oficjalne rekordy-więc te 48 to pomyłka jest [2009-09-01 00:06]

Dzięki Panowie spines21 i tinca za oświecenie mnie w sprawie rekordu tej ryby. Troszkę portal mi namieszał ale już doszedłem do siebie:) [2009-09-01 00:12]

spines21

ale nie ma za co Panie Kubo-następnym razem Pan nas wspomoże( być może) w innej sprawie:)

. [2009-09-01 00:18]

Zawsze mozna "Zapytać Eksperta". :-) [2009-09-01 15:46]

Dobrze. Tylko którego? Czy tego od groteskowych zestawów? Też jestem ciekawy odpowiedzi! [2009-09-01 17:16]

Tego od groteskowych zestawów zostawmy w spokoju, bo nie gryzie (chwilowo jak mniemam), ale mozna za

zapytac tego ze strony głównej. Może odpowie za rok. [2009-09-01 17:18]

Gorzej jak w międzyczasie rekord zostanie pobity to trzeba będzie następny rok czekać na odpowiedź. [2009-09-01 17:44]