Zaloguj się do konta

Sandaczówka do połowu z opadu.

utworzono: 2014/03/15 10:26
wiktor-galimski

Siemka.. od niedawna zostałem zarażony metodą połowu z opadu. Nie miałem zbyt wiele sukcesów, jedynie 3 sandaczyki ~ 55 cm plus mniejsze ale ich nie zliczam, ale uważam to za niezly start :) Pytanie do was kieruje jako niedoświadczony łowca w tej dziedzinie hehe :) Kij jaki kupiłem to Mikado Almaz Sensi Spin 270 cm do cw 28g. Byl to moj pierwszy kij sandaczowy i dość dobrze mi się nim łowiło ale.. wydaje mi się ze był ciut za dlugi ponieważ preferuje połów z łodzi i.. ciut gumowaty. Upatrzyłem sobie następujące dwie wędki i nie wiem ktorą wybrać.

Pierwsza z nich to Konger WRX World Champion Zander 255 o cw 28g
Druga natomiast to Shimano Yasei Red Drop Shot 240 o cw 7-28g

Co do Kongera to uważam że jest bardzo ladny i w sumie to tyle ponieważ nie trzymałęm go w ręku nie mogę nic wiecej o nim napisać. Natomiast Shimano jest bardzo leciutka bo tylko 140g, świetnie lezy w ręku, "pomachałem" tym kijem w sklepie i wydaje sie byc fajny, jest sztywniejszy jak moje Mikado a cw do 28g wskazuje ze powinna nieźle pracować, jedyne co mnie odstrasza to nazwa wędki, ktora wskazuje metodę połowu "Drop Shot" nigdy nie łowiłem tą metodą i tu pojawia się pytanie, czy można Jigować wędką przeznaczoną do Drop Shot? Zależy mi na sztywnej i szybkiej wędce, ktora ma miękką koncówkę, ktora pozwala kontrolować prace gumy. Budżet to max 300-350 zł

podczas wędkowania używam jigow o wadze 15, przy silniejszym wietrze i falach 17 max.
[2014-03-15 10:26]

ZanderHunter

Witaj kolego...szukaj wędki do połowu sandaczy metodą opadu o akcji X-Fast czyli bardzo szybkiej aby porządnie przyłożyć "pieskowi" po pstryku w "nochala"...

...natomiast kijek dedykowany pod metodę Drop Shot nie nadaje się stricte do łowienia opadem gdyż jej akcja jest bardziej fast...a po za tym na tym forum tematów tych było masę....najpierw użyj wyszukiwarki działa bardzo dobrze a potem zadawaj pytania bo niektórym kolegom nie chce się już pisać w kółko i to samo a wiem to po sobie...:) znalezienie poniższych tematów zajęło mi kilkanaście sekund...miłej lektury...:)


http://forum.wedkuje.pl/f,spinning-na-sandacza-z-opadu,398398,0.html

http://forum.wedkuje.pl/f,lowienie-z-opadu,40531,0.html

http://forum.wedkuje.pl/f,polow-sandaczy-z-opadu,458260,0.html

http://forum.wedkuje.pl/f,spinning-do-opadu,697433,0.html

http://forum.wedkuje.pl/f,wedka-pod-sandacze-lowienie-z-opadu,554157,0.html

http://forum.wedkuje.pl/f,spining-do-lowienia-z-opadu,462055,0.html

http://forum.wedkuje.pl/f,jaka-wedka-na-sandacze,143864,0.html


...tak po za tym polecam Mikado Inazuma 2 lub 1 składa fajny szybki kij na sandacze bardzo lekki długość odpowiednia do połowu z łódki a i w budżecie się zmieścisz...:)

P:)
[2014-03-15 13:07]

