Zaloguj się do konta

Semiparabola - co to znaczy w żargonie wędkarskim

utworzono: 2011/09/22 18:13
szelmik

Semiparabola co oznacza to słowo w jezyk. wędkarskim ?
[2011-09-22 18:13]

obcy91

wydaje mi sie ze jest to srednia parabola. Nie maksymalne ugiecie ale takze nie sztywny kij.  [2011-09-22 18:33]

Adam01

Dobrze ci sie wydaje Obcy91. Semi-pół parambola-parambola. A semiparambola to właśnie kij o akcji średnio-parambolicznej. Lubię takie na sandacze.
[2011-09-22 20:07]

miszczunio

Parabola nie parambola.
[2011-09-22 23:29]

Dobrze ci sie wydaje Obcy91. Semi-pół parambola-parambola. A semiparambola to właśnie kij o akcji średnio-parambolicznej. Lubię takie na sandacze.

PARABOLA nie paraMbola. To po pierwsze, po drugie dobry kij na sandała NIE MOŻE być o ugięciu semiparabolicznym a szczytowym. Podwód: potrzeba potężnego zacięcia. Kije paraboliczne czy semiparaboliczne nadają się na ryby typu jaź, kleń czy brzana ale nie sandacz. Coś mi się wydaje że kolega jest mocny ale w pisaniu a nie łowieniu.
[2011-09-22 23:53]

dominikszlezak

 masz rację semiparabole nadają się przede wszystkim do spławikowej wędeczki
[2011-09-23 10:37]

obcy91

Ale skoro kolega Adam lubi takie wedki na sandala to mu tego nikt nie zabronic, wyrazil swoje zdanie... tak jak jeden kleniarz bedzie lowil na wklejanki a inny na sztywne kije.  [2011-09-23 11:22]

mateuszwos

A ja na ten sam kij łowię klenie szczupaki brzany okonie i inne drapieżniki:):) Nie stać mnie na na oddzielne kije do każdego gatunku:) Z resztą kto by ze mną nosił ten majdan:D
[2011-09-23 12:13]

Przedrostek SEMI zawsze oznacza coś połowicznego ,  pół ". Idąc tym tropem wychodzi na to że akcja "semiparaboliczna " jest tożsama z półparaboliczną , chociaż spojrzenie na kwestię paraboli kija tj ugięcia i pracy w tym ugięciu w poszczególnych krajach Europy bardzo się od siebie różni.
[2011-09-27 13:53]

perwer

Przedrostek SEMI zawsze oznacza coś połowicznego ,  pół ". Idąc tym tropem wychodzi na to że akcja "semiparaboliczna " jest tożsama z półparaboliczną , chociaż spojrzenie na kwestię paraboli kija tj ugięcia i pracy w tym ugięciu w poszczególnych krajach Europy bardzo się od siebie różni.


 Profesor,filozof otworzył google --archiwum X i co przeczytał to odpowiedział.

Dominik jesteś młodym człowiekiem to postaram sie przybliżyć Ci kwestie ugięcia.Sam w międzyczasie  sie ucząc.

               Bardzo fajnie opisuje to Andrzej Nowik specjalizujący sie w doborze lekkiego spiningu,oraz Hilary Jałoszyński.

Cyt:     

  Wśród wędzisk możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje ugięcia blanku podczas obcążania kija rybą. Ugięcie szczytowe, semiparabokiczne, paraboliczne i progresywne. Spiningi ultralekkie produkowane obecnie mają ugięcie od progresywnego do parabolicznego. To pierwsze ugięcie tak cenione przez wędkarzy spotyka się od niedawna tylko w kilku najbardziej zaawansowanych technicznie modelach o długości 1,8 m. W miarę stosowania coraz dłuższych blanków przy stałej mocy kija ugięcie wędki będzie się przesuwać w kierunku parabolicznym. Czyli blank pracować będzie całą swoją długością. Uwagi te dotyczą spiningów klasycznych, a nie wklejanek. Przy wklejankach możemy powiedzieć co najwyżej o ugięciu mieszanym. Wklejanki posiadają relatywnie sztywny dolnik, którego długość dobierana jest do całkowitej długości wędki. Następnie wkleja się pełną szczytówkę w dolną część szczytówki zasadniczej. Trudność konstrukcyjna polega na takim dobraniu sprężystości materiałów, żeby kij zachowywał się jakby zbudowano go z jednego kawałka. 
W wędkach zbudowanych na blankach muchowych sytuacja wygląda trochę inaczej. One już poprzez konstrukcję samego blanku posiadają głębokie jednorodne ugięcie. Konstruktor takiego spiningu może tylko nieznacznie przesunąć ugięcie z parabolicznego w kierunku semiparaboli. (poprzez dobór odpowiedniego blanku i przez specjalny montaż przelotek).

          Takie cztery określenia oczywiście nie wyczerpują możliwości odchyłek i właśnie indywidualne cechy ugięcia często nie tylko wyróżniają wędziska, ale tworzą ich bardziej lub mniej przydatne nam cechy użytkowe. Jeśli chodzi o te cztery podstawowe typy ugięć, to proponuję przypomnieć sobie wykres paraboli oraz, że słowo "semi" oznacza "w połowie". (Przepraszam tych, którzy pojęcia te pamiętają). Najczęściej dotyczy to oczywiście górnej połowy wędziska, choć nie zawsze.Ugięcie "pełne" oznacza, że po spełnieniu warunków testu ugięcia, linia ugięcia przebiega na całej długości (poza rękojeścią) jednakowo, przypominając napięty łuk. Pojęć - ugięcie "paraboliczne i semiparaboliczne" wyjaśniać nie trzeba; wystarczy przyjrzeć się wykresom paraboli.
 

Dodam:


Ugięcie "progresywne" określa następująca jego cecha: jest to dochodzenie do konkretnej linii ugięcia kolejnymi elementami wędziska. Przypomina to tzw. efekt domina. Tak uginające się wędziska charakteryzują się największą dynamiką i to zarówno w czasie rzutu, jak i holu. Wędziska o takim ugięciu budują tylko najlepsi wytwórcy. Oczywiście zdarza się, że niektóre marne, uginające się jak chybotliwa sprężyna kijaszki, mimo że ochrzczono je progresywnymi nie maja nic wspólnego z zaletami tak skomplikowanej konstrukcji wędziska, a ich cechy użytkowe są nieporozumieniem.

Pozdrawiam


[2011-09-27 22:35]