89krzysztof

Dragon Millenium Sensitive Zander do 35gram spełnia Twoje oczekiwania
[2014-03-15 14:03]

okoniowy_bartus

Witam kolegę, powiem Tobie jedną ważną rzecz. Nie patrz na kije, z perspektywy nazwy; sandaczówka, okoniówka, trociówka, wędka jaziowo-kleniowa itp. Tak naprawdę są to często zabiegi markietingowe, którym celem jest to żebyś założył sobie w domu osobną szafkę na spiningi, w której i tak połowa leżałaby zakurzona.
Skup się na parametrach kija, które predysponują kij do warunków i sposobu w jaki zamierzasz wędkować :
Jeśli mówimy o łowieniu z opadu są dwie szkoły: pierwsza to wklejanka, czyli wklejana delikatna szczytówka na której podczas łowienia opierasz swoją uwagę. Na niej widzisz brania, jak i jest sonarem pokazującym ukształtowanie dna. Żeby nie było tak kolorowo, wędka ta praktycznie nie przenosi bodźców do rękojeści. Ponadto tzw. protaza u góry jest punktem, że tak powiem podatnym na kontuzję. Wielu wędkarzy od tego zaczynało swoją przygodę z sandaczami, używając nawet pickerów czy federów, jeśli w sprzedaży nie było kijów spiningowych o takich parametrach.
Drugą opcja, jest wędka o szybkiej akcji, o której mówi Zander Hunter. Tutaj jednak uwaga, wędka FAST jednego producenta, nie jest równa szybkości wędka z takim samym oznaczeniem drugiego. Co niekiedy prowadzi do paradoksu, że jedna wędka X-FAST może mieć cieplejszą akcję od wędki FAST. Dlatego najlepiej pomachać blankiem na sucho. Przy takich kijach, na pewno będziesz mógł agresywniej prowadzić wabik, przez jego sztywność jak i z większą lekkością operować całym torem opadania przynęty. Jednakże tutaj Twoją uwaga ze szczytówki przenosi się na plecionkę która ma być wskaźnikiem brań.
Są oczywiście kije jedno częściowe, z wyższej półki takie jak St. Croix, Fenwick. Tutaj możesz obserwować dziewczęta na pomoście, a branie sandacza poczujesz praktycznie w piętach. Ale są to kije 1000 zł +.
Jeśli chodzi o długość, z łódki im krótsza tym lepiej. Mniej będziesz męczył rękę i lepiej będziesz tym zestawem operował.
Trudno tak w jednym poście zobrazować całą posiadaną przeze mnie wiedzę. Tak naprawdę, z czasem będziesz zmieniał kije i szukał czegoś coraz lepszego. Postaraj się w miarę możliwości pomachać jak największą liczbą kiji, a najlepiej jakbyś odwiedził jakąś pracownie wędek i zobaczył na własne oczy co składa się na prace wędziska.
W razie pytań chętnie odpowiem.Pozdrawiam Bartas ;)
[2014-03-15 15:36]

ZanderHunter

.....Drugą opcja, jest wędka o szybkiej akcji, o której mówi Zander Hunter. Tutaj jednak uwaga, wędka FAST jednego producenta, nie jest równa szybkości wędka z takim samym oznaczeniem drugiego. Co niekiedy prowadzi do paradoksu, że jedna wędka X-FAST może mieć cieplejszą akcję od wędki FAST. Dlatego najlepiej pomachać blankiem na sucho....








Zgadzam się z kolegą jak wyżej dobrze prawi...przykładem jest np. seria Dragon Express Jig oraz Spinn która jest opisana jako X-fast natomiast dla mnie jest to zdecydowanie Fast...co do wklejanek czyli tzw. "protez" wyleczyłem się nie ma to jak pełny blank "chrustu" sandaczowego w swoim życiu przerzuciłem sporo...:) a tzw. Hand Made to już jest zupełnie inna bajka...tak jak pisał kolega wyżej nie musisz zwracać uwagi na plecionkę lub szczytówkę... podziwiasz "krajobrazy" a kopnięcia "piesków" są takie że łokieć boli i na długo zostają w pamięci...:)

.....jak chcesz coś taniej kupić w necie najpierw jak masz możliwość pomachaj,pouginaj,
podotykaj w sklepie...tak też zrobiłem przed złożeniem swojej "rózgi" sandaczowej najpierw w jednej z pracowni pobawiłem się blankami zanim podjąłem decyzję trwało to pól roku...w końcu zamówiłem kijek pod sandacza zgodnie z moimi oczekiwaniami i pod wodę na której wędkuję..po prostu bajka...:) masz jeszcze trochę czasu...także życzę udanego zakupu...:)

P:)
[2014-03-15 16:07]

okoniowy_bartus

To jest właśnie piękne w naszej pasji, że wędkarstwo to nie tylko czas spędzony z wędka nad wodą, ale też swego rodzaju styl życia, doskonalenie i kompletowanie sprzętu.
Tak naprawdę spiningista będzie szukał coraz to lepszego kija, tak jak karpiarz wymarzonego smaku kulek proteinowych.
Ja przykładowo, do łowienia z brzegu, używałem właśnie wklejanki WC Champion Zander, ale po dwóch sezonach postanowiłem ją zmienić i buduję sobie wędeczke z pracowni, na blanku Fenix Carabela FX 905-2, moim zdaniem bardzo uniwersalny kijek, czy to nad dużą rzekę czy z powodzeniem też go można stosować do trociowania z plaży.
Znajomy roadbulder pokazywał mi najnowsze blanki Fenixa, takie typowe sandaczówki X-FAST, jednoskład, poniżej 100 gram wagi. SZOK normalnie. Czuć na tym dosłownie wszystko, z początku się głupieje, otwiera to zupełnie nowe doznania dla spiningisty. Czuć na tym pracę ogonka od twistera, dosłownie wszystko. Ale cena też kosmiczna około 2 tysiaków..  [2014-03-15 16:34]

LuceKK



...tak po za tym polecam Mikado Inazuma 2 lub 1 składa fajny szybki kij na sandacze bardzo lekki długość odpowiednia do połowu z łódki a i w budżecie się zmieścisz...:)

P:)

Tak samo polecam Inazumie
[2014-03-15 17:34]

mario84

Też polecam Inazumę :)
[2014-03-15 18:18]

wiktor-galimski

Dziękuję wszystkim za zainteresowaniem moim tematem :) dostałem od was dużo cennych informacji :) szczególnie Steryd93 wyjaśnił mi że łowiłem na wklejankę bo faktycznie, ciagle obserwowałem moją szczytówkę, mało kiedy czułem brania w ręce. Natomiast kija jakiego szukam to taki kij ktorym chcialbym czuć kazde gryźnięcie gumy przez sadacza :) Niestety nie mam zbytnio możliwości podotykać kije marki Kogera, Mikado, Jaxona ponieważ mieszkam w niemczech i firmy te to rzadkośc tutaj, dlatego też opisałem wędkę Shimano, ktorą dotknąłem i pomachałem :)
Niestety, ceny wędek, ktore oferuje sklep wędkarski w pobliżu mnie sięgają 500 a nieraz i 1000 euro :) jedyną gratką jaką udało mi się wyhaczyć z ich asortymentu to była wyżej opisana Shimano
liczę na dalsze zainteresowanie moim postem :) może jednak uda mi się w koncu kupić swoj wymarzony kij na sezon :)
[2014-03-15 18:56]

okoniowy_bartus

Ja Cię kolego doskonale rozumiem, sam nigdy nie miałem znajomego wędkarza który by mi wszystko wytłumaczyłem, dłubałem na forach i głupiałem.
http://www.wedkuje.pl/film,roznice-miedzy-wklejanka-i-krotka-wedka,35.html
tutaj masz link, gdzie masz pokazaną różnicę pomiędzy wklejanką, a krótkim kijem. [2014-03-16 21:31]

okoniowy_bartus

Tu masz test Mikado Inazuma.
http://fishing-test.pl/wdki/23-wdki/530-mikado-inazuma-flash-zander
Ja na Twoim miejscu jeśli zdecydowałbym się na wklejanke, kupiłbym Kongera, jak na szybki kij tą Inazume. W tym przekroju cenowym nie znajdziesz moim zdaniem nic lepszego. [2014-03-16 21:46]

aldente

Cześć Wiktor...ostatnio miałem podobny problem. Poszukiwałem "szybkiego kijka", a jako mieszkaniec Niemiec nie znałem polskich produktów. Zaczerpnąłem nieco wiedzy od kolegów tu na portalu. Na forach niemieckich natomiast dużo dobrego słyszalem na temat  Shimano BEASTMASTER BX do połowu sandacza.
Ostatecznie poszedłem do wielkiego sklepu wędkarskiego i wybrałem produkt firmy Sportex, Black Pearl dł. 210cm, 15-28g. Kosztuje ok.90 euronów. Pomachaj nim, bo to ty sam musisz zdecydować. Na łódke wydaje się być idealny.
[2014-03-16 23:14]

wiktor-galimski

Siemka Bartek ;) dziękuję za odpowiedź.

Inazuma wygląda świetnie, długość mi też odpowiada ;) ale czy cw do 22g nie będzie problemem? Wędkując do tychczas wędkowałem z głowkami glownie 15g na głębokościach ok 4-8m, planuję wyjazd na Zbiornik Lipnowski w Czechach a poźniej nad moją rodzinną Solinę a tam głębokości mogą być większe dlatego też będę zmuszony prawdopodobnie używać cięższych główek, do główek dojdzie tez waga gumy, czy cw do 22g wystarczy?

Pozdro! :)
[2014-03-17 10:47]

wiktor-galimski

Bartek, zbyt szybko odpisałem na twój komentarz. Dopiero teraz przeczytałem test tej wędki :) cw do 22g jest prawdopodobnie zaniżone :) myśle ze ta wędka będzie dla mnie idealna :) teraz tylko pogadać z kolegą w hurtowni co do ceny i zamawiać, to jest prawdopodobnie wędka, której szukałem! :)
Wielkie Dzięki Bartek! :)
[2014-03-17 10:58]

khakiprichi

jest też wersja do 30 ja ją posiadam i kogutem 35gr spokojnie tłukłem dno,nie zrobiło to  jakiegoś specjalnego wrażenia na kiju.
Opad czuje już od 10gr więc myślę że to może być lepszy wybór dla ciebie.
[2014-03-17 11:01]

wiktor-galimski

Ok decyzja zapadła. Inazuma to wędka dla mnie, mętnookie potwory mogą juz ostrzyć zęby do moich gum :)
Pytanie to.. jaki model wybrac, waham się pomiędzy

INAZUMA FLASH ZANDER 240 o cw do 30g
VS
INAZUMA FLASH ZANDER 229 o cw do 22g

Obydwa modele naturalnie z pianką EVA(lżejszy i wg. mnie ładniejszy kij ;) )

Model o cw do 22g odpowiada mi, czytając test tego kija przeczytalem, iż kij ten może wyrzucic przynęty do 28g. Ale powstaje teraz pytanie komu ufac, testerom czy producentowi. Model ten może okazać się zbyt delikatny używając podczas wędkowania na głębszych zbiornikach, gdzie głębokość może sięgac 10-15m przynęt cięższych np. głowek 25g

Drugi Model jest tez swietny, chociaż droższy o jakies 70-80 zl. ale to nie jest ważne, ważne że kijek ten wg. producenta może wyrzucic ciezar do 30g ale znowuż postaje pytanie czy jesli będę wędkowac kijem na wodach plytszych, do 8m używając główek 12-15 to czy będę w stanie prawidłowo kontrolowac przynętę, będę czuł bicie o dno czy będę poprostu machał drewnianym kijem?
[2014-03-17 12:51]

khakiprichi

poszło info na PW ;)
[2014-03-17 13:23]

okoniowy_bartus

Najpierw wybierz czy chcesz jednoskład, czy dwuskład. Potem wybierz długość. Ja osobiście nie lubię pianek, są mniej trwałe, ale łapie często w ekstremalnych warunkach - Bałtyk, słona woda, kamienie itp. Preferuje mimo wszystko korek.
A co do cw.
Model do 22g. - będzie dobrze się ładował w przedziale 7 - 25 gram plus guma.
Ten do 30g - 15 - 35 plus guma.
pozdrawiam. [2014-03-17 16:07]

mario84

W inazumie jest taśma korkowa troszkę cieli koszty . Mam jedno składa 215 w piance i z pianką nic złego się nie dzieje  i jest kilka gram lżejszy:)
[2014-03-18 11:22]

okoniowy_bartus

Jak dbasz o sprzęt to pewnie, ale ja jestem bardziej wędkarzem taplającym się w bagnie niż łowiącym z łodki ;) [2014-03-18 12:41